Crowdfunding-plattform

Crowd4Cash Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Schweizisk crowdlending-plattform i Zug för privat-, bil- och småföretagslån i CHF, med månatliga återbetalningar. Annonserar upp till 8,0 % per år, publicerar ingen förlustsiffra i text och saknar FINMA-licens (november 2026).

Crowd4Cash - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Hög
Högre betyder mer risk. Ingen fallissemangs- eller förlustsiffra publiceras i text (endast diagram), lånen är mestadels osäkrade privat- och småföretagslån, och operatören har ingen FINMA-licens. Enskilda investerare har rapporterat länge försenade lån, vilket inte kan kontrolleras.
Return Level
Medium
Crowd4Cash annonserar upp till 8,0 % per år och förväntar sig 5 % till 7 % brutto med återinvestering (november 2026). Inget realiserat genomsnitt publiceras.
Risk Return Level
en
Endast en annonserad ränta finns tillgänglig och förluster publiceras inte som siffror, så vad investerare behåller efter fallissemang och avgiften på 0,90 % är okänt.

Crowd4Cash - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 8,00% Högsta avkastning som Crowd4Cash annonserar för investerare, utan angiven period, läst den 1 november 2026. Före den årliga avgiften på 0,90 %. Plattformen förväntar sig 5 % till 7 % per år brutto med återinvestering; ingen realiserad avkastning eller avkastning efter förluster publiceras.

Crowd4Cash – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
2797 gefinancierde projecten
112,7M EUR funded amount

Crowd4Cash – För- och nackdelar

PROS
AutoInvest lägger automatiskt bud på nya lån som matchar dina kriterier, vid sidan av manuellt investerande (november 2026).
Månatliga återbetalningar av ränta och kapital på löptider på 1 till 60 månader; lån som listades den 1 november 2026 betalade 6,47 % till 9,90 %.
Publicerar en fullständig avgiftstabell för investerare: 0,90 % per år på utestående kapital, utan avgift för att öppna eller ha ett konto.
CONS
Ingen fallissemangs- eller förlustsiffra publiceras i text; statistiksidan visar förluster endast i diagram (november 2026).
Ingen FINMA-licens: operatören säger sig vara en kreditförmedlare och medlem i ett självreglerande organ mot penningtvätt.
Lånen är mestadels osäkrade; betalningsskyddsförsäkringen på vissa lån täcker inte en låntagare som helt enkelt slutar betala.
Minsta investering anges som CHF 500 i FAQ och CHF 200 på produktsidan (1 november 2026), och ingen realiserad avkastning publiceras.

Om Crowd4Cash

Vad det är

Crowd4Cash är en schweizisk crowdlending-plattform som drivs av Crowd Solutions AG i Zug. Investerare lånar ut schweizerfranc direkt till privatpersoner, bilköpare (lån vid försäljningsstället) och småföretag. Den 1 november 2026 visade startsidan 2.797 finansierade projekt och 21.997 registrerade användare (låntagare och investerare tillsammans). Webbplatsens upphovsrättsrad sträcker sig från 2017.

Så fungerar det

Du registrerar dig online med en kopia av ditt id-kort och en selfie och väljer sedan lån efter rating, löptid och typ, eller låter verktyget AutoInvest lägga bud åt dig på nya lån som matchar dina kriterier. Låntagarna betalar tillbaka i lika stora månatliga delbetalningar av ränta och kapital, som förs vidare till ditt eget schweiziska bank- eller postkonto. Löptiderna är 1 till 60 månader. Investerar-FAQ anger ett minimum på CHF 500, medan produktsidan säger att privata investerare kan börja från CHF 200 (båda lästa den 1 november 2026). Ett strategimandat börjar på CHF 50.000, och certifikat och credit-linked notes för kvalificerade investerare börjar på CHF 100.000.

Avkastning

Crowd4Cash annonserar avkastning på upp till 8,0 % per år. Det säger sig förvänta sig en genomsnittlig bruttoavkastning på 5 % till 7 % per år om återbetalningar återinvesteras, före sin årliga avgift på 0,90 %. Lån på projektsidan hade räntor på 6,47 % till 9,90 % den 1 november 2026. Ingen realiserad genomsnittlig avkastning och ingen avkastning efter förluster publiceras.

Förluster och fallissemang

Crowd4Cash publicerar ingen siffra för fallissemang eller förluster i text. Dess statistiksida har diagram över ackumulerade nettoförluster per utlåningsår, men värdena visas inte som siffror. FAQ nämner en fallissemangsandel på 1 % till 1,5 % som den vanliga nivån för schweizisk crowdlending i allmänhet, inte som sin egen siffra. Plattformen säger att den skärpte sina kreditkontroller i slutet av 2019 och att låneportföljen förbättrades. Enskilda investerare rapporterade offentligt i april 2022 att flera av deras lån var månader försenade och hos inkasso, och i september 2024 att en förvaltad produkt hade förlorat pengar; plattformen svarade i november 2024 att produkten stängdes på −0,75 %. Dessa rapporter kan inte kontrolleras.

Vad som säkrar dina pengar

De flesta lån på Crowd4Cash är osäkrade privat-, bilköps- och småföretagslån i schweizerfranc. Vissa lån har också en betalningsskyddsförsäkring som betalar om låntagaren blir arbetslös utan egen förskyllan, inte kan arbeta eller dör, enligt försäkringsvillkoren. Ingenting täcker en låntagare som helt enkelt slutar betala. Det finns ingen återköpsrätt och inget reservfond. Plattformen visar ett diagram över hur långt lånen är säkrade, men inga siffror i text, och dess avgiftstabell för investerare anger en avgift för försäljning av säkerhet (4 % av det utestående beloppet, minst CHF 1.500), så vissa lån kan ha säkerhet. Inga återvinningssiffror publiceras. Om operatören går under säger plattformen att en reservförvaltare och dess separata servicebolag Lending Services GmbH skulle fortsätta driva in befintliga lån.

Vem som driver den och licensen

Plattformen drivs av Crowd Solutions AG, Bellevueweg 42, 6300 Zug, företagsnummer CHE-367.419.664. Crowd Solutions AG säger att det är en auktoriserad kreditförmedlare och medlem i PolyReg, ett självreglerande organ för regler mot penningtvätt, och att den schweiziska tillsynsmyndigheten FINMA har undersökt om dess modell kräver bankbolagstillstånd. Den har ingen FINMA-licens, så investerare har inte det skydd som följer med en övervakad bank eller en EU-licensierad leverantör av gräsrotsfinansiering.

Avgifter

Att öppna och ha ett konto är gratis. Investerare betalar en serviceavgift på 0,90 % per år på det kapital som fortfarande är utestående, avdragen i tolftedelar från de månatliga återbetalningarna. Övriga avgifter i investerarnas avgiftstabell: CHF 150 per timme för särskilda utredningar, 4 % av det utestående beloppet (minst CHF 1.500) när säkerhet säljs, CHF 50 för en adresssökning och CHF 30 för ett skatteutdrag på papper.

Få ut dina pengar

Dina pengar kommer tillbaka månad för månad när låntagarna betalar tillbaka, under varje lånes löptid. Ett finansieringsåtagande är bindande, och plattformen beskriver ingen andrahandsmarknad för att sälja lån i förtid.

Vår bedömning

Avkastning: medel, baserad på den annonserade räntan på upp till 8,0 % per år; ingenting realiserat publiceras. Risk: hög (högre betyder mer risk), eftersom ingen förlustsiffra publiceras i text, lånen mestadels är osäkrade konsument- och småföretagslån och plattformen saknar FINMA-licens. Risk-avkastning: låg, eftersom en annonserad ränta utan förlustdata inte visar vad investerare faktiskt tjänar.

Regelgeving

Licens / Reglering: Ingen licens — Crowd Solutions AG (Zug, CHE-367.419.664) har ingen licens från den schweiziska finansinspektionen FINMA. Det säger sig vara en auktoriserad kreditförmedlare och medlem i PolyReg, ett självreglerande organ för regler mot penningtvätt, och att FINMA har undersökt om dess modell kräver bankbolagstillstånd. EU:s regler för gräsrotsfinansiering gäller inte i Schweiz. Varken insättningsgaranti eller investerarskydd täcker lånen.

Functionaliteit

Autoinvest: Ja
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Ej redovisat. Återbetalningar förs vidare av Crowd4Cash till investerarens eget schweiziska bank- eller postkonto; plattformen anger ingen bank eller något betalningsinstitut som håller investerarnas pengar.

Voor beleggers

Beperkingen: Alla rättskapabla personer som bor i Schweiz eller Liechtenstein, eller bor någon annanstans och har ett schweiziskt bankkonto (registrering från utlandet först efter kontakt med plattformen). Minst CHF 500 enligt investerar-FAQ (produktsidan säger från CHF 200). Strategimandat från CHF 50.000; certifikat och credit-linked notes från CHF 100.000 för kvalificerade investerare.
Priser:
  • Administrativa uppgifter: 0.9% per år på utestående kapital, avdraget varje månad från återbetalningar
  • Investor fee: 4% av det utestående beloppet när säkerhet säljs, minst CHF 1.500, avdraget från intäkterna
  • Minimum investment: 500 CHF

    Nuttige informatie

    Är Crowd4Cash reglerat?

    Nej. Crowd Solutions AG har ingen licens från den schweiziska tillsynsmyndigheten FINMA. Det säger sig vara en auktoriserad kreditförmedlare och medlem i PolyReg, ett självreglerande organ mot penningtvätt, och att FINMA har undersökt om dess modell kräver bankbolagstillstånd.

    Vem håller mina pengar?

    Plattformen anger ingen bank eller något betalningsinstitut som håller investerarnas pengar. Månatliga återbetalningar förs vidare av Crowd4Cash till ditt eget schweiziska bank- eller postkonto.

    Hur stor är minsta investering?

    Investerar-FAQ anger CHF 500; produktsidan säger att privata investerare kan börja från CHF 200 (båda lästa den 1 november 2026). Strategimandat börjar på CHF 50.000 och produkter för kvalificerade investerare på CHF 100.000.

    Vilken avkastning, och vilka förluster hittills?

    Plattformen annonserar upp till 8,0 % per år och förväntar sig 5 % till 7 % brutto med återinvestering, före avgiften på 0,90 %. Lån som listades den 1 november 2026 betalade 6,47 % till 9,90 %. Ingen realiserad avkastning och ingen förlust- eller fallissemangssiffra publiceras i text.

    Vad säkrar min investering?

    De flesta lån är osäkrade. Vissa har en betalningsskyddsförsäkring vid arbetslöshet, arbetsoförmåga eller dödsfall, men ingenting täcker en låntagare som helt enkelt slutar betala. Det finns ingen återköpsrätt eller reservfond.

    Kan jag sälja eller ta ut pengar i förtid?

    Ingen andrahandsmarknad beskrivs och finansieringsåtaganden är bindande. Dina pengar kommer tillbaka i månatliga delbetalningar under varje lånes löptid på 1 till 60 månader.

    Vilka avgifter betalar jag?

    0,90 % per år på det kapital som fortfarande är utestående, avdraget från de månatliga återbetalningarna. Extra avgifter gäller för särskilda utredningar (CHF 150 per timme), försäljning av säkerhet (4 %, minst CHF 1.500), adresssökningar (CHF 50) och skatteutdrag på papper (CHF 30).

    Vad händer om Crowd4Cash eller en låntagare går under?

    Om en låntagare slutar betala kan du förlora den obetalda delen av det lånet; inkassot kan misslyckas. Om operatören går under säger plattformen att en reservförvaltare och dess separata servicebolag Lending Services GmbH skulle fortsätta driva in befintliga lån, men att inga nya lån skulle förmedlas.

    Finns det ett verktyg för automatiskt investerande?

    Ja. AutoInvest lägger bud åt dig på nypublicerade lån som matchar kriterier du ställer in, antingen från fördefinierade portföljer eller med dina egna filter. Du kan fortfarande investera manuellt.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till Crowd4Cash

    3circlefunding CH

    Lån till små och medelstora företag Privata lån Företagsfakturor
    Minsta investering €1000

    Avrinningshastighet GB

    Fastigheter Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €200

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Låg
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €53,0M