Platforma crowdfundingowa

Horeca Crowdfunding Opinie 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Holenderska platforma crowdfundingowa od 2014 roku, pożyczająca wyłącznie firmom z branży hotelarsko-gastronomicznej, od 250 €, z licencją AFM. Pożyczono 93,96 miliona € w 535 projektach; odpisano 0,54 %, a inwestorzy zarobili netto 6,76 % rocznie (październik 2026).

Horecacrowdfunding - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Niski
Wyższe oznacza większe ryzyko. 0,54 % wszystkich środków pożyczonych od 2014 roku odpisano, a 2,76 % jest w niewypłacalności, przy 535 małych pożyczkach spłacanych co miesiąc. Wszystkie pożyczki dotyczą branży hotelarsko-gastronomicznej, branży cyklicznej, a 11 z 195 trwających projektów zalega z płatnościami.
Return Level
Niski
Pożyczki płacą średnio 7,3 % rocznie (październik 2026), bez ważenia, przed opłatami i stratami.
Risk Return Level
Średni
Po opłacie dla inwestora i odpisach inwestorzy zarobili średnio 6,76 % rocznie (październik 2026), co jest rozsądnym wynikiem wobec dotychczas widzianych strat.

Horecacrowdfunding - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 7,30% Średnie oprocentowanie płacone przez pożyczkobiorców od niespłaconej pożyczki, nieważone dla wszystkich pożyczek od 2014 roku, stan na październik 2026, przed opłatami i stratami. Po opłacie dla inwestora i odpisach platforma podaje średni zwrot netto 6,76 % rocznie.
Wskaźniki strat
Zrealizowane straty: 0,54% Kapitał odpisany na stałe po egzekucji, 507 377 €, w stosunku do wszystkich środków pożyczonych od 2014 roku (93,96 miliona €), stan na październik 2026.
Wskaźnik niewypłacalności: 2,76% Środki w pożyczkach z co najmniej jedną ratą opóźnioną o ponad 90 dni i trwającą egzekucją, 2,59 miliona €, w stosunku do wszystkich środków pożyczonych od 2014 roku, stan na październik 2026. Platforma definiuje wskaźnik według liczby projektów, ale ta liczba jest według kwoty.
Nieudane projekty: 6,92% Projekty, które kiedykolwiek stały się niewypłacalne, 37 z 535 od 2014 roku, według liczby, stan na październik 2026: 8 w 2024 roku, 6 w 2025 roku i dotąd 5 w 2026 roku.

Horecacrowdfunding – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
Liczba inwestorów 8922 inwestorzy
535 finansowane projekty
94,0M EUR funded amount

Horecacrowdfunding – Zalety i wady

Zalety
Publikuje kwoty pożyczone, spłacone, odpisane i w niewypłacalności oraz roczną tabelę niewypłacalnych projektów od 2014 roku, z definicjami.
Odpisano tylko 0,54 % z 93,96 miliona € pożyczonych od 2014 roku (październik 2026).
Inwestorzy zarobili średni zwrot netto 6,76 % rocznie po opłatach i odpisach.
Niskie minimum 250 €, miesięczne spłaty i automatyczne zobowiązania w pasujących projektach.
WADY
Wszystkie pożyczki trafiają do firm z branży hotelarsko-gastronomicznej, jednej cyklicznej branży; 37 z 535 projektów stało się niewypłacalnych od 2014 roku.
Zabezpieczeniem jest głównie zastaw na sprzęcie restauracyjnym plus osobista odpowiedzialność właściciela, które często pozwalają odzyskać niewiele.
Wskaźnik niewypłacalności jest definiowany według liczby projektów, ale obliczany według kwoty, statystyki nie mają daty, a zwrot netto jest zwykłą średnią, która pomija 2,59 miliona € w niewypłacalności.
Brak rynku wtórnego: pieniądze są zamrożone na około cztery lata w przypadku każdej pożyczki.

Informacje o Horecacrowdfunding

Czym jest

Horeca Crowdfunding Nederland to holenderska platforma, która pożycza pieniądze inwestorów wyłącznie firmom z branży hotelarsko-gastronomicznej: restauracjom, kawiarniom, hotelom i firmom pokrewnym, zarówno start-upom, jak i firmom o ustalonej pozycji. Od 31 stycznia 2014 roku sfinansowała 93,96 miliona € w 535 projektach, z czego 74,07 % (69,6 miliona €) zostało spłacone; 195 projektów z 23,85 miliona € zadłużenia nadal trwa (październik 2026).

Jak to działa

Inwestor rejestruje się, weryfikuje tożsamość u dostawcy usług płatniczych, przechodzi unijny test wiedzy dla inwestorów i wybiera projekty od 250 €. Każdy projekt otrzymuje ocenę kredytową od 2 do 5 gwiazdek, opartą na prognozowanym wolnym przepływie pieniężnym w stosunku do rocznych spłat. Pożyczki są annuitetowe i spłacane co miesiąc, średnio przez około 49 miesięcy. Można też ustawić automatyczne zobowiązania w projektach spełniających własne kryteria, które następnie potwierdza się e-mailem. Wiele firm dodaje dla inwestorów korzyści, takie jak posiłki.

Zwroty

Pożyczki płacą średnie oprocentowanie 7,3 % rocznie, będące nieważoną średnią stóp płaconych przez pożyczkobiorców od 2014 roku na wszystkich pożyczkach (październik 2026). Po opłacie dla inwestora i odpisach platforma podaje średni zwrot netto 6,76 % rocznie. Ta liczba jest zwykłą średnią, a nie wewnętrzną stopą zwrotu, i nie odlicza 2,59 miliona € nadal będących w niewypłacalności.

Straty i niewypłacalność

Odpisy są dotąd niskie: 507 377 € kapitału odpisano na stałe, czyli 0,54 % wszystkich środków pożyczonych od 2014 roku (październik 2026). Kolejne 2,59 miliona €, czyli 2,76 % wszystkich pożyczonych środków, jest w niewypłacalności, to znaczy co najmniej jedna rata jest opóźniona o ponad 90 dni, a egzekucja trwa. W całym okresie działania platformy 37 z 535 projektów (6,92 %) stało się niewypłacalnych, w tym 8 w 2024 roku, 6 w 2025 roku i dotąd 5 w 2026 roku. Spośród 195 trwających projektów 11 zalega z płatnościami (318 145 € przeterminowane), z czego 7 ponad 90 dni. Platforma definiuje swój wskaźnik niewypłacalności według liczby projektów, ale 2,76 % oblicza według kwoty.

Co zabezpiecza środki

Większość pożyczek jest zabezpieczona zastawem na zapasach i sprzęcie firmy, a właściciel odpowiada solidarnie za dług; niektóre pożyczki mają też drugą hipotekę na domu właściciela. Zastawy ustanawia notariusz, a trzyma je odrębna fundacja, Stichting Zekerheden HCN, która egzekwuje je na rzecz inwestorów. Odpowiedzialność osobista nie jest zabezpieczeniem rzeczowym, a używany sprzęt restauracyjny zwykle przy przymusowej sprzedaży daje niewiele. Nie ma wykupu, funduszu rezerwowego ani gwarancji. Pożyczki spłaca się co miesiąc, więc kwota narażona na ryzyko maleje w trakcie okresu. Od 2014 roku odpisano na stałe 507 377 €, czyli 0,54 % wszystkich pożyczonych środków, podczas gdy 2,59 miliona € jest w niewypłacalności z nadal trwającą egzekucją, więc ostateczne straty nie są jeszcze znane.

Kto za tym stoi i licencja

Platformę prowadzi Horeca Crowdfunding Nederland B.V. (Haga, numer izby handlowej 70083924). Posiada europejską licencję crowdfundingową od holenderskiego organu nadzoru rynków finansowych AFM, otrzymaną w grudniu 2022 roku, i podaje, że jest nadzorowana przez AFM i De Nederlandsche Bank; jej strona nie pokazuje numeru licencji. Płatności za nowe projekty przechodzą przez Online Payment Platform, licencjonowaną instytucję płatniczą. Branża hotelarsko-gastronomiczna to jedna cykliczna branża.

Opłaty

Od 1 stycznia 2023 roku inwestorzy płacą opłatę 0,035 % miesięcznie od zainwestowanej kwoty, około 0,42 % rocznie, potrącaną z każdej miesięcznej płatności. Inwestycje dokonane przed 2023 rokiem miały jednorazową opłatę 1 %. Jeśli pożyczkobiorca spłaca wcześniej, płaci inwestorom dodatkowe 2 % pierwotnej pożyczki. Tego, ile pożyczkobiorcy płacą platformie, nie publikuje się.

Odzyskanie środków

Nie ma rynku wtórnego: pieniądze wracają dzięki miesięcznym spłatom w trakcie okresu każdej pożyczki, zwykle około czterech lat. Pożyczkobiorcy mogą spłacić wcześniej, jeśli nie zalegają, i wtedy płacą inwestorom dodatkowe 2 %. Inwestorzy niedoświadczeni mają cztery dni na anulowanie zobowiązania.

Nasza ocena

Zwrot: niski — pożyczki płacą średnio 7,3 % rocznie, przed opłatami i stratami. Ryzyko: niskie (wyższe oznacza większe ryzyko) — 0,54 % pożyczonych środków odpisano, a 2,76 % jest w niewypłacalności, przy pożyczkach rozłożonych na 535 projektów, choć wszystkie w branży hotelarsko-gastronomicznej. Relacja ryzyka do zwrotu: średnia, na podstawie zwrotu po stratach — po opłatach i odpisach inwestorzy zarobili 6,76 % rocznie, co jest uczciwym wynikiem wobec dotychczasowych strat.

Regulacja

Licencja / Regulacje: Horeca Crowdfunding Nederland B.V. (Haga, KvK 70083924) posiada licencję europejskiego dostawcy usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia (UE) 2020/1503 od holenderskiego Urzędu Rynków Finansowych (AFM), otrzymaną w grudniu 2022 roku; numer licencji nie jest pokazany na jej stronie. Platforma podaje, że jest nadzorowana przez AFM i De Nederlandsche Bank. Żadna gwarancja depozytów ani system rekompensat dla inwestorów nie obejmuje pożyczek.

Funkcjonalność

Autoinvest: Tak
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Online Payment Platform (OPP), licencjonowana instytucja płatnicza, obsługuje płatności za projekty od czasu licencji UE; inwestorzy muszą zostać zweryfikowani przez OPP. Starsze inwestycje są wypłacane przez fundację platformy, Stichting Horeca Crowdfunding Nederland. Prawa do zabezpieczeń posiada Stichting Zekerheden HCN.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby w wieku 18 lat lub więcej, posiadające obywatelstwo państwa członkowskiego UE i mieszkające w UE, z pełną zdolnością do czynności prawnych i rachunkiem bankowym na własne nazwisko. Inwestorzy co roku przechodzą unijny wstępny test wiedzy i symulację zdolności do ponoszenia strat; inwestorzy niedoświadczeni są ostrzegani przed zainwestowaniem więcej niż 1 000 € lub 5 % wartości netto majątku i mają czteródniowy okres na anulowanie. Od 250 € na projekt.
Cennik:
  • Zadania administracyjne: 0.42% rocznie (0,035 % miesięcznie) od pierwotnie zainwestowanej kwoty, potrącane z miesięcznych płatności, od 1 stycznia 2023 roku
  • Minimum investment: 250 EUR

    Przydatne informacje

    Czy Horeca Crowdfunding jest regulowana?

    Tak. Posiada europejską licencję crowdfundingową od holenderskiego organu nadzoru AFM, otrzymaną w grudniu 2022 roku. Numer licencji nie jest pokazany na jej stronie.

    Kto przechowuje moje środki?

    Płatności za nowe projekty przechodzą przez Online Payment Platform, licencjonowaną instytucję płatniczą. Starsze inwestycje są wypłacane przez fundację platformy. Prawa do zabezpieczeń znajdują się w Stichting Zekerheden HCN.

    Jaka jest minimalna inwestycja?

    250 € na projekt.

    Jakie zwroty i jakie straty do tej pory?

    Pożyczki płacą średnio 7,3 % rocznie, a po opłatach i odpisach inwestorzy zarobili 6,76 % rocznie. Odpisano 507 377 € (0,54 % pożyczonych środków), a 2,59 miliona € (2,76 %) jest w niewypłacalności (październik 2026).

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    Zwykle zastaw na zapasach i sprzęcie firmy oraz osobista odpowiedzialność właściciela, czasem druga hipoteka na domu właściciela. Fundacja trzyma zabezpieczenie dla inwestorów. Nie ma wykupu ani gwarancji.

    Czy mogę sprzedać wcześniej lub wypłacić środki?

    Nie. Nie ma rynku wtórnego; pieniądze wracają co miesiąc w trakcie okresu pożyczki. Jeśli pożyczkobiorca spłaca wcześniej, inwestor otrzymuje dodatkowe 2 % pierwotnej pożyczki.

    Jakie opłaty ponoszę?

    0,035 % miesięcznie od zainwestowanej kwoty, około 0,42 % rocznie, potrącane z miesięcznych płatności.

    Co się stanie, jeśli platforma lub pożyczkobiorca upadnie?

    Prawa do zabezpieczeń i przepływy płatności znajdują się w odrębnych fundacjach i u dostawcy usług płatniczych, a mechanizm ciągłości pozwala notariuszowi platformy w razie potrzeby powołać nowych członków zarządu. Jeśli upadnie pożyczkobiorca, fundacja egzekwuje zastawy i odpowiedzialność właściciela.

    Czy mogę inwestować automatycznie?

    Tak. Można ustawić kryteria i otrzymuje się zaproszenia do projektów, które im odpowiadają, a które potwierdza się e-mailem.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Alternatywa dla Horecacrowdfunding

    3circlefunding CH

    Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
    Minimalna inwestycja €1000

    Szybkość drenażu GB

    Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €81,43M

    Acredius CH

    Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €200

    Anaxago FR

    Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €50
    Finansowane €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Niski
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €53,0M