Crowdfundingplatform

Lendahand Ervaringen 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Beoordeling achterlaten
Nederlands impactleenplatform sinds 2013: vanaf 10 € leent u aan microfinancieringsinstellingen en kleine bedrijven in opkomende markten. Met AFM-vergunning; gemiddelde rente 4,16 % per jaar op 188 miljoen € uitgeleend (september 2026).

Lendahand - Risico- en rendementsbeoordeling

Risk Level
Medium
Hoger betekent meer risico. 1,30% van alle beleggingen is sinds het begin afgeschreven (30 september 2026): 0,21% bij microfinancieringsleningen maar 4,80% bij directe bedrijfsleningen, waar het afgelopen jaar ongeveer één op de vier leningen in wanbetaling ging. Het platform publiceert jaarlijkse wanbetalingscijfers met definities, dus we hebben het niveau niet verschoven.
Return Level
Zeer laag
De gemiddelde rente over alle projecten sinds de start is 4,16 % per jaar (30 september 2026), vóór afschrijvingen en valutaschommelingen. Recente leningen betalen meer, gemiddeld ongeveer 6,9 % in 2025.
Risk Return Level
Zeer laag
Een zeer laag rendement bij een gemiddeld risiconiveau: na de afschrijvingen tot nu toe laat de gemiddelde rente op lange termijn weinig over, en leningen in Amerikaanse dollars voegen daar valutaverliezen aan toe.

Lendahand - Retouren en verliespercentages

Retouren
Fixed interest: 4,16% Gemiddelde rente over alle 3.557 projecten sinds de start (188 miljoen € uitgeleend): 3,99 % op leningen aan financiële instellingen, 6,07 % op directe bedrijfsleningen. Overeengekomen rente, vóór afschrijvingen (tot nu toe 1,30 %) en valutaschommelingen. Per 30 september 2026. De rentes waren onlangs hoger (gemiddeld 6,9 % in 2025); de startpagina adverteert met maximaal 9 %.
Verliespercentages
Gerealiseerde verliezen (afgeschreven sinds de start): 1,30% Aandeel van alle beleggingen dat sinds 2013 is afgeschreven: 0,21 % op leningen aan financiële instellingen, 4,80 % op directe bedrijfsleningen. Een lening wordt afgeschreven na een faillissement of een overeengekomen gedeeltelijke afboeking. Per 30 september 2026. Het kopcijfer van 0,37 % op de informatiepagina van het platform betreft alleen beleggingen met een A- of B-beoordeling.
Wanbetalingspercentage: 0,74% Aandeel van de aan het begin van het jaar aflossende leningen dat meer dan 90 dagen achterstallig werd of waarvan betaling onwaarschijnlijk werd, oktober 2025 tot september 2026: 3 van 406 leningen. Financiële instellingen 0 van 393; directe bedrijfsleningen 3 van 13 (23 %). Sinds de start: 6,14 % van de leenjaren.

Lendahand – Platformstatistieken 2026

Informatie bijgewerkt op: 03 Nov 2026
3557 gefinancierde projecten
188,0M EUR funded amount

Lendahand – Voordelen en nadelen

STERKE PUNTEN
Actief sinds 2013, met 188 miljoen € uitgeleend in 3.557 projecten, en sinds 11 augustus 2022 met vergunning van de Nederlandse AFM.
Leningen aan microfinancieringsinstellingen hebben weinig verloren: 0,21 % afgeschreven sinds de start en geen wanbetalingen bij 393 van dergelijke leningen in het jaar tot september 2026.
Publiceert jaarlijkse wanbetalingspercentages sinds 2019 met definities, afschrijvingen per soort lening en achterstandscijfers voor elke financiële instelling waaraan het uitleent.
Starten vanaf 10 € zonder kosten voor beleggers; automatisch beleggen is beschikbaar.
MINPUNTEN
De gemiddelde rente op lange termijn is 4,16 % per jaar (september 2026), ver onder het geadverteerde „tot 9 %”, en vóór afschrijvingen en valutaverliezen.
Directe bedrijfsleningen zijn risicovol: 4,80 % afgeschreven sinds de start, 23 % in wanbetaling in het jaar tot september 2026 en 46 % in het jaar tot september 2024.
De meeste leningen zijn ongedekt, zonder terugkoop, reservefonds of verzekering; leningen verstrekt sinds 11 augustus 2022 vallen buiten het Nederlandse beleggerscompensatiestelsel.
Kopcijfers (0,37 % afgeschreven, 6,5 % verwacht rendement) betreffen alleen de best beoordeelde leningen, geherstructureerde leningen worden als op tijd getoond en herstel wordt niet gepubliceerd.
Geen secundaire markt: geld zit 6 tot 48 maanden vast, langer als een lening wordt geherstructureerd.

Over Lendahand

Wat het is

Lendahand is een Nederlands platform, vanuit Rotterdam beheerd door Hands-on B.V., dat sinds 2013 geld van beleggers uitleent aan bedrijven in opkomende markten. Het meeste geld gaat naar microfinancieringsinstellingen en kleine banken in Afrika, Azië en Latijns-Amerika, die het doorlenen aan kleine ondernemers. Een kleiner deel gaat rechtstreeks naar bedrijven, vooral in zonne-energie en landbouw. In augustus 2026 stonden er 57 financiële instellingen en 34 bedrijven als lener vermeld.

Hoe het werkt

U kiest projecten en leent vanaf 10 €, in stappen van 10 €; een tool voor automatisch beleggen kan dit voor u doen. Leningen lopen 6 tot 48 maanden, meestal ongeveer 24, en betalen rente en kapitaal ongeveer elke zes maanden terug. Huidige aanbiedingen betalen 5 % tot 8 % per jaar (oktober 2026); de startpagina adverteert met maximaal 9 %. Sommige leningen zijn in Amerikaanse dollars, zodat hun waarde in euro's meebeweegt met de wisselkoers.

Rendement

Over alle 3.557 projecten sinds de start was de gemiddelde rente 4,16 % per jaar (188 miljoen € uitgeleend, per 30 september 2026): 3,99 % op leningen aan financiële instellingen en 6,07 % op directe leningen aan bedrijven. Dit is de overeengekomen rente, vóór afschrijvingen en valutaschommelingen. De rentes zijn de afgelopen jaren gestegen: het gemiddelde was 6,6 % in 2024 en 6,9 % in 2025. Het eigen „verwachte rendement” van 6,5 % van het platform houdt alleen rekening met de afschrijvingen op de best beoordeelde leningen, niet op het hele boek. Op zijn leningen aan financiële instellingen meldde Lendahand een gerealiseerd rendement van 3,9 % per jaar vanaf de lancering tot medio 2024. Onafhankelijke monitoring van beleggersportefeuilles wijst op ongeveer 5 % in 2025 na valuta-effecten.

Verliezen en wanbetalingen

Sinds de start is 1,30 % van alle beleggingen afgeschreven (per 30 september 2026): slechts 0,21 % op leningen aan financiële instellingen, maar 4,80 % op directe leningen aan bedrijven. De informatiepagina van het platform toont nog steeds een lager cijfer van 0,37 % als kop, dat alleen de best beoordeelde beleggingen (A en B) meetelt.

Het jaarlijkse wanbetalingspercentage is nu laag: 0,74 % voor oktober 2025 tot september 2026 (3 van 406 leningen; een lening geldt als in wanbetaling wanneer hij meer dan 90 dagen achterstallig is of waarschijnlijk niet volledig wordt terugbetaald). Maar het schommelt sterk van jaar tot jaar en tussen de twee soorten leningen. Leningen aan financiële instellingen hadden dat jaar geen wanbetalingen, terwijl 3 van de 13 directe bedrijfsleningen (23 %) in wanbetaling gingen, en in het jaar tot september 2024 ging 46 % van de directe leningen in wanbetaling. Sinds de start eindigde 6,14 % van de leenjaren in wanbetaling. Geherstructureerde leningen worden getoond als „op tijd”, zodat de achterstanden kleiner lijken dan ze zijn.

Wat uw geld afdekt

De meeste leningen zijn niet gedekt. Leningen aan microfinancieringsinstellingen zijn ongedekte senior leningen; sommige directe bedrijfsleningen hebben een pandrecht of een borgstelling van de eigenaren. Er is geen terugkoop, reservefonds of verzekering. Lendahand scoort elke lener van A tot E en biedt sinds 2023 alleen A en B aan; het beoordeelt de financiën van leners elke drie maanden en publiceert achterstandscijfers voor elke financiële instelling. Er wordt geen cijfer gepubliceerd over wat er van mislukte leningen is teruggekomen: voor een bedrijf dat in 2022 omviel verwachtte het ongeveer 40 % terug te krijgen en het heeft het eindresultaat niet gemeld. In gewone woorden: leningen aan microfinancieringsbanken zijn zelden mislukt, maar directe bedrijfsleningen mislukken vaak en hebben weinig zekerheid erachter.

Wie erachter zit en de vergunning

De exploitant is Hands-on B.V. (Rotterdam, Nederlands bedrijfsnummer 55711766). De Nederlandse marktautoriteit, de AFM, gaf het op 11 augustus 2022 een vergunning als Europese crowdfundingdienstverlener. Het gaf zijn oudere vergunning als beleggingsonderneming begin 2024 op. Daardoor vallen alleen notes die vóór 11 augustus 2022 zijn uitgegeven nog onder het Nederlandse beleggerscompensatiestelsel; nieuwere leningen niet.

Kosten

Beleggen is gratis voor beleggers: geen kosten voor account, storting, belegging of opname. Leners betalen Lendahand gemiddeld 3 % per jaar, wat niet van uw rente wordt afgehaald. Bij leningen in Amerikaanse dollars draagt u het wisselkoersrisico.

Uw geld terugkrijgen

U kunt uw leningen niet eerder verkopen: de notes kunnen niet worden doorverkocht en er is geen secundaire markt. Uw geld komt terug naarmate de lener terugbetaalt, over 6 tot 48 maanden, en later als een lening wordt geherstructureerd. Openbare reviewscore 4,1 van 5 (364 reviews, augustus 2026).

Ons oordeel

Rendement: zeer laag — gemiddeld 4,16 % per jaar over alle projecten sinds de start, vóór afschrijvingen en valutaschommelingen. Risico: gemiddeld (hoger betekent meer risico) — in totaal is 1,30 % afgeschreven, laag voor microfinancieringsleningen maar 4,80 % op directe bedrijfsleningen, en de meeste leningen zijn ongedekt. Rendement-risicoverhouding: zeer laag — een laag rendement bij een gemiddeld risiconiveau.

Regelgeving

Licentie / Regelgeving: Hands-on B.V., handelend als Lendahand, heeft sinds 11 augustus 2022 een vergunning van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) als Europese crowdfundingdienstverlener. Het gaf zijn vergunning als beleggingsonderneming begin 2024 op. Alleen notes die vóór 11 augustus 2022 zijn uitgegeven vallen nog onder het Nederlandse beleggerscompensatiestelsel; latere leningen niet, en er is geen depositogarantie.

Functionaliteit

Auto-investeren: Ja
Beoordeling van de deal: Nee
Secundaire markt: Nee
Betalingsprovider: Intersolve EGI (Intersolve Payments B.V.), een door De Nederlandsche Bank gecontroleerde instelling voor elektronisch geld. Het geld van beleggers wordt via de stichting Stichting Derdengelden Intersolve op gescheiden rekeningen gehouden, los van de eigen bezittingen van Lendahand.

Voor beleggers

Beperkingen: Volwassenen van 18 jaar of ouder met een geldig identiteitsbewijs uit een land van de Europese Economische Ruimte. Beleggers uit het Verenigd Koninkrijk worden niet geaccepteerd.
Minimum investment: 10 EUR

Voor fondsenzoekers

Prijzen:
  • Administratieve taken: 3% per jaar gemiddeld, betaald door leners; niet afgehaald van de rente van beleggers
  • Nuttige informatie

    Is Lendahand gereguleerd?

    Ja. Hands-on B.V., dat Lendahand beheert, heeft sinds 11 augustus 2022 een vergunning van de Nederlandse toezichthouder AFM als Europese crowdfundingdienstverlener. Alleen notes die vóór die datum zijn uitgegeven vallen nog onder het Nederlandse beleggerscompensatiestelsel.

    Wie houdt mijn geld vast?

    Geld op uw rekening wordt via de klantgeldenstichting van Intersolve EGI, een door De Nederlandsche Bank gecontroleerde instelling voor elektronisch geld, op gescheiden rekeningen gehouden. Het is gescheiden van de eigen bezittingen van Lendahand.

    Wat is de minimale inleg?

    10 € per project, in stappen van 10 €. U moet 18 jaar of ouder zijn en een identiteitsbewijs hebben uit een land van de Europese Economische Ruimte.

    Welk rendement en welke verliezen tot nu toe?

    Over alle projecten sinds de start is de gemiddelde rente 4,16 % per jaar, en 1,30 % van de beleggingen is afgeschreven (30 september 2026). De verliezen komen vooral van directe bedrijfsleningen (4,80 % afgeschreven) en minder van microfinancieringsleningen (0,21 %). Huidige aanbiedingen betalen 5 % tot 8 % per jaar.

    Wat dekt mijn belegging af?

    Meestal niets. Leningen aan microfinancieringsinstellingen zijn ongedekt; sommige directe bedrijfsleningen hebben een pandrecht of een borgstelling van de eigenaar. Er is geen terugkoop, reservefonds of verzekering, en er wordt geen cijfer over herstel van mislukte leningen gepubliceerd.

    Kan ik mijn leningen eerder verkopen?

    Nee. De notes kunnen niet worden doorverkocht en er is geen secundaire markt. U krijgt uw geld terug naarmate de lener terugbetaalt, over 6 tot 48 maanden, en later als de lening wordt geherstructureerd.

    Welke kosten betaal ik?

    Als belegger geen. Leners betalen Lendahand gemiddeld ongeveer 3 % per jaar, niet afgehaald van uw rente. Bij leningen in Amerikaanse dollars kunnen wisselkoersbewegingen verlagen wat u in euro's ontvangt.

    Wat gebeurt er als Lendahand of een lener omvalt?

    Als Lendahand omvalt, worden de leningen gescheiden van zijn bezittingen gehouden en zijn ze naar eigen zeggen uitgesloten van zijn faillissement, maar de inning zou worden verstoord. Als een lener omvalt, deelt u in wat wordt teruggehaald, wat jaren kan duren; leningen worden eerst geherstructureerd en pas na een faillissement of een overeengekomen afboeking afgeschreven.

    Waarom verschillen de verliescijfers van Lendahand?

    De informatiepagina toont 0,37 % afgeschreven als kop, maar dat betreft alleen beleggingen met een A- of B-beoordeling. De volledige statistieken van het platform tonen 1,30 % afgeschreven over alle beleggingen en 4,80 % op directe bedrijfsleningen (30 september 2026).

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Kwaliteit bieden 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sorteer op:
    Meest recent Oudste eerst Meer likes Meer afkeer
    Sorteer op waardering:
    Van hoog naar laag Van laag naar hoog

    Alternatief voor Lendahand

    3cirkel financiering CH

    MKB-leningen Particuliere leningen Zakelijke facturen
    Minimale investering €1000

    Afvoersnelheid GB

    Onroerend goed MKB-leningen
    Minimale investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    MKB-leningen
    Minimale investering €200

    Anaxago FR

    Onroerend goed Start-ups MKB-leningen
    Gereguleerd
    Return Level Medium
    Risk Level Hoog
    Risk Return Level
    Minimale investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    bettervest GmbH DE

    MKB-leningen Hernieuwbare energie
    Return Level Zeer hoge
    Risk Level Zeer hoge
    Risk Return Level
    Minimale investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    MKB-leningen
    Gereguleerd
    Return Level Laag
    Risk Level Hoog
    Risk Return Level
    Minimale investering €100
    Gefinancierd €53,0M