Platforma crowdfundingowa

SeedBlink Opinie 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Licencjonowana w Rumunii platforma crowdfundingu kapitałowego dla europejskich startupów technologicznych od 2020 roku: inwestycja od 2.500 € przez spółkę nominee, ponad 150 sfinansowanych firm i 80 mln € w zarządzaniu (luty 2026 roku). Nie publikuje się danych o wynikach ani upadkach.

SeedBlink - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Wysoki
Wyższe oznacza większe ryzyko. SeedBlink nie publikuje danych o upadłych firmach, więc inwestorzy nie mogą zobaczyć, jak często pieniądze są tracone; platformy z dobrymi wynikami zwykle je publikują. Co najmniej jedna sfinansowana firma upadła (2024), hasło o zysku przesadza w stosunku do tego, co wiadomo, a spółka grupy zajmująca się rynkami wtórnymi jest nieregulowana i miała ujemny kapitał własny.
Return Level
Bardzo Wysokie
Platforma pokazuje „średni zwrot” w wysokości 2,5 do 3 razy wpłaconych pieniędzy (październik 2026 r.), bez daty, bez metody i wybrany selektywnie, ponieważ pochodzi ze sprzedaży udziałów przez niektórych inwestorów, a nie z całego portfela. Potwierdzono jedno wyjście z gotówką (SanoPass, 2022 r.).
Risk Return Level
Średni
W inwestowaniu w startupy więcej znaczą zwycięzcy niż porażki: nawet jeśli połowa spółek upadnie, portfel może dobrze wypaść, jeśli kilka zwróci dziesięciokrotność włożonych pieniędzy. Udziały w startupach są z natury obarczone wysokim ryzykiem i dają wysoki zwrot, a wyjścia trwają latami; dlatego ustalamy tę relację na poziomie średnim.

Termin zapadalności inwestycji

Platforma oferująca inwestycje od 24 miesięcy do 59 miesięcy.

SeedBlink – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
Liczba inwestorów 112 inwestorzy
150 finansowane projekty
80,0M EUR funded amount

SeedBlink – Zalety i wady

Zalety
Zezwolenie rumuńskiego ASF jako unijny dostawca usług finansowania społecznościowego od 3 listopada 2022 roku, ponad 150 sfinansowanych firm i 80 mln € w zarządzaniu (luty 2026 roku).
Tablica ogłoszeń pozwala co kwartał oferować udziały innym inwestorom; do maja 2025 roku obrócono tam około 2,15 mln €.
Publikuje szczegółową tabelę opłat dla inwestorów według rodzaju transakcji i poziomu członkostwa (zaktualizowana w maju 2025 roku).
Co najmniej jedno wyjście z gotówką: SanoPass kupiła MedLife we wrześniu 2022 roku, dwa i pół roku po wejściu inwestorów.
WADY
Po sześciu latach nie publikuje się wskaźnika upadków, danych o odpisach, zysku portfela ani listy sfinansowanych firm.
Hasło „średni zysk 2,5x do 3x” nie ma daty i według samej platformy odzwierciedla sprzedaż udziałów przez niektórych inwestorów, a nie średnią.
Syndykaty i transakcje pre-IPO przechodzą przez nieregulowaną spółkę, Seedblink Benelux B.V., która na koniec 2024 roku wykazywała ujemny kapitał własny w wysokości 552.666 €.
mk2 Biotechnologies, sfinansowana firma, stała się niewypłacalna w listopadzie 2024 roku; doniesienia prasowe twierdziły, że inwestorzy nie zostali w tym procesie ochronieni.
Opłaty się sumują: w transakcjach wspieranych przez venture capital do około 10 % kwoty w ciągu dziesięciu lat, plus 10 % każdego zysku, wyliczone na podstawie tabeli opłat platformy.

Informacje o SeedBlink

Czym jest

SeedBlink to europejska platforma crowdfundingu kapitałowego z Bukaresztu dla startupów technologicznych, głównie w Europie Środkowej i Wschodniej, od najwcześniejszych rund do Series B. Działa od 2020 roku. Do 9 lutego 2026 roku raportowała ponad 150 sfinansowanych firm, ponad 80 mln € kapitału inwestorów w swoich wehikułach inwestycyjnych i ponad 110.000 zarejestrowanych członków (konta, nie wszystkie należące do inwestorów). Reklamuje też 430 mln € „zmobilizowanych”, co obejmuje pieniądze inwestorów profesjonalnych w tych samych rundach. Oprócz crowdfundingu grupa sprzedaje oprogramowanie do zarządzania rejestrami udziałowców spółek oraz prowadzi odrębne transakcje syndykatowe i rynku wtórnego pre-IPO.

Jak to działa

Wybiera się startupy i inwestuje zwykle od 2.500 €, lub około 1.000 € jako płacący członek klubu. Większość transakcji jest na etapie seed, a mniej więcej dwie na trzy to pożyczki zamienne lub podobne umowy, które zamieniają się na udziały dopiero w późniejszej rundzie. Udziałów nie posiada się we własnym imieniu: trzyma je dla inwestora spółka nominee, Seedblink Nominee GmbH w Wiedniu, a inwestor jest beneficjentem rzeczywistym. Raporty kwartalne obejmują spółki portfelowe.

Zyski

SeedBlink nie publikuje rocznego zysku, mnożnika portfela ani łącznej kwoty gotówki zwróconej inwestorom. Strona dla inwestorów pokazuje „średni zysk” od 2,5 do 3 razy zainwestowanych pieniędzy (październik 2026 roku), bez daty i metody. Własne wyjaśnienie platformy w innym miejscu jest takie, że niektórzy inwestorzy zarobili od 2,5 do 3 razy swoje pieniądze, sprzedając udziały innym inwestorom na jej tablicy ogłoszeń, więc jest to wynik wybrany, a nie średnia dla wszystkich. Potwierdzono jedno wyjście z gotówką: firmę zdrowotną SanoPass kupiła MedLife we wrześniu 2022 roku, dwa i pół roku po inwestycji; cena nie została ujawniona.

Straty i niewykonanie zobowiązań

SeedBlink nie publikuje żadnych danych o upadłych lub odpisanych firmach ani listy sfinansowanych firm, więc wyników nie można sprawdzić. Przynajmniej jedna sfinansowana firma upadła: mk2 Biotechnologies stała się niewypłacalna w listopadzie 2024 roku, a jej działalność sprzedano, co zwykle zostawia udziałowców z niczym. Doniesienia prasowe w Rumunii twierdziły, że SeedBlink nie podjął w postępowaniu upadłościowym kroków w celu ochrony inwestorów. Większość młodych startupów upada, a upadki wśród firm sfinansowanych od 2023 roku mogą ujawnić się dopiero w nadchodzących latach.

Co zabezpiecza pieniądze inwestora

Nic nie zabezpiecza pieniędzy inwestora. Posiada się niewielki udział w młodej firmie, bez zabezpieczenia, odkupu, ubezpieczenia ani systemu rekompensat; jeśli firma upadnie, traci się zwykle całą kwotę. Struktura ze spółką nominee jest główną ochroną na wypadek upadku platformy: SeedBlink twierdzi, że udziały pozostają własnością inwestora, jeśli platforma stanie się niewypłacalna, ponieważ spółka nominee trzyma je oddzielnie. Gdzie znajduje się gotówka przed zamknięciem rundy i w jakim banku lub firmie płatniczej, nie jest ujawnione. Późniejsze rundy finansowania często zmniejszają udział wcześniejszych inwestorów.

Kto za tym stoi i licencja

SeedBlink S.A. (Bukareszt) ma zezwolenie rumuńskiego organu nadzoru finansowego, ASF, jako dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie unijnych przepisów o finansowaniu społecznościowym (nr PJR28FSFPR/400001, od 3 listopada 2022 roku) i może obsługiwać inne kraje UE, w tym Holandię. Jej transakcje syndykatowe i rynku wtórnego pre-IPO przechodzą przez inną spółkę, Seedblink Benelux B.V. w Rotterdamie, która nie jest regulowana przez żaden organ finansowy i na koniec 2024 roku wykazywała ujemny kapitał własny w wysokości 552.666 €. Publiczna ocena opinii 3,0 na 5 (13 opinii, sierpień 2026 roku).

Opłaty

SeedBlink pobiera opłaty bezpośrednio od inwestorów (tabela opłat zaktualizowana w maju 2025 roku). W transakcjach wspieranych przez fundusze venture capital zwykły członek płaci jednorazową opłatę za dostęp w wysokości 0,5 % do 1,5 %, roczną opłatę za zarządzanie 1,25 % przez pięć lat, a potem 0,5 % do dziesięciu lat, oraz 10 % każdego zrealizowanego zysku. Transakcje społecznościowe kosztują mniej: 0,25 % do 0,75 % za dostęp, 0,5 % rocznie i 6 % zysku. Członkowie Elite i Club płacą nieco mniej. Sprzedaż lub kupno na tablicy ogłoszeń kosztuje po 3 % dla kupującego i sprzedającego (co najmniej 30 €). W ciągu dziesięciu lat transakcja wspierana przez venture capital może kosztować do około 10 % zainwestowanej kwoty przed jakimkolwiek zyskiem, wyliczone na podstawie tabeli opłat platformy.

Odzyskanie pieniędzy

Zwykle nie można sprzedać, kiedy się chce. Nie ma terminu wykupu; pieniądze wracają tylko, jeśli firma zostanie sprzedana, wejdzie na giełdę lub znajdzie się kupiec. SeedBlink prowadzi tablicę ogłoszeń, na której transfery są rejestrowane w oknach po 30 dni po każdym końcu kwartału; oferta sprzedaży nie jest wiążąca, a każda transakcja jest negocjowana prywatnie. Do maja 2025 roku obrócono tam około 2,15 mln €, mało w porównaniu z zainwestowanymi 80 mln €.

Nasza ocena

Zysk: bardzo wysoki — platforma pokazuje od 2,5 do 3 razy pieniądze jako „średni zysk”, ale nie ma on daty i pochodzi z wybranej grupy sprzedaży udziałów; nie publikuje się żadnego wyniku portfela. Ryzyko: wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko) — nie publikuje się danych o upadkach, co najmniej jedna sfinansowana firma upadła, a część grupy jest nieregulowana i przynosi straty. Stosunek zysku do ryzyka: średnia — w inwestowaniu w startupy więcej znaczą zwycięzcy niż porażki: nawet jeśli połowa spółek upadnie, portfel może dobrze wypaść, jeśli kilka zwróci dziesięciokrotność włożonych pieniędzy; ale wyjścia trwają latami i nie publikuje się wyniku portfela.

Regulacja

Licencja / Regulacje: SeedBlink S.A. (Bukareszt) od 3 listopada 2022 roku ma zezwolenie rumuńskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (ASF) jako dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia (UE) 2020/1503, nr PJR28FSFPR/400001, z potwierdzonym paszportem dla Holandii. Syndykaty i rynek wtórny pre-IPO oferuje Seedblink Benelux B.V. (Rotterdam), która nie jest regulowana przez żaden organ nadzoru finansowego. Żaden system gwarantowania depozytów ani rekompensat dla inwestorów nie obejmuje strat inwestycyjnych.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Tak
Dostawca płatności: Nie ujawniono. SeedBlink wysyła instrukcje płatności po sfinalizowaniu rundy, ale nie wskazuje żadnej instytucji płatniczej ani banku. Udziały są przechowywane przez Seedblink Nominee GmbH (Wiedeń) w imieniu inwestorów.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby pełnoletnie (18+) mieszkające w kraju, w którym działa SeedBlink, które przejdą weryfikację tożsamości i przeciwdziałania praniu pieniędzy; obywatelstwo rumuńskie nie jest wymagane. Lista akceptowanych krajów nie jest publikowana. Inwestorzy niedoświadczeni przechodzą unijny test wstępny i symulację strat.
Cennik:
  • Investor fee: 1.5% jednorazowa opłata za dostęp w transakcjach z venture capital, 0,5 % do 1,5 % zależnie od etapu (społecznościowe 0,25 % do 0,75 %)
  • Zadania administracyjne: 1.25% rocznie przez pięć lat w transakcjach z venture capital, potem 0,5 % do dziesięciu lat (społecznościowe 0,5 %)
  • Investor fee: 10% zrealizowanych zysków w transakcjach wspieranych przez venture capital (transakcje społecznościowe 6 %)
  • Investor fee: 3% za transakcję na tablicy ogłoszeń, płacone przez kupującego i przez sprzedającego, co najmniej 30 € każdy
  • Minimum investment: 2500 EUR

    SeedBlink - Artykuły

    Video thumbnail for 🚀 40 Startups You Can Invest in Today: From MedTech and AI to SpaceTech, ClimateTech and DeepTech
    🚀 40 Startups You Can Invest in Today: From MedTech and AI to SpaceTech, ClimateTech and DeepTech
    Explore the latest European equity crowdfunding opportunities, from AI, MedTech and ClimateTech startups to pre-IPO access, investor exits, returns a…
    Cze. 25.2026
    How to spot top investment projects in 2026
    Discover how to spot top investment projects in 2026 with our essential guide. Learn structured criteria to identify high-potential opportunities!
    Cze. 16.2026
    Jak inwestować w europejskie start-upy w 2026 roku
    Poznaj tajniki inwestowania! Dowiedz się, czym jest platforma inwestycyjna, jak działa i wybierz tę, która najlepiej odpowiada Twoim celom.
    Cze. 07.2026

    Przydatne informacje

    Czy SeedBlink jest regulowany?

    Częściowo. SeedBlink S.A. od 3 listopada 2022 roku ma zezwolenie rumuńskiego organu nadzoru finansowego, ASF, jako unijny dostawca usług finansowania społecznościowego (nr PJR28FSFPR/400001). Jego transakcje syndykatowe i rynku wtórnego pre-IPO przechodzą przez Seedblink Benelux B.V., która nie jest regulowana. Regulacja nie chroni przed utratą pieniędzy na firmie.

    Kto przechowuje moje pieniądze i udziały?

    Udziały są przechowywane przez spółkę nominee, Seedblink Nominee GmbH w Wiedniu, a inwestor jest beneficjentem rzeczywistym. SeedBlink nie podaje, który bank lub firma płatnicza przechowuje gotówkę przed zamknięciem rundy.

    Jaka jest minimalna inwestycja?

    Zwykle około 2.500 € na transakcję, lub około 1.000 € dla członków SeedBlink Club. Transakcje rynku wtórnego pre-IPO także zaczynają się od 2.500 €.

    Jakie zyski i jakie straty dotychczas?

    Nie publikuje się zysku portfela. Pokazywana średnia „2,5 do 3 razy” opiera się na sprzedaży udziałów przez niektórych inwestorów. Potwierdzono jedno wyjście z gotówką (SanoPass, 2022). Nie publikuje się danych o upadkach; co najmniej jedna sfinansowana firma, mk2 Biotechnologies, stała się niewypłacalna w 2024 roku.

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    Nic. Posiada się udział w młodej firmie przez spółkę nominee, bez zabezpieczenia, odkupu, ubezpieczenia ani systemu rekompensat, i zwykle traci się wszystko, jeśli firma upadnie. Spółka nominee trzyma udziały oddzielnie, jeśli upadnie sam SeedBlink.

    Czy mogę sprzedać udziały wcześniej?

    Tylko przez tablicę ogłoszeń, na której transfery są rejestrowane w oknach po 30 dni po każdym końcu kwartału. Oferty nie są wiążące, transakcję trzeba uzgodnić z kupującym, a obie strony płacą 3 % (co najmniej 30 €). Do maja 2025 roku obrócono tam około 2,15 mln €.

    Jakie opłaty ponoszę?

    W transakcjach wspieranych przez venture capital: jednorazowa opłata za dostęp od 0,5 % do 1,5 %, 1,25 % rocznie przez pięć lat, potem 0,5 % do dziesięciu lat, oraz 10 % każdego zrealizowanego zysku. Transakcje społecznościowe: 0,25 % do 0,75 %, 0,5 % rocznie i 6 %. Członkowie Club i Elite płacą mniej. Transakcje na tablicy ogłoszeń kosztują 3 % dla kupującego i sprzedającego.

    Co się stanie, jeśli SeedBlink lub wspierana firma upadnie?

    Jeśli firma upadnie, udziałowcy są spłacani na końcu i zwykle nic nie dostają. Jeśli upadnie SeedBlink, twierdzi on, że udziały nie są dotknięte, bo spółka nominee trzyma je oddzielnie, ale żaden system rekompensat nie obejmuje strat.

    Co oznacza „średni zysk 2,5x do 3x”?

    Jest pokazany jako średnia na stronie dla inwestorów bez daty i metody. Własne wyjaśnienie platformy jest takie, że niektórzy inwestorzy zarobili od 2,5 do 3 razy swoje pieniądze, sprzedając udziały na jej tablicy ogłoszeń. Nie jest to zmierzony wynik dla wszystkich inwestorów.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego