Crowdfundingplatform

Crowdfunding Platform - Vlucht review

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Beoordeling achterlaten
Beoordeling van Lend.ch: het grootste crowdlendingplatform van Zwitserland. 614 miljoen CHF uitgeleend, 6,3% rendement na aftrek van verliezen, extern gecontroleerd – maar geen terugkoop en geen uitstapmogelijkheid.

Vlucht - Risico- en rendementsbeoordeling

Risk Level
Hoog
We beoordelen het risico als ‘Hoog’ – en hoger is slechter – niet omdat bekend is dat de verliezen groot zijn, maar omdat het gepubliceerde risicocijfer op zichzelf niet betrouwbaar is. LEND vermeldt als kop een jaarlijks wanbetalingspercentage van 0,9%, zonder te vermelden waar dat cijfer door wordt gedeeld; toch laat de hypotheektabel op dezelfde pagina cijfers zien van meer dan 5% voor 2024 en 2025, en schatten Zwitserse sectorstudies de wanbetalingen in de sector op 2% tot 5,5%. Het platform geeft geen uitleg over dit verschil. Voeg daar nog aan toe dat er geen terugkoopregeling, geen voorzieningsfonds en geen beschermingsregeling is, en de verliezen op mislukte leningen komen volledig voor uw rekening.
Return Level
Medium
LEND geeft aan dat beleggers 6,3% per jaar verdienen na aftrek van kredietverliezen, een cijfer dat is ontleend aan het onafhankelijke Exaloan-onderzoek naar de kredietportefeuille per juni 2026. Twee kanttekeningen zorgen ervoor dat de verwachtingen realistisch blijven. De formulering heeft alleen betrekking op wanbetalingen – het is niet duidelijk of de jaarlijkse platformvergoeding van 1% al is afgetrokken, en die vergoeding weegt zwaarder dan het klinkt, omdat deze wordt berekend over het oorspronkelijke bedrag, terwijl de lening tijdens de aflossing afneemt. Bovendien wordt er geen rendement per risicoklasse gepubliceerd, waardoor een belegger in veiligere leningen met een lagere rente mogelijk aanzienlijk minder verdient – één belegger berekende 1,57% op een lening met een lage rente.
Risk Return Level
Slecht
Ongeveer 6% na aftrek van verliezen is een bescheiden opbrengst voor illiquide, grotendeels ongedekte leningen waar je niet uit kunt stappen – er is geen doorverkoopmarkt en de looptijd bedraagt maximaal zeven jaar. Je verliest geld wanneer een Zwitserse kredietnemer stopt met betalen: LEND probeert de vorderingen te innen en verkoopt afgeschreven leningen, maar wat niet wordt teruggevorderd, is verloren, en in tegenstelling tot de meeste Europese platforms is er geen terugkoopbelofte die dat verzacht. De hypothecaire kredietlijn is veiliger, omdat deze door onroerend goed wordt gedekt. Wat het beeld verbetert: negen jaar bedrijfsvoering, maandelijkse externe verificatie van de cijfers en een laag officieel wanbetalingspercentage – maar het onverklaarbare conflict tussen dat percentage en de eigen hypotheekcijfers van het platform zorgt ervoor dat we voorzichtig blijven.

Vlucht - Retouren en verliespercentages

Retouren
Fixed interest: 6,30% Het percentage van 6,3% is het jaarlijkse rendement dat LEND volgens eigen opgave aan zijn beleggers uitkeert, na aftrek van leningen waarbij de betalingen zijn gestaakt, verdeeld over consumenten-, zakelijke en hypothecaire leningen, volgens de onafhankelijke beoordeling van de leningenportefeuille door Exaloan van juni 2026. Dit cijfer is niet uitgesplitst naar risicoklasse, houdt mogelijk geen rekening met de jaarlijkse vergoeding van 1% die LEND in rekening brengt – de formulering heeft alleen betrekking op wanbetalingen – en houdt geen rekening met de tijd tussen twee leningen; of er belasting wordt ingehouden, wordt niet vermeld.
Verliespercentages
Achterstalligheidspercentage: 0,90% Het cijfer van 0,9% is het door LEND opgegeven jaarlijkse percentage leningen in de gehele portefeuille waarbij de betalingen zijn gestaakt, gebaseerd op onafhankelijk gecontroleerde leninggegevens van juni 2026, waarbij onder „wanbetaling” wordt verstaan: ongeveer 120 dagen zonder betaling. Wat er wordt weggelaten, is belangrijk: LEND vermeldt nooit waar die 0,9% door wordt gedeeld, publiceert geen cijfers over daadwerkelijk verloren of teruggevorderde bedragen, en de eigen hypotheektabel op dezelfde pagina laat voor 2024 en 2025 meer dan 5% zien – een verschil dat het bedrijf niet verklaart.

Looptijd van de investering

Platform dat beleggingen aanbiedt van 12 maanden tot 84 maanden.

Vlucht – Platformstatistieken 2026

Informatie bijgewerkt op: 06 Sep 2026
Aantal investeerders 65000 investeerders
8774 gefinancierde projecten
2595,8M EUR funded amount

Vlucht – Voordelen en nadelen

STERKE PUNTEN
Werkelijke omvang en selectiviteit: sinds 2016 is in totaal 614 miljoen CHF uitgekeerd over 8.774 Zwitserse leningen, waarbij slechts ongeveer 12% van de kredietaanvragen is goedgekeurd.
Eén eenvoudige kost: 1% per jaar, zonder verdere kosten voor beleggers, plus een gratis robot voor automatisch beleggen en gratis jaarlijkse belastingoverzichten.
Vergunning waar het lokaal van belang is: een kantonale vergunning voor consumentenkrediet in Zürich, toezicht op de bestrijding van witwassen en klantengelden op een afzonderlijke afwikkelingsrekening bij PostFinance – dat sinds 2019 zelf aandeelhouder is.
MINPUNTEN
Geen enkele uitweg: er is geen doorverkoopmarkt, voor overdrachten is schriftelijke toestemming van LEND vereist en de looptijd van leningen bedraagt maximaal 84 maanden.
Een opgegeven jaarlijks rendement van 6,3% na aftrek van kredietverliezen, wat hoger ligt dan de normen van 3-4,5% in de Zwitserse sector, afkomstig uit een portefeuille die bestaat uit hypothecaire leningen aan particulieren, bedrijven en leningen met onroerend goed als onderpand.
De jaarlijkse vergoeding van 1% wordt berekend over uw oorspronkelijke inleg, zelfs terwijl de lening wordt afgelost, waardoor het werkelijke gewicht ervan ongeveer verdubbelt – bij leningen met een lage rente kan dit het grootste deel van het rendement opslokken.
Onafhankelijk geverifieerde cijfers: de kredietportefeuille wordt maandelijks gecontroleerd door twee externe analysebedrijven, LoanClear en Exaloan, waarbij de cijfers voor 2024-25 zijn gekoppeld aan gecontroleerde jaarrekeningen – wat in deze sector zeldzaam is.
Het genoemde wanbetalingspercentage van 0,9% strookt niet met de hypotheektabel van het platform zelf, waarin voor 2024 en 2025 een percentage van meer dan 5% wordt vermeld, noch met Zwitserse sectorstudies die uitkomen op 2-5,5% – en LEND geeft hierover geen enkele verklaring.
Trustpilot geeft een score van slechts 2,7 op 5 (55 beoordelingen, juli 2026), die vooral afkomstig is van afgewezen kredietaanvragers – en het bedrijf heeft sinds mei 2019 geen persbericht meer gepubliceerd, terwijl het via een token zijn eigen aandelen aan het publiek verkoopt.

Over Vlucht

LEND (lend.ch) is het grootste crowdlendingplatform van Zwitserland, dat sinds 2016 wordt beheerd door Switzerlend AG in Zürich. In Zwitserland gevestigde beleggers lenen rechtstreeks aan met naam genoemde Zwitserse kredietnemers – particulieren, kleine bedrijven en hypotheeknemers – vanaf CHF 500 per lening, tegen vaste rentetarieven die momenteel tussen 4,3% en ongeveer 10% liggen, met looptijden van één tot zeven jaar, waarbij de lening maandelijks met rente wordt afgelost.

Elke lening krijgt een eigen score van LEND, variërend van A+ tot D1, die bepalend is voor de rentevoet. Sinds de lancering heeft het platform CHF 614 miljoen uitgekeerd over 8.774 leningen; slechts ongeveer 12% van de aanvragen wordt gefinancierd. Er is geen terugkoopregeling en geen voorzieningenfonds – als een kredietnemer stopt met betalen, is het verlies voor rekening van de belegger, wat alleen wordt verzacht door het incassoproces van LEND en, bij hypotheken, door het onroerend goed als onderpand.

LEND beschikt over een kantonale vergunning voor consumentenkrediet in Zürich en staat onder toezicht op het gebied van antiwitwasmaatregelen, maar het heeft geen bankvergunning, geen prudentieel toezicht in de stijl van de FINMA en – aangezien Zwitserland buiten de EU valt – zijn geen van de EU-beschermingsmaatregelen voor crowdfunding van toepassing.

Niet-belegd geld wordt op een afzonderlijke afwikkelingsrekening bij PostFinance aangehouden, dat tevens aandeelhouder is. Het onderscheidende kenmerk is de externe controle: de statistieken van de kredietportefeuille van LEND worden maandelijks geverifieerd door twee onafhankelijke analysebedrijven, LoanClear en Exaloan, en het bedrijf rapporteert een portefeuillerendement van 6,3% per jaar na aftrek van kredietverliezen. Beleggers betalen één vergoeding: 1% per jaar van het belegde bedrag, afgetrokken van de aflossingen.

Gepoolde producten – hypotheken vanaf 10.000 CHF en een certificaat vanaf 50.000 CHF – worden beheerd door externe beheerders.

Regelgeving

Licentie / Regelgeving: Kantonale vergunning voor consumentenkrediet plus zelfregulering op het gebied van de bestrijding van witwassen

Functionaliteit

Auto-investeren: Ja
Beoordeling van de deal: Ja
Secundaire markt: Nee
Betalingsprovider: PostFinance AG

Voor beleggers

Minimum investment: 500 CHF

Vlucht - Artikelen

Video thumbnail for Investeer in particuliere leningen en verdien tot 15%: hoe peer-to-peer-leningen werken
Investeer in particuliere leningen en verdien tot 15%: hoe peer-to-peer-leningen werken
Als iemand het heeft over peer-to-peer-beleggen, bedoelt hij eigenlijk het volgende: gewone mensen zoals u en ik kunnen nu via online platforms recht…
Mrt. 02.2026

Nuttige informatie

Het team achter het platform Lend

LEND is opgericht door Florian Kubler en Michel Lalive, die nog steeds aan het hoofd van het bedrijf staan, met een specifiek samengesteld managementteam dat onder meer bestaat uit een CTO en afdelingshoofden voor particuliere en zakelijke kredietverlening, incasso en datawetenschap. De raad van bestuur wordt voorgezeten door dr. Stefan Jaecklin – op de website louter aangeduid als ‘Partner & Strategy’, hoewel hij in het handelsregister als voorzitter staat vermeld. PostFinance, de Zwitserse postbank, werd in 2019 aandeelhouder toen LEND de Zwitserse activiteiten van Lendico van haar overnam. Het bedrijf heeft ongeveer 15 tot 22 medewerkers in Zürich en biedt momenteel zijn eigen tokenized aandelen aan het publiek aan – een afzonderlijk, risicovoller aanbod dan de leningen.

Is je geld veilig bij Lend?

Wat betreft consumenten- en zakelijke leningen geldt: nee, u hebt een ongedekte vordering en draagt het volledige verliesrisico; alleen de hypotheekproducten zijn gedekt door onroerend goed.

Risicobeheer na financiering via Lend

LEND verzorgt zelf de dienstverlening en de invordering van leningen, volgens vastgestelde fasen: een uitstelperiode van 15 dagen, gevolgd door de statussen ‘achterstallig’ na 15, 30 en 60 dagen, ‘in gebreke’ na ongeveer 120 dagen zonder betaling, en ten slotte ‘afgeschreven’ wanneer invordering niet langer realistisch is. Kredietnemers raken volgens de Zwitserse wetgeving automatisch in gebreke; LEND stuurt aanmaningen, kan de lening beëindigen en start namens alle beleggers gezamenlijk een formele Zwitserse incassoprocedure – u kunt de kredietnemer niet zelf vervolgen. Afgeschreven leningen kunnen worden verkocht, waarbij de opbrengst evenredig wordt verdeeld. Er is geen terugkoopregeling en geen voorzieningsfonds, en LEND publiceert geen invorderingspercentages, zodat de daadwerkelijke resultaten van het invorderingsmechanisme niet van buitenaf kunnen worden gecontroleerd.

Kosten voor beleggers op Lend

Eén vergoeding: 1% per jaar van je belegde bedrag, automatisch ingehouden op de aflossingen van de lener – het voorbeeld van LEND is CHF 10 per jaar bij een belegging van CHF 1.000. Wat het platform niet uitlegt: omdat leningen maandelijks worden afgelost, halveert het bedrag waarover uw geld wordt belegd gemiddeld over de looptijd, terwijl de vergoeding over het volledige bedrag blijft gelden – dus 1% komt neer op bijna 2% van het geld dat daadwerkelijk risico loopt, en bij een A+-lening met een lage rente kan dit het grootste deel van de marge opslokken. Geen kosten voor stortingen, opnames of uitstap; belastingverklaringen zijn gratis. De kosten voor het gepoolde hypotheekproduct en het certificaat worden niet gepubliceerd.

Negatieve publiciteit of recensies op Lend

Geen schandaal, geen maatregelen van toezichthouders en geen gemelde gevallen van verliezen voor beleggers – de berichtgeving in de Zwitserse pers is eerder verklarend dan kritisch, en het bedrijfsregister is onberispelijk. De zichtbare minpunten: een Trustpilot-score van 2,7 op 5 op basis van 55 beoordelingen (juli 2026), voornamelijk veroorzaakt door kredietaanvragers die zonder uitleg zijn afgewezen – een logisch gevolg van het feit dat slechts 12% van de aanvragen wordt geaccepteerd – tegenover een vriendelijkere Google-beoordeling van 3,9 op basis van 191 beoordelingen; en aanhoudende klachten van beleggers op het forum moneyland.ch (2016-2020) dat de vergoeding van 1% het toch al magere rendement uitholt; één gebruiker berekende een nettorendement van 1,57% op een lening van 3,5%. De structurele kritiek weegt zwaarder: de onverklaarbare tegenstelling tussen het officiële wanbetalingspercentage van 0,9% en de eigen cijfers van het platform over hypotheekwanbetalingen van meer dan 5%, het ontbreken van gepubliceerde rendementen per kredietkwaliteit, het ontbreken van persberichten sinds 2019 en het ontbreken van een actuele datum op de statistiekenpagina.

Projectselectieproces op Lend

Kredietaanvragers dienen hun aanvraag in via wat LEND een „geparametriseerd onlineproces” noemt: elke aanvrager wordt gecontroleerd aan de hand van Zwitserse kredietdatabases, beoordeeld aan de hand van het eigen risicomodel van LEND met gegevens van derden, en – in het geval van consumentenkredieten – onderworpen aan de betaalbaarheidstoets die de Zwitserse wetgeving inzake consumentenkrediet voorschrijft. Het resultaat is een score van A+ (uitzonderlijk laag risico) via B en C tot D1, die de rente vaststelt tussen 4,3% en ongeveer 10%. De selectie is werkelijk streng: slechts ongeveer 12% van de aanvragen wordt gehonoreerd, wat overeenkomt met 5,6 miljard CHF aan aangevraagde leningen tegenover 614 miljoen CHF aan uitbetaalde bedragen. Niet bekendgemaakt: welke kredietbureaus worden gebruikt, het goedkeuringspercentage per segment, of de limieten voor de loan-to-value van hypothecaire leningen.

Beoordeling

Totale beoordeling 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Kwaliteit bieden 0
Diensten en ondersteuning 0
Functionaliteit 0
Transparantie 0

Beoordelingen

Sorteer op:
Meest recent Oudste eerst Meer likes Meer afkeer
Sorteer op waardering:
Van hoog naar laag Van laag naar hoog

Alternatief voor Vlucht

3cirkel financiering CH

MKB-leningen Particuliere leningen Zakelijke facturen
Minimale investering €1000

Afvoersnelheid GB

Onroerend goed MKB-leningen
Minimale investering €100
Gefinancierd €76,79M

Acredius CH

MKB-leningen
Minimale investering €200

Anaxagoras FR

Onroerend goed Start-ups MKB-leningen
Gereguleerd
Return Level Medium
Risk Level Hoog
Risk Return Level
Minimale investering €1000
Gefinancierd €939,0M

Bergfurst DE

Onroerend goed
Minimale investering €10
Gefinancierd €192,29M

betervest GmbH DE

MKB-leningen Hernieuwbare energie
Minimale investering €50
Gefinancierd €23,8M