Platforma crowdfundingowa

Crealsa Opinie

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Firma finansująca faktury z Walencji od 2009 r., oferująca inwestorom profesjonalnym udziały w krótkich hiszpańskich fakturach po 5,5 %–8,5 %, ubezpieczonych kredytowo w 90 %; opublikowane straty bardzo niskie, ale bez licencji i na liście CNMV (październik 2026 r.).

Crealsa - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Średni
Wyższe oznacza większe ryzyko. Własne dane Crealsa pokazują bardzo małe straty końcowe (0,08 % należnej kwoty od 2009 r., po zakładanej wypłacie z ubezpieczenia w wysokości 90 %). Ale hiszpański organ nadzoru CNMV umieszcza Crealsa wśród podmiotów bez zezwolenia, które mogą pozyskiwać fundusze, a pieniądze są roszczeniem wobec samej Crealsa, przechowywanym w jej własnym bilansie.
Return Level
Średni
Oparte na najwyższej stawce wśród bieżących transakcji, 8,5 % (październik 2026 r.; zakres od 5,5 % do 8,5 %). Transakcje płacą te stawki, ale nie publikuje się średniego ani zrealizowanego zwrotu.
Risk Return Level
Średni
Transakcje faktycznie płacą pokazane stawki, a opublikowane straty są niskie, więc inwestorzy są wynagradzani za ponoszone ryzyko. Ustawione na średnie; umieszczenie na liście organu nadzoru i fakt, że roszczenie jest wobec samej Crealsa, pozostają głównymi problemami.

Crealsa - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 8,50% Najwyższa stawka wśród bieżących transakcji, które 31 października 2026 r. wahały się od 5,5 % do 8,5 %, głównie 7 % lub 8,5 %. Transakcje płacą te stawki, ale nie publikuje się średniego ani zrealizowanego zwrotu dla inwestorów, a strona nie podaje, jak stawki są wyrażone.
Wskaźniki strat
Zrealizowane straty: 0,08% Końcowa strata inwestorów we wszystkich transakcjach od 2009 r. do marca 2026 r.: 599.697 € z 746,85 miliona € należnych, przy założeniu, że ubezpieczyciel wypłaca 90 % spisanych kwot. Ze skoroszytu statystyk platformy z 31 marca 2026 r.
Spisane na straty przed ubezpieczeniem: 0,80% Udział należnej kwoty spisanej na straty po nieudanej windykacji, przed jakąkolwiek wypłatą z ubezpieczenia, we wszystkich transakcjach od 2009 r. do marca 2026 r.; od 1,25 % do 1,85 % dla transakcji z lat 2021 do 2023, 0,51 % dla 2024 r. Skoroszyt z 31 marca 2026 r.
Niezapłacone w terminie: 3,27% Udział należnej kwoty niezapłaconej w terminie, wszystkie transakcje od 2009 r. do marca 2026 r. (24,45 miliona € z 746,85 miliona €); 72,2 % z tego odzyskano później. Skoroszyt z 31 marca 2026 r.

Crealsa – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
449,6M EUR funded amount

Crealsa – Zalety i wady

Zalety
Publikuje od 2009 r. dane roczne o kwotach niezapłaconych, odzyskanych, spisanych na straty i utraconych (aktualizacja 31 marca 2026 r.) oraz sprawozdania zbadane przez KPMG.
Końcowa strata inwestorów wynosi 0,08 % należnej kwoty od 2009 r., po zakładanej wypłacie z ubezpieczenia w wysokości 90 %; odzyskano 72,2 % niezapłaconych kwot.
Bieżące transakcje płacą od 5,5 % do 8,5 % na krótkich papierach około 70 dni (październik 2026 r.).
Duży wybór: 1.577 transakcji w 541 spółkach-dłużnikach na 31 października 2026 r.
WADY
Hiszpański organ nadzoru CNMV umieszcza Crealsa wśród podmiotów bez zezwolenia ani rejestracji, które mogą pozyskiwać fundusze (sprawdzone 31 października 2026 r.).
Pieniądze znajdują się w bilansie własnym Crealsa (3,6 miliona € kapitału własnego na koniec 2025 r.), a nie na oddzielnym rachunku klientów.
10 % spisanej na straty transakcji nie jest ubezpieczone, a nieudana transakcja może zamrozić pieniądze na około 14 miesięcy bez odsetek.
Nie publikuje się średniego zwrotu ani tabeli opłat, a liczba dotycząca strat opiera się na zakładanej, a nie faktycznej wypłacie z ubezpieczenia.
Tylko inwestorzy profesjonalni od listopada 2019 r., z niepublikowanym minimalnym biletem wejścia i bez rynku wtórnego.

Informacje o Crealsa

Czym jest

Crealsa to firma z Walencji, która od 2009 r. kupuje faktury i weksle własne od hiszpańskich małych firm, a od 2017 r. pozwala zewnętrznym inwestorom uczestniczyć w tych transakcjach. Każdą transakcję finansuje najpierw własnymi pieniędzmi, a następnie oferuje inwestorom jej część.

Do 31 marca 2026 r. zapadły faktury sfinansowane przez nią na kwotę 746,85 miliona €. Strona inwestorów jest niewielka w porównaniu z działalnością: pieniądze inwestorów w umowach uczestnictwa wynosiły 2,69 miliona € na koniec 2025 r., wobec 65,7 miliona € obrotu.

Jak to działa

Rynek jest otwarty tylko dla inwestorów profesjonalnych, z minimalnym biletem wejścia, którego strona nie podaje; od listopada 2019 r. jest zamknięty dla nowych inwestorów detalicznych. Zgłoszenie składa się przez formularz kontaktowy, a następnie wybiera się pojedyncze transakcje. 31 października 2026 r. pokazywał 1.577 transakcji z 541 spółkami-dłużnikami i 10,39 miliona € dostępnych, z terminami zapadalności w grudniu 2026 r. i styczniu 2027 r. Papiery są krótkie, zwykle około 70 dni.

Zwroty

Bieżące transakcje płacą stawki od 5,5 % do 8,5 %, głównie 7 % lub 8,5 % (31 października 2026 r.); strona nie podaje, jak stawki są wyrażone. Crealsa nie publikuje żadnego średniego ani zrealizowanego zwrotu dla inwestorów ani niczego o zwrotach po stratach czy po czasie, który pieniądze spędzają w nieudanej transakcji.

Straty i niewypłacalność

Crealsa publikuje szczegółowe dane o stratach według lat w skoroszycie zaktualizowanym 31 marca 2026 r. We wszystkich transakcjach od 2009 r. 3,27 % należnej kwoty nie zostało zapłacone w terminie (24,45 miliona € z 746,85 miliona €). Z tego 72,2 % odzyskano później, 3,2 % jest nadal windykowane, a 24,5 % spisano na straty, czyli 0,80 % należnej kwoty. Zakładając, że ubezpieczyciel wypłaci 90 % spisanej kwoty, końcowa strata inwestorów wynosi 0,08 % (599.697 €). Strata jest obliczona na podstawie tej zakładanej wypłaty, a nie tego, co ubezpieczyciele faktycznie zapłacili.

Ostatnie lata były słabsze: transakcje z lat 2021 do 2023 miały od 3,1 % do 5,6 % niezapłaconych w terminie i od 1,25 % do 1,85 % spisanych na straty przed ubezpieczeniem; transakcje z 2024 r. poprawiły się do 2,0 % niezapłaconych i 0,51 % spisanych na straty. Transakcje z 2025 r. są nadal windykowane.

Co zabezpiecza pieniądze

Każda transakcja to krótkoterminowa faktura lub weksel własny należny od hiszpańskiej spółki. Crealsa twierdzi, że ubezpieczenie kredytu wypłaca 90 % kwoty w transakcjach, które kończą się spisaniem na straty, więc pozostałe 10 % ponosi inwestor; od 2022 r. współpracuje z hiszpańskim ubezpieczycielem kredytu Cesce przy fakturach do 30.000 €. Przed ubezpieczeniem od 2009 r. odzyskano 72,2 % niezapłaconych kwot. Ale umowa inwestora to umowa uczestnictwa z samą Crealsa, a nie roszczenie z faktury: pieniądze znajdują się w bilansie własnym Crealsa, a nie na oddzielnym rachunku klientów, więc gdyby Crealsa upadła, inwestor byłby zwykłym wierzycielem. Nieudana transakcja może potrzebować około 14 miesięcy na wypłatę z ubezpieczenia, w tym czasie nic nie zarabiając. Nie ma odkupu ani funduszu rezerwowego.

Kto za tym stoi i licencja

Crealsa Investments Spain, S.A. (Walencja) nie ma licencji. Hiszpański organ nadzoru, CNMV, umieszcza ją na swojej opublikowanej liście podmiotów bez zezwolenia ani rejestracji w CNMV, które mogą pozyskiwać fundusze (sprawdzone 31 października 2026 r.). CNMV zaznacza, że lista nie jest wyczerpująca, a umieszczenie na niej nie oznacza stwierdzenia naruszenia przepisów; nie znaleziono żadnej sankcji wobec Crealsa. Jej sprawozdanie za 2025 r. zbadał KPMG i wykazuje ono zysk 802.494 € oraz kapitał własny 3,6 miliona €. Publiczna ocena opinii 4,4 na 5 (sierpień 2026 r.), pochodząca głównie od klientów biznesowych, a nie od inwestorów.

Opłaty

Crealsa nie publikuje tabeli opłat. Zarabia różnicę między tym, co pobiera od firm, a stawką, którą przekazuje inwestorom, nie mówiąc, jak duża jest ta różnica.

Odzyskanie pieniędzy

Nie ma rynku wtórnego, ale większość pieniędzy wraca w ciągu kilku tygodni, ponieważ papiery są krótkie. Jeśli dłużnik nie płaci, transakcja może pozostawać w windykacji do 360 dni, zanim zostanie spisana na straty, a ubezpieczyciel płaci następnie w ciągu około dwóch miesięcy, więc pieniądze mogą być zablokowane przez około 14 miesięcy bez odsetek.

Nasza ocena

Zwrot: średni — bieżące transakcje płacą do 8,5 %, i transakcje rzeczywiście płacą te stawki, choć nie publikuje się średniego zwrotu. Ryzyko: średnie (wyższe oznacza większe ryzyko) — własne dane Crealsa pokazują bardzo małe straty końcowe (0,08 %), ale CNMV umieszcza ją wśród podmiotów nieposiadających zezwolenia, a pieniądze są roszczeniem wobec samej Crealsa. Stosunek ryzyka do zwrotu: średni — stawki są rzeczywiście wypłacane, a opublikowane straty są niskie; umieszczenie na liście organu nadzoru pozostaje głównym problemem.

Regulacja

Licencja / Regulacje: Brak licencji. Crealsa Investments Spain, S.A. nie ma zezwolenia ani rejestracji Hiszpańskiej Krajowej Komisji Papierów Wartościowych (CNMV), która umieszcza ją na swojej opublikowanej liście innych podmiotów, które mogą pozyskiwać fundusze bez zezwolenia (sprawdzone 31 października 2026 r.). CNMV zaznacza, że lista nie jest wyczerpująca, a umieszczenie na niej nie jest stwierdzeniem w sprawie zgodności z przepisami. Nie obowiązuje gwarancja depozytów ani system rekompensat dla inwestorów.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Nie ujawniono. Pieniądze inwestorów przechowuje sama Crealsa w ramach umów uczestnictwa (2,69 miliona € na koniec 2025 r.), w swoim bilansie, a nie na wydzielonym rachunku klientów w wymienionej instytucji płatniczej.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Tylko inwestorzy profesjonalni, z minimalnym biletem wejścia ustalanym przez Crealsa (kwota nie jest publikowana); zamknięte dla nowych inwestorów detalicznych od listopada 2019 r. Brak samodzielnej rejestracji: zgłoszenie składa się przez formularz kontaktowy.
Minimum investment: 10000 EUR

Przydatne informacje

Czy Crealsa jest regulowana?

Nie. Crealsa nie ma licencji, a hiszpański organ nadzoru CNMV umieszcza ją wśród podmiotów bez zezwolenia ani rejestracji, które mogą pozyskiwać fundusze (sprawdzone 31 października 2026 r.). CNMV zaznacza, że umieszczenie na liście nie oznacza stwierdzenia naruszenia, i nie znaleziono żadnej sankcji.

Kto przechowuje moje pieniądze?

Sama Crealsa. Inwestor podpisuje umowę uczestnictwa z Crealsa, a jego pieniądze znajdują się w jej bilansie, a nie na oddzielnym rachunku klientów; nie wskazano żadnej instytucji płatniczej.

Jaka jest minimalna inwestycja?

Rynek jest przeznaczony dla inwestorów profesjonalnych z minimalnym biletem wejścia, którego Crealsa nie publikuje. Od listopada 2019 r. jest zamknięty dla nowych inwestorów detalicznych.

Jakie zwroty i jakie straty dotychczas?

Bieżące transakcje płacą od 5,5 % do 8,5 % (październik 2026 r.); nie publikuje się średniego zwrotu. Od 2009 r. 3,27 % należnej kwoty nie zostało zapłacone w terminie, 0,80 % spisano na straty, a przy założeniu wypłaty z ubezpieczenia w wysokości 90 % inwestorzy stracili 0,08 %.

Co zabezpiecza moją inwestycję?

Każda transakcja to faktura lub weksel własny należny od hiszpańskiej spółki, a ubezpieczenie kredytu obejmuje według Crealsa 90 % spisanych kwot. Pozostałe 10 % ponosi inwestor. Roszczenie jest jednak wobec samej Crealsa, więc jej własna wypłacalność ma największe znaczenie.

Czy mogę wypłacić wcześniej?

Nie ma rynku wtórnego, ale większość transakcji trwa około 70 dni. Jeśli dłużnik nie płaci, pieniądze mogą być zamrożone na około 14 miesięcy, bez odsetek, do czasu wypłaty z ubezpieczenia.

Jakie opłaty ponoszę?

Nie publikuje się tabeli opłat. Crealsa zatrzymuje różnicę między tym, co płacą firmy, a stawką otrzymywaną przez inwestora, nie mówiąc, ile to jest.

Co się stanie, jeśli Crealsa lub dłużnik upadnie?

Jeśli dłużnik upadnie, Crealsa dochodzi długu, a po upływie do 360 dni ubezpieczyciel wypłaca 90 % tego, co zostaje spisane na straty. Gdyby upadła sama Crealsa, inwestor byłby zwykłym wierzycielem Crealsa bez systemu rekompensat.

Co się stanie, jeśli faktura okaże się sporna lub fałszywa?

Crealsa tego nie mówi. Ubezpieczenie kredytu zwykle wypłaca, gdy dłużnik nie może lub nie chce zapłacić, a często nie wypłaca w przypadku faktur spornych lub fikcyjnych, więc przed inwestycją warto sprawdzić warunki.

Ocena

Ocena całkowita 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Oferowanie jakości 0
Usługi i wsparcie 0
Funkcjonalność 0
Przezroczystość 0

Opinie

Sortuj wg:
Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
Sortuj wg oceny:
Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

Alternatywa dla Crealsa

3circlefunding CH

Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
Minimalna inwestycja €1000

Szybkość drenażu GB

Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
Minimalna inwestycja €100
Finansowane €81,43M

Acredius CH

Pożyczki dla MŚP
Minimalna inwestycja €200

Anaxago FR

Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
Regulowane
Return Level Średni
Risk Level Wysoki
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000
Finansowane €940,1M

bettervest GmbH DE

Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
Return Level Bardzo Wysokie
Risk Level Bardzo Wysokie
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €50
Finansowane €30,0M

Bolero Crowdfunding BE

Pożyczki dla MŚP
Regulowane
Return Level Niski
Risk Level Wysoki
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €100
Finansowane €53,0M