Platforma crowdfundingowa

Maclear Opinie 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Szwajcarska platforma pożyczkowa, działająca od 2023 roku, reklamująca do 15,6 % rocznie plus bonusy na krótkoterminowych pożyczkach dla firm od 50 €. Brak licencji FINMA lub UE; hiszpański regulator (CNMV) ostrzegł 11 maja 2026 r., że nie posiada zezwolenia.

Maclear - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Bardzo Wysokie
Wyższe oznacza większe ryzyko. Ustalone podczas przeglądu redakcyjnego: hiszpański regulator (CNMV) ostrzegł 11 maja 2026 r., że Maclear nie posiada zezwolenia, nie ma licencji, a współpracuje z inwestorami z UE, pojawia się negatywna prasa, a bardzo wysokie zwroty wypłacane przez firmy przedstawiane jako solidne nie pasują do siebie. Jedną niewypłacalność i brak opóźnionych pożyczek przy pożyczkach oprocentowanych na 13 % do 16 % trudno pogodzić.
Return Level
Bardzo Wysokie
Reklamowane jest do 15,6 % rocznie, z bonusami ponad to (październik 2026 r.). Jest to stawka reklamowana; nie publikuje się zmierzonego zwrotu po odliczeniu złych pożyczek.
Risk Return Level
Bardzo niewielka
Ustalone podczas przeglądu redakcyjnego: ostrzeżenie regulatora, brak licencji, operator z ujemnym kapitałem własnym i niewyjaśnione wyniki sprawiają, że wysokie reklamowane oprocentowanie nie rekompensuje ryzyka utraty kapitału.

Maclear - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 15,60% Maclear reklamuje do 15,6 % rocznie (nagłówek „od 13 %”), z bonusami powitalnymi, za polecenia i lojalnościowymi ponad to, stan na październik 2026 r. Jest to stawka reklamowana: nie publikuje się żadnej liczby pokazującej, ile inwestorzy faktycznie zarobili po odliczeniu złych pożyczek.
Wskaźniki strat
Wskaźnik niewypłacalności: 0,05% Jedna niewypłacalność na około 1 967 sfinansowanych projektów, według liczby, obliczona na podstawie licznika samej platformy (październik 2026 r.). Licznik nie ma definicji ani daty, a około dwie trzecie pożyczonych środków nie jest jeszcze wymagalne, więc niewiele mówi o ostatecznych stratach.
Opóźnione pożyczki: 0,00% Licznik platformy nie pokazuje żadnych opóźnionych pożyczek w całej historii (październik 2026 r.). Fundusz rezerwowy wypłaca odsetki inwestorów od trzeciego dnia opóźnienia pożyczkobiorcy, więc pożyczkobiorcy z opóźnieniem nie pojawiają się tutaj.

Termin zapadalności inwestycji

Platforma oferująca inwestycje od 9 miesięcy do 19 miesięcy.

Maclear – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 02 Lis 2026
Liczba inwestorów 60297 inwestorzy
1967 finansowane projekty
167,9M EUR funded amount

Maclear – Zalety i wady

Zalety
Reklamuje do 15,6 % rocznie na pożyczkach na 9 do 14 miesięcy (październik 2026 r.), z bonusami ponad to.
Inwestowanie od 50 €, z automatycznym inwestowaniem i rynkiem wtórnym do wcześniejszej sprzedaży pożyczek.
167,9 mln € sfinansowanych i 63,1 mln € spłaconych od początku udzielania pożyczek w 2023 r. (październik 2026 r.).
WADY
Hiszpański regulator (CNMV) ostrzegł 11 maja 2026 r., że Maclear AG nie posiada zezwolenia; nie ma licencji FINMA ani UE na crowdfunding.
Sprawozdanie Maclear AG za 2024 r. wykazuje ujemny kapitał własny w wysokości 87 026 CHF i ostrzega, że ryzyko niewypłacalności pożyczkobiorców nie jest wystarczająco zamortyzowane.
Udokumentowane niezależne dochodzenie z 2026 r. wykazało, że dane czterech pożyczkobiorców na stronie są zawyżone od 50 do 95 razy w porównaniu z ich własnymi zgłoszeniami w rejestrach.
Jedna niewypłacalność i brak opóźnionych pożyczek są pokazane bez definicji i daty; nie publikuje się danych o stratach, zaległościach ani odzyskach, a opóźnione odsetki są maskowane przez fundusz rezerwowy.
Brak niezależnej wyceny zabezpieczeń, brak odkupu, brak gwarancji depozytów i niewymieniony bank przechowujący środki klientów.

Informacje o Maclear

Czym jest

Maclear to internetowa platforma pożyczkowa prowadzona przez Maclear AG z siedzibą w Wallisellen w Szwajcarii. Inwestorzy pożyczają małym firmom i innym firmom pożyczkowym, głównie w Europie Wschodniej i Południowej. Sama spółka istnieje od 2010 roku, ale w 2020 roku została przejęta i przekształcona, a platforma zaczęła udzielać pożyczek w 2023 roku. Jej strona główna pokazuje 167,9 mln € sfinansowanych i 60 297 inwestorów (26 października 2026 r.); liczba inwestorów to liczba rejestracji, a własny raport platformy z lipca 2026 r. naliczył 4 207 osób inwestujących w tym miesiącu. 11 maja 2026 r. hiszpański regulator (CNMV) ostrzegł, że Maclear AG nie posiada zezwolenia.

Jak to działa

Inwestor wpłaca środki przelewem bankowym i wybiera pożyczki od 50 € albo pozwala to zrobić narzędziu do automatycznego inwestowania. Każdy projekt pokazuje zarejestrowanym użytkownikom ocenę, wskaźnik LTV (relację pożyczki do wartości zabezpieczenia) i scoring kredytowy. W październiku 2026 r. aktywne projekty płaciły od 14,5 % do 16 % rocznie przez 9 do 14 miesięcy. W lipcu 2026 r. 42 % pożyczek trafiło do innych firm pożyczkowych, a nie do firm operacyjnych. Oprócz odsetek Maclear wypłaca wysokie bonusy: 15 € od pierwszej inwestycji, 30 € za każde zainwestowane 500 €, 3 % dla inwestora i 3 % dla poleconego znajomego oraz bonus lojalnościowy w wysokości od 1,5 % do 3 % rocznie, zależnie od wysokości inwestycji.

Zwroty

Maclear reklamuje zwroty do 15,6 % rocznie oraz „od 13 %” w nagłówku (październik 2026 r.), z bonusami ponad to. Są to stawki reklamowane, a nie wyniki: platforma nie publikuje żadnej liczby pokazującej, ile inwestorzy faktycznie zarobili po odliczeniu złych pożyczek. Niezależne śledzenie portfeli inwestorów wskazuje na około 23 % rocznie (sierpień 2026 r.), ale ta wartość jest zawyżona przez bonusy za rejestrację i polecenia oraz przez portfel, w którym większość pożyczek nie osiągnęła jeszcze terminu spłaty. Do października 2026 r. spłacono tylko około 38 % wszystkich sfinansowanych środków (63,1 mln € z 167,9 mln €).

Straty i niewypłacalność

Platforma pokazuje licznik: jedna niewypłacalność i brak opóźnionych pożyczek w całej jej historii (październik 2026 r.), bez definicji i bez daty. Przy około 1 967 sfinansowanych projektach jedna niewypłacalność to 0,05 % według liczby, obliczone na podstawie własnych danych platformy. Taki wynik trudno pogodzić z pożyczkami oprocentowanymi na 13 % do 16 %. Opóźnienia w płatnościach pożyczkobiorcy są ukryte przed inwestorami, ponieważ fundusz rezerwowy wypłaca odsetki od trzeciego dnia opóźnienia. Jedna ujawniona niewypłacalność, włoskiej firmy Vibroedil, nie ma opublikowanego wyniku odzyskiwania należności, a w ogóle nie publikuje się żadnych danych o stratach, zaległościach ani odzyskach. Około dwie trzecie pożyczonych środków nie osiągnęło jeszcze terminu spłaty, więc portfel został ledwie sprawdzony.

Co zabezpiecza pieniądze

Pożyczki opisano jako zabezpieczone zastawami lub hipotekami na sprzęcie albo nieruchomościach oraz gwarancjami, przy czym Maclear działa jako pełnomocnik pożyczkodawców i wszczyna postępowanie prawne po 60 dniach braku płatności. Kontrole są prowadzone wewnętrznie: nie ma niezależnej wyceny ani opublikowanego limitu wskaźnika LTV. Fundusz rezerwowy pokrywa tylko opóźnione odsetki, nie kapitał inwestora, i nie ma odkupu. Nic z tego, co publikuje Maclear, nie pokazuje, ile wróciłoby, gdyby pożyczkobiorca faktycznie upadł. Własne sprawozdanie Maclear AG za 2024 r. wykazało ujemny kapitał własny w wysokości 87 026 CHF i ostrzegało, że ryzyko niewypłacalności poszczególnych pożyczkobiorców nie jest wystarczająco zamortyzowane.

Kto ją prowadzi i licencja

Maclear AG (numer przedsiębiorstwa CHE-115.674.165) nazywa siebie „regulowaną w Szwajcarii”, ale nie posiada licencji szwajcarskiego organu nadzoru finansowego (FINMA). Jest jedynie członkiem organizacji samoregulacyjnej ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy, która nie nadzoruje ochrony inwestorów. Nie posiada licencji UE na crowdfunding, choć przyjmuje inwestorów z krajów UE. 11 maja 2026 r. hiszpański regulator (CNMV) wydał ostrzeżenie, że Maclear AG nie posiada zezwolenia. Udokumentowane niezależne dochodzenie z 2026 r. porównało dane czterech pożyczkobiorców na stronie z ich zgłoszeniami w ich własnych rejestrach handlowych i stwierdziło, że są zawyżone od 50 do 95 razy. 8lends, platforma z tej samej grupy, budzi te same obawy.

Opłaty

Platforma podaje opłatę 2,5 % dla sprzedających na rynku wtórnym; kupujący nic nie płacą. Regulamin dopuszcza dalsze opłaty na rynku wtórnym, nie określając ich. Prawdziwe koszty nie leżą tu w opłatach: to nieprzetestowane ryzyko kredytowe oraz brak jakiejkolwiek licencji lub systemu rekompensat.

Wypłata pieniędzy

Pożyczki wypłacają odsetki co miesiąc, a kapitał spłacają jednorazowo na końcu. Aby wyjść wcześniej, można sprzedać na rynku wtórnym za opłatą 2,5 %; kupioną pożyczkę trzeba utrzymać 30 dni, zanim będzie można ją odsprzedać, a sprzedaż obniża bonus lojalnościowy. Platforma nie publikuje danych o tym, jak często i jak szybko pożyczki się sprzedają. Wypłaty zaczynają się od 50 €. Niezainwestowane środki mają być przechowywane na oddzielnym rachunku klientów, ale bank nie jest wymieniony i nie ma gwarancji depozytów ani systemu rekompensat.

Nasza ocena

Zwrot: bardzo wysoki — reklamowane do 15,6 % rocznie, plus bonusy, bez zmierzonego wyniku. Ryzyko: bardzo wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko) — hiszpański regulator ostrzegł 11 maja 2026 r., że Maclear nie posiada zezwolenia, nie ma licencji, a współpracuje z inwestorami z UE, pojawia się negatywna prasa, a bardzo wysokie zwroty wypłacane przez firmy przedstawiane jako solidne nie pasują do siebie. Relacja zwrotu do ryzyka: bardzo niska — wysokie reklamowane oprocentowanie nie rekompensuje tych ryzyk.

Regulacja

Licencja / Regulacje: Brak licencji. Maclear AG nie posiada licencji szwajcarskiego organu nadzoru finansowego (FINMA); jest członkiem organizacji samoregulacyjnej ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy, która nie obejmuje ochrony inwestorów. Nie posiada licencji UE na crowdfunding. 11 maja 2026 r. hiszpański regulator (CNMV) ostrzegł, że Maclear AG nie posiada zezwolenia. Nie obowiązuje gwarancja depozytów ani system rekompensat dla inwestorów.

Funkcjonalność

Autoinvest: Tak
Ocena oferty: Tak
Rynek wtórny: Tak
Dostawca płatności: Nie ujawniono. Wpłaty dokonywane są przelewem SEPA na osobisty wirtualny numer IBAN, a niezainwestowane środki mają być przechowywane na oddzielnym rachunku klientów, ale bank lub instytucja płatnicza, która je przechowuje, nie jest wymieniona.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Według centrum pomocy: osoby fizyczne w wieku od 18 do 85 lat oraz firmy z siedzibą w 44 krajach Europy, EOG i Wielkiej Brytanii; mieszkańcy USA są wykluczeni. Natomiast ogólne warunki mówią, że platforma jest skierowana do rezydentów Szwajcarii. Przed wpłatą wymagane jest potwierdzenie tożsamości i adresu.
Cennik:
  • Investor fee: 2.5% płaci sprzedający przy sprzedaży na rynku wtórnym
  • Minimum investment: 50 EUR

    Maclear - Artykuły

    Video thumbnail for 🎁 Zwroty gotówki w pożyczkach społecznościowych i aktualności z branży w 2026 r.: gdzie inwestorzy mogą znaleźć nowe możliwości
    🎁 Zwroty gotówki w pożyczkach społecznościowych i aktualności z branży w 2026 r.: gdzie inwestorzy mogą znaleźć nowe możliwości
    Zapoznaj się z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi platform rynkowych P2P na rok 2026, w tym z kampaniami zwrotu gotówki dla inwestorów, nowymi nar…
    Maj. 06.2026
    Video thumbnail for 🚀 Pożyczki P2P w Europie w 2026 r. | Premie, aktualizacje platform i nowi pośrednicy kredytowi 💸
    🚀 Pożyczki P2P w Europie w 2026 r. | Premie, aktualizacje platform i nowi pośrednicy kredytowi 💸
    Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami ze świata inwestycji P2P. W tym obszernym podsumowaniu omawiamy najważniejsze wiadomości doty…
    Kwi. 10.2026

    Przydatne informacje

    Czy Maclear jest regulowana?

    Nie. Mimo że nazywa siebie regulowaną w Szwajcarii, Maclear AG nie posiada licencji szwajcarskiego organu nadzoru finansowego (FINMA) ani licencji UE na crowdfunding; jest jedynie członkiem organizacji ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy. Hiszpański regulator (CNMV) ostrzegł 11 maja 2026 r., że Maclear AG nie posiada zezwolenia.

    Kto przechowuje moje pieniądze?

    Maclear twierdzi, że niezainwestowane środki znajdują się na oddzielnym rachunku klientów, osobno od jej własnych rachunków, ale nie podaje banku. Nie ma gwarancji depozytów ani systemu rekompensat.

    Jaka jest minimalna inwestycja?

    50 € na projekt. Wpłaty i wypłaty również zaczynają się od 50 €.

    Jakie zwroty i jakie straty do tej pory?

    Maclear reklamuje do 15,6 % rocznie plus bonusy, ale nie publikuje zmierzonego zwrotu. Pokazuje jedną niewypłacalność i brak opóźnionych pożyczek w całej historii (październik 2026 r.), bez definicji, i nie publikuje danych o stratach ani odzyskach. Około dwie trzecie pożyczonych środków nie jest jeszcze wymagalne do spłaty.

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    Pożyczki opisano jako zabezpieczone zastawami, hipotekami i gwarancjami, z Maclear jako pełnomocnikiem pożyczkodawców, ale kontrole są wewnętrzne i nie publikuje się niezależnej wyceny. Fundusz rezerwowy wypłaca tylko opóźnione odsetki, nie kapitał, i nie ma odkupu. Nic nie pokazuje, ile wróciłoby od upadłego pożyczkobiorcy.

    Czy mogę sprzedać pożyczki wcześniej?

    Można je wystawić na rynku wtórnym, płacąc 2,5 %, gdy sprzedaż dojdzie do skutku. Kupioną pożyczkę trzeba utrzymać 30 dni, zanim będzie można ją odsprzedać, sprzedaż obniża bonus lojalnościowy i nie publikuje się danych o tym, jak łatwo pożyczki się sprzedają.

    Jakie opłaty ponoszę?

    Podana opłata dla inwestora wynosi 2,5 % dla sprzedających na rynku wtórnym; kupujący nic nie płacą. Regulamin dopuszcza dalsze opłaty na rynku wtórnym, nie określając ich.

    Co się stanie, jeśli Maclear lub pożyczkobiorca upadnie?

    Jeśli pożyczkobiorca upadnie, Maclear twierdzi, że wyegzekwuje zabezpieczenie po 60 dniach, ale nie udokumentowano żadnego odzyskania. Jeśli upadnie Maclear, inwestor zależałby od oddzielnego rachunku klientów i wierzytelności z pożyczek przechowywanych na jego rzecz; nie stoi za nimi żadna licencja, nadzorca ani system rekompensat, a Maclear AG miała ujemny kapitał własny na koniec 2024 r.

    Dlaczego bonusy są tak wysokie?

    Maclear wypłaca 15 € od pierwszej inwestycji, 30 € za każde zainwestowane 500 €, 3 % za polecenia oraz bonus lojalnościowy od 1,5 % do 3 % rocznie. Podnoszą one w krótkim terminie to, co widzą inwestorzy, ale płaci je platforma, nie są zarobione na pożyczkach i nie chronią kapitału.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Alternatywa dla Maclear

    3circlefunding CH

    Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
    Minimalna inwestycja €1000

    Szybkość drenażu GB

    Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €81,43M

    Acredius CH

    Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €200

    Anaxago FR

    Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €50
    Finansowane €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Niski
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €53,0M