Platforma crowdfundingowa

Fagura Opinie

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Mołdawsko-rumuński rynek pożyczek od 2019 r., z licencją w UE przez Fagura Finance S.R.L. (ASF Rumunia): niezabezpieczone pożyczki konsumenckie i dla małych firm od 25 €, zmierzony roczny zwrot 10,60 % i 10,81 % pożyczek w obrocie z ponad 90-dniowym opóźnieniem (październik 2026 r.).

Fagura - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Bardzo Wysokie
Wyższe oznacza większe ryzyko. Pożyczki niezabezpieczone; około 6 % wszystkich pożyczonych pieniędzy zostało straconych; 10,81 % portfela w obrocie zalega ponad 90 dni i ten odsetek rośnie; pożyczki rumuńskie są znacznie gorsze; inwestorzy fagura.com zawierają umowy poza nadzorem UE z niewymienionym mołdawskim dostawcą płatności.
Return Level
Wysoki
Zmierzone 10,60 % rocznie dla wszystkich inwestorów (październik 2026 r.), wobec 11,77 % w sierpniu 2026 r.; inwestorzy w Rumunii zarobili tylko 4,21 %.
Risk Return Level
zły
Zmierzony zwrot nie rekompensuje poziomu strat i opóźnień w płatnościach, zwłaszcza w portfelu rumuńskim.

Fagura - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 10,60% 10,60 % rocznie to zmierzony przez platformę zwrot (XIRR, z rzeczywistych przepływów pieniężnych inwestorów) dla wszystkich inwestorów, stan na 21 października 2026 r.; 11,53 % w Mołdawii i 4,21 % w Rumunii. Nie podano, czy przed, czy po opłacie serwisowej 2,5 %. Reklamowany zakres 10 % do 20 %.
Wskaźniki strat
Zrealizowane straty: 5,97% 5,97 % wszystkich pieniędzy pożyczonych od 2019 r. zostało straconych po odzyskach, wliczając pożyczki sprzedane firmom windykacyjnym oraz pożyczki z opóźnieniem ponad 90 dni w otwartych latach (obliczone na podstawie własnych liczb platformy, stan na 21 października 2026 r.).
Wskaźnik niewypłacalności: 11,15% 11,15 % pożyczek (73 z 655) uległo niewypłacalności w oknie 2026, według definicji z unijnych przepisów o finansowaniu społecznościowym, stan na 21 października 2026 r. Wcześniejsze lata: 8,27 % w 2024 r. i 10,98 % w 2025 r.
Opóźnione pożyczki: 10,81% 10,81 % z 8,1 mln € w obrocie zalegało ponad 90 dni w dniu 21 października 2026 r., wobec 6,79 % w 2024 r. i 8,58 % w 2025 r. (Mołdawia 8,40 %, Rumunia 32,78 %).
Wskaźnik niewypłacalności, Rumunia: 25,24% 25,24 % pożyczek rumuńskich uległo niewypłacalności w oknie 2026 (30,68 % w 2025 r.), stan na 21 października 2026 r.; około 21 % do 25 % pieniędzy pożyczonych w Rumunii w 2024 i 2025 r. uznaje się za stracone.

Fagura – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
3894 finansowane projekty
21,0M EUR funded amount

Fagura – Zalety i wady

Zalety
Publikuje zmierzone zwroty, wskaźniki strat według lat, wskaźniki niewypłacalności i przedziały opóźnień w płatnościach, z datą 21 października 2026 r.
Podmiot unijny Fagura Finance S.R.L. z licencją ASF od 4 września 2023 r. i na liście paszportów AMF od stycznia 2024 r.
Minimum 25 €, oceny pożyczkobiorców od A do G, automatyczne inwestowanie i rynek wtórny umożliwiający sprzedaż z dyskontem.
Zmierzony zwrot 11,53 % rocznie dla inwestorów w Mołdawii (październik 2026 r.).
WADY
10,81 % z 8,1 mln € w obrocie zalegało ponad 90 dni w październiku 2026 r., wobec 6,79 % w 2024 r.
Pożyczki rumuńskie: wskaźnik niewypłacalności 25,24 % w 2026 r. i zmierzony zwrot inwestorów tylko 4,21 %.
Inwestorzy na fagura.com zawierają umowę ze spółką mołdawską poza nadzorem UE; gotówka klientów znajduje się u niewymienionego mołdawskiego dostawcy płatności.
Pożyczki niezabezpieczone bez odkupu; około 6 % wszystkich pieniędzy pożyczonych od 2019 r. zostało straconych.
Nie podano, czy zmierzony zwrot jest przed, czy po opłacie serwisowej 2,5 %; prowizja administracyjna nie jest publikowana jako liczba.

Informacje o Fagura

Czym jest

Fagura to rynek pożyczek z Mołdawii i Rumunii, na którym inwestor finansuje pożyczki konsumenckie i dla małych firm od 25 €. Marka powstała w Kiszyniowie (Chișinău) w 2019 r. W UE działa przez Fagura Finance S.R.L. w Bukareszcie, posiadającą licencję rumuńskiego organu nadzoru finansowego, ASF, na podstawie unijnych przepisów o finansowaniu społecznościowym; główny serwis fagura.com prowadzi odrębna spółka mołdawska, Fagura Capital SRL. W październiku 2026 r. strona ze statystykami pokazuje 3 894 pożyczki i 21,0 mln € zainwestowanych przez inwestorów w nowe pożyczki od 2019 r.

Jak to działa

Inwestor wybiera pożyczki samodzielnie lub korzysta z automatycznego inwestowania. Każdy pożyczkobiorca otrzymuje ocenę od A do G, która określa oprocentowanie; pożyczkobiorcy płacą od 6,5 % do 38,9 % rocznie, średnio 21,9 % (październik 2026 r.). Rynek wtórny pozwala sprzedawać pożyczki po ich wartości, z dyskontem lub z premią. Fagura Prime to odrębny produkt zarządzany: stałe 8,5 % rocznie, od 5 000 €, rozłożone na wiele pożyczek dla małych firm i poparte funduszem rezerwowym.

Zwroty

Fagura reklamuje zwroty od 10 % do 20 % rocznie. Jej własny zmierzony zwrot (XIRR, oparty na rzeczywistych przepływach pieniężnych inwestorów) wynosi 10,60 % dla wszystkich inwestorów (stan na 21 października 2026 r.), wobec 11,77 % pokazanych w sierpniu 2026 r. Podział według rynku ma znaczenie: 11,53 % dla inwestorów w Mołdawii, ale tylko 4,21 % dla 378 inwestorów w Rumunii. Platforma nie podaje, czy te liczby są przed, czy po jej opłacie serwisowej w wysokości 2,5 %.

Straty i niewypłacalność

Fagura publikuje szczegółowe dane o stratach. Z obliczeń na podstawie własnych liczb platformy wynika, że około 5,97 % wszystkich pieniędzy pożyczonych od 2019 r. zostało straconych po odzyskach, wliczając pożyczki sprzedane firmom windykacyjnym (stan na 21 października 2026 r.). Według definicji z unijnych przepisów o finansowaniu społecznościowym 11,15 % pożyczek uległo niewypłacalności w oknie 2026 (73 z 655). Z 8,1 mln € nadal w obrocie 10,81 % zalega ponad 90 dni, wobec 6,79 % w 2024 r. Pożyczki rumuńskie wypadły znacznie gorzej: 32,78 % tego portfela zalega ponad 90 dni, jego wskaźnik niewypłacalności za 2026 r. wynosi 25,24 %, a około 21 % do 25 % pieniędzy pożyczonych tam w 2024 i 2025 r. uznaje się za stracone. Z zakończonych pożyczek 7,33 % sprzedano firmom windykacyjnym.

Co zabezpiecza pieniądze

Nic nie zabezpiecza pożyczek z rynku: są to niezabezpieczone pożyczki dla osób prywatnych i małych firm, bez odkupu. Pożyczki, które uległy niewypłacalności, są windykowane, a następnie sprzedawane agencjom windykacyjnym. Tylko Fagura Prime ma fundusz rezerwowy, który spłaca pozostały kapitał, gdy pożyczka zalega 91 dni; Fagura podaje, że nie jest to gwarancja, a wielkość funduszu nie jest publikowana. Dla inwestora oznacza to, że gdy pożyczkobiorca przestaje płacić, zwykle odzyskuje się tylko część pieniędzy, a zwrot zależy od wybranych ocen pożyczkobiorców.

Kto ją prowadzi i licencja

Spółką licencjonowaną w UE jest Fagura Finance S.R.L., Bukareszt (kod podatkowy 44221810), upoważniona przez ASF jako dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie zezwolenia PJR28FSFPR/400003 z 4 września 2023 r., z paszportem do Francji od 15 stycznia 2024 r. Jej sprawozdanie za 2023 r. wykazywało brak przychodów i stratę netto w wysokości 330 668 lei. Inwestorzy rejestrujący się na fagura.com zawierają umowę z Fagura Capital SRL w Kiszyniowie (Chișinău), Mołdawia (numer spółki 1024600049862), mołdawską spółką prowadzącą główny serwis. Podaje ona mołdawską licencję na finansowanie społecznościowe (Narodowa Komisja Rynków Finansowych, rejestr nr 1, decyzja 51/2 z 5 listopada 2024 r.), niepotwierdzoną w rejestrze. Ta umowa podlega prawu mołdawskiemu, więc unijna ochrona w zakresie finansowania społecznościowego jej nie obejmuje.

Opłaty

Inwestorzy płacą opłatę serwisową w wysokości 2,5 % od każdej otrzymanej płatności, 1 € za wypłatę oraz 5 € miesięcznie po sześciu miesiącach bez aktywności. Miesięczna prowizja administracyjna jest ustalana w każdej umowie pożyczki i nie jest publikowana jako liczba. Wyjście z Fagura Prime kosztuje 2,5 % wypłaconej kwoty.

Odzyskanie pieniędzy

Pożyczki trwają średnio około 30 miesięcy. Pożyczki można sprzedać wcześniej na rynku wtórnym, w razie potrzeby z dyskontem. Na fagura.com niezainwestowana gotówka znajduje się na rachunkach płatniczych u niewymienionego mołdawskiego dostawcy usług płatniczych, poza unijnymi zasadami ochrony środków.

Nasza ocena

Zwrot: wysoki — zmierzone 10,60 % rocznie dla wszystkich inwestorów, ale tylko 4,21 % dla inwestorów w Rumunii. Ryzyko: bardzo wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko) — pożyczki niezabezpieczone, 10,81 % portfela w obrocie zalega ponad 90 dni i ten odsetek rośnie, bardzo słabe wyniki pożyczek rumuńskich oraz zawieranie umów przez inwestorów fagura.com poza nadzorem UE. Zwrot do ryzyka: niski — zwrot nie jest wystarczająco wysoki przy takim poziomie strat i opóźnień w płatnościach.

Regulacja

Licencja / Regulacje: ASF (Rumunia): Fagura Finance S.R.L., dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia (UE) 2020/1503, zezwolenie PJR28FSFPR/400003 z 4 września 2023 r.; na liście paszportów AMF (Francja) od 15 stycznia 2024 r. Inwestorzy na fagura.com zawierają umowę z Fagura Capital SRL (Mołdawia), która podaje mołdawską licencję na finansowanie społecznościowe (rejestr CNPF nr 1, decyzja 51/2 z 5 listopada 2024 r.), niepotwierdzoną w rejestrze; przepisy UE nie mają zastosowania do tej umowy.

Funkcjonalność

Autoinvest: Tak
Ocena oferty: Tak
Rynek wtórny: Tak
Dostawca płatności: Nie ujawniono dla Fagura Finance S.R.L. Na fagura.com gotówka inwestorów jest przechowywana na powierniczych rachunkach płatniczych u niewymienionego dostawcy usług płatniczych w Mołdawii, poza unijnymi zasadami ochrony środków.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby dorosłe i spółki. Na fagura.com inwestor zawiera umowę ze spółką mołdawską na podstawie prawa mołdawskiego, a nie unijnych przepisów o finansowaniu społecznościowym. Zasady dotyczące miejsca zamieszkania nie są opublikowane. Minimum 25 €; Fagura Prime od 5 000 €.
Cennik:
  • Investor fee: 2.5% opłata serwisowa od każdej otrzymanej płatności
  • Investor fee: EUR 1 za wypłatę
  • Investor fee: EUR 5 miesięcznie po sześciu miesiącach bez aktywności
  • Minimum investment: 25 EUR

    Przydatne informacje

    Czy Fagura jest regulowana?

    Jej spółka rumuńska, Fagura Finance S.R.L., ma licencję ASF na podstawie unijnych przepisów o finansowaniu społecznościowym (zezwolenie PJR28FSFPR/400003, 4 września 2023 r.). Inwestorzy na fagura.com zawierają umowę ze spółką mołdawską Fagura Capital SRL, która podaje licencję mołdawską niepotwierdzoną w rejestrze.

    Z jaką spółką zawieram umowę?

    Na fagura.com z Fagura Capital SRL w Kiszyniowie (Chișinău), na podstawie prawa mołdawskiego, więc unijna ochrona w zakresie finansowania społecznościowego nie obowiązuje. Spółką licencjonowaną w UE jest Fagura Finance S.R.L. w Bukareszcie.

    Kto przechowuje moje pieniądze?

    Na fagura.com dostawca usług płatniczych w Mołdawii, którego Fagura nie wymienia, na powierniczych rachunkach płatniczych poza unijnymi zasadami ochrony środków.

    Jaka jest minimalna inwestycja?

    25 € na pożyczkę na rynku; 5 000 € dla Fagura Prime.

    Jakie zwroty i jakie straty dotychczas?

    Zmierzony zwrot wynosi 10,60 % rocznie dla wszystkich inwestorów (październik 2026 r.), ale tylko 4,21 % dla inwestorów w Rumunii. Około 5,97 % wszystkich pożyczonych pieniędzy zostało straconych, a 10,81 % pożyczek w obrocie zalega ponad 90 dni.

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    Nic: pożyczki z rynku są niezabezpieczone i nie mają odkupu. Pożyczki, które uległy niewypłacalności, są sprzedawane firmom windykacyjnym. Tylko Fagura Prime ma fundusz rezerwowy, który spłaca kapitał po 91 dniach opóźnienia, co według Fagura nie jest gwarancją; jego wielkość nie jest publikowana.

    Czy mogę sprzedać wcześniej lub wypłacić pieniądze?

    Tak, na rynku wtórnym, po wartości pożyczki, z dyskontem lub premią, jeśli znajdzie się kupiec. Każda wypłata kosztuje 1 €; wyjście z Fagura Prime kosztuje 2,5 %.

    Jakie opłaty ponoszę?

    2,5 % od każdej otrzymanej płatności, 1 € za wypłatę, 5 € miesięcznie po sześciu miesiącach braku aktywności oraz miesięczna prowizja administracyjna ustalana w każdej umowie pożyczki.

    Dlaczego wyniki w Rumunii tak się różnią?

    Pożyczki rumuńskie mają znacznie wyższe wskaźniki niewypłacalności: 25,24 % w oknie 2026 i 32,78 % portfela zalegającego ponad 90 dni, wobec 8,40 % w Mołdawii. Zmierzony zwrot rumuńskich inwestorów wynosi 4,21 %.

    Co się stanie, jeśli Fagura lub pożyczkobiorca upadnie?

    Jeśli pożyczkobiorca upadnie, pożyczka jest windykowana i zwykle sprzedawana firmie windykacyjnej, a inwestor odzyskuje tylko jej część. Żaden system rekompensat nie obejmuje pożyczek, a gotówka na fagura.com znajduje się poza unijnymi zasadami ochrony środków.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Alternatywa dla Fagura

    3circlefunding CH

    Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
    Minimalna inwestycja €1000

    Szybkość drenażu GB

    Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €81,43M

    Acredius CH

    Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €200

    Anaxago FR

    Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €50
    Finansowane €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Niski
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €53,0M