Crowdfundingplatform

Fagura Ervaringen

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Beoordeling achterlaten
Moldavisch-Roemeense leenmarktplaats sinds 2019, in de EU vergund via Fagura Finance S.R.L. (ASF Roemenië): onbeveiligde consumenten- en mkb-leningen vanaf € 25, een gemeten jaarlijks rendement van 10,60 % en 10,81 % van de uitstaande leningen meer dan 90 dagen achter (oktober 2026).

Fagura - Risico- en rendementsbeoordeling

Risk Level
Zeer hoge
Hoger betekent meer risico. Onbeveiligde leningen; ongeveer 6 % van al het uitgeleende geld is verloren; 10,81 % van de uitstaande portefeuille loopt meer dan 90 dagen achter en stijgt; Roemeense leningen zijn veel slechter; beleggers op fagura.com sluiten een contract buiten EU-toezicht met een niet genoemde Moldavische betalingsdienstverlener.
Return Level
Hoog
Een gemeten 10,60 % per jaar voor alle beleggers (oktober 2026), na 11,77 % in augustus 2026; beleggers in Roemenië verdienden slechts 4,21 %.
Risk Return Level
Slecht
Het gemeten rendement compenseert het niveau van verliezen en betalingsachterstanden niet, vooral bij de Roemeense portefeuille.

Fagura - Retouren en verliespercentages

Retouren
Fixed interest: 10,60% 10,60 % per jaar is het door het platform gemeten rendement (XIRR, uit de werkelijke kasstromen van beleggers) voor alle beleggers, per 21 oktober 2026; 11,53 % in Moldavië en 4,21 % in Roemenië. Niet vermeld of vóór of na de servicevergoeding van 2,5 %. Geadverteerde bandbreedte 10 % tot 20 %.
Verliespercentages
Gerealiseerde verliezen: 5,97% 5,97 % van al het sinds 2019 uitgeleende geld is verloren na terugvorderingen, inclusief leningen verkocht aan incassobureaus en leningen meer dan 90 dagen achter in openstaande jaren (berekend uit de eigen cijfers van het platform, per 21 oktober 2026).
Wanbetalingspercentage: 11,15% 11,15 % van de leningen (73 van 655) ging in wanbetaling in het venster 2026, volgens de definitie van de EU-crowdfundingregels, per 21 oktober 2026. Eerdere jaren: 8,27 % in 2024 en 10,98 % in 2025.
Achterstallige leningen: 10,81% 10,81 % van de uitstaande € 8,1 miljoen liep op 21 oktober 2026 meer dan 90 dagen achter, tegen 6,79 % in 2024 en 8,58 % in 2025 (Moldavië 8,40 %, Roemenië 32,78 %).
Wanbetalingspercentage, Roemenië: 25,24% 25,24 % van de Roemeense leningen ging in wanbetaling in het venster 2026 (30,68 % in 2025), per 21 oktober 2026; ongeveer 21 % tot 25 % van het in 2024 en 2025 in Roemenië uitgeleende geld geldt als verloren.

Fagura – Platformstatistieken 2026

Informatie bijgewerkt op: 03 Nov 2026
3894 gefinancierde projecten
21,0M EUR funded amount

Fagura – Voordelen en nadelen

STERKE PUNTEN
Publiceert gemeten rendementen, verliespercentages per jaar, wanbetalingspercentages en categorieën van betalingsachterstand, gedateerd 21 oktober 2026.
EU-entiteit Fagura Finance S.R.L. sinds 4 september 2023 door de ASF vergund en sinds januari 2024 op de paspoortlijst van de AMF.
Minimaal € 25, beoordelingen van leners van A tot G, automatisch beleggen en een secundaire markt die verkoop met korting toestaat.
Gemeten rendement van 11,53 % per jaar voor beleggers in Moldavië (oktober 2026).
MINPUNTEN
10,81 % van de uitstaande € 8,1 miljoen liep in oktober 2026 meer dan 90 dagen achter, tegen 6,79 % in 2024.
Roemeense leningen: wanbetalingspercentage van 25,24 % in 2026 en een gemeten beleggersrendement van slechts 4,21 %.
Beleggers op fagura.com sluiten een contract met een Moldavisch bedrijf buiten EU-toezicht; klantengeld staat bij een niet genoemde Moldavische betalingsdienstverlener.
Onbeveiligde leningen zonder terugkoop; ongeveer 6 % van al het sinds 2019 uitgeleende geld is verloren.
Niet vermeld of het gemeten rendement vóór of na de servicevergoeding van 2,5 % is; de administratiecommissie wordt niet als bedrag gepubliceerd.

Over Fagura

Wat het is

Fagura is een leenmarktplaats uit Moldavië en Roemenië waar u consumenten- en mkb-leningen financiert vanaf € 25. Het merk startte in 2019 in Chișinău. In de EU werkt het via Fagura Finance S.R.L. in Boekarest, die door de Roemeense financiële toezichthouder, de ASF, is vergund onder de EU-crowdfundingregels; de hoofdsite fagura.com wordt beheerd door een apart Moldavisch bedrijf, Fagura Capital SRL. In oktober 2026 toont de statistiekenpagina 3.894 leningen en € 21,0 miljoen dat beleggers sinds 2019 in nieuwe leningen hebben belegd.

Hoe het werkt

U kiest zelf leningen of gebruikt automatisch beleggen. Elke lener krijgt een beoordeling van A tot G, die de rente bepaalt; leners betalen tussen 6,5 % en 38,9 % per jaar, gemiddeld 21,9 % (oktober 2026). Via een secundaire markt kunt u leningen verkopen tegen hun waarde, met korting of met premie. Fagura Prime is een apart beheerd product: vast 8,5 % per jaar, vanaf € 5.000, gespreid over veel mkb-leningen en gedekt door een reservefonds.

Rendement

Fagura adverteert met rendementen van 10 % tot 20 % per jaar. Het eigen gemeten rendement (XIRR, op basis van de werkelijke kasstromen van beleggers) is 10,60 % voor alle beleggers (per 21 oktober 2026), na 11,77 % in augustus 2026. De verdeling per markt is belangrijk: 11,53 % voor beleggers in Moldavië, maar slechts 4,21 % voor de 378 beleggers in Roemenië. Het platform zegt niet of deze cijfers vóór of na zijn servicevergoeding van 2,5 % zijn.

Verliezen en wanbetaling

Fagura publiceert gedetailleerde verliesgegevens. Berekend uit de eigen cijfers van het platform is ongeveer 5,97 % van al het sinds 2019 uitgeleende geld verloren na terugvorderingen, inclusief leningen verkocht aan incassobureaus (per 21 oktober 2026). Volgens de definitie van de EU-crowdfundingregels ging 11,15 % van de leningen in wanbetaling in het venster 2026 (73 van 655). Van de nog uitstaande € 8,1 miljoen loopt 10,81 % meer dan 90 dagen achter, tegen 6,79 % in 2024. De Roemeense leningen presteerden veel slechter: 32,78 % van die portefeuille loopt meer dan 90 dagen achter, het wanbetalingspercentage voor 2026 is 25,24 %, en ongeveer 21 % tot 25 % van het in 2024 en 2025 daar uitgeleende geld geldt als verloren. Van de afgeronde leningen werd 7,33 % verkocht aan incassobureaus.

Wat uw geld beveiligt

Niets beveiligt de leningen van de marktplaats: het zijn onbeveiligde leningen aan particulieren en kleine bedrijven, zonder terugkoop. Leningen in wanbetaling worden nagejaagd en daarna verkocht aan incassobureaus. Alleen Fagura Prime heeft een reservefonds, dat de resterende hoofdsom terugbetaalt zodra een lening 91 dagen achterloopt; Fagura zegt dat het geen garantie is, en de omvang van het fonds wordt niet gepubliceerd. Voor u betekent dit dat u, als een lener stopt met betalen, meestal slechts een deel van het geld terugkrijgt, en dat uw rendement afhangt van de beoordelingen van leners die u kiest.

Wie erachter zit en de vergunning

Het in de EU vergunde bedrijf is Fagura Finance S.R.L., Boekarest (fiscaal nummer 44221810), door de ASF erkend als crowdfundingdienstverlener onder vergunning PJR28FSFPR/400003 van 4 september 2023, en sinds 15 januari 2024 met een paspoort naar Frankrijk. De jaarrekening 2023 toonde geen omzet en een nettoverlies van 330.668 lei. Beleggers die zich op fagura.com aanmelden, sluiten een contract met Fagura Capital SRL in Chișinău, Moldavië (bedrijfsnummer 1024600049862), het Moldavische bedrijf dat de hoofdsite beheert. Het vermeldt een Moldavische crowdfundingvergunning (Nationale Commissie voor Financiële Markten, register nr. 1, besluit 51/2 van 5 november 2024), die niet in het register is bevestigd. Dat contract valt onder Moldavisch recht, dus de EU-crowdfundingbescherming geldt daarvoor niet.

Kosten

Beleggers betalen een servicevergoeding van 2,5 % over elke ontvangen betaling, € 1 per opname en € 5 per maand na zes maanden zonder activiteit. In elk leencontract is een maandelijkse administratiecommissie vastgelegd die niet als bedrag wordt gepubliceerd. Uitstappen uit Fagura Prime kost 2,5 % van het opgenomen bedrag.

Uw geld terugkrijgen

Leningen lopen gemiddeld ongeveer 30 maanden. U kunt leningen vroegtijdig verkopen op de secundaire markt, indien nodig met korting. Op fagura.com staat niet-belegd geld op betaalrekeningen bij een niet genoemde Moldavische betalingsdienstverlener, buiten de EU-regels voor bescherming van tegoeden.

Ons oordeel

Rendement: hoog — een gemeten 10,60 % per jaar voor alle beleggers, maar slechts 4,21 % voor beleggers in Roemenië. Risico: zeer hoog (hoger betekent meer risico) — onbeveiligde leningen, 10,81 % van de uitstaande portefeuille meer dan 90 dagen achter en stijgend, zeer zwakke resultaten op Roemeense leningen, en beleggers op fagura.com die een contract sluiten buiten EU-toezicht. Rendement-risico: laag — het rendement is niet hoog genoeg voor dit niveau van verliezen en betalingsachterstanden.

Regelgeving

Licentie / Regelgeving: ASF (Roemenië): Fagura Finance S.R.L., crowdfundingdienstverlener op grond van Verordening (EU) 2020/1503, vergunning PJR28FSFPR/400003 van 4 september 2023; sinds 15 januari 2024 op de paspoortlijst van de AMF (Frankrijk). Beleggers op fagura.com sluiten een contract met Fagura Capital SRL (Moldavië), die een Moldavische crowdfundingvergunning vermeldt (CNPF-register nr. 1, besluit 51/2 van 5 november 2024), niet bevestigd in het register; EU-regels zijn niet van toepassing op dat contract.

Functionaliteit

Auto-investeren: Ja
Beoordeling van de deal: Ja
Secundaire markt: Ja
Betalingsprovider: Niet bekendgemaakt voor Fagura Finance S.R.L. Op fagura.com wordt het geld van beleggers aangehouden op fiduciaire betaalrekeningen bij een niet genoemde betalingsdienstverlener in Moldavië, buiten de EU-regels voor bescherming van tegoeden.

Voor beleggers

Beperkingen: Volwassenen en bedrijven. Op fagura.com sluit u een contract met het Moldavische bedrijf onder Moldavisch recht, niet onder de EU-crowdfundingregels. Woonplaatsregels zijn niet gepubliceerd. Minimaal € 25; Fagura Prime vanaf € 5.000.
Prijzen:
  • Investor fee: 2.5% servicevergoeding over elke ontvangen betaling
  • Investor fee: EUR 1 per opname
  • Investor fee: EUR 5 per maand na zes maanden zonder activiteit
  • Minimum investment: 25 EUR

    Nuttige informatie

    Is Fagura gereguleerd?

    Het Roemeense bedrijf, Fagura Finance S.R.L., is door de ASF vergund onder de EU-crowdfundingregels (vergunning PJR28FSFPR/400003, 4 september 2023). Beleggers op fagura.com sluiten een contract met het Moldavische bedrijf Fagura Capital SRL, dat een Moldavische vergunning vermeldt die niet in het register is bevestigd.

    Met welk bedrijf sluit ik een contract?

    Op fagura.com met Fagura Capital SRL in Chișinău, onder Moldavisch recht, dus de EU-crowdfundingbescherming geldt niet. Het in de EU vergunde bedrijf is Fagura Finance S.R.L. in Boekarest.

    Wie houdt mijn geld aan?

    Op fagura.com een betalingsdienstverlener in Moldavië die Fagura niet noemt, op fiduciaire betaalrekeningen buiten de EU-regels voor bescherming van tegoeden.

    Wat is de minimale inleg?

    € 25 per lening op de marktplaats; € 5.000 voor Fagura Prime.

    Welke rendementen, en welke verliezen tot nu toe?

    Het gemeten rendement is 10,60 % per jaar voor alle beleggers (oktober 2026), maar slechts 4,21 % voor beleggers in Roemenië. Ongeveer 5,97 % van al het uitgeleende geld is verloren, en 10,81 % van de uitstaande leningen loopt meer dan 90 dagen achter.

    Wat beveiligt mijn belegging?

    Niets: leningen op de marktplaats zijn onbeveiligd en hebben geen terugkoop. Leningen in wanbetaling worden verkocht aan incassobureaus. Alleen Fagura Prime heeft een reservefonds dat de hoofdsom terugbetaalt na 91 dagen achterstand, wat volgens Fagura geen garantie is; de omvang wordt niet gepubliceerd.

    Kan ik eerder verkopen of opnemen?

    Ja, op de secundaire markt, tegen de waarde van de lening, met korting of premie, als een koper wordt gevonden. Elke opname kost € 1; uitstappen uit Fagura Prime kost 2,5 %.

    Welke kosten betaal ik?

    2,5 % over elke ontvangen betaling, € 1 per opname, € 5 per maand na zes maanden inactiviteit, en een maandelijkse administratiecommissie die in elk leencontract is vastgelegd.

    Waarom zijn de Roemeense resultaten zo anders?

    Roemeense leningen hebben veel hogere wanbetalingen: 25,24 % in het venster 2026 en 32,78 % van de portefeuille meer dan 90 dagen achter, tegen 8,40 % in Moldavië. Het gemeten rendement van Roemeense beleggers is 4,21 %.

    Wat gebeurt er als Fagura of een lener failliet gaat?

    Als een lener failliet gaat, wordt de lening nagejaagd en meestal verkocht aan een incassobureau, en krijgt u slechts een deel terug. Geen compensatieregeling dekt uw leningen, en geld op fagura.com staat buiten de EU-regels voor bescherming van tegoeden.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Kwaliteit bieden 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sorteer op:
    Meest recent Oudste eerst Meer likes Meer afkeer
    Sorteer op waardering:
    Van hoog naar laag Van laag naar hoog

    Alternatief voor Fagura

    3cirkel financiering CH

    MKB-leningen Particuliere leningen Zakelijke facturen
    Minimale investering €1000

    Afvoersnelheid GB

    Onroerend goed MKB-leningen
    Minimale investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    MKB-leningen
    Minimale investering €200

    Anaxago FR

    Onroerend goed Start-ups MKB-leningen
    Gereguleerd
    Return Level Medium
    Risk Level Hoog
    Risk Return Level
    Minimale investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    bettervest GmbH DE

    MKB-leningen Hernieuwbare energie
    Return Level Zeer hoge
    Risk Level Zeer hoge
    Risk Return Level
    Minimale investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    MKB-leningen
    Gereguleerd
    Return Level Laag
    Risk Level Hoog
    Risk Return Level
    Minimale investering €100
    Gefinancierd €53,0M