Kapitaal Op Maat - Risico- en rendementsbeoordeling
Kapitaal Op Maat - Retouren en verliespercentages
Looptijd van de investering
Kapitaal Op Maat – Platformstatistieken 2026
7984
investeerders
Kapitaal Op Maat – Voordelen en nadelen
Over Kapitaal Op Maat
Wat het is
Kapitaal Op Maat is een van de oudste Nederlandse crowdlendingplatforms, in 2013 opgericht in Rotterdam. Particuliere beleggers lenen aan Nederlandse kleine bedrijven en kleine vastgoedontwikkelaars. Sinds oktober 2023 heet het bedrijf KOM Group B.V.; onder dezelfde vergunning voert het ook het Engelstalige merk Capital Circle. Per 1 september 2026 had de groep 154,0 miljoen € bemiddeld in 1.156 projecten, waarvan 97,9 miljoen € was terugbetaald. Het meldt 7.984 actieve beleggers (augustus 2026).
Hoe het werkt
U kiest zelf leningen, vanaf 100 €, hoewel veel projecten een minimum van 500 € of 1.000 € hanteren. Leningen lopen 6 tot 60 maanden tegen een vaste rente, en leners betalen rente en kapitaal maandelijks terug. Elke lening wordt ingedeeld in een van zes risicoklassen, van AA (laagste risico) tot C. Ongeveer de helft van de in augustus 2026 getoonde leningen had met vastgoed te maken; de rest waren handelsbedrijven zoals bakkerijen, winkels en boerderijen. Er is geen automatisch beleggen, en u kunt elke investering binnen vier kalenderdagen annuleren.
Rendement
Kapitaal Op Maat publiceert wat beleggers daadwerkelijk hebben verdiend. Sinds 2014 leverden de leningen 6,77 % per jaar op, met herbelegde rente (per 1 september 2026). Over de laatste 36 maanden bedroeg het nettorendement na afschrijvingen en kosten 5,91 % per jaar, een eenvoudig gemiddelde over leningen zonder herbelegging. De gemiddelde rente op het boek is 8,09 % (augustus 2026); het verschil met het nettorendement bestaat vooral uit verliezen. De marketingkop van maximaal 10 % is een maximumrente, geen gemiddelde. Let op: de 6,77 % en 5,91 % waren in juli en september 2026 hetzelfde, hoewel de afschrijvingen toenamen; ze zijn dus mogelijk niet opnieuw berekend.
Verliezen en wanbetalingen
Verliezen zijn echt en worden gepubliceerd. Per 1 september 2026 was 2,13 % van het uitgeleende geld definitief afgeschreven, verspreid over 95 projecten, tegen 1,94 % (74 projecten) op 1 juli 2026. Naar aantal heeft ongeveer een op de twaalf projecten geld verloren. Het wanbetalingspercentage dat de EU-regels vereisen, geteld naar het aantal projecten met meer dan 90 dagen achterstand over de laatste 36 maanden, is 2,36 % (9 van 381); in risicoklasse B is het 9,8 % en in klasse CC 28,6 %. Een tweede, op bedragen gebaseerd wanbetalingspercentage toont 0,78 %. Op 1 september 2026 liepen 44 van de 358 lopende projecten (4,43 miljoen €) achter met betalen, 28 daarvan met meer dan 180 dagen, tegen 33 projecten in juli.
Wat uw geld afdekt
De zekerheid hangt af van de lening. Vastgoedleningen hebben meestal een hypotheek, eerste of lagere rang; bedrijfsleningen hebben meestal een pandrecht op bedrijfsmiddelen of voorraad en een persoonlijke borgstelling van de bestuurders. Sommige leningen hebben geen harde zekerheid. De zekerheid wordt voor beleggers gehouden door een aparte stichting, Stichting Security Trustee KOM Group, waarvan het bestuur bestaat uit het eigen management van KOM Group plus een externe persoon. Er is geen terugkoop, reservefonds of verzekering, en er worden geen loan-to-value-cijfers gepubliceerd. Als een lener vijf dagen te laat is, wordt de vordering uit handen gegeven voor incasso; de kosten worden bij de lener in rekening gebracht, maar wanneer zekerheid wordt uitgewonnen, gaan eerst 10 % incassokosten en juridische kosten van de opbrengst af (augustus 2026). Er worden geen herstelcijfers gepubliceerd. In gewone woorden: veel leningen hebben vastgoed of bedrijfsmiddelen erachter, maar u kunt niet zien hoeveel er daadwerkelijk is teruggekomen van mislukte leningen.
Wie erachter zit en de vergunning
KOM Group B.V. (voorheen Kapitaal op Maat B.V., Rotterdam) heeft van de Nederlandse toezichthouder (AFM) vergunning als crowdfundingdienstverlener onder de EU-regels, vergunningnummer 32000003, sinds 30 november 2022, met een paspoort voor 26 EU-landen. Daarvoor had het een AFM-ontheffing (nummer 19000007). Crowdfundinginvesteringen vallen niet onder het depositogarantiestelsel of het beleggerscompensatiestelsel.
Kosten
Beleggers betalen 0,10 € per project, afgetrokken van de maandelijkse betaling. Er zijn geen andere kosten voor beleggers vermeld. Wanneer zekerheid moet worden uitgewonnen, verlagen incassokosten wat beleggers terugkrijgen.
Uw geld terugkrijgen
Uw geld komt terug via de maandelijkse aflossingen gedurende de looptijd van elke lening, tot 60 maanden. Er is geen markt om leningen aan andere beleggers te verkopen en geen vroege uitstap. Als een lener achterloopt, kan terugbetaling veel langer duren.
Ons oordeel
Rendement: laag — 6,77 % per jaar sinds 2014 en 5,91 % per jaar na verliezen over de laatste drie jaar, beide eigen cijfers van het platform. Risico: hoog (hoger betekent meer risico) — 2,13 % van al het uitgeleende geld is afgeschreven, wat op zichzelf gemiddeld oplevert; wij zetten het een stap hoger, op hoog, omdat afschrijvingen en achterstanden namen medio 2026 snel toe terwijl de kerncijfers gelijk bleven, en er worden geen herstelgegevens gepubliceerd. Rendement-risicoverhouding: laag — na verliezen hielden beleggers 5,91 % per jaar over, net onder 6 %.
Regelgeving
Licentie / Regelgeving: KOM Group B.V. (handelend als Kapitaal Op Maat en Capital Circle, KvK 58526382, Rotterdam) heeft van de Nederlandse toezichthouder, de Autoriteit Financiële Markten (AFM), vergunning als crowdfundingdienstverlener onder de EU-crowdfundingverordening (Verordening (EU) 2020/1503), vergunningnummer 32000003, sinds 30 november 2022, om leningen te bemiddelen, met een paspoort voor 26 EU-landen. Crowdfundingdiensten vallen niet onder het depositogarantiestelsel of het beleggerscompensatiestelsel.
Functionaliteit
Voor beleggers
Nuttige informatie
Ja. KOM Group B.V., dat Kapitaal Op Maat beheert, heeft sinds 30 november 2022 een EU-crowdfundingvergunning van de Nederlandse toezichthouder (AFM), nummer 32000003. Investeringen vallen niet onder het depositogarantiestelsel of het beleggerscompensatiestelsel.
U betaalt in op Stichting Derdengelden GoCredible, een stichting met een rekening bij Rabobank, beheerd met de betalingsinstelling GoCredible. Uw geld wordt gescheiden gehouden van het eigen geld van KOM Group en gaat pas naar de lener wanneer een project volledig is gefinancierd.
100 €, maar veel projecten hanteren 500 € of 1.000 €.
Sinds 2014 leverden leningen 6,77 % per jaar op met herbelegging; over de laatste 36 maanden was het nettorendement na verliezen 5,91 % per jaar. 2,13 % van al het uitgeleende geld is afgeschreven (95 projecten), en 44 lopende projecten liepen op 1 september 2026 achter met betalen.
Dat hangt af van de lening: meestal een hypotheek bij vastgoedleningen en een pandrecht op bedrijfsmiddelen plus een persoonlijke borgstelling van de bestuurders bij bedrijfsleningen; sommige leningen hebben geen harde zekerheid. Een aparte stichting houdt de zekerheid voor beleggers. Er is geen terugkoop of reservefonds, en er worden geen herstelcijfers gepubliceerd.
Nee. Er is geen markt om leningen te verkopen. U kunt een investering binnen vier kalenderdagen annuleren; daarna komt uw geld terug via maandelijkse aflossingen gedurende de looptijd van de lening.
0,10 € per project, afgetrokken van de maandelijkse betaling. Als zekerheid moet worden uitgewonnen, gaan 10 % incassokosten en juridische kosten van de opbrengst af voordat beleggers worden betaald.
Als een lener meer dan vijf dagen te laat is, gaat de vordering naar incasso en kan de zekerhedenstichting de zekerheid uitwinnen; u kunt na vertragingen minder terugkrijgen dan u hebt uitgeleend. Als KOM Group omviel, wordt geld in transit gehouden door een aparte stichting en de zekerheid door een andere, zodat de leningen nog steeds voor beleggers zouden worden geïnd.
Elke lening wordt ingedeeld in een van zes klassen, van AA tot C. Wanbetalingen nemen sterk toe met de klasse: over de laatste 36 maanden ging geen van de 258 leningen in AA en A in wanbetaling, tegen 9,8 % in B en 28,6 % in CC.