Platforma crowdfundingowa

BEEBONDS Opinie

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Belgijska platforma obligacji dla projektów nieruchomościowych i MŚP, od 29 czerwca 2023 r. z zezwoleniem FSMA jako unijny dostawca finansowania społecznościowego, od 100 €. Deklaruje średni kupon 9 %; 7,6 % sfinansowanej kwoty przypada na upadłych emitentów (listopad 2026).

BEEBONDS - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Średni
Wyższe oznacza większe ryzyko. 7,6 % sfinansowanej kwoty przypada na dwóch emitentów będących obecnie w upadłości, a emisja na 990.000 € (2,45 %) jest opóźniona, w połowie ubezpieczona. Transakcje zwykle mają gwarancje, ale ostateczne odzyskiwanie nie jest jeszcze znane.
Return Level
Średni
BeeBonds podaje średnią stopę oprocentowania 9 % rocznie, brutto (odczytano w listopadzie 2026); obecne oferty płacą od 8 % do 10,5 %.
Risk Return Level
Średni
Średni kupon 9 % wobec 7,6 % pieniędzy u upadłych emitentów, których odzyskiwanie jest wciąż otwarte, daje przeciętną równowagę.

BEEBONDS - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 9,00% Średnia stopa oprocentowania ofert BeeBonds podana przez platformę, brutto, bez daty, odczytana 1 listopada 2026 r. Jest to obiecany kupon, a nie zwrot po stratach; 7,6 % sfinansowanej kwoty przypada na upadłych emitentów. Obecne oferty płacą od 8 % do 10,5 %.
Wskaźniki strat
Wskaźnik niewypłacalności: 7,60% Obligacje emitentów będących obecnie w upadłości (3.079.500 €, dwie sprawy) jako udział w łącznej kwocie projektów (40.420.600 €), według publikacji platformy; bez daty, odczytane 1 listopada 2026 r. Odzyskiwanie trwa.
Opóźnione pożyczki: 2,45% Jedna opóźniona emisja na 990.000 € jako udział w łącznej kwocie projektów, bez daty, odczytana 1 listopada 2026 r. 500.000 € z niej ubezpiecza Atradius, dlatego platforma szacuje nieubezpieczoną opóźnioną część na 1,21 %.

BEEBONDS – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
Liczba inwestorów 2000 inwestorzy
118 finansowane projekty
85,0M EUR funded amount

BEEBONDS – Zalety i wady

Zalety
Ma zezwolenie belgijskiego organu nadzoru FSMA jako unijny dostawca usług finansowania społecznościowego od 29 czerwca 2023 r.
Publikuje własne dane o upadłościach i opóźnieniach wraz z kwotami: 3.079.500 € w upadłości (7,6 %) i 990.000 € opóźnione (2,45 %), odczytane 1 listopada 2026 r.
Niski próg wejścia: 100 € na projekt, brak opłat dla inwestorów i aplikacja mobilna do inwestowania (listopad 2026).
Oferty otwarte w dniu 1 listopada 2026 r. płaciły od 8 % do 10,5 % rocznie, brutto.
WADY
Dwaj emitenci z 7,6 % sfinansowanej kwoty są w upadłości, a ile odzyskają inwestorzy, nie jest jeszcze znane (listopad 2026).
Strona główna pokazuje ponad 120 mln € pożyczonych, a tabela kluczowych danych podaje łącznie 40,4 mln € projektów; dane są bez daty.
Brak rynku na platformie: obligacje trwają od 2 do 5 lat, a odsprzedaż przez Expert Market nie jest pewna.
Brak listy, które projekty są w upadłości lub opóźnione, i brak numeru licencji na jej stronach.

Informacje o BEEBONDS

Czym jest

BeeBonds to belgijska platforma crowdlendingowa, na której inwestor kupuje obligacje deweloperów nieruchomości oraz małych i średnich firm. Prowadzi ją BeeBonds SRL w Brukseli. W dniu 1 listopada 2026 r. jej strona główna pokazywała 118 sfinansowanych projektów i ponad 120 mln € pożyczonych, podczas gdy tabela kluczowych danych na stronie o ryzyku podawała łączną kwotę projektów 40.420.600 €. Obie sumy się nie zgadzają, a podany niżej wskaźnik niewypłacalności opiera się na mniejszej.

Jak to działa

Inwestor zakłada konto inwestora, przechodzi test wiedzy i doświadczenia i wybiera projekty od 100 €. Obligacje emitenta można posiadać bezpośrednio albo pożyczać za pośrednictwem spółki finansującej platformy, BeeBonds Finance, która przekazuje pieniądze projektowi. Odsetki są wypłacane raz w roku, a kapitał na koniec okresu, zwykle po 2 do 5 latach. Otwarte oferty w dniu 1 listopada 2026 r.: Chez Blanche (piekarnie, 8 %, 5 lat, zamknięcie 30 grudnia 2026 r.), Les Pinèdes (wille wakacyjne, 10,5 %, 5 lat) i Villa Can Marin (willa na Ibizie, 10,25 %, 3 lata). Inwestorzy, którzy nie zdadzą testu wiedzy, są ograniczeni do 1.000 € lub 5 % wartości netto majątku na projekt, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, a inwestorzy niebędący inwestorami zaawansowanymi mogą wycofać zlecenie w ciągu 4 dni kalendarzowych.

Zwroty

BeeBonds podaje średnią stopę oprocentowania 9 % rocznie, brutto i bez daty; jej strona „O nas” podaje średnią od 6 % do 10 % brutto. Obecne oferty płacą od 8 % do 10,5 %. Jest to kupon obiecany inwestorom, a nie zrealizowany zwrot, i nie publikuje się zwrotu po stratach. Dla rezydentów Belgii od odsetek pobierany jest podatek u źródła w wysokości 30 %.

Straty i niewypłacalność

BeeBonds publikuje własne dane. Dwóch emitentów jest w upadłości, z obligacjami na 3.079.500 €, co platforma przedstawia jako 7,6 % łącznej kwoty projektów. Kolejna emisja na 990.000 € jest opóźniona, czyli 2,45 % ogółu; 500.000 € z niej ubezpiecza Atradius, dlatego platforma mówi, że opóźniona część wynosi w praktyce 1,21 %. Tabela jest bez daty i została odczytana 1 listopada 2026 r. Ostatecznej kwoty straty jeszcze nie ma, ponieważ odzyskiwanie w sprawach upadłościowych wciąż trwa. Platforma nie podaje, które projekty są w upadłości lub opóźnione.

Co zabezpiecza pieniądze inwestora

Większość ofert BeeBonds jest oznaczona jako „z zabezpieczeniem”, ale to, co to znaczy, zależy od transakcji: zwykle są to gwarancje, takie jak gwarancje osobiste lub poręczenia osób albo spółek stojących za projektem, opisane w arkuszu kluczowych informacji inwestycyjnych każdej oferty. Niektóre transakcje to dług mezzanine lub podporządkowany, spłacany po banku. Przedstawiciel obligatariuszy przechowuje zabezpieczenie na rzecz inwestorów i może je zrealizować, powiadomić poręczycieli i wystąpić do sądu, jeśli emitent nie wywiąże się ze zobowiązań. Nie ma wykupu ani funduszu rezerwowego. Jedna opóźniona emisja na 990.000 € jest ubezpieczona na 500.000 € przez ubezpieczyciela kredytów Atradius. Ile zostanie odzyskane w dwóch sprawach upadłościowych (3,08 mln €), nie jest jeszcze znane: platforma mówi, że obligatariusze prawdopodobnie odzyskają część, która dopiero zostanie ustalona, a jeden z poręczycieli jest sam w upadłości, ale ma nieruchomości.

Kto za tym stoi i licencja

Operatorem jest BeeBonds SRL, Avenue des Volontaires 19, Bruksela, numer przedsiębiorstwa BE 0658 962 075. Belgijski organ nadzoru FSMA upoważnił ją jako dostawcę usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia UE 2020/1503 w dniu 29 czerwca 2023 r.; według jej regulaminu była zatwierdzona przez FSMA od 23 kwietnia 2019 r. na podstawie wcześniejszych przepisów belgijskich. Na jej stronach nie podano numeru licencji. BeeBonds twierdzi, że nie świadczy usług płatniczych i nigdy nie przechowuje pieniędzy inwestorów. Inwestycje w finansowanie społecznościowe nie są objęte gwarancją depozytów ani systemem rekompensat dla inwestorów.

Opłaty

BeeBonds twierdzi, że inwestorzy inwestują bez opłat, a rejestracja jest bezpłatna. To, ile płacą emitenci, nie jest publikowane na przeczytanych stronach.

Odzyskanie pieniędzy

Należy zakładać, że każda obligacja będzie utrzymywana do dnia wykupu. Strona o ryzyku mówi, że obligacje często trudno sprzedać, choć mają kod ISIN i mogą być oferowane do sprzedaży na Expert Market; na samej platformie nie ma rynku. Jeśli emitent nie wywiąże się ze zobowiązań, obligatariusze mogą żądać wcześniejszej spłaty zgodnie z warunkami oferty, ale to nie oznacza, że są pieniądze na ich wypłatę.

Nasza ocena

Zwrot: średni, na podstawie deklarowanej średniej stopy oprocentowania 9 % rocznie, brutto. Ryzyko: średnie (wyższe oznacza większe ryzyko): 7,6 % sfinansowanej kwoty przypada na dwóch emitentów będących obecnie w upadłości, a emisja na 990.000 € (2,45 %) jest opóźniona, w połowie ubezpieczona. Relacja zwrotu do ryzyka: średnia: kupony są rozsądne przy tym poziomie niewypłacalności, ale ostateczne straty w sprawach upadłościowych nie są jeszcze znane.

Regulacja

Licencja / Regulacje: BeeBonds SRL (BE 0658 962 075) ma od 29 czerwca 2023 r. zezwolenie belgijskiego organu nadzoru rynków finansowych (FSMA) jako dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia (UE) 2020/1503; według jej regulaminu była zatwierdzona przez FSMA od 23 kwietnia 2019 r. na podstawie wcześniejszych przepisów belgijskich. Na jej stronach nie podano numeru licencji. Inwestycje nie są objęte gwarancją depozytów ani systemami rekompensat dla inwestorów.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: BeeBonds nie przechowuje pieniędzy inwestorów. Przy każdej ofercie inwestorzy wpłacają w ciągu 6 dni kalendarzowych na rachunek przeznaczony na daną zbiórkę, otwarty przez właściciela projektu w banku lub instytucji płatniczej, która następnie przekazuje pieniądze dalej.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby fizyczne i firmy po identyfikacji i teście wiedzy i doświadczenia. Inwestorzy, którzy nie zdadzą testu, są ograniczeni do 1.000 € lub 5 % wartości netto majątku na projekt, w zależności od tego, która kwota jest wyższa. Minimum 100 € na projekt.
Minimum investment: 100 EUR

Przydatne informacje

Czy BeeBonds jest regulowana?

Tak. Belgijski organ nadzoru FSMA upoważnił BeeBonds SRL jako dostawcę usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia UE 2020/1503 w dniu 29 czerwca 2023 r. Na jej stronach nie podano numeru licencji.

Kto przechowuje moje pieniądze?

Nie BeeBonds. Przy każdej ofercie wpłaca się na rachunek otwarty przez właściciela projektu w banku lub instytucji płatniczej, która przekazuje pieniądze projektowi.

Jaka jest minimalna inwestycja?

100 € na projekt. Jeśli inwestor nie zda testu wiedzy, może zainwestować najwyżej 1.000 € lub 5 % wartości netto majątku na projekt, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Jakie zwroty i jakie dotychczasowe straty?

Platforma podaje średni kupon 9 % rocznie, brutto; obecne oferty płacą od 8 % do 10,5 %. Dwóch emitentów z obligacjami na 3,08 mln € (7,6 % ogółu) jest w upadłości, a emisja na 990.000 € (2,45 %) jest opóźniona (odczytano 1 listopada 2026 r.). Ostateczne straty nie są jeszcze znane.

Co zabezpiecza moją inwestycję?

Większość ofert ma gwarancje, takie jak gwarancje osobiste lub poręczenia, opisane w arkuszu kluczowych informacji inwestycyjnych każdej oferty i przechowywane przez przedstawiciela obligatariuszy. Niektóre transakcje są podporządkowane. Nie ma wykupu ani funduszu rezerwowego.

Czy mogę sprzedać lub wypłacić pieniądze wcześniej?

Nie na platformie. Obligacje mają kod ISIN i mogą być oferowane na Expert Market, ale znalezienie nabywcy nie jest pewne. Inwestorzy niebędący inwestorami zaawansowanymi mogą anulować zlecenie w ciągu 4 dni kalendarzowych.

Jakie opłaty ponoszę?

Żadnych, według platformy: inwestowanie i rejestracja są dla inwestorów bezpłatne. Dla rezydentów Belgii od odsetek pobierany jest podatek u źródła w wysokości 30 %.

Co się stanie, jeśli BeeBonds lub emitent upadnie?

Obligacje są roszczeniami wobec emitenta lub wobec BeeBonds Finance, a nie wobec samej BeeBonds. Jeśli emitent nie wywiąże się ze zobowiązań, przedstawiciel obligatariuszy realizuje gwarancje i reprezentuje inwestora przed sądem; odzyskiwanie może trwać lata i być tylko częściowe.

Czy jest aplikacja mobilna?

Tak. Aplikacja BeeBonds pozwala inwestować z telefonu, śledzić spłaty i otrzymywać powiadomienia o nowych kampaniach.

Ocena

Ocena całkowita 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Oferowanie jakości 0
Usługi i wsparcie 0
Funkcjonalność 0
Przezroczystość 0

Opinie

Sortuj wg:
Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
Sortuj wg oceny:
Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

Alternatywa dla BEEBONDS

Szybkość drenażu GB

Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
Minimalna inwestycja €100
Finansowane €81,43M

Anaxago FR

Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
Regulowane
Return Level Średni
Risk Level Wysoki
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000
Finansowane €940,1M

Bergfurst DE

Nieruchomości
Minimalna inwestycja €10
Finansowane €192,29M

Blend Network GB

Nieruchomości
Return Level Wysoki
Risk Level Bardzo niewielka
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000
Finansowane €275,9M

Bricksave GB

Nieruchomości
Return Level Niski
Risk Level Bardzo Wysokie
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000

Brickstarter EE

Nieruchomości
Minimalna inwestycja €50