Platforma crowdfundingowa

Lendahand Opinie 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Holenderska platforma pożyczek o wpływie społecznym od 2013 roku: od 10 € pożycza się instytucjom mikrofinansowym i małym firmom na rynkach wschodzących. Z licencją AFM; średnie oprocentowanie 4,16 % rocznie przy 188 mln € pożyczonych (wrzesień 2026).

Lendahand - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Średni
Wyższe oznacza większe ryzyko. 1,30% wszystkich inwestycji zostało odpisanych od początku (30 września 2026 r.): 0,21% w przypadku pożyczek mikrofinansowych, ale 4,80% w przypadku bezpośrednich pożyczek dla firm, gdzie w ostatnim roku niewypłacalna była około jedna na cztery pożyczki. Platforma co roku publikuje dane o niewypłacalności wraz z definicjami, więc nie zmieniliśmy poziomu.
Return Level
Bardzo niewielka
Średnie oprocentowanie we wszystkich projektach od początku wynosi 4,16 % rocznie (30 września 2026), przed odpisami i wahaniami kursów walut. Ostatnie pożyczki wypłacają więcej, średnio około 6,9 % w 2025 roku.
Risk Return Level
Bardzo niewielka
Bardzo niski zysk przy średnim poziomie ryzyka: po dotychczasowych odpisach długoterminowe średnie oprocentowanie niewiele pozostawia, a pożyczki w dolarach amerykańskich dodają do tego straty kursowe.

Lendahand - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 4,16% Średnie oprocentowanie we wszystkich 3.557 projektach od początku (188 mln € pożyczonych): 3,99 % przy pożyczkach dla instytucji finansowych, 6,07 % przy bezpośrednich pożyczkach dla firm. Umówione oprocentowanie, przed odpisami (dotychczas 1,30 %) i wahaniami kursów walut. Stan na 30 września 2026. Stawki były ostatnio wyższe (średnia 6,9 % w 2025 roku); strona główna reklamuje do 9 %.
Wskaźniki strat
Straty zrealizowane (odpisane od początku): 1,30% Udział wszystkich inwestycji odpisany od 2013 roku: 0,21 % przy pożyczkach dla instytucji finansowych, 4,80 % przy bezpośrednich pożyczkach dla firm. Pożyczkę odpisuje się po upadłości lub uzgodnionym częściowym umorzeniu. Stan na 30 września 2026. Nagłówkowe 0,37 % na stronie informacyjnej platformy obejmuje tylko inwestycje z oceną A i B.
Wskaźnik niewypłacalności: 0,74% Udział pożyczek spłacanych na początku roku, które opóźniły się o ponad 90 dni lub których spłata stała się mało prawdopodobna, październik 2025 do wrzesień 2026: 3 z 406 pożyczek. Instytucje finansowe 0 z 393; bezpośrednie pożyczki dla firm 3 z 13 (23 %). Od początku: 6,14 % lat pożyczkowych.

Lendahand – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
3557 finansowane projekty
188,0M EUR funded amount

Lendahand – Zalety i wady

Zalety
Działa od 2013 roku, z 188 mln € pożyczonych w 3.557 projektach, i ma licencję holenderskiego AFM od 11 sierpnia 2022 roku.
Pożyczki dla instytucji mikrofinansowych straciły niewiele: 0,21 % odpisano od początku i brak niewypłacalności wśród 393 takich pożyczek w roku do września 2026.
Publikuje roczne wskaźniki niewypłacalności od 2019 roku wraz z definicjami, odpisy według rodzaju pożyczki i dane o opóźnieniach w płatnościach dla każdej instytucji finansowej, której pożycza.
Start od 10 € bez opłat dla inwestora; dostępne jest automatyczne inwestowanie.
WADY
Długoterminowe średnie oprocentowanie wynosi 4,16 % rocznie (wrzesień 2026), znacznie poniżej reklamowanego „do 9 %”, i to przed odpisami i stratami kursowymi.
Bezpośrednie pożyczki dla firm są ryzykowne: 4,80 % odpisano od początku, 23 % niespłaconych w roku do września 2026 i 46 % w roku do września 2024.
Większość pożyczek jest niezabezpieczona, bez wykupu, funduszu rezerwowego ani ubezpieczenia; pożyczki udzielone od 11 sierpnia 2022 roku są poza holenderskim systemem rekompensat dla inwestorów.
Liczby nagłówkowe (0,37 % odpisanych, 6,5 % oczekiwanego zwrotu) obejmują tylko najlepiej oceniane pożyczki, pożyczki zrestrukturyzowane są pokazywane jako w terminie, a odzyski nie są publikowane.
Brak rynku wtórnego: pieniądze są zablokowane na 6 do 48 miesięcy, dłużej, jeśli pożyczka zostanie zrestrukturyzowana.

Informacje o Lendahand

Czym jest

Lendahand to holenderska platforma, prowadzona z Rotterdamu przez Hands-on B.V., która od 2013 roku pożycza pieniądze inwestorów firmom na rynkach wschodzących. Większość pieniędzy trafia do instytucji mikrofinansowych i małych banków w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej, które pożyczają je dalej drobnym przedsiębiorcom. Mniejsza część trafia bezpośrednio do firm, głównie z branży energii słonecznej i rolnictwa. W sierpniu 2026 roku platforma wymieniała jako pożyczkobiorców 57 instytucji finansowych i 34 firmy.

Jak to działa

Wybiera się projekty i pożycza od 10 €, w krokach po 10 €; narzędzie automatycznego inwestowania może robić to za inwestora. Pożyczki trwają od 6 do 48 miesięcy, zwykle około 24, i zwracają odsetki oraz kapitał mniej więcej co sześć miesięcy. Obecne oferty wypłacają od 5 % do 8 % rocznie (październik 2026); strona główna reklamuje do 9 %. Niektóre pożyczki są w dolarach amerykańskich, więc ich wartość w euro zmienia się wraz z kursem walutowym.

Zyski

We wszystkich 3.557 projektach od początku średnie oprocentowanie wynosiło 4,16 % rocznie (188 mln € pożyczonych, stan na 30 września 2026): 3,99 % przy pożyczkach dla instytucji finansowych i 6,07 % przy bezpośrednich pożyczkach dla firm. To umówione oprocentowanie, przed odpisami i wahaniami kursów walut. Stawki w ostatnich latach wzrosły: średnia wynosiła 6,6 % w 2024 roku i 6,9 % w 2025 roku. „Oczekiwany zwrot” platformy w wysokości 6,5 % uwzględnia tylko odpisy na jej najlepiej ocenianych pożyczkach, a nie na całym portfelu. Przy pożyczkach dla instytucji finansowych Lendahand podał zrealizowany zwrot 3,9 % rocznie od startu do połowy 2024 roku. Niezależne śledzenie portfeli inwestorów wskazuje na około 5 % w 2025 roku po uwzględnieniu efektów walutowych.

Straty i niewypłacalności

Od początku odpisano 1,30 % wszystkich inwestycji (stan na 30 września 2026): tylko 0,21 % przy pożyczkach dla instytucji finansowych, ale 4,80 % przy bezpośrednich pożyczkach dla firm. Strona informacyjna platformy nadal podaje w nagłówku niższą liczbę 0,37 %, która obejmuje tylko jej najlepiej oceniane inwestycje (A i B).

Roczny wskaźnik niewypłacalności jest obecnie niski: 0,74 % za okres od października 2025 do września 2026 (3 z 406 pożyczek; pożyczkę uznaje się za niespłaconą, gdy jest opóźniona o ponad 90 dni lub jest mało prawdopodobne, że zostanie spłacona w całości). Ale mocno się zmienia z roku na rok i między dwoma rodzajami pożyczek. Pożyczki dla instytucji finansowych nie miały w tym roku niewypłacalności, podczas gdy 3 z 13 bezpośrednich pożyczek dla firm (23 %) zostały niespłacone, a w roku do września 2024 niespłaconych było 46 % pożyczek bezpośrednich. Od początku 6,14 % lat pożyczkowych zakończyło się niewypłacalnością. Pożyczki zrestrukturyzowane są pokazywane jako „w terminie”, więc zaległości wyglądają na mniejsze, niż są.

Co zabezpiecza Twoje pieniądze

Większość pożyczek nie jest zabezpieczona. Pożyczki dla instytucji mikrofinansowych to niezabezpieczone pożyczki uprzywilejowane; niektóre bezpośrednie pożyczki dla firm mają zastaw lub poręczenie właścicieli. Nie ma wykupu, funduszu rezerwowego ani ubezpieczenia. Lendahand ocenia każdego pożyczkobiorcę od A do E i od 2023 roku oferuje tylko A i B; co trzy miesiące przegląda finanse pożyczkobiorców i publikuje dane o opóźnieniach w płatnościach dla każdej instytucji finansowej. Nie publikuje się żadnej liczby o tym, ile wróciło z pożyczek, które się nie powiodły: dla jednej firmy, która upadła w 2022 roku, spodziewano się odzyskać około 40 % i nie podano wyniku końcowego. Prostymi słowami: pożyczki dla banków mikrofinansowych rzadko się nie powodziły, ale bezpośrednie pożyczki dla firm często się nie powodzą i mają za sobą niewiele zabezpieczeń.

Kto za tym stoi i licencja

Operatorem jest Hands-on B.V. (Rotterdam, holenderski numer spółki 55711766). Holenderski organ nadzoru rynku, AFM, udzielił jej 11 sierpnia 2022 roku licencji jako europejskiemu dostawcy usług finansowania społecznościowego. Starszą licencję firmy inwestycyjnej oddała na początku 2024 roku. W rezultacie tylko noty wyemitowane przed 11 sierpnia 2022 roku są nadal objęte holenderskim systemem rekompensat dla inwestorów; nowsze pożyczki nie.

Opłaty

Inwestowanie jest dla inwestorów bezpłatne: bez opłat za konto, wpłatę, inwestycję czy wypłatę. Pożyczkobiorcy płacą Lendahand średnio 3 % rocznie, co nie jest potrącane z odsetek inwestora. Przy pożyczkach w dolarach amerykańskich ryzyko kursowe ponosi inwestor.

Odzyskanie pieniędzy

Nie można sprzedać pożyczek wcześniej: noty nie mogą być odsprzedane i nie ma rynku wtórnego. Pieniądze wracają w miarę spłat pożyczkobiorcy, w ciągu 6 do 48 miesięcy, a później, jeśli pożyczka zostanie zrestrukturyzowana. Publiczna ocena opinii 4,1 na 5 (364 opinie, sierpień 2026).

Nasza ocena

Zysk: bardzo niski — średnio 4,16 % rocznie we wszystkich projektach od początku, przed odpisami i wahaniami kursów walut. Ryzyko: średnie (wyższe oznacza większe ryzyko) — łącznie odpisano 1,30 %, mało przy pożyczkach mikrofinansowych, ale 4,80 % przy bezpośrednich pożyczkach dla firm, a większość pożyczek jest niezabezpieczona. Stosunek zysku do ryzyka: bardzo niski — niski zysk przy średnim poziomie ryzyka.

Regulacja

Licencja / Regulacje: Hands-on B.V., działająca jako Lendahand, ma od 11 sierpnia 2022 roku licencję holenderskiego Urzędu Rynków Finansowych (AFM) jako europejski dostawca usług finansowania społecznościowego. Licencję firmy inwestycyjnej oddała na początku 2024 roku. Tylko noty wyemitowane przed 11 sierpnia 2022 roku pozostają objęte holenderskim systemem rekompensat dla inwestorów; późniejsze pożyczki nie są objęte, a gwarancji depozytów nie ma.

Funkcjonalność

Autoinvest: Tak
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Intersolve EGI (Intersolve Payments B.V.), instytucja pieniądza elektronicznego nadzorowana przez De Nederlandsche Bank. Pieniądze inwestorów są przechowywane na wydzielonych rachunkach za pośrednictwem fundacji Stichting Derdengelden Intersolve, oddzielnie od własnych aktywów Lendahand.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby dorosłe w wieku 18 lat lub więcej z ważnym dokumentem tożsamości z kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Inwestorzy z Wielkiej Brytanii nie są przyjmowani.
Minimum investment: 10 EUR

Dla osób poszukujących funduszy

Cennik:
  • Zadania administracyjne: 3% rocznie średnio, płacone przez pożyczkobiorców; niepotrącane z odsetek inwestorów
  • Przydatne informacje

    Czy Lendahand jest regulowany?

    Tak. Hands-on B.V., która prowadzi Lendahand, ma od 11 sierpnia 2022 roku licencję holenderskiego regulatora AFM jako europejski dostawca usług finansowania społecznościowego. Tylko noty wyemitowane przed tą datą są nadal objęte holenderskim systemem rekompensat dla inwestorów.

    Kto przechowuje moje pieniądze?

    Gotówka na koncie jest przechowywana na wydzielonych rachunkach w Intersolve EGI, instytucji pieniądza elektronicznego nadzorowanej przez De Nederlandsche Bank, za pośrednictwem jej fundacji środków klientów. Jest oddzielona od własnych aktywów Lendahand.

    Jaka jest minimalna inwestycja?

    10 € na projekt, w krokach po 10 €. Trzeba mieć 18 lat lub więcej i dokument tożsamości z kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

    Jakie zyski i jakie straty dotychczas?

    We wszystkich projektach od początku średnie oprocentowanie wynosi 4,16 % rocznie, a 1,30 % inwestycji zostało odpisanych (30 września 2026). Straty pochodzą głównie z bezpośrednich pożyczek dla firm (4,80 % odpisano), a nie z pożyczek mikrofinansowych (0,21 %). Obecne oferty wypłacają od 5 % do 8 % rocznie.

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    Przeważnie nic. Pożyczki dla instytucji mikrofinansowych są niezabezpieczone; niektóre bezpośrednie pożyczki dla firm mają zastaw lub poręczenie właściciela. Nie ma wykupu, funduszu rezerwowego ani ubezpieczenia, i nie publikuje się żadnej liczby o odzyskach z pożyczek, które się nie powiodły.

    Czy mogę sprzedać pożyczki wcześniej?

    Nie. Noty nie mogą być odsprzedane i nie ma rynku wtórnego. Pieniądze wracają w miarę spłat pożyczkobiorcy, w ciągu 6 do 48 miesięcy, a później, jeśli pożyczka zostanie zrestrukturyzowana.

    Jakie opłaty ponoszę?

    Jako inwestor żadnych. Pożyczkobiorcy płacą Lendahand średnio około 3 % rocznie, nie z Twoich odsetek. Przy pożyczkach w dolarach amerykańskich zmiany kursu walutowego mogą zmniejszyć kwotę otrzymaną w euro.

    Co się stanie, jeśli Lendahand lub pożyczkobiorca upadnie?

    Jeśli Lendahand upadnie, pożyczki są przechowywane oddzielnie od jego aktywów i według oświadczenia wyłączone z jego upadłości, ale ściąganie należności zostałoby zakłócone. Jeśli upadnie pożyczkobiorca, inwestor uczestniczy w tym, co zostanie odzyskane, co może trwać latami; pożyczki są najpierw restrukturyzowane, a odpisywane dopiero po upadłości lub uzgodnionym umorzeniu.

    Dlaczego liczby strat Lendahand się różnią?

    Strona informacyjna podaje w nagłówku 0,37 % odpisanych, ale obejmuje to tylko inwestycje z oceną A i B. Pełne statystyki platformy pokazują 1,30 % odpisanych we wszystkich inwestycjach i 4,80 % przy bezpośrednich pożyczkach dla firm (30 września 2026).

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Alternatywa dla Lendahand

    3circlefunding CH

    Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
    Minimalna inwestycja €1000

    Szybkość drenażu GB

    Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €81,43M

    Acredius CH

    Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €200

    Anaxago FR

    Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €50
    Finansowane €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Niski
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €53,0M