Platforma crowdfundingowa

Crowd4Cash Opinie

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Szwajcarska platforma crowdlendingowa w Zug dla pożyczek osobistych, samochodowych i małych firm w CHF, ze spłatami miesięcznymi. Reklamuje do 8,0 % rocznie, nie publikuje w tekście liczby strat i nie ma licencji FINMA (listopad 2026).

Crowd4Cash - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Wysoki
Wyższe oznacza większe ryzyko. W tekście nie publikuje się liczby niewypłacalności ani strat (tylko wykresy), pożyczki to głównie niezabezpieczone pożyczki osobiste i dla małych firm, a operator nie ma licencji FINMA. Indywidualni inwestorzy zgłaszali od dawna przeterminowane pożyczki, czego nie można zweryfikować.
Return Level
Średni
Crowd4Cash reklamuje do 8,0 % rocznie i oczekuje od 5 % do 7 % brutto przy reinwestycji (listopad 2026). Nie publikuje się zrealizowanej średniej.
Risk Return Level
zły
Dostępna jest tylko reklamowana stopa, a strat nie publikuje się w liczbach, więc nie wiadomo, co inwestorzy zachowują po niewypłacalnościach i opłacie 0,90 %.

Crowd4Cash - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 8,00% Najwyższy zwrot, jaki Crowd4Cash reklamuje dla inwestorów, bez podanego okresu, odczytany 1 listopada 2026 r. Przed roczną opłatą 0,90 %. Platforma oczekuje od 5 % do 7 % rocznie brutto przy reinwestycji; nie publikuje się zrealizowanego zwrotu ani zwrotu po stratach.

Crowd4Cash – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
2797 finansowane projekty
112,7M EUR funded amount

Crowd4Cash – Zalety i wady

Zalety
AutoInvest automatycznie składa oferty na nowe pożyczki spełniające kryteria inwestora, obok inwestowania ręcznego (listopad 2026).
Miesięczne spłaty odsetek i kapitału przy okresach od 1 do 60 miesięcy; pożyczki wymienione 1 listopada 2026 r. płaciły od 6,47 % do 9,90 %.
Publikuje pełną tabelę opłat dla inwestorów: 0,90 % rocznie od kapitału pozostałego do spłaty, bez opłat za otwarcie lub prowadzenie konta.
WADY
W tekście nie publikuje się liczby niewypłacalności ani strat; strona ze statystykami pokazuje straty tylko na wykresach (listopad 2026).
Brak licencji FINMA: operator mówi, że jest pośrednikiem kredytowym i członkiem organizacji samoregulacyjnej w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Pożyczki są głównie niezabezpieczone; ubezpieczenie ochrony płatności przy niektórych pożyczkach nie chroni pożyczkobiorcy, który po prostu przestaje płacić.
Minimalna inwestycja jest podana jako CHF 500 w FAQ i CHF 200 na stronie produktów (1 listopada 2026 r.), a zrealizowany zwrot nie jest publikowany.

Informacje o Crowd4Cash

Czym jest

Crowd4Cash to szwajcarska platforma crowdlendingowa prowadzona przez Crowd Solutions AG w Zug. Inwestorzy pożyczają franki szwajcarskie bezpośrednio osobom prywatnym, nabywcom samochodów (pożyczki w punkcie sprzedaży) i małym firmom. W dniu 1 listopada 2026 r. strona główna pokazywała 2.797 sfinansowanych projektów i 21.997 zarejestrowanych użytkowników (pożyczkobiorców i inwestorów łącznie). Informacja o prawach autorskich w serwisie sięga 2017 r.

Jak to działa

Rejestruje się online z kopią dokumentu tożsamości i selfie, a następnie wybiera pożyczki według ratingu, okresu i rodzaju albo pozwala narzędziu AutoInvest składać oferty w imieniu inwestora na nowe pożyczki spełniające jego kryteria. Pożyczkobiorcy spłacają w równych miesięcznych ratach odsetek i kapitału, które są przekazywane na własny szwajcarski rachunek bankowy lub pocztowy inwestora. Okresy trwają od 1 do 60 miesięcy. FAQ dla inwestorów podaje minimum CHF 500, podczas gdy strona produktów mówi, że inwestorzy prywatni mogą zacząć od CHF 200 (oba odczytane 1 listopada 2026 r.). Mandat strategii zaczyna się od CHF 50.000, a certyfikaty i credit-linked notes dla inwestorów kwalifikowanych od CHF 100.000.

Zwroty

Crowd4Cash reklamuje zwroty do 8,0 % rocznie. Mówi, że oczekuje średniego zwrotu brutto od 5 % do 7 % rocznie, jeśli spłaty są reinwestowane, przed roczną opłatą 0,90 %. Pożyczki na stronie projektów miały w dniu 1 listopada 2026 r. oprocentowanie od 6,47 % do 9,90 %. Nie publikuje się zrealizowanego średniego zwrotu ani zwrotu po stratach.

Straty i niewypłacalność

Crowd4Cash nie publikuje w tekście żadnej liczby niewypłacalności ani strat. Jej strona ze statystykami zawiera wykresy skumulowanych strat netto według roku udzielenia pożyczki, ale wartości nie są podane w liczbach. FAQ wspomina o wskaźniku niewypłacalności od 1 % do 1,5 % jako zwykłym poziomie szwajcarskiego crowdlendingu w ogóle, a nie jako własnej liczbie. Platforma mówi, że pod koniec 2019 r. zaostrzyła kontrole kredytowe i że portfel pożyczek się poprawił. Indywidualni inwestorzy zgłosili publicznie w kwietniu 2022 r., że kilka ich pożyczek jest przeterminowanych od miesięcy i znajduje się w windykacji, a we wrześniu 2024 r., że zarządzany produkt przyniósł stratę; platforma odpowiedziała w listopadzie 2024 r., że ten produkt zamknął się na poziomie −0,75 %. Tych zgłoszeń nie można zweryfikować.

Co zabezpiecza pieniądze inwestora

Większość pożyczek w Crowd4Cash to niezabezpieczone pożyczki osobiste, na zakup samochodu i dla małych firm w frankach szwajcarskich. Niektóre pożyczki mają także ubezpieczenie ochrony płatności, które wypłaca, jeśli pożyczkobiorca zostanie bez własnej winy bezrobotny, nie może pracować lub umrze, zgodnie z warunkami ubezpieczenia. Nic nie chroni pożyczkobiorcy, który po prostu przestaje płacić. Nie ma wykupu ani funduszu rezerwowego. Platforma pokazuje wykres tego, w jakim stopniu pożyczki są zabezpieczone, ale bez liczb w tekście, a jej tabela opłat dla inwestorów wymienia opłatę za sprzedaż zabezpieczenia (4 % kwoty pozostałej do spłaty, co najmniej CHF 1.500), więc niektóre pożyczki mogą mieć zabezpieczenie. Nie publikuje się danych o odzyskiwaniu. Jeśli operator upadnie, platforma mówi, że rezerwowy podmiot obsługujący i jej odrębna spółka usługowa Lending Services GmbH nadal windykowałyby istniejące pożyczki.

Kto za tym stoi i licencja

Platformę prowadzi Crowd Solutions AG, Bellevueweg 42, 6300 Zug, numer przedsiębiorstwa CHE-367.419.664. Crowd Solutions AG mówi, że jest autoryzowanym pośrednikiem kredytowym i członkiem PolyReg, organizacji samoregulacyjnej w zakresie przepisów przeciwko praniu pieniędzy, oraz że szwajcarski organ nadzoru FINMA zbadał, czy jej model wymaga licencji bankowej. Nie ma licencji FINMA, więc inwestorzy nie mają ochrony, jaką daje nadzorowany bank lub licencjonowany w UE dostawca finansowania społecznościowego.

Opłaty

Otwarcie i prowadzenie konta jest bezpłatne. Inwestorzy płacą opłatę serwisową 0,90 % rocznie od kapitału pozostałego do spłaty, potrącaną w dwunastych częściach z miesięcznych spłat. Inne opłaty z tabeli opłat dla inwestorów: CHF 150 za godzinę za specjalne dochodzenia, 4 % kwoty pozostałej do spłaty (co najmniej CHF 1.500) przy sprzedaży zabezpieczenia, CHF 50 za wyszukanie adresu i CHF 30 za papierowe zestawienie podatkowe.

Odzyskanie pieniędzy

Pieniądze wracają miesiąc po miesiącu w miarę spłat przez pożyczkobiorców, w okresie trwania każdej pożyczki. Zobowiązanie do sfinansowania jest wiążące, a platforma nie opisuje rynku wtórnego, na którym można sprzedać pożyczki przed terminem.

Nasza ocena

Zwrot: średni, na podstawie reklamowanej stopy do 8,0 % rocznie; nie publikuje się niczego zrealizowanego. Ryzyko: wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko), ponieważ w tekście nie publikuje się żadnej liczby strat, pożyczki to głównie niezabezpieczone pożyczki konsumenckie i dla małych firm, a platforma nie ma licencji FINMA. Relacja zwrotu do ryzyka: niska, ponieważ reklamowana stopa bez danych o stratach nie pokazuje, ile inwestorzy faktycznie zarabiają.

Regulacja

Licencja / Regulacje: Brak licencji — Crowd Solutions AG (Zug, CHE-367.419.664) nie ma licencji szwajcarskiego organu nadzoru finansowego FINMA. Mówi, że jest autoryzowanym pośrednikiem kredytowym i członkiem PolyReg, organizacji samoregulacyjnej w zakresie przepisów przeciwko praniu pieniędzy, oraz że FINMA zbadała, czy jej model wymaga licencji bankowej. Unijne przepisy o finansowaniu społecznościowym nie obowiązują w Szwajcarii. Żaden system gwarancji depozytów ani rekompensat dla inwestorów nie obejmuje pożyczek.

Funkcjonalność

Autoinvest: Tak
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Nie ujawniono. Spłaty są przekazywane przez Crowd4Cash na własny szwajcarski rachunek bankowy lub pocztowy inwestora; platforma nie wymienia żadnego banku ani instytucji płatniczej przechowującej pieniądze inwestorów.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Każda osoba zdolna do czynności prawnych mieszkająca w Szwajcarii lub Liechtensteinie albo mieszkająca gdzie indziej i posiadająca szwajcarski rachunek bankowy (rejestracja z zagranicy dopiero po kontakcie z platformą). Minimum CHF 500 według FAQ dla inwestorów (strona produktów mówi od CHF 200). Mandaty strategii od CHF 50.000; certyfikaty i credit-linked notes od CHF 100.000 dla inwestorów kwalifikowanych.
Cennik:
  • Zadania administracyjne: 0.9% rocznie od kapitału pozostałego do spłaty, potrącane co miesiąc ze spłat
  • Investor fee: 4% kwoty pozostałej do spłaty przy sprzedaży zabezpieczenia, co najmniej CHF 1.500, potrącane z wpływów
  • Minimum investment: 500 CHF

    Przydatne informacje

    Czy Crowd4Cash jest regulowana?

    Nie. Crowd Solutions AG nie ma licencji szwajcarskiego organu nadzoru FINMA. Mówi, że jest autoryzowanym pośrednikiem kredytowym i członkiem PolyReg, organizacji samoregulacyjnej w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, oraz że FINMA zbadała, czy jej model wymaga licencji bankowej.

    Kto przechowuje moje pieniądze?

    Platforma nie wymienia żadnego banku ani instytucji płatniczej przechowującej pieniądze inwestorów. Miesięczne spłaty są przekazywane przez Crowd4Cash na własny szwajcarski rachunek bankowy lub pocztowy inwestora.

    Jaka jest minimalna inwestycja?

    FAQ dla inwestorów podaje CHF 500; strona produktów mówi, że inwestorzy prywatni mogą zacząć od CHF 200 (oba odczytane 1 listopada 2026 r.). Mandaty strategii zaczynają się od CHF 50.000, a produkty dla inwestorów kwalifikowanych od CHF 100.000.

    Jakie zwroty i jakie dotychczasowe straty?

    Platforma reklamuje do 8,0 % rocznie i oczekuje od 5 % do 7 % brutto przy reinwestycji, przed opłatą 0,90 %. Pożyczki wymienione 1 listopada 2026 r. płaciły od 6,47 % do 9,90 %. W tekście nie publikuje się zrealizowanego zwrotu ani liczby strat czy niewypłacalności.

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    Większość pożyczek jest niezabezpieczona. Niektóre mają ubezpieczenie ochrony płatności na wypadek bezrobocia, niezdolności do pracy lub śmierci, ale nic nie chroni pożyczkobiorcy, który po prostu przestaje płacić. Nie ma wykupu ani funduszu rezerwowego.

    Czy mogę sprzedać lub wypłacić pieniądze wcześniej?

    Nie opisano rynku wtórnego, a zobowiązania do sfinansowania są wiążące. Pieniądze wracają w miesięcznych ratach w okresie trwania każdej pożyczki, od 1 do 60 miesięcy.

    Jakie opłaty ponoszę?

    0,90 % rocznie od kapitału pozostałego do spłaty, potrącane z miesięcznych spłat. Dodatkowe opłaty dotyczą specjalnych dochodzeń (CHF 150 za godzinę), sprzedaży zabezpieczenia (4 %, co najmniej CHF 1.500), wyszukiwania adresu (CHF 50) i papierowych zestawień podatkowych (CHF 30).

    Co się stanie, jeśli Crowd4Cash lub pożyczkobiorca upadnie?

    Jeśli pożyczkobiorca przestanie płacić, można stracić niespłaconą część tej pożyczki; windykacja może się nie powieść. Jeśli operator upadnie, platforma mówi, że rezerwowy podmiot obsługujący i jej odrębna spółka usługowa Lending Services GmbH nadal windykowałyby istniejące pożyczki, ale nowe pożyczki nie byłyby pośredniczone.

    Czy jest narzędzie do automatycznego inwestowania?

    Tak. AutoInvest składa oferty w imieniu inwestora na nowo opublikowane pożyczki spełniające ustawione przez niego kryteria, z predefiniowanych portfeli lub według własnych filtrów. Nadal można inwestować ręcznie.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Alternatywa dla Crowd4Cash

    3circlefunding CH

    Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
    Minimalna inwestycja €1000

    Szybkość drenażu GB

    Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €81,43M

    Acredius CH

    Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €200

    Anaxago FR

    Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €50
    Finansowane €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Niski
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €53,0M