Crowdfunding-plattform

Lendahand Omdöme 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Nederländsk plattform för effektlån sedan 2013: från 10 € lånar du ut till mikrofinansinstitut och små företag på tillväxtmarknader. Har AFM-tillstånd; genomsnittlig ränta 4,16 % per år på 188 miljoner € utlånade (september 2026).

Lendahand - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Medium
Högre betyder mer risk. 1,30 % av alla investeringar har skrivits av sedan starten (30 september 2026): 0,21 % på mikrofinanslån men 4,80 % på direkta företagslån, där ungefär vart fjärde lån gick i fallissemang det senaste året. Plattformen publicerar årliga fallissemangssiffror med definitioner, så vi har inte flyttat nivån.
Return Level
Väldigt låg
Den genomsnittliga räntan över alla projekt sedan starten är 4,16 % per år (30 september 2026), före avskrivningar och valutasvängningar. Nyare lån ger mer, omkring 6,9 % i genomsnitt 2025.
Risk Return Level
Väldigt låg
En mycket låg avkastning för en medelhög risknivå: efter avskrivningarna hittills lämnar den långsiktiga genomsnittsräntan lite, och lån i amerikanska dollar lägger valutaförluster ovanpå.

Lendahand - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 4,16% Genomsnittlig ränta över alla 3.557 projekt sedan starten (188 miljoner € utlånade): 3,99 % på lån till finansiella institut, 6,07 % på direkta företagslån. Överenskommen ränta, före avskrivningar (1,30 % hittills) och valutasvängningar. Per den 30 september 2026. Räntorna var högre på senare tid (genomsnitt 6,9 % 2025); startsidan marknadsför upp till 9 %.
Förlustnivåer
Realiserade förluster (avskrivna sedan starten): 1,30% Andel av alla investeringar som skrivits av sedan 2013: 0,21 % på lån till finansiella institut, 4,80 % på direkta företagslån. Ett lån skrivs av efter konkurs eller en överenskommen delvis avskrivning. Per den 30 september 2026. Rubriksiffran 0,37 % på plattformens informationssida omfattar bara investeringar med betyg A och B.
Andel fallerade lån: 0,74% Andel av lånen som betalades av vid årets början och som blev mer än 90 dagar försenade eller sannolikt inte skulle betalas, oktober 2025 till september 2026: 3 av 406 lån. Finansiella institut 0 av 393; direkta företagslån 3 av 13 (23 %). Sedan starten: 6,14 % av lånåren.

Lendahand – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
3557 gefinancierde projecten
188,0M EUR funded amount

Lendahand – För- och nackdelar

PROS
Verksam sedan 2013, med 188 miljoner € utlånade i 3.557 projekt, och har tillstånd av den nederländska AFM sedan 11 augusti 2022.
Lån till mikrofinansinstitut har förlorat lite: 0,21 % avskrivet sedan starten och inga fallerade lån bland 393 sådana lån under året till september 2026.
Publicerar årliga andelar fallerade lån sedan 2019 med definitioner, avskrivningar per lånetyp och siffror för sena betalningar för varje finansiellt institut den lånar ut till.
Man kan börja från 10 € utan avgifter för investerare; automatisk investering finns.
CONS
Den långsiktiga genomsnittsräntan är 4,16 % per år (september 2026), långt under det marknadsförda ”upp till 9 %”, och före avskrivningar och valutaförluster.
Direkta företagslån är riskfyllda: 4,80 % avskrivet sedan starten, 23 % fallerade under året till september 2026 och 46 % under året till september 2024.
De flesta lån är osäkrade, utan återköpsgaranti, reservfond eller försäkring; lån som lämnats sedan 11 augusti 2022 står utanför det nederländska investerarskyddet.
Rubriksiffror (0,37 % avskrivet, 6,5 % förväntad avkastning) omfattar bara de bäst rankade lånen, omförhandlade lån visas som i tid och återvinning publiceras inte.
Ingen andrahandsmarknad: pengarna är bundna i 6 till 48 månader, längre om ett lån omförhandlas.

Om Lendahand

Vad det är

Lendahand är en nederländsk plattform, driven från Rotterdam av Hands-on B.V., som sedan 2013 har lånat ut investerares pengar till företag på tillväxtmarknader. Det mesta av pengarna går till mikrofinansinstitut och små banker i Afrika, Asien och Latinamerika, som lånar vidare till småföretagare. En mindre del går direkt till företag, mest inom solenergi och jordbruk. I augusti 2026 listade den 57 finansiella institut och 34 företag som låntagare.

Så fungerar det

Du väljer projekt och lånar ut från 10 €, i steg om 10 €; ett verktyg för automatisk investering kan göra det åt dig. Lånen löper på 6 till 48 månader, oftast omkring 24, och betalar tillbaka ränta och kapital ungefär var sjätte månad. Nuvarande erbjudanden ger 5 % till 8 % per år (oktober 2026); startsidan marknadsför upp till 9 %. Vissa lån är i amerikanska dollar, så deras värde i euro följer växelkursen.

Avkastning

Över alla 3.557 projekt sedan starten var den genomsnittliga räntan 4,16 % per år (188 miljoner € utlånade, per den 30 september 2026): 3,99 % på lån till finansiella institut och 6,07 % på direkta lån till företag. Detta är den överenskomna räntan, före avskrivningar och valutasvängningar. Räntorna har stigit de senaste åren: genomsnittet var 6,6 % 2024 och 6,9 % 2025. Plattformens egen ”förväntade avkastning” på 6,5 % drar bara av avskrivningarna på dess bäst rankade lån, inte på hela låneboken. På sina lån till finansiella institut redovisade Lendahand en realiserad avkastning på 3,9 % per år från lanseringen till mitten av 2024. Oberoende uppföljning av investerares portföljer pekar på cirka 5 % 2025 efter valutaeffekter.

Förluster och fallerade lån

Sedan starten har 1,30 % av alla investeringar skrivits av (per den 30 september 2026): bara 0,21 % på lån till finansiella institut, men 4,80 % på direkta lån till företag. Plattformens informationssida har fortfarande en lägre siffra på 0,37 % som rubrik, som bara räknar dess bäst rankade (A och B) investeringar.

Den årliga andelen fallerade lån är låg nu: 0,74 % för oktober 2025 till september 2026 (3 av 406 lån; ett lån räknas som fallerat när det är mer än 90 dagar försenat eller sannolikt inte betalas fullt ut). Men den varierar kraftigt från år till år och mellan de två slagen av lån. Lån till finansiella institut hade inga fallerade lån det året, medan 3 av 13 direkta företagslån (23 %) fallerade, och 46 % av de direkta lånen fallerade under året till september 2024. Sedan starten har 6,14 % av lånåren slutat i fallissemang. Omförhandlade lån visas som ”i tid”, så förseningarna ser mindre ut än de är.

Vad som säkrar dina pengar

De flesta lån är inte säkrade. Lån till mikrofinansinstitut är osäkrade förmånsrättslån; vissa direkta företagslån har pant eller en garanti från ägarna. Det finns ingen återköpsgaranti, reservfond eller försäkring. Lendahand ger varje låntagare ett betyg från A till E och erbjuder sedan 2023 bara A och B; den granskar låntagarnas ekonomi var tredje månad och publicerar siffror för sena betalningar för varje finansiellt institut. Ingen siffra publiceras för vad som kom tillbaka från misslyckade lån: för ett företag som gick under 2022 förväntade den sig cirka 40 % tillbaka och har inte redovisat slutresultatet. Med enkla ord: lån till mikrofinansbanker har sällan misslyckats, men direkta företagslån misslyckas ofta och har lite säkerhet bakom sig.

Vem som driver den och licensen

Operatören är Hands-on B.V. (Rotterdam, nederländskt bolagsnummer 55711766). Den nederländska marknadsmyndigheten AFM gav den tillstånd som europeisk leverantör av gräsrotsfinansieringstjänster den 11 augusti 2022. Den lämnade sitt äldre tillstånd som värdepappersbolag i början av 2024. Som en följd av detta omfattas bara skuldebrev som emitterats före den 11 augusti 2022 fortfarande av det nederländska investerarskyddet; nyare lån gör det inte.

Avgifter

Att investera är gratis för investerare: ingen avgift för konto, insättning, investering eller uttag. Låntagare betalar Lendahand i genomsnitt 3 % per år, vilket inte dras från din ränta. På lån i amerikanska dollar bär du valutakursrisken.

Få ut dina pengar

Du kan inte sälja dina lån i förtid: skuldebreven kan inte säljas vidare och det finns ingen andrahandsmarknad. Dina pengar kommer tillbaka allteftersom låntagaren betalar tillbaka, under 6 till 48 månader, och senare om ett lån omförhandlas. Offentligt recensionsbetyg 4,1 av 5 (364 recensioner, augusti 2026).

Vår bedömning

Avkastning: mycket låg — 4,16 % per år i genomsnitt över alla projekt sedan starten, före avskrivningar och valutasvängningar. Risk: medel (högre betyder mer risk) — totalt har 1,30 % skrivits av, lågt för mikrofinanslån men 4,80 % på direkta företagslån, och de flesta lån är osäkrade. Avkastning i förhållande till risk: mycket låg — en låg avkastning för en medelhög risknivå.

Regelgeving

Licens / Reglering: Hands-on B.V., verksamt som Lendahand, har sedan 11 augusti 2022 tillstånd av den nederländska finansmarknadsmyndigheten (AFM) som europeisk leverantör av gräsrotsfinansieringstjänster. Bolaget lämnade sitt tillstånd som värdepappersbolag i början av 2024. Bara skuldebrev som emitterats före den 11 augusti 2022 omfattas fortfarande av det nederländska investerarskyddet; senare lån gör det inte, och det finns ingen insättningsgaranti.

Functionaliteit

Autoinvest: Ja
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Intersolve EGI (Intersolve Payments B.V.), ett e-pengainstitut under tillsyn av De Nederlandsche Bank. Investerarnas pengar hålls på separerade konton genom stiftelsen Stichting Derdengelden Intersolve, skilda från Lendahands egna tillgångar.

Voor beleggers

Beperkingen: Vuxna som är 18 år eller äldre med giltig identitetshandling från ett land i Europeiska ekonomiska samarbetsområdet. Investerare från Storbritannien accepteras inte.
Minimum investment: 10 EUR

För fondförvaltare

Priser:
  • Administrativa uppgifter: 3% per år i genomsnitt, betalas av låntagare; dras inte från investerares ränta
  • Nuttige informatie

    Är Lendahand reglerat?

    Ja. Hands-on B.V., som driver Lendahand, har sedan 11 augusti 2022 tillstånd av den nederländska tillsynsmyndigheten AFM som europeisk leverantör av gräsrotsfinansieringstjänster. Bara skuldebrev som emitterats före det datumet omfattas fortfarande av det nederländska investerarskyddet.

    Vem håller mina pengar?

    Kontanter på ditt konto hålls på separerade konton hos Intersolve EGI, ett e-pengainstitut under tillsyn av De Nederlandsche Bank, genom dess stiftelse för klientmedel. De hålls skilda från Lendahands egna tillgångar.

    Vad är minimiinvesteringen?

    10 € per projekt, i steg om 10 €. Du måste vara 18 år eller äldre och ha en identitetshandling från ett land i Europeiska ekonomiska samarbetsområdet.

    Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

    Över alla projekt sedan starten är den genomsnittliga räntan 4,16 % per år, och 1,30 % av investeringarna har skrivits av (30 september 2026). Förlusterna kommer mest från direkta företagslån (4,80 % avskrivet) snarare än från mikrofinanslån (0,21 %). Nuvarande erbjudanden ger 5 % till 8 % per år.

    Vad säkrar min investering?

    Mest ingenting. Lån till mikrofinansinstitut är osäkrade; vissa direkta företagslån har pant eller en garanti från ägaren. Det finns ingen återköpsgaranti, reservfond eller försäkring, och ingen siffra för återvinning från misslyckade lån publiceras.

    Kan jag sälja mina lån i förtid?

    Nej. Skuldebreven kan inte säljas vidare och det finns ingen andrahandsmarknad. Du får tillbaka dina pengar allteftersom låntagaren betalar tillbaka, under 6 till 48 månader, och senare om lånet omförhandlas.

    Vilka avgifter betalar jag?

    Inga som investerare. Låntagare betalar Lendahand omkring 3 % per år i genomsnitt, som inte dras från din ränta. På lån i amerikanska dollar kan valutakursförändringar minska vad du får i euro.

    Vad händer om Lendahand eller en låntagare går under?

    Om Lendahand går under hålls lånen skilda från dess tillgångar och uppges vara undantagna från dess konkurs, men indrivningen skulle störas. Om en låntagare går under delar du på det som återvinns, vilket kan ta år; lån omförhandlas först och skrivs av först efter konkurs eller en överenskommen nedskrivning.

    Varför skiljer sig Lendahands förlustsiffror åt?

    Informationssidan har 0,37 % avskrivet som rubrik, men det räknar bara investeringar med betyg A och B. Plattformens fullständiga statistik visar 1,30 % avskrivet över alla investeringar och 4,80 % på direkta företagslån (30 september 2026).

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till Lendahand

    3circlefunding CH

    Lån till små och medelstora företag Privata lån Företagsfakturor
    Minsta investering €1000

    Avrinningshastighet GB

    Fastigheter Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €200

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Låg
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €53,0M