Crowdfunding-plattform

Fagura Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Moldavisk-rumänsk utlåningsmarknad sedan 2019, med EU-tillstånd via Fagura Finance S.R.L. (ASF Rumänien): icke säkerställda konsument- och småföretagslån från 25 €, uppmätt årlig avkastning på 10,60 % och 10,81 % av utestående lån mer än 90 dagar försenade (oktober 2026).

Fagura - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Mycket Hög
Högre betyder mer risk. Icke säkerställda lån; cirka 6 % av alla pengar som lånats ut har förlorats; 10,81 % av den utestående portföljen är mer än 90 dagar försenad och ökande; rumänska lån är mycket sämre; investerare på fagura.com ingår avtal utanför EU:s tillsyn med en onämnd moldavisk betaltjänstleverantör.
Return Level
Hög
Uppmätt 10,60 % per år för alla investerare (oktober 2026), ned från 11,77 % i augusti 2026; investerare i Rumänien tjänade bara 4,21 %.
Risk Return Level
en
Den uppmätta avkastningen väger inte upp nivån av förluster och betalningsförseningar, särskilt i den rumänska portföljen.

Fagura - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 10,60% 10,60 % per år är plattformens uppmätta avkastning (XIRR, från investerarnas faktiska kassaflöden) för alla investerare, per 21 oktober 2026; 11,53 % i Moldavien och 4,21 % i Rumänien. Det anges inte om före eller efter serviceavgiften på 2,5 %. Marknadsfört intervall 10 % till 20 %.
Förlustnivåer
Realiserade förluster: 5,97% 5,97 % av alla pengar som lånats ut sedan 2019 har förlorats efter återvinning, inklusive lån som sålts till inkassobolag och lån mer än 90 dagar försenade i öppna år (beräknat från plattformens egna siffror, per 21 oktober 2026).
Fallissemangsandel: 11,15% 11,15 % av lånen (73 av 655) gick i fallissemang under 2026-fönstret, enligt definitionen i EU:s crowdfundingregler, per 21 oktober 2026. Tidigare år: 8,27 % 2024 och 10,98 % 2025.
Försenade lån: 10,81% 10,81 % av de utestående 8,1 miljonerna € var mer än 90 dagar försenade den 21 oktober 2026, upp från 6,79 % 2024 och 8,58 % 2025 (Moldavien 8,40 %, Rumänien 32,78 %).
Fallissemangsandel, Rumänien: 25,24% 25,24 % av de rumänska lånen gick i fallissemang under 2026-fönstret (30,68 % 2025), per 21 oktober 2026; cirka 21 % till 25 % av pengarna som lånades ut i Rumänien 2024 och 2025 räknas som förlorade.

Fagura – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
3894 gefinancierde projecten
21,0M EUR funded amount

Fagura – För- och nackdelar

PROS
Publicerar uppmätt avkastning, förlustandelar per år, fallissemangsandelar och intervall för betalningsförseningar, daterade 21 oktober 2026.
EU-enheten Fagura Finance S.R.L. har haft tillstånd från ASF sedan 4 september 2023 och står på AMF:s passlista sedan januari 2024.
Minst 25 €, låntagarbetyg från A till G, automatisk investering och en andrahandsmarknad som tillåter försäljning med rabatt.
Uppmätt avkastning på 11,53 % per år för investerare i Moldavien (oktober 2026).
CONS
10,81 % av de utestående 8,1 miljonerna € var mer än 90 dagar försenade i oktober 2026, upp från 6,79 % 2024.
Rumänska lån: fallissemangsandel på 25,24 % 2026 och en uppmätt investeraravkastning på bara 4,21 %.
Investerare på fagura.com ingår avtal med ett moldaviskt bolag utanför EU:s tillsyn; kundernas kontanter ligger hos en onämnd moldavisk betaltjänstleverantör.
Icke säkerställda lån utan återköpsgaranti; cirka 6 % av alla pengar som lånats ut sedan 2019 har förlorats.
Det anges inte om den uppmätta avkastningen är före eller efter serviceavgiften på 2,5 %; administrationsprovisionen publiceras inte som en siffra.

Om Fagura

Vad det är

Fagura är en utlåningsmarknad från Moldavien och Rumänien där du finansierar konsument- och småföretagslån från 25 €. Varumärket startade i Chișinău 2019. I EU verkar det genom Fagura Finance S.R.L. i Bukarest, med tillstånd från Rumäniens finansiella tillsynsmyndighet, ASF, enligt EU:s crowdfundingregler; huvudwebbplatsen fagura.com drivs av ett separat moldaviskt bolag, Fagura Capital SRL. I oktober 2026 visar statistiksidan 3 894 lån och 21,0 miljoner € som investerare har investerat i nya lån sedan 2019.

Så fungerar det

Du väljer lån själv eller använder automatisk investering. Varje låntagare får ett betyg från A till G, som bestämmer räntan; låntagare betalar mellan 6,5 % och 38,9 % per år, i genomsnitt 21,9 % (oktober 2026). En andrahandsmarknad låter dig sälja lån till deras värde, med rabatt eller med premie. Fagura Prime är en separat förvaltad produkt: fast 8,5 % per år, från 5 000 €, spridd över många småföretagslån och med en reservfond som stöd.

Avkastning

Fagura marknadsför avkastning på 10 % till 20 % per år. Dess egen uppmätta avkastning (XIRR, baserad på investerarnas faktiska kassaflöden) är 10,60 % för alla investerare (per 21 oktober 2026), ned från 11,77 % som visades i augusti 2026. Uppdelningen per marknad spelar roll: 11,53 % för investerare i Moldavien, men bara 4,21 % för de 378 investerarna i Rumänien. Plattformen säger inte om siffrorna gäller före eller efter dess serviceavgift på 2,5 %.

Förluster och fallissemang

Fagura publicerar detaljerade förlustdata. Beräknat från plattformens egna siffror har cirka 5,97 % av alla pengar som lånats ut sedan 2019 förlorats efter återvinning, inklusive lån som sålts till inkassobolag (per 21 oktober 2026). Enligt definitionen i EU:s crowdfundingregler gick 11,15 % av lånen i fallissemang under 2026-fönstret (73 av 655). Av de 8,1 miljoner € som fortfarande är utestående är 10,81 % mer än 90 dagar försenade, upp från 6,79 % 2024. De rumänska lånen har gått mycket sämre: 32,78 % av den portföljen är mer än 90 dagar försenad, dess fallissemangsandel för 2026 är 25,24 %, och cirka 21 % till 25 % av pengarna som lånades ut där 2024 och 2025 räknas som förlorade. Av avslutade lån såldes 7,33 % till inkassobolag.

Vad som säkrar dina pengar

Ingenting säkrar marknadsplatsens lån: de är icke säkerställda lån till privatpersoner och småföretag, utan återköpsgaranti. Lån i fallissemang drivs in och säljs sedan till inkassobyråer. Bara Fagura Prime har en reservfond, som betalar tillbaka kvarvarande kapital när ett lån är 91 dagar försenat; Fagura säger att det inte är en garanti, och fondens storlek publiceras inte. För dig betyder det att när en låntagare slutar betala får du vanligtvis bara tillbaka en del av pengarna, och din avkastning beror på vilka låntagarbetyg du väljer.

Vem som driver den och dess tillstånd

Det EU-licensierade bolaget är Fagura Finance S.R.L., Bukarest (skattenummer 44221810), auktoriserat av ASF som crowdfundingtjänsteleverantör enligt tillstånd PJR28FSFPR/400003 av den 4 september 2023, och med pass till Frankrike sedan 15 januari 2024. Dess bokslut för 2023 visade inga intäkter och en nettoförlust på 330 668 lei. Investerare som registrerar sig på fagura.com ingår avtal med Fagura Capital SRL i Chișinău, Moldavien (företagsnummer 1024600049862), det moldaviska bolag som driver huvudwebbplatsen. Det uppger ett moldaviskt crowdfundingtillstånd (Nationella kommissionen för finansmarknader, register nr 1, beslut 51/2 av den 5 november 2024), som inte bekräftats i registret. Det avtalet lyder under moldavisk lag, så EU:s crowdfundingskydd gäller inte för det.

Avgifter

Investerare betalar en serviceavgift på 2,5 % av varje mottagen betalning, 1 € per uttag och 5 € per månad efter sex månader utan aktivitet. En månatlig administrationsprovision fastställs i varje låneavtal och publiceras inte som en siffra. Att lämna Fagura Prime kostar 2,5 % av det uttagna beloppet.

Att få tillbaka dina pengar

Lånen löper i genomsnitt cirka 30 månader. Du kan sälja lån i förtid på andrahandsmarknaden, vid behov med rabatt. På fagura.com ligger oinvesterade kontanter på betalkonton hos en onämnd moldavisk betaltjänstleverantör, utanför EU:s regler om skydd av kundmedel.

Vår bedömning

Avkastning: hög — uppmätt 10,60 % per år för alla investerare, men bara 4,21 % för investerare i Rumänien. Risk: mycket hög (högre betyder mer risk) — icke säkerställda lån, 10,81 % av den utestående portföljen mer än 90 dagar försenad och ökande, mycket svaga resultat på rumänska lån, och investerare på fagura.com som ingår avtal utanför EU:s tillsyn. Avkastning i förhållande till risk: låg — avkastningen är inte tillräckligt hög för denna nivå av förluster och betalningsförseningar.

Regelgeving

Licens / Reglering: ASF (Rumänien): Fagura Finance S.R.L., crowdfundingtjänsteleverantör enligt förordning (EU) 2020/1503, tillstånd PJR28FSFPR/400003 av den 4 september 2023; på AMF:s (Frankrike) passlista sedan 15 januari 2024. Investerare på fagura.com ingår avtal med Fagura Capital SRL (Moldavien), som uppger ett moldaviskt crowdfundingtillstånd (CNPF-register nr 1, beslut 51/2 av den 5 november 2024), som inte bekräftats i registret; EU:s regler gäller inte för det avtalet.

Functionaliteit

Autoinvest: Ja
Beoordeling van de deal: Ja
Sekundärmarknad: Ja
Betalingsprovider: Anges inte för Fagura Finance S.R.L. På fagura.com hålls investerarnas kontanter på fiduciära betalkonton hos en onämnd betaltjänstleverantör i Moldavien, utanför EU:s regler om skydd av kundmedel.

Voor beleggers

Beperkingen: Vuxna och företag. På fagura.com ingår du avtal med det moldaviska bolaget enligt moldavisk lag, inte enligt EU:s crowdfundingregler. Regler om hemvist är inte publicerade. Minst 25 €; Fagura Prime från 5 000 €.
Priser:
  • Investor fee: 2.5% serviceavgift på varje mottagen betalning
  • Investor fee: EUR 1 per uttag
  • Investor fee: EUR 5 per månad efter sex månader utan aktivitet
  • Minimum investment: 25 EUR

    Nuttige informatie

    Är Fagura reglerat?

    Dess rumänska bolag, Fagura Finance S.R.L., har tillstånd från ASF enligt EU:s crowdfundingregler (tillstånd PJR28FSFPR/400003, 4 september 2023). Investerare på fagura.com ingår avtal med det moldaviska bolaget Fagura Capital SRL, som uppger ett moldaviskt tillstånd som inte bekräftats i registret.

    Med vilket bolag ingår jag avtal?

    På fagura.com med Fagura Capital SRL i Chișinău, enligt moldavisk lag, så EU:s crowdfundingskydd gäller inte. Det EU-licensierade bolaget är Fagura Finance S.R.L. i Bukarest.

    Vem håller mina pengar?

    På fagura.com en betaltjänstleverantör i Moldavien som Fagura inte namnger, på fiduciära betalkonton utanför EU:s regler om skydd av kundmedel.

    Vad är minimiinvesteringen?

    25 € per lån på marknadsplatsen; 5 000 € för Fagura Prime.

    Vilken avkastning, och vilka förluster hittills?

    Den uppmätta avkastningen är 10,60 % per år för alla investerare (oktober 2026), men bara 4,21 % för investerare i Rumänien. Cirka 5,97 % av alla pengar som lånats ut har förlorats, och 10,81 % av utestående lån är mer än 90 dagar försenade.

    Vad säkrar min investering?

    Ingenting: marknadsplatsens lån är icke säkerställda och har ingen återköpsgaranti. Lån i fallissemang säljs till inkassobolag. Bara Fagura Prime har en reservfond som betalar tillbaka kapital efter 91 dagars försening, vilket Fagura säger inte är en garanti; dess storlek publiceras inte.

    Kan jag sälja i förtid eller ta ut pengar?

    Ja, på andrahandsmarknaden, till lånets värde, med rabatt eller med premie, om en köpare hittas. Varje uttag kostar 1 €; att lämna Fagura Prime kostar 2,5 %.

    Vilka avgifter betalar jag?

    2,5 % av varje mottagen betalning, 1 € per uttag, 5 € per månad efter sex månaders inaktivitet och en månatlig administrationsprovision som fastställs i varje låneavtal.

    Varför är de rumänska resultaten så annorlunda?

    Rumänska lån har mycket högre fallissemang: 25,24 % under 2026-fönstret och 32,78 % av portföljen mer än 90 dagar försenad, mot 8,40 % i Moldavien. Rumänska investerares uppmätta avkastning är 4,21 %.

    Vad händer om Fagura eller en låntagare går under?

    Om en låntagare går under drivs lånet in och säljs vanligtvis till ett inkassobolag, och du återfår bara en del. Inget ersättningssystem täcker dina lån, och kontanter på fagura.com ligger utanför EU:s regler om skydd av kundmedel.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till Fagura

    3circlefunding CH

    Lån till små och medelstora företag Privata lån Företagsfakturor
    Minsta investering €1000

    Avrinningshastighet GB

    Fastigheter Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €200

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Låg
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €53,0M