Crowdfundingplatform

Horeca Crowdfunding Ervaringen 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Beoordeling achterlaten
Nederlands crowdfundingplatform sinds 2014 dat uitsluitend aan horecabedrijven leent, vanaf € 250, met AFM-vergunning. € 93,96 miljoen uitgeleend in 535 projecten; 0,54 % afgeschreven en beleggers verdienden netto 6,76 % per jaar (oktober 2026).

Horecacrowdfunding - Risico- en rendementsbeoordeling

Risk Level
Laag
Hoger betekent meer risico. 0,54 % van al het sinds 2014 uitgeleende geld is afgeschreven en 2,76 % is in wanbetaling, over 535 kleine leningen die maandelijks worden afgelost. Alle leningen zitten in de horeca, een cyclische sector, en 11 van de 195 lopende projecten lopen achter met betalingen.
Return Level
Laag
Leningen betalen gemiddeld 7,3 % per jaar (oktober 2026), ongewogen, vóór kosten en verliezen.
Risk Return Level
Medium
Na de beleggersvergoeding en afschrijvingen verdienden beleggers gemiddeld 6,76 % per jaar (oktober 2026), een redelijk resultaat gezien de tot nu toe geziene verliezen.

Horecacrowdfunding - Retouren en verliespercentages

Retouren
Fixed interest: 7,30% Gemiddelde rente die leners op de uitstaande lening betalen, ongewogen over alle leningen sinds 2014, per oktober 2026, vóór kosten en verliezen. Na de beleggersvergoeding en afschrijvingen meldt het platform een gemiddeld nettorendement van 6,76 % per jaar.
Verliespercentages
Gerealiseerde verliezen: 0,54% Na afdwinging definitief afgeschreven hoofdsom, € 507.377, ten opzichte van al het uitgeleende geld sinds 2014 (€ 93,96 miljoen), per oktober 2026.
Wanbetalingspercentage: 2,76% Geld in leningen met ten minste één termijn die meer dan 90 dagen te laat is en lopende afdwinging, € 2,59 miljoen, ten opzichte van al het uitgeleende geld sinds 2014, per oktober 2026. Het platform definieert het percentage naar aantal projecten, maar dit cijfer is naar bedrag.
Mislukte projecten: 6,92% Projecten die ooit in wanbetaling zijn gekomen, 37 van 535 sinds 2014, naar aantal, per oktober 2026: 8 in 2024, 6 in 2025 en tot nu toe 5 in 2026.

Horecacrowdfunding – Platformstatistieken 2026

Informatie bijgewerkt op: 03 Nov 2026
Aantal investeerders 8922 investeerders
535 gefinancierde projecten
94,0M EUR funded amount

Horecacrowdfunding – Voordelen en nadelen

STERKE PUNTEN
Publiceert uitgeleende, terugbetaalde, afgeschreven en in wanbetaling zijnde bedragen, plus een jaarlijkse tabel van projecten in wanbetaling sinds 2014, met definities.
Slechts 0,54 % van de sinds 2014 uitgeleende € 93,96 miljoen is afgeschreven (oktober 2026).
Beleggers verdienden een gemiddeld nettorendement van 6,76 % per jaar na kosten en afschrijvingen.
Laag minimum van € 250, maandelijkse aflossingen en automatische toezeggingen voor passende projecten.
MINPUNTEN
Alle leningen gaan naar horecabedrijven, één cyclische sector; 37 van de 535 projecten zijn sinds 2014 in wanbetaling gekomen.
De zekerheid is vooral een pandrecht op restaurantapparatuur plus de persoonlijke aansprakelijkheid van de eigenaar, wat vaak weinig oplevert.
Het wanbetalingspercentage is gedefinieerd naar aantal projecten maar berekend naar bedrag, de statistieken dragen geen datum, en het nettorendement is een eenvoudig gemiddelde dat € 2,59 miljoen in wanbetaling negeert.
Geen secundaire markt: het geld zit per lening ongeveer vier jaar vast.

Over Horecacrowdfunding

Wat het is

Horeca Crowdfunding Nederland is een Nederlands platform dat het geld van beleggers uitsluitend uitleent aan horecabedrijven: restaurants, cafés, hotels en verwante bedrijven, zowel startups als gevestigde bedrijven. Sinds 31 januari 2014 heeft het € 93,96 miljoen gefinancierd in 535 projecten, waarvan 74,07 % (€ 69,6 miljoen) is terugbetaald; 195 projecten met € 23,85 miljoen uitstaand lopen nog (oktober 2026).

Hoe het werkt

U registreert zich, verifieert uw identiteit bij de betaaldienstverlener, doet de EU-kennistoets voor beleggers en kiest projecten vanaf € 250. Elk project krijgt een kredietscore van 2 tot 5 sterren, gebaseerd op de verwachte vrije kasstroom ten opzichte van de jaarlijkse aflossingen. De leningen zijn annuïteitenleningen die maandelijks worden afgelost, gemiddeld over ongeveer 49 maanden. U kunt ook automatische toezeggingen instellen voor projecten die aan uw criteria voldoen, die u vervolgens per e-mail bevestigt. Veel bedrijven bieden beleggers extra's, zoals maaltijden.

Rendement

De leningen betalen een gemiddelde rente van 7,3 % per jaar, een ongewogen gemiddelde van de rentes die leners sinds 2014 op alle leningen betalen (oktober 2026). Na de beleggersvergoeding en afschrijvingen meldt het platform een gemiddeld nettorendement van 6,76 % per jaar. Dat cijfer is een eenvoudig gemiddelde, geen interne rentevoet, en trekt de € 2,59 miljoen die nog in wanbetaling is niet af.

Verliezen en wanbetalingen

De afschrijvingen zijn tot nu toe laag: € 507.377 aan hoofdsom is definitief afgeschreven, 0,54 % van al het geld dat sinds 2014 is uitgeleend (oktober 2026). Nog eens € 2,59 miljoen, 2,76 % van al het uitgeleende geld, is in wanbetaling, wat betekent dat ten minste één termijn meer dan 90 dagen te laat is en de afdwinging loopt. Over de looptijd van het platform zijn 37 van de 535 projecten (6,92 %) in wanbetaling gekomen, waarvan 8 in 2024, 6 in 2025 en tot nu toe 5 in 2026. Van de 195 lopende projecten lopen er 11 achter met betalingen (€ 318.145 achterstallig), 7 daarvan meer dan 90 dagen. Het platform definieert zijn wanbetalingspercentage naar aantal projecten, maar berekent de 2,76 % naar bedrag.

Wat uw geld dekt

De meeste leningen zijn gedekt door een pandrecht op de voorraad en apparatuur van het bedrijf, en de eigenaar is hoofdelijk aansprakelijk voor de schuld; sommige leningen hebben ook een tweede hypotheek op de woning van de eigenaar. De pandrechten worden bij de notaris gevestigd en gehouden door een aparte stichting, Stichting Zekerheden HCN, die ze voor beleggers afdwingt. Persoonlijke aansprakelijkheid is geen onderpand, en tweedehands restaurantapparatuur levert bij een gedwongen verkoop meestal weinig op. Er is geen terugkoop, reservefonds of garantie. Leningen worden maandelijks afgelost, zodat het bedrag dat op het spel staat over de looptijd daalt. Sinds 2014 is € 507.377 definitief afgeschreven, 0,54 % van al het uitgeleende geld, terwijl € 2,59 miljoen in wanbetaling is met nog lopende afdwinging, dus de uiteindelijke verliezen zijn nog niet bekend.

Wie erachter zit en de vergunning

Het platform wordt beheerd door Horeca Crowdfunding Nederland B.V. (Den Haag, KvK-nummer 70083924). Het heeft een Europese crowdfundingvergunning van de Nederlandse toezichthouder op de financiële markten AFM, ontvangen in december 2022, en zegt onder toezicht te staan van de AFM en De Nederlandsche Bank; de site toont het vergunningnummer niet. Betalingen voor nieuwe projecten lopen via Online Payment Platform, een vergunninghoudende betalingsinstelling. De horeca is één enkele, cyclische sector.

Kosten

Sinds 1 januari 2023 betalen beleggers een vergoeding van 0,035 % per maand over het belegde bedrag, ongeveer 0,42 % per jaar, ingehouden op elke maandelijkse betaling. Beleggingen van vóór 2023 hadden een eenmalige vergoeding van 1 %. Als een lener vervroegd aflost, betaalt hij beleggers 2 % extra van de oorspronkelijke lening. Wat leners aan het platform betalen, wordt niet gepubliceerd.

Uw geld terugkrijgen

Er is geen secundaire markt: uw geld komt terug via de maandelijkse aflossingen gedurende de looptijd van elke lening, meestal ongeveer vier jaar. Leners mogen vervroegd aflossen als ze niet achterlopen, en betalen beleggers dan 2 % extra. Niet-ervaren beleggers hebben vier dagen om een toezegging te annuleren.

Ons oordeel

Rendement: laag — leningen betalen gemiddeld 7,3 % per jaar, vóór kosten en verliezen. Risico: laag (hoger betekent meer risico) — 0,54 % van het uitgeleende geld is afgeschreven en 2,76 % is in wanbetaling, met leningen verspreid over 535 projecten, al zijn die allemaal in de horeca. Risico-rendement: gemiddeld, op basis van het rendement na verliezen — na kosten en afschrijvingen verdienden beleggers 6,76 % per jaar, een redelijk resultaat gezien de verliezen tot nu toe.

Regelgeving

Licentie / Regelgeving: Horeca Crowdfunding Nederland B.V. (Den Haag, KvK 70083924) heeft een vergunning als Europese crowdfundingdienstverlener onder Verordening (EU) 2020/1503 van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), ontvangen in december 2022; het vergunningnummer wordt op de site niet getoond. Het platform stelt onder toezicht te staan van de AFM en De Nederlandsche Bank. Geen depositogarantiestelsel of beleggerscompensatiestelsel dekt de leningen.

Functionaliteit

Auto-investeren: Ja
Beoordeling van de deal: Nee
Secundaire markt: Nee
Betalingsprovider: Online Payment Platform (OPP), een vergunninghoudende betalingsinstelling, verwerkt de betalingen voor projecten sinds de EU-vergunning; beleggers moeten door OPP worden geverifieerd. Oudere beleggingen worden uitbetaald via de stichting van het platform, Stichting Horeca Crowdfunding Nederland. Zekerheidsrechten worden gehouden door Stichting Zekerheden HCN.

Voor beleggers

Beperkingen: Personen van 18 jaar of ouder met de nationaliteit van een EU-lidstaat en woonachtig in de EU, met volledige handelingsbekwaamheid en een bankrekening op eigen naam. Beleggers doen elk jaar de EU-kennistoets bij toegang en een simulatie van het verliesdragend vermogen; niet-ervaren beleggers worden gewaarschuwd voordat ze meer dan € 1.000 of 5 % van hun netto vermogen beleggen en hebben een bedenktijd van vier dagen. Vanaf € 250 per project.
Prijzen:
  • Administratieve taken: 0.42% per jaar (0,035 % per maand) over het oorspronkelijk belegde bedrag, ingehouden op de maandelijkse betalingen, sinds 1 januari 2023
  • Minimum investment: 250 EUR

    Nuttige informatie

    Is Horeca Crowdfunding gereguleerd?

    Ja. Het heeft een Europese crowdfundingvergunning van de Nederlandse toezichthouder AFM, ontvangen in december 2022. Het vergunningnummer wordt op de site niet getoond.

    Wie beheert mijn geld?

    Betalingen voor nieuwe projecten lopen via Online Payment Platform, een vergunninghoudende betalingsinstelling. Oudere beleggingen worden uitbetaald via de stichting van het platform. Zekerheidsrechten liggen bij Stichting Zekerheden HCN.

    Wat is de minimale inleg?

    € 250 per project.

    Welk rendement en welke verliezen tot nu toe?

    Leningen betalen gemiddeld 7,3 % per jaar, en na kosten en afschrijvingen verdienden beleggers 6,76 % per jaar. € 507.377 (0,54 % van het uitgeleende geld) is afgeschreven en € 2,59 miljoen (2,76 %) is in wanbetaling (oktober 2026).

    Wat dekt mijn belegging?

    Meestal een pandrecht op de voorraad en apparatuur van het bedrijf en de persoonlijke aansprakelijkheid van de eigenaar, soms een tweede hypotheek op de woning van de eigenaar. Een stichting houdt de zekerheid voor beleggers. Er is geen terugkoop of garantie.

    Kan ik eerder verkopen of opnemen?

    Nee. Er is geen secundaire markt; het geld komt maandelijks terug gedurende de looptijd van de lening. Als een lener vervroegd aflost, ontvangt u 2 % extra van de oorspronkelijke lening.

    Welke kosten betaal ik?

    0,035 % per maand over het belegde bedrag, ongeveer 0,42 % per jaar, ingehouden op uw maandelijkse betalingen.

    Wat gebeurt er als het platform of een lener failliet gaat?

    Zekerheidsrechten en betalingsstromen liggen in aparte stichtingen en bij de betaaldienstverlener, en een continuïteitsregeling laat de notaris van het platform zo nodig nieuwe bestuursleden benoemen. Als een lener omvalt, dwingt de stichting de pandrechten en de aansprakelijkheid van de eigenaar af.

    Kan ik automatisch beleggen?

    Ja. U kunt criteria instellen en wordt uitgenodigd voor projecten die daaraan voldoen, die u per e-mail bevestigt.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Kwaliteit bieden 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sorteer op:
    Meest recent Oudste eerst Meer likes Meer afkeer
    Sorteer op waardering:
    Van hoog naar laag Van laag naar hoog

    Alternatief voor Horecacrowdfunding

    3cirkel financiering CH

    MKB-leningen Particuliere leningen Zakelijke facturen
    Minimale investering €1000

    Afvoersnelheid GB

    Onroerend goed MKB-leningen
    Minimale investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    MKB-leningen
    Minimale investering €200

    Anaxago FR

    Onroerend goed Start-ups MKB-leningen
    Gereguleerd
    Return Level Medium
    Risk Level Hoog
    Risk Return Level
    Minimale investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    bettervest GmbH DE

    MKB-leningen Hernieuwbare energie
    Return Level Zeer hoge
    Risk Level Zeer hoge
    Risk Return Level
    Minimale investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    MKB-leningen
    Gereguleerd
    Return Level Laag
    Risk Level Hoog
    Risk Return Level
    Minimale investering €100
    Gefinancierd €53,0M