Crowd4Cash - Risico- en rendementsbeoordeling
Crowd4Cash - Retouren en verliespercentages
Crowd4Cash – Platformstatistieken 2026
Crowd4Cash – Voordelen en nadelen
Over Crowd4Cash
Wat het is
Crowd4Cash is een Zwitsers crowdlendingplatform, beheerd door Crowd Solutions AG in Zug. Beleggers lenen Zwitserse frank rechtstreeks aan particulieren, autokopers (leningen op het verkooppunt) en kleine bedrijven. Op 1 november 2026 toonde de startpagina 2.797 gefinancierde projecten en 21.997 geregistreerde gebruikers (kredietnemers en beleggers samen). De copyrightregel van de site loopt vanaf 2017.
Hoe het werkt
U registreert zich online met een kopie van uw identiteitsbewijs en een selfie en kiest vervolgens leningen op basis van rating, looptijd en type, of u laat de tool AutoInvest voor u bieden op nieuwe leningen die aan uw criteria voldoen. Kredietnemers lossen af in gelijke maandelijkse termijnen van rente en kapitaal, die worden doorgestuurd naar uw eigen Zwitserse bank- of postrekening. De looptijden zijn 1 tot 60 maanden. De beleggers-FAQ noemt een minimum van CHF 500, terwijl de productpagina zegt dat particuliere beleggers vanaf CHF 200 kunnen beginnen (beide gelezen op 1 november 2026). Een strategiemandaat begint bij CHF 50.000, en certificaten en credit-linked notes voor gekwalificeerde beleggers beginnen bij CHF 100.000.
Rendement
Crowd4Cash maakt reclame met rendementen tot 8,0 % per jaar. Het verwacht naar eigen zeggen een gemiddeld bruto rendement van 5 % tot 7 % per jaar als aflossingen worden herbelegd, vóór zijn jaarlijkse vergoeding van 0,90 %. Leningen op de projectenpagina hadden op 1 november 2026 rentevoeten van 6,47 % tot 9,90 %. Er wordt geen gerealiseerd gemiddeld rendement en geen rendement na verliezen gepubliceerd.
Verliezen en wanbetalingen
Crowd4Cash publiceert in tekst geen wanbetalings- of verliescijfer. De statistiekenpagina heeft grafieken van de cumulatieve nettoverliezen per uitleenjaar, maar de waarden worden niet als cijfers getoond. De FAQ noemt een wanbetalingspercentage van 1 % tot 1,5 % als het gebruikelijke niveau voor Zwitserse crowdlending in het algemeen, niet als eigen cijfer. Het platform zegt dat het eind 2019 zijn kredietcontroles heeft aangescherpt en dat de leningenportefeuille is verbeterd. Individuele beleggers meldden in april 2022 publiekelijk dat meerdere van hun leningen maandenlang achterstallig waren en in incasso zaten, en in september 2024 dat een beheerd product geld had verloren; het platform antwoordde in november 2024 dat dit product werd gesloten op −0,75 %. Deze meldingen kunnen niet worden gecontroleerd.
Wat uw geld beveiligt
De meeste leningen op Crowd4Cash zijn ongedekte persoonlijke leningen, autoaankoopleningen en leningen aan kleine bedrijven in Zwitserse frank. Sommige leningen hebben ook een betalingsbeschermingsverzekering die uitkeert als de kredietnemer buiten zijn schuld werkloos wordt, niet kan werken of overlijdt, volgens de verzekeringsvoorwaarden. Niets dekt een kredietnemer die eenvoudigweg stopt met betalen. Er is geen terugkoop en geen reservefonds. Het platform toont een grafiek van in hoeverre leningen zijn gewaarborgd, maar geen cijfers in tekst, en zijn kostentabel voor beleggers vermeldt een vergoeding voor de verkoop van onderpand (4 % van het uitstaande bedrag, minstens CHF 1.500), dus sommige leningen kunnen onderpand hebben. Er worden geen terugvorderingscijfers gepubliceerd. Als de exploitant failliet gaat, zegt het platform dat een back-upservicer en zijn afzonderlijke servicebedrijf Lending Services GmbH de bestaande leningen zouden blijven innen.
Wie erachter zit en de vergunning
Het platform wordt beheerd door Crowd Solutions AG, Bellevueweg 42, 6300 Zug, ondernemingsnummer CHE-367.419.664. Crowd Solutions AG zegt een erkende kredietbemiddelaar en lid van PolyReg te zijn, een zelfregulerende organisatie voor regels tegen witwassen, en dat de Zwitserse toezichthouder FINMA heeft onderzocht of haar model een banklicentie nodig heeft. Zij heeft geen FINMA-vergunning, dus beleggers hebben niet de bescherming die hoort bij een gecontroleerde bank of een in de EU erkende crowdfundingaanbieder.
Kosten
Een rekening openen en aanhouden is gratis. Beleggers betalen een servicevergoeding van 0,90 % per jaar over het nog uitstaande kapitaal, in twaalfden ingehouden op de maandelijkse aflossingen. Overige kosten uit de kostentabel voor beleggers: CHF 150 per uur voor bijzonder onderzoek, 4 % van het uitstaande bedrag (minstens CHF 1.500) wanneer onderpand wordt verkocht, CHF 50 voor een adreszoekopdracht en CHF 30 voor een belastingoverzicht op papier.
Uw geld terugkrijgen
Uw geld komt maand na maand terug naarmate kredietnemers aflossen, over de looptijd van elke lening. Een financieringstoezegging is bindend en het platform beschrijft geen secundaire markt om leningen vroegtijdig te verkopen.
Ons oordeel
Rendement: gemiddeld, gebaseerd op de geadverteerde rentevoet van tot 8,0 % per jaar; niets gerealiseerds wordt gepubliceerd. Risico: hoog (hoger betekent meer risico), omdat in tekst geen verliescijfer wordt gepubliceerd, de leningen grotendeels ongedekte consumenten- en kleinbedrijfleningen zijn en het platform geen FINMA-vergunning heeft. Risico-rendementsverhouding: laag, omdat een geadverteerde rentevoet zonder verliesgegevens niet laat zien wat beleggers werkelijk verdienen.
Regelgeving
Licentie / Regelgeving: Geen vergunning — Crowd Solutions AG (Zug, CHE-367.419.664) heeft geen vergunning van de Zwitserse financiële toezichthouder FINMA. Zij zegt een erkende kredietbemiddelaar en lid van PolyReg te zijn, een zelfregulerende organisatie voor regels tegen witwassen, en dat de FINMA heeft onderzocht of haar model een banklicentie nodig heeft. De EU-crowdfundingregels zijn in Zwitserland niet van toepassing. Geen depositogarantie- of beleggerscompensatiestelsel dekt de leningen.
Functionaliteit
Voor beleggers
Nuttige informatie
Nee. Crowd Solutions AG heeft geen vergunning van de Zwitserse toezichthouder FINMA. Zij zegt een erkende kredietbemiddelaar en lid van PolyReg te zijn, een zelfregulerende organisatie tegen witwassen, en dat de FINMA heeft onderzocht of haar model een banklicentie nodig heeft.
Het platform noemt geen bank of betalingsinstelling die het geld van beleggers houdt. Maandelijkse aflossingen worden door Crowd4Cash doorgestuurd naar uw eigen Zwitserse bank- of postrekening.
De beleggers-FAQ noemt CHF 500; de productpagina zegt dat particuliere beleggers vanaf CHF 200 kunnen beginnen (beide gelezen op 1 november 2026). Strategiemandaten beginnen bij CHF 50.000 en producten voor gekwalificeerde beleggers bij CHF 100.000.
Het platform maakt reclame met tot 8,0 % per jaar en verwacht 5 % tot 7 % bruto bij herbelegging, vóór de vergoeding van 0,90 %. Op 1 november 2026 vermelde leningen betaalden 6,47 % tot 9,90 %. In tekst wordt geen gerealiseerd rendement en geen verlies- of wanbetalingscijfer gepubliceerd.
De meeste leningen zijn ongedekt. Sommige hebben een betalingsbeschermingsverzekering bij werkloosheid, arbeidsongeschiktheid of overlijden, maar niets dekt een kredietnemer die eenvoudigweg stopt met betalen. Er is geen terugkoop of reservefonds.
Er wordt geen secundaire markt beschreven en financieringstoezeggingen zijn bindend. Uw geld komt terug in maandelijkse termijnen over de looptijd van elke lening, van 1 tot 60 maanden.
0,90 % per jaar over het nog uitstaande kapitaal, ingehouden op de maandelijkse aflossingen. Extra kosten gelden voor bijzonder onderzoek (CHF 150 per uur), verkoop van onderpand (4 %, minstens CHF 1.500), adreszoekopdrachten (CHF 50) en belastingoverzichten op papier (CHF 30).
Als een kredietnemer stopt met betalen, kunt u het onbetaalde deel van die lening verliezen; incasso kan mislukken. Als de exploitant failliet gaat, zegt het platform dat een back-upservicer en zijn afzonderlijke servicebedrijf Lending Services GmbH de bestaande leningen zouden blijven innen, maar dat er geen nieuwe leningen meer zouden worden bemiddeld.
Ja. AutoInvest biedt voor u op nieuw gepubliceerde leningen die aan door u ingestelde criteria voldoen, hetzij uit vooraf gedefinieerde portefeuilles, hetzij met uw eigen filters. U kunt nog steeds handmatig beleggen.