Crowdfunding-plattform

Horeca Crowdfunding Omdöme 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Nederländsk crowdfundingplattform sedan 2014 som bara lånar ut till hotell- och restaurangföretag, från 250 €, med AFM-tillstånd. 93,96 miljoner € utlånade i 535 projekt; 0,54 % nedskrivet och investerare tjänade 6,76 % per år netto (oktober 2026).

Horecacrowdfunding - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Låg
Högre betyder mer risk. 0,54 % av alla pengar som lånats ut sedan 2014 har skrivits ned och 2,76 % är i fallissemang, över 535 små lån som återbetalas månadsvis. Alla lån finns inom hotell- och restaurangbranschen, en cyklisk bransch, och 11 av 195 pågående projekt ligger efter med betalningarna.
Return Level
Låg
Lånen ger i genomsnitt 7,3 % per år (oktober 2026), oviktat, före avgifter och förluster.
Risk Return Level
Medium
Efter investerareavgiften och nedskrivningar tjänade investerare i genomsnitt 6,76 % per år (oktober 2026), ett rimligt resultat med hänsyn till förlusterna hittills.

Horecacrowdfunding - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 7,30% Genomsnittlig ränta som låntagare betalar på det utestående lånet, oviktad över alla lån sedan 2014, per oktober 2026, före avgifter och förluster. Efter investerareavgiften och nedskrivningar redovisar plattformen en genomsnittlig nettoavkastning på 6,76 % per år.
Förlustnivåer
Realiserade förluster: 0,54% Kapital som skrivits ned för gott efter indrivning, 507 377 €, mot alla pengar som lånats ut sedan 2014 (93,96 miljoner €), per oktober 2026.
Fallissemangsandel: 2,76% Pengar i lån med minst en avbetalning som är mer än 90 dagar sen och indrivning på gång, 2,59 miljoner €, mot alla pengar som lånats ut sedan 2014, per oktober 2026. Plattformen definierar andelen efter antal projekt men denna siffra är efter belopp.
Misslyckade projekt: 6,92% Projekt som någon gång hamnat i fallissemang, 37 av 535 sedan 2014, efter antal, per oktober 2026: 8 under 2024, 6 under 2025 och hittills 5 under 2026.

Horecacrowdfunding – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
Antal investerare 8922 investeerders
535 gefinancierde projecten
94,0M EUR funded amount

Horecacrowdfunding – För- och nackdelar

PROS
Publicerar utlånade, återbetalda, nedskrivna och fallerade belopp, plus en årlig tabell över projekt i fallissemang sedan 2014, med definitioner.
Bara 0,54 % av de 93,96 miljoner € som lånats ut sedan 2014 har skrivits ned (oktober 2026).
Investerare tjänade en genomsnittlig nettoavkastning på 6,76 % per år efter avgifter och nedskrivningar.
Lågt minimum på 250 €, månatliga återbetalningar och automatiska åtaganden i matchande projekt.
CONS
Alla lån går till hotell- och restaurangföretag, en cyklisk bransch; 37 av 535 projekt har hamnat i fallissemang sedan 2014.
Säkerheten är främst pant i restaurangutrustning plus ägarens personliga ansvar, vilket ofta ger lite tillbaka.
Fallissemangsandelen definieras efter antal projekt men beräknas efter belopp, statistiken saknar datum, och nettoavkastningen är ett enkelt genomsnitt som bortser från 2,59 miljoner € i fallissemang.
Ingen andrahandsmarknad: pengarna är bundna i cirka fyra år per lån.

Om Horecacrowdfunding

Vad det är

Horeca Crowdfunding Nederland är en nederländsk plattform som bara lånar ut investerarnas pengar till företag inom hotell- och restaurangbranschen: restauranger, kaféer, hotell och närliggande företag, både nystartade och etablerade. Sedan 31 januari 2014 har den finansierat 93,96 miljoner € i 535 projekt, varav 74,07 % (69,6 miljoner €) har återbetalats; 195 projekt med 23,85 miljoner € utestående pågår fortfarande (oktober 2026).

Så fungerar det

Du registrerar dig, verifierar din identitet hos betalningstjänstleverantören, gör EU:s kunskapstest för investerare och väljer projekt från 250 €. Varje projekt får ett kreditbetyg på 2 till 5 stjärnor baserat på det prognostiserade fria kassaflödet i förhållande till de årliga amorteringarna. Lånen är annuitetslån som återbetalas månadsvis, i genomsnitt under cirka 49 månader. Du kan också ställa in automatiska åtaganden i projekt som matchar dina kriterier, som du sedan bekräftar via e-post. Många företag lägger till förmåner för investerare, till exempel måltider.

Avkastning

Lånen ger en genomsnittlig ränta på 7,3 % per år, ett oviktat genomsnitt av de räntor låntagare betalar på alla lån sedan 2014 (oktober 2026). Efter investerareavgiften och nedskrivningar redovisar plattformen en genomsnittlig nettoavkastning på 6,76 % per år. Den siffran är ett enkelt genomsnitt, inte en internränta, och drar inte av de 2,59 miljoner € som fortfarande är i fallissemang.

Förluster och fallissemang

Nedskrivningarna är hittills låga: 507 377 € i kapital har skrivits ned för gott, 0,54 % av alla pengar som lånats ut sedan 2014 (oktober 2026). Ytterligare 2,59 miljoner €, 2,76 % av alla utlånade pengar, är i fallissemang, vilket innebär minst en avbetalning som är mer än 90 dagar sen med indrivning på gång. Under plattformens livstid har 37 av 535 projekt (6,92 %) hamnat i fallissemang, varav 8 under 2024, 6 under 2025 och hittills 5 under 2026. Av de 195 pågående projekten ligger 11 efter med betalningarna (318 145 € förfallet), 7 av dem med mer än 90 dagar. Plattformen definierar sin fallissemangsandel efter antal projekt men beräknar de 2,76 % efter belopp.

Vad som säkrar dina pengar

De flesta lån är säkrade med pant i företagets lager och utrustning, och ägaren är solidariskt ansvarig för skulden; vissa lån har också ett andra hypotek på ägarens bostad. Panterna upprättas av en notarie och innehas av en separat stiftelse, Stichting Zekerheden HCN, som driver in dem för investerarna. Personligt ansvar är inte pant, och begagnad restaurangutrustning inbringar vanligtvis lite vid en tvångsförsäljning. Det finns ingen återköpsgaranti, reservfond eller garanti. Lånen återbetalas månadsvis, så det belopp som står på spel minskar under löptiden. Sedan 2014 har 507 377 € skrivits ned för gott, 0,54 % av alla utlånade pengar, medan 2,59 miljoner € är i fallissemang med indrivning som fortfarande pågår, så de slutliga förlusterna är ännu inte kända.

Vem som driver den och tillståndet

Plattformen drivs av Horeca Crowdfunding Nederland B.V. (Haag, handelskammarnummer 70083924). Den har ett europeiskt crowdfundingtillstånd från den nederländska finansmarknadstillsynen AFM, erhållet i december 2022, och uppger att den står under tillsyn av AFM och De Nederlandsche Bank; dess webbplats visar inte tillståndsnumret. Betalningar för nya projekt går via Online Payment Platform, ett auktoriserat betalningsinstitut. Hotell- och restaurangbranschen är en enda, cyklisk bransch.

Avgifter

Sedan 1 januari 2023 betalar investerare en avgift på 0,035 % per månad på det investerade beloppet, cirka 0,42 % per år, som dras från varje månadsbetalning. Investeringar som gjordes före 2023 hade en engångsavgift på 1 %. Om en låntagare återbetalar i förtid betalar den investerarna ytterligare 2 % av det ursprungliga lånet. Vad låntagare betalar plattformen publiceras inte.

Få ut dina pengar

Det finns ingen andrahandsmarknad: dina pengar kommer tillbaka genom de månatliga återbetalningarna under varje lånes löptid, vanligtvis cirka fyra år. Låntagare får återbetala i förtid om de inte ligger efter, och betalar då investerarna ytterligare 2 %. Icke-erfarna investerare har fyra dagar på sig att avbryta ett åtagande.

Vår bedömning

Avkastning: låg — lånen ger i genomsnitt 7,3 % per år, före avgifter och förluster. Risk: låg (högre betyder mer risk) — 0,54 % av de utlånade pengarna har skrivits ned och 2,76 % är i fallissemang, med lån fördelade på 535 projekt, men alla inom hotell- och restaurangbranschen. Risk-avkastning: medel, utifrån avkastningen efter förluster — efter avgifter och nedskrivningar tjänade investerare 6,76 % per år, ett rimligt resultat med hänsyn till förlusterna hittills.

Regelgeving

Licens / Reglering: Horeca Crowdfunding Nederland B.V. (Haag, KvK 70083924) har ett tillstånd som europeisk leverantör av crowdfundingtjänster enligt förordning (EU) 2020/1503 från den nederländska finansmarknadstillsynen (AFM), erhållet i december 2022; tillståndsnumret visas inte på dess webbplats. Plattformen uppger att den står under tillsyn av AFM och De Nederlandsche Bank. Ingen insättningsgaranti eller investerarskyddssystem täcker lånen.

Functionaliteit

Autoinvest: Ja
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Online Payment Platform (OPP), ett auktoriserat betalningsinstitut, hanterar betalningar för projekt sedan EU-tillståndet; investerare måste verifieras av OPP. Äldre investeringar betalas ut via plattformens stiftelse, Stichting Horeca Crowdfunding Nederland. Säkerhetsrätterna innehas av Stichting Zekerheden HCN.

Voor beleggers

Beperkingen: Personer som är 18 år eller äldre med medborgarskap i en EU-medlemsstat och bosatta i EU, med full rättslig handlingsförmåga och ett bankkonto i eget namn. Investerare gör varje år EU:s kunskapstest för tillgång och en simulering av förlustförmåga; icke-erfarna investerare varnas innan de investerar mer än 1 000 € eller 5 % av sin nettoförmögenhet och har en ångerfrist på fyra dagar. Från 250 € per projekt.
Priser:
  • Administrativa uppgifter: 0.42% per år (0,035 % per månad) på det ursprungligen investerade beloppet, dras från månadsbetalningarna, sedan 1 januari 2023
  • Minimum investment: 250 EUR

    Nuttige informatie

    Är Horeca Crowdfunding reglerat?

    Ja. Det har ett europeiskt crowdfundingtillstånd från den nederländska tillsynsmyndigheten AFM, erhållet i december 2022. Tillståndsnumret visas inte på dess webbplats.

    Vem håller mina pengar?

    Betalningar för nya projekt går via Online Payment Platform, ett auktoriserat betalningsinstitut. Äldre investeringar betalas ut via plattformens stiftelse. Säkerhetsrätterna ligger hos Stichting Zekerheden HCN.

    Vad är minimiinvesteringen?

    250 € per projekt.

    Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

    Lånen ger i genomsnitt 7,3 % per år, och efter avgifter och nedskrivningar tjänade investerare 6,76 % per år. 507 377 € (0,54 % av de utlånade pengarna) har skrivits ned och 2,59 miljoner € (2,76 %) är i fallissemang (oktober 2026).

    Vad säkrar min investering?

    Vanligtvis pant i företagets lager och utrustning och ägarens personliga ansvar, ibland ett andra hypotek på ägarens bostad. En stiftelse innehar säkerheten för investerarna. Det finns ingen återköpsgaranti eller garanti.

    Kan jag sälja tidigt eller ta ut pengar?

    Nej. Det finns ingen andrahandsmarknad; pengarna kommer tillbaka månadsvis under lånets löptid. Om en låntagare återbetalar i förtid får du ytterligare 2 % av det ursprungliga lånet.

    Vilka avgifter betalar jag?

    0,035 % per månad på det investerade beloppet, cirka 0,42 % per år, som dras från dina månadsbetalningar.

    Vad händer om plattformen eller en låntagare fallerar?

    Säkerhetsrätter och betalningsflöden ligger i separata stiftelser och hos betalningstjänstleverantören, och en kontinuitetsordning låter plattformens notarie utse nya styrelseledamöter vid behov. Om en låntagare fallerar driver stiftelsen in panterna och ägarens ansvar.

    Kan jag investera automatiskt?

    Ja. Du kan ställa in kriterier och bjuds in till projekt som matchar dem, vilket du bekräftar via e-post.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till Horecacrowdfunding

    3circlefunding CH

    Lån till små och medelstora företag Privata lån Företagsfakturor
    Minsta investering €1000

    Avrinningshastighet GB

    Fastigheter Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €200

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Låg
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €53,0M