Crowdfunding-plattform

SeedBlink Omdöme 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Rumänskt licensierad aktiecrowdfundingplattform för europeiska tech-startups sedan 2020: investera från 2.500 € via ett nominee-bolag, över 150 finansierade bolag och 80 miljoner € under förvaltning (februari 2026). Inga resultat- eller misslyckandesiffror publiceras.

SeedBlink - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Hög
Högre betyder mer risk. SeedBlink publicerar ingen siffra för misslyckade bolag, så investerare kan inte se hur ofta pengar går förlorade; plattformar med bra resultat publicerar dem vanligtvis. Minst ett finansierat bolag har misslyckats (2024), avkastningsrubriken överdriver det som är känt, och koncernens andrahandsbolag är oreglerat och hade negativt eget kapital.
Return Level
Mycket Hög
Plattformen visar en ”genomsnittlig avkastning” på 2,5 till 3 gånger pengarna (oktober 2026), odaterad, utan metod och utvald, eftersom den kommer från vissa investerares aktieförsäljningar, inte från hela portföljen. En kontantexit är bekräftad (SanoPass, 2022).
Risk Return Level
Medium
Vid startupinvesteringar väger vinnarna tyngre än misslyckandena: även om hälften av bolagen misslyckas kan en portfölj gå bra om några få ger tio gånger pengarna tillbaka. Startupaktier är till sin natur högrisk och högavkastning, och exits tar år; därför sätter vi balansen till medel.

Investeringens löptid

Plattform som erbjuder investeringar från 24 månader till 59 månader.

SeedBlink – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
Antal investerare 112 investeerders
150 gefinancierde projecten
80,0M EUR funded amount

SeedBlink – För- och nackdelar

PROS
Auktoriserat av Rumäniens ASF som EU-crowdfundingleverantör sedan 3 november 2022, med fler än 150 finansierade bolag och 80 miljoner € under förvaltning (februari 2026).
En anslagstavla låter dig erbjuda aktier till andra investerare varje kvartal; cirka 2,15 miljoner € hade omsatts där i maj 2025.
Publicerar en detaljerad avgiftstabell för investerare per affärstyp och medlemsnivå (uppdaterad maj 2025).
Minst en kontantexit: SanoPass köptes av MedLife i september 2022, två och ett halvt år efter att investerarna kom in.
CONS
Ingen misslyckandeandel, avskrivningssiffra, portföljavkastning eller lista över finansierade bolag publiceras efter sex år.
Rubriken ”genomsnittlig avkastning på 2,5x till 3x” saknar datum och speglar enligt plattformens egen uppgift vissa investerares aktieförsäljningar, inte ett genomsnitt.
Syndikat och pre-IPO-affärer går via ett oreglerat bolag, Seedblink Benelux B.V., som redovisade negativt eget kapital på 552.666 € vid utgången av 2024.
mk2 Biotechnologies, ett finansierat bolag, blev insolvent i november 2024; pressrapporter hävdade att investerarna inte skyddades i processen.
Avgifterna ackumuleras: på riskkapitalstödda affärer upp till cirka 10 % av beloppet över tio år, plus 10 % av varje vinst, beräknat från plattformens avgiftstabell.

Om SeedBlink

Vad det är

SeedBlink är en europeisk aktiecrowdfundingplattform från Bukarest för teknikstartups, mest i Central- och Östeuropa, från de tidigaste rundorna upp till Series B. Den har varit igång sedan 2020. Den 9 februari 2026 rapporterade den fler än 150 finansierade bolag, mer än 80 miljoner € i investerarkapital i sina investeringsvehiklar och fler än 110.000 registrerade medlemmar (konton, inte alla av dem investerare). Den marknadsför också 430 miljoner € som ”mobiliserats”, vilket inkluderar professionella investerares pengar i samma rundor. Förutom crowdfunding säljer koncernen programvara för att hantera bolags aktieböcker och driver separata syndikat- och pre-IPO-andrahandsaffärer.

Så fungerar det

Du väljer startups och investerar vanligtvis från 2.500 €, eller cirka 1.000 € som betalande klubbmedlem. De flesta affärer är i seed-stadiet, och ungefär två av tre är konvertibla lån eller liknande avtal som blir aktier först i en senare runda. Du håller inte aktierna i eget namn: ett nominee-bolag, Seedblink Nominee GmbH i Wien, håller dem åt dig och du är den verkliga ägaren. Kvartalsrapporter täcker portföljbolagen.

Avkastning

SeedBlink publicerar ingen årlig avkastning, ingen portföljmultipel och ingen totalsumma för kontanter som betalats tillbaka till investerare. Investerarsidan visar en ”genomsnittlig avkastning” på 2,5 till 3 gånger pengarna (oktober 2026), utan datum eller metod. Plattformens egen förklaring på annat håll är att vissa investerare tjänade 2,5 till 3 gånger sina pengar när de sålde aktier till andra investerare på dess anslagstavla, så det är ett utvalt resultat, inte ett genomsnitt för alla. En kontantexit är bekräftad: hälsobolaget SanoPass köptes av MedLife i september 2022, två och ett halvt år efter investeringen; priset avslöjades inte.

Förluster och fallissemang

SeedBlink publicerar ingen siffra för misslyckade eller avskrivna bolag och ingen lista över bolagen det har finansierat, så utfallen går inte att kontrollera. Minst ett finansierat bolag har misslyckats: mk2 Biotechnologies blev insolvent i november 2024 och dess verksamhet såldes, vilket vanligtvis lämnar aktieägarna med ingenting. Pressrapporter i Rumänien hävdade att SeedBlink inte vidtog några åtgärder i insolvensen för att skydda investerarna. De flesta unga startups misslyckas, och misslyckanden bland bolag som finansierats sedan 2023 kanske bara syns de kommande åren.

Vad som skyddar dina pengar

Ingenting skyddar dina pengar. Du äger en liten andel i ett ungt bolag, utan säkerhet, återköp, försäkring eller ersättningssystem; om bolaget misslyckas förlorar du vanligtvis hela beloppet. Nominee-strukturen är det främsta skyddet mot att plattformen går under: SeedBlink säger att dina aktier förblir dina om det blir insolvent, eftersom nominee-bolaget håller dem separat. Var dina kontanter finns innan en runda stängs, och hos vilken bank eller vilket betalningsbolag, anges inte. Senare finansieringsrundor minskar ofta tidigare investerares andel.

Vem som driver den och licensen

SeedBlink S.A. (Bukarest) är auktoriserat av Rumäniens finansmyndighet, ASF, som crowdfundingtjänsteleverantör enligt EU:s crowdfundingregler (nr PJR28FSFPR/400001, sedan 3 november 2022), och kan betjäna andra EU-länder, däribland Nederländerna. Dess syndikat- och pre-IPO-andrahandsaffärer går via ett annat bolag, Seedblink Benelux B.V. i Rotterdam, som inte regleras av någon finansiell myndighet och redovisade negativt eget kapital på 552.666 € vid utgången av 2024. Offentligt recensionsbetyg 3,0 av 5 (13 recensioner, augusti 2026).

Avgifter

SeedBlink tar avgifter direkt av investerare (avgiftstabell uppdaterad maj 2025). På affärer som stöds av riskkapitalfonder betalar en standardmedlem en engångsavgift för tillgång på 0,5 % till 1,5 %, en årlig förvaltningsavgift på 1,25 % i fem år och sedan 0,5 % i upp till tio år, samt 10 % av varje realiserad vinst. Community-affärer kostar mindre: 0,25 % till 0,75 % för tillgång, 0,5 % per år och 6 % av vinsten. Elite- och Club-medlemmar betalar något mindre. Att sälja eller köpa på anslagstavlan kostar 3 % vardera för köpare och säljare (minst 30 €). Över tio år kan en riskkapitalstödd affär kosta upp till cirka 10 % av det investerade beloppet före någon vinst, beräknat från plattformens avgiftstabell.

Få ut dina pengar

Vanligtvis kan du inte sälja när du vill. Det finns inget förfallodatum; pengarna kommer bara tillbaka om bolaget säljs, noteras på en börs eller du hittar en köpare. SeedBlink driver en anslagstavla där överlåtelser registreras i fönster på 30 dagar efter varje kvartalsslut; ett säljerbjudande är inte bindande och varje affär förhandlas privat. Cirka 2,15 miljoner € hade omsatts där i maj 2025, litet jämfört med de 80 miljoner € som investerats.

Vår bedömning

Avkastning: mycket hög — plattformen visar 2,5 till 3 gånger pengarna som ”genomsnittlig avkastning”, men den saknar datum och kommer från en utvald grupp aktieförsäljningar; inget portföljresultat publiceras. Risk: hög (högre betyder mer risk) — inga misslyckandesiffror publiceras, minst ett finansierat bolag har misslyckats, och en del av koncernen är oreglerad och går med förlust. Risk-avkastning: medel — vid startupinvesteringar väger vinnarna tyngre än misslyckandena: även om hälften av bolagen misslyckas kan en portfölj gå bra om några få ger tio gånger pengarna tillbaka; men exits tar år och inget portföljresultat publiceras.

Regelgeving

Licens / Reglering: SeedBlink S.A. (Bukarest) är sedan 3 november 2022 auktoriserat av Rumäniens finansinspektion (ASF) som crowdfundingtjänsteleverantör enligt förordning (EU) 2020/1503, nr PJR28FSFPR/400001, med bekräftat pass för Nederländerna. Syndikat och pre-IPO-andrahandsaffärer erbjuds av Seedblink Benelux B.V. (Rotterdam), som inte regleras av någon finansiell tillsynsmyndighet. Inget insättningsgaranti- eller investerarskyddssystem täcker investeringsförluster.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Ja
Betalingsprovider: Anges inte. SeedBlink skickar betalningsinstruktioner när en runda är slutförd men nämner inget betalningsinstitut eller någon bank. Aktierna hålls av Seedblink Nominee GmbH (Wien) för investerarnas räkning.

Voor beleggers

Beperkingen: Vuxna (18+) bosatta i ett land där SeedBlink verkar och som klarar identitets- och penningtvättskontrollerna; rumänskt medborgarskap krävs inte. Listan över godkända länder publiceras inte. Icke-erfarna investerare gör EU:s inträdestest och förlustsimulering.
Priser:
  • Investor fee: 1.5% engångsavgift för tillgång på riskkapitalstödda affärer, 0,5 % till 1,5 % efter stadium (community-affärer 0,25 % till 0,75 %)
  • Administrativa uppgifter: 1.25% per år i fem år på riskkapitalstödda affärer, sedan 0,5 % i upp till tio år (community-affärer 0,5 %)
  • Investor fee: 10% av realiserade vinster på riskkapitalstödda affärer (community-affärer 6 %)
  • Investor fee: 3% per affär på anslagstavlan, betalas av köpare och av säljare, minst 30 € vardera
  • Minimum investment: 2500 EUR

    SeedBlink - Artikelen

    Video thumbnail for 🚀 40 Startups You Can Invest in Today: From MedTech and AI to SpaceTech, ClimateTech and DeepTech
    🚀 40 Startups You Can Invest in Today: From MedTech and AI to SpaceTech, ClimateTech and DeepTech
    Explore the latest European equity crowdfunding opportunities, from AI, MedTech and ClimateTech startups to pre-IPO access, investor exits, returns a…
    Jun. 25.2026
    How to spot top investment projects in 2026
    Discover how to spot top investment projects in 2026 with our essential guide. Learn structured criteria to identify high-potential opportunities!
    Jun. 16.2026
    Hur man investerar i europeiska startups år 2026
    Lär dig mer om investeringarnas komplexitet! Upptäck vad en investeringsplattform är, hur den fungerar och välj den plattform som passar dina mål.
    Jun. 07.2026

    Nuttige informatie

    Är SeedBlink reglerat?

    Delvis. SeedBlink S.A. är sedan 3 november 2022 auktoriserat av Rumäniens finansmyndighet, ASF, som EU-crowdfundingleverantör (nr PJR28FSFPR/400001). Dess syndikat- och pre-IPO-andrahandsaffärer går via Seedblink Benelux B.V., som inte är reglerat. Regleringen skyddar dig inte från att förlora pengar på ett bolag.

    Vem håller mina pengar och mina aktier?

    Dina aktier hålls av ett nominee-bolag, Seedblink Nominee GmbH i Wien, och du är den verkliga ägaren. SeedBlink säger inte vilken bank eller vilket betalningsbolag som håller dina kontanter innan en runda stängs.

    Vilken är minimiinvesteringen?

    Vanligtvis cirka 2.500 € per affär, eller cirka 1.000 € för medlemmar i SeedBlink Club. Pre-IPO-andrahandsaffärer börjar också från 2.500 €.

    Vilken avkastning, och vilka förluster hittills?

    Ingen portföljavkastning publiceras. Genomsnittet ”2,5 till 3 gånger” som visas bygger på vissa investerares aktieförsäljningar. En kontantexit är bekräftad (SanoPass, 2022). Inga misslyckandesiffror publiceras; minst ett finansierat bolag, mk2 Biotechnologies, blev insolvent 2024.

    Vad skyddar min investering?

    Ingenting. Du äger en andel i ett ungt bolag via ett nominee-bolag, utan säkerhet, återköp, försäkring eller ersättningssystem, och du förlorar vanligtvis allt om det misslyckas. Nominee-bolaget håller dina aktier separat om SeedBlink självt går under.

    Kan jag sälja mina aktier i förtid?

    Bara via anslagstavlan, där överlåtelser registreras i fönster på 30 dagar efter varje kvartalsslut. Erbjudanden är inte bindande, du måste komma överens om affären med en köpare, och båda sidor betalar 3 % (minst 30 €). Cirka 2,15 miljoner € hade omsatts där i maj 2025.

    Vilka avgifter betalar jag?

    På riskkapitalstödda affärer: en engångsavgift för tillgång på 0,5 % till 1,5 %, 1,25 % per år i fem år och sedan 0,5 % i upp till tio år, samt 10 % av varje realiserad vinst. Community-affärer: 0,25 % till 0,75 %, 0,5 % per år och 6 %. Club- och Elite-medlemmar betalar mindre. Affärer på anslagstavlan kostar 3 % för köpare och säljare.

    Vad händer om SeedBlink eller ett bolag jag stöttat går under?

    Om ett bolag går under får aktieägarna betalt sist och får vanligtvis ingenting. Om SeedBlink går under säger det att dina aktier inte påverkas eftersom nominee-bolaget håller dem separat, men inget ersättningssystem täcker förluster.

    Vad betyder den ”genomsnittliga avkastningen på 2,5x till 3x”?

    Den visas som ett genomsnitt på investerarsidan utan datum eller metod. Plattformens egen förklaring är att vissa investerare tjänade 2,5 till 3 gånger sina pengar när de sålde aktier på dess anslagstavla. Det är inte ett uppmätt resultat för alla investerare.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta