Platforma crowdfundingowa

Benkey Opinie 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Holenderska firma nieruchomościowa dla dużych inwestorów od 2020 roku: fundusz nieruchomości od 250 000 € i pożyczki dla firm zabezpieczone hipoteką od 100 000 €. Fundusz podaje 67,4% od sierpnia 2024 roku, głównie z wycen; brak danych o stratach na pożyczkach.

Benkey - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Wysoki
Wyższe oznacza większe ryzyko. Benkey nie publikuje danych o niewypłacalności ani stratach, więc inwestorzy nie mogą zobaczyć, jak często traci się pieniądze; zaczynamy od poziomu średniego i przesuwamy go o jeden stopień gorzej, ponieważ platformy z dobrymi wynikami zwykle je publikują. Pożyczki są poza nadzorem AFM, a zyski funduszu opierają się na wycenach i zadłużeniu na 57,8% wartości nieruchomości.
Return Level
Bardzo Wysokie
Fundusz podaje 67,4% od sierpnia 2024 roku, około 27,8% rocznie, oraz zbadane 38,8% za 2025. Są to głównie zyski na papierze z przeszacowania budynków, które sam Benkey nazywa wyjątkowymi.
Risk Return Level
Średni
Dotychczas bardzo wysoki zysk przy wysokim poziomie ryzyka: wyniki funduszu są mocne, ale głównie niezrealizowane i świeże, a produkt pożyczkowy nie ma opublikowanej historii wyników.

Benkey - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Capital gains: 27,80% Fundusz podaje łączny zysk 67,4% od startu w sierpniu 2024 roku (październik 2026), około 27,8% rocznie, obliczone na podstawie danych samej platformy. Głównie wyższe wyceny nadal posiadanych budynków, a nie wypłacone pieniądze; przed opłatami za wyjście. Zbadany zysk netto za 2025: 38,8% (klasa dużych inwestorów), 34,4% (klasa standardowa). Cel 12% do 15% rocznie; pożyczki reklamują 6% do 8%.

Benkey – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
Liczba inwestorów 300 inwestorzy
13 finansowane projekty
180,0M EUR funded amount

Benkey – Zalety i wady

Zalety
Fundusz osiągnął zbadane 38,8% netto w 2025 roku i podaje 67,4% od sierpnia 2024 roku (październik 2026).
Sprawozdania funduszu za 2025 rok zbadane przez BDO bez zastrzeżeń (maj 2026).
Pożyczki mają hipotekę pierwszego rzędu do nie więcej niż 75% wartości nieruchomości, z odsetkami wypłacanymi co miesiąc.
Prawdziwy portfel holenderskich budynków komercyjnych, o wielkości ponad 150 mln € (październik 2026), posiadany przez oddzielną fundację.
WADY
Dla pożyczek nie publikuje się danych o niewypłacalności, opóźnieniach w płatnościach, stratach ani odzyskach, a pojedyncze transakcje są widoczne dopiero po zalogowaniu.
Wysokie zyski funduszu pochodzą głównie z przeszacowań nadal posiadanych budynków (17,34 mln € w 2025 roku wobec 3,18 mln € netto z czynszów).
Pożyczki są poza nadzorem AFM, a fundusz zadłuża się na 57,8% wartości swoich nieruchomości (koniec 2025).
Bardzo wysokie minima (250 000 € fundusz, 100 000 € pożyczki), opłaty za wyjście do 8%, a Benkey może wstrzymać wyjścia.
Opłata za wyniki 35% powyżej 7,5% rocznie, oprócz rocznej opłaty za zarządzanie 1,5% dla inwestorów standardowych.

Informacje o Benkey

Czym jest

Benkey to holenderska firma inwestująca w nieruchomości z siedzibą w Laren, prowadzona przez Benkey Fund Management B.V. i założona w 2020 roku. Nie jest serwisem crowdfundingowym dla małych kwot: obsługuje zamożnych inwestorów prywatnych i biznesowych. Oferuje dwa produkty: Benkey Property Fund, uruchomiony w sierpniu 2024 roku, który posiada holenderskie budynki komercyjne (biura, lekki przemysł i handel detaliczny, bez mieszkań), oraz udziały w pojedynczych pożyczkach na nieruchomości biznesowe. Strona funduszu podaje obecną wielkość ponad 150 mln € (październik 2026); w lipcu 2026 roku Benkey podał 180 mln € zarządzanych aktywów funduszu w trzynastu budynkach. Twierdzi, że ma ponad 300 inwestorów (bez daty).

Jak to działa

W funduszu kupuje się jednostki od 250 000 €, dokupuje co najmniej 50 000 € naraz, a posiadany stan nie może nigdy spaść poniżej 100 000 €. Jednostki kupuje się i sprzedaje po ostatniej wycenie w dni transakcyjne: strona funduszu mówi, że co miesiąc, a FAQ, że około osiem razy w roku (październik 2026). Zalecany okres inwestycji to siedem lat. W produkcie pożyczkowym pożycza się co najmniej 100 000 € jednemu właścicielowi nieruchomości na 12 do 36 miesięcy przy stałym oprocentowaniu 6% do 8% rocznie po kosztach, z odsetkami wypłacanymi co miesiąc. Poszczególne pożyczki są widoczne tylko w portalu inwestora.

Zyski

Dotychczasowe wyniki funduszu są bardzo wysokie, ale głównie na papierze. Zbadane sprawozdania za 2025 rok pokazują zysk netto 38,8% dla klasy dużych inwestorów i 34,4% dla klasy standardowej; sam Benkey nazywa rok 2025 wyjątkowym. Od startu w sierpniu 2024 roku fundusz podaje łącznie 67,4%, czyli około 27,8% rocznie, obliczone na podstawie danych samej platformy. Większość pochodzi z wyższych wycen budynków, które fundusz nadal posiada: w 2025 roku przeszacowania dodały 17,34 mln €, wobec 3,18 mln € netto z czynszów. Te liczby są przed opłatami za wyjście. Własny cel funduszu to 12% do 15% rocznie. W przypadku pożyczek Benkey reklamuje 6% do 8% rocznie, ale nie publikuje liczby dotyczącej tego, ile inwestorzy faktycznie otrzymali.

Straty i niewypłacalność

Benkey nie publikuje żadnych danych o niewypłacalności, opóźnieniach w płatnościach, stratach ani odzyskach z pożyczek i nie definiuje niewypłacalności. Fundusz jest zbyt młody, by mieć historię strat. Jego dokument zawierający kluczowe informacje (listopad 2024) ocenia fundusz na 6 w skali ryzyka od 1 do 7, z wynikiem w niekorzystnym scenariuszu minus 6% po roku. Bez takich danych inwestorzy nie mogą zobaczyć, czy jakaś pożyczka poszła źle.

Co zabezpiecza Twoje pieniądze

Pożyczki są zabezpieczone hipoteką pierwszego rzędu na nieruchomości, do nie więcej niż 75% jej wartości; Benkey nie publikuje, jak ta wartość jest ustalana, i nie ma odkupu, funduszu rezerwowego ani ubezpieczenia. Jeśli pożyczkobiorca naruszy warunki pożyczki, pożyczkodawca może wyegzekwować hipotekę; nie publikuje się zestawienia tego, co odzyskano. Fundusz posiada swoje budynki przez oddzielną fundację, Stichting Juridisch Eigenaar Benkey Vastgoed, która oddziela je od własnych długów zarządzającego; korzysta z Rabobanku jako banku i twierdzi, że zewnętrzny depozytariusz (CSC) zostanie wykorzystany, gdy uzyska pełną licencję funduszu. Fundusz silnie się zadłuża: 72,9 mln € długu, 57,8% wartości nieruchomości na koniec 2025 roku. Prościej mówiąc: za pożyczkami stoi budynek, natomiast wartość funduszu rusza się wraz z cenami nieruchomości, a zadłużenie powiększa te ruchy w obu kierunkach.

Kto za tym stoi i licencja

Holenderski organ nadzoru (AFM) wymienia Benkey B.V. ze zwolnieniem umożliwiającym działanie jako pośrednik w biznesowych pożyczkach hipotecznych (numer 19000069, od 9 listopada 2021 roku). To nie jest licencja crowdfundingowa. Fundusz działa w lżejszym holenderskim reżimie rejestracji dla małych zarządzających funduszami; Benkey złożył wniosek o pełną licencję zarządzającego funduszem w październiku 2025 roku i twierdzi, że wniosek nadal jest rozpatrywany (październik 2026). Własne strony Benkey ostrzegają, że pożyczki, a według strony funduszu także sam fundusz, znajdują się poza nadzorem AFM. Sprawozdania funduszu za 2025 rok zostały zbadane przez BDO bez zastrzeżeń (maj 2026).

Opłaty

Inwestorzy funduszu płacą roczną opłatę za zarządzanie w wysokości 1,5% (1,3% od 2,5 mln €) oraz opłatę za wyniki w wysokości 35% zysku powyżej 7,5% rocznie (25% od 2,5 mln €). Przy kupnie lub sprzedaży jednostek naliczane są koszty transakcyjne, a do tego dochodzą koszty bieżące. Opłaty za wyjście wynoszą 2%, plus dodatkowe 6% w ciągu roku i dodatkowe 3% w ciągu pięciu lat. Inwestorzy w pożyczki nie płacą opłaty wstępnej; podane oprocentowanie jest po kosztach.

Odzyskanie pieniędzy

Jednostki funduszu można sprzedawać tylko w dni transakcyjne, od 25 000 €, po ostatniej wycenie i po opłatach za wyjście. Benkey może wstrzymać sprzedaż i zamknąć fundusz dla wyjść, jeśli zabraknie mu gotówki. Od kwietnia 2026 roku jednostki można też przenieść na innego inwestora, ale tylko przez fundusz i za zgodą Benkey; nie zgłoszono żadnych przeniesień. Pieniądze z pożyczek wracają, gdy pożyczkobiorca spłaca je na koniec okresu; nie ma rynku, na którym można sprzedać pożyczki.

Nasza ocena

Zysk: bardzo wysoki — fundusz podaje 67,4% od sierpnia 2024 roku, około 27,8% rocznie, choć głównie z wyższych wycen budynków, a nie z wypłaconych pieniędzy. Ryzyko: wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko) — dla pożyczek nie publikuje się danych o stratach ani niewypłacalności, pożyczki są poza nadzorem AFM, a zyski funduszu opierają się na wycenach i pożyczonych pieniądzach. Stosunek ryzyka do zysku: średni — dotychczas bardzo wysoki zysk przy wysokim poziomie ryzyka, z dużymi minimami i kosztownymi wcześniejszymi wyjściami.

Regulacja

Licencja / Regulacje: Holenderski organ nadzoru (AFM) wymienia Benkey B.V. (obecnie Benkey Fund Management B.V., KvK 76972143) ze zwolnieniem umożliwiającym działanie jako pośrednik w biznesowych pożyczkach hipotecznych, numer 19000069, od 9 listopada 2021 roku. To nie jest licencja crowdfundingowa. Fundusz nieruchomości działa w lekkim holenderskim reżimie rejestracji dla małych zarządzających funduszami (AIFMD-light); o pełną licencję AIFMD wystąpiono w październiku 2025 roku i w październiku 2026 roku wniosek nadal był rozpatrywany. Benkey oświadcza, że jego pożyczki na nieruchomości biznesowe znajdują się poza nadzorem AFM.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Tak
Dostawca płatności: Nie wskazano żadnej instytucji płatniczej. Fundusz ma rachunek w Rabobanku i jest administrowany przez AssetCare Fund Services B.V.; jego budynki posiada Stichting Juridisch Eigenaar Benkey Vastgoed, oddzielona od zarządzającego. Pożyczki są wypłacane przez notariusza.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Inwestorzy prywatni i biznesowi, family offices i instytucje, z pierwszą inwestycją w fundusz wynoszącą co najmniej 250 000 € (stan nie może spaść poniżej 100 000 €) lub co najmniej 100 000 € na pożyczkę. Zasady dotyczące miejsca zamieszkania nie są publikowane; inwestorom spoza Holandii zaleca się skorzystanie z porady podatkowej.
Cennik:
  • Zadania administracyjne: 1.5% rocznie w funduszu (1,3% od 2,5 mln €)
  • Investor fee: 35% opłata za wyniki od zysku funduszu powyżej 7,5% rocznie (25% od 2,5 mln €)
  • Investor fee: 2% opłata za wyjście z jednostek funduszu, plus dodatkowe 6% w ciągu 1 roku lub dodatkowe 3% w ciągu 5 lat
  • Minimum investment: 100000 EUR

    Przydatne informacje

    Czy Benkey jest regulowane?

    Częściowo. Holenderski organ nadzoru (AFM) wymienia Benkey ze zwolnieniem umożliwiającym pośredniczenie w biznesowych pożyczkach hipotecznych (numer 19000069, od listopada 2021 roku). Fundusz jest zarejestrowany w lekkim reżimie dla małych zarządzających funduszami, a wniosek o pełną licencję z października 2025 roku nadal jest rozpatrywany. Benkey twierdzi, że jego pożyczki są poza nadzorem AFM.

    Kto przechowuje moje pieniądze?

    Nie wskazano żadnej instytucji płatniczej. Fundusz ma rachunek w Rabobanku, a jego budynki posiada oddzielna fundacja, Stichting Juridisch Eigenaar Benkey Vastgoed, oddzielona od własnych długów zarządzającego. Pieniądze z pożyczek są wypłacane przez notariusza.

    Jaka jest minimalna kwota inwestycji?

    250 000 € na pierwszą inwestycję w fundusz (dopłaty od 50 000 €; stan nie może spaść poniżej 100 000 €) oraz 100 000 € na pożyczkę.

    Jakie zyski i jakie straty do tej pory?

    Fundusz podaje 67,4% od sierpnia 2024 roku, około 27,8% rocznie, oraz zbadane 38,8% za 2025, głównie z wyższych wycen budynków. Pożyczki reklamują 6% do 8% rocznie. Dla żadnego z produktów nie publikuje się danych o niewypłacalności ani stratach.

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    Pożyczki mają hipotekę pierwszego rzędu na nieruchomości, co najwyżej 75% jej wartości; nie ma odkupu, funduszu rezerwowego ani ubezpieczenia i nie publikuje się zestawienia odzysków. Jednostki funduszu nie są zabezpieczone: rosną i spadają wraz z wartością budynków, które fundusz częściowo kupił za pożyczone pieniądze.

    Czy mogę sprzedać wcześniej?

    Jednostki funduszu można sprzedawać tylko w dni transakcyjne, od 25 000 €, po opłacie za wyjście 2% (8% w ciągu roku, 5% w ciągu pięciu lat), a Benkey może wstrzymać wyjścia. Jednostki można przenieść na innego inwestora za zgodą Benkey. Pożyczki trwają do końca swojego okresu od 12 do 36 miesięcy.

    Jakie opłaty ponoszę?

    W funduszu: opłata za zarządzanie 1,5% rocznie (1,3% od 2,5 mln €), opłata za wyniki 35% powyżej 7,5% rocznie (25% od 2,5 mln €), koszty transakcyjne i bieżące oraz opłaty za wyjście od 2% do 8%. Pożyczki: brak opłaty wstępnej; oprocentowanie podane po kosztach.

    Co się stanie, jeśli pożyczkobiorca lub Benkey upadnie?

    Jeśli pożyczkobiorca naruszy warunki pożyczki, hipotekę można wyegzekwować, co może potrwać i przynieść mniej, niż pożyczono. Budynki funduszu posiada oddzielna fundacja, więc wierzyciele zarządzającego nie mogą ich dochodzić. Żaden system rekompensat nie obejmuje strat.

    Czy Benkey to platforma crowdfundingowa?

    Nie w zwykłym znaczeniu. Przy minimach 100 000 € i 250 000 € działa jak prywatny fundusz nieruchomości i klub pożyczkowy dla zamożnych inwestorów, a nie jak platforma społecznościowa dla małych kwot.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Alternatywa dla Benkey

    Szybkość drenażu GB

    Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €81,43M

    Anaxago FR

    Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €940,1M

    Bergfurst DE

    Nieruchomości
    Minimalna inwestycja €10
    Finansowane €192,29M

    Blend Network GB

    Nieruchomości
    Return Level Wysoki
    Risk Level Bardzo niewielka
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €275,9M

    Bricksave GB

    Nieruchomości
    Return Level Niski
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000

    Brickstarter EE

    Nieruchomości
    Minimalna inwestycja €50