Platforma crowdfundingowa

Kapitaal Op Maat Opinie 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Holenderska platforma crowdlendingu od 2013 roku, z licencją AFM: od 100 € pożycza się małym firmom i deweloperom nieruchomości ze stałym oprocentowaniem, spłacane co miesiąc. Pożyczki dawały 6,77 % rocznie od 2014 roku; 2,13 % pożyczonych pieniędzy odpisano.

Kapitaal Op Maat - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Wysoki
Wyższe oznacza większe ryzyko. 2,13 % wszystkich pożyczonych pieniędzy zostało ostatecznie odpisanych, co samo w sobie daje poziom średni. Podnosimy poziom ryzyka o jeden stopień, do wysokiego, ponieważ odpisy i zaległości w płatnościach szybko wzrosły między lipcem a wrześniem 2026 (44 projekty z zaległościami, 28 powyżej 180 dni), podczas gdy zwrot nagłówkowy i liczby o niewypłacalności pozostały bez zmian, oraz dlatego, że nie publikuje się danych o odzyskach.
Return Level
Niski
Pożyczki dawały 6,77 % rocznie od 2014 roku, przy reinwestowanych odsetkach (1 września 2026), zmierzony wynik opublikowany przez platformę.
Risk Return Level
zły
Po odpisach i kosztach inwestorzy zarobili 5,91 % rocznie w ostatnich 36 miesiącach, według własnej liczby platformy: skromny zwrot w stosunku do poniesionych strat.

Kapitaal Op Maat - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 6,77% Roczny zwrot ze wszystkich pożyczek od 2014 roku, przy reinwestowanych odsetkach, jak opublikowano 1 września 2026. W ostatnich 36 miesiącach zwrot netto po odpisach i kosztach wyniósł 5,91 % rocznie. Średnie oprocentowanie to 8,09 %; reklamowany przedział od 4 % do 10 % nie jest średnią.
Wskaźniki strat
Straty zrealizowane: 2,13% Udział pożyczonych pieniędzy, który został ostatecznie odpisany, w 95 projektach (liczą się odpisy częściowe), na dzień 1 września 2026; wobec 1,94 % na dzień 1 lipca 2026. Odzyski nie są publikowane.
Wskaźnik niewypłacalności: 2,36% Projekty opóźnione o ponad 90 dni, liczone według liczby w ostatnich 36 miesiącach: 9 z 381 (1 września 2026). Według klasy ryzyka: 0 % w AA i A, 3,2 % w BB, 9,8 % w B, 28,6 % w CC.
Wskaźnik niewypłacalności według kwoty: 0,78% Raty opóźnione o ponad 90 dni jako część pieniędzy pożyczonych w ostatnich 36 miesiącach (1 września 2026). Bez zmian od lipca 2026, choć zaległości w płatnościach wzrosły.
Trwające pożyczki z zaległościami: 12,30% 44 z 358 trwających projektów (4,43 mln €) miało zaległości w płatnościach 1 września 2026, z czego 28 ponad 180 dni; obliczone z własnych liczb platformy.

Termin zapadalności inwestycji

Platforma oferująca inwestycje od 6 miesięcy do 60 miesięcy.

Kapitaal Op Maat – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
Liczba inwestorów 7984 inwestorzy
1156 finansowane projekty
154,0M EUR funded amount

Kapitaal Op Maat – Zalety i wady

Zalety
Publikuje zwrot po stratach (5,91 % rocznie, ostatnie 36 miesięcy), odpisy, zaległości według wieku i wskaźniki niewypłacalności według klasy ryzyka, z datą 1 września 2026.
Działa od 2013 roku, licencja crowdfundingowa AFM od listopada 2022; zorganizowano 154,0 mln € w 1.156 projektach i spłacono 97,9 mln € (1 września 2026).
Bardzo niskie koszty: 0,10 € za projekt, miesięczne spłaty i czterodniowe okno anulowania.
Zabezpieczenie dla inwestorów przechowuje odrębna fundacja powiernicza, a pieniądze w drodze znajdują się w fundacji środków osób trzecich w Rabobank.
WADY
Zaległości w płatnościach wzrosły z 33 do 44 trwających projektów między lipcem a wrześniem 2026; 28 jest opóźnionych o ponad 180 dni.
Inwestorzy zachowali po stratach 5,91 % rocznie w ostatnich trzech latach, wyraźnie poniżej średniego oprocentowania 8,09 %.
Nie publikuje się danych o odzyskach, a zwrot nagłówkowy i wskaźnik niewypłacalności według kwoty nie zmieniły się między lipcem a wrześniem 2026, podczas gdy straty rosły.
Brak rynku do sprzedaży pożyczek i brak automatycznego inwestowania; pieniądze są zablokowane do 60 miesięcy.
Publiczna ocena opinii 3,4 na 5 (208 opinii, październik 2026), ze skargami na komunikację w sprawie pożyczek, które się nie powiodły.

Informacje o Kapitaal Op Maat

Czym jest

Kapitaal Op Maat to jedna z najstarszych holenderskich platform crowdlendingu, założona w Rotterdamie w 2013 roku. Inwestorzy indywidualni pożyczają holenderskim małym firmom i małym deweloperom nieruchomości. Od października 2023 roku spółka nazywa się KOM Group B.V.; w ramach tej samej licencji prowadzi też anglojęzyczną markę Capital Circle. Na dzień 1 września 2026 roku grupa zorganizowała 154,0 mln € w 1.156 projektach, z czego 97,9 mln € zostało spłacone. Podaje 7.984 aktywnych inwestorów (sierpień 2026).

Jak to działa

Pożyczki wybiera się samodzielnie, od 100 €, choć wiele projektów ustala minimum 500 € lub 1.000 €. Pożyczki trwają od 6 do 60 miesięcy przy stałym oprocentowaniu, a pożyczkobiorcy spłacają odsetki i kapitał co miesiąc. Każda pożyczka trafia do jednej z sześciu klas ryzyka, od AA (najniższe ryzyko) do C. Mniej więcej połowa pożyczek wystawionych w sierpniu 2026 roku wiązała się z nieruchomościami; reszta to firmy handlowe, takie jak piekarnie, sklepy i gospodarstwa. Nie ma automatycznego inwestowania, a każdą inwestycję można anulować w ciągu czterech dni kalendarzowych.

Zyski

Kapitaal Op Maat publikuje, ile inwestorzy faktycznie zarobili. Od 2014 roku jego pożyczki dawały 6,77 % rocznie, przy reinwestowanych odsetkach (stan na 1 września 2026). W ostatnich 36 miesiącach zwrot netto po odpisach i kosztach wyniósł 5,91 % rocznie, jako zwykła średnia z pożyczek bez reinwestowania. Średnie oprocentowanie portfela wynosi 8,09 % (sierpień 2026); różnica względem zwrotu netto to w większości straty. Hasło marketingowe „do 10 %” to stawka maksymalna, nie średnia. Warto zauważyć, że 6,77 % i 5,91 % były takie same w lipcu i we wrześniu 2026 roku, choć odpisy wzrosły, więc mogły nie zostać przeliczone na nowo.

Straty i niewypłacalności

Straty są realne i publikowane. Na dzień 1 września 2026 roku 2,13 % pożyczonych pieniędzy zostało ostatecznie odpisanych, w 95 projektach, wobec 1,94 % (74 projekty) na dzień 1 lipca 2026 roku. Pod względem liczby mniej więcej co dwunasty projekt przyniósł stratę. Wskaźnik niewypłacalności wymagany przez przepisy UE, liczony według liczby projektów opóźnionych o ponad 90 dni w ostatnich 36 miesiącach, wynosi 2,36 % (9 z 381); w klasie ryzyka B to 9,8 %, a w klasie CC 28,6 %. Drugi wskaźnik niewypłacalności, liczony według kwot, pokazuje 0,78 %. Na dzień 1 września 2026 roku 44 z 358 trwających projektów (4,43 mln €) miało zaległości w płatnościach, z czego 28 ponad 180 dni, wobec 33 projektów w lipcu.

Co zabezpiecza Twoje pieniądze

Zabezpieczenie zależy od pożyczki. Pożyczki na nieruchomości zwykle mają hipotekę, pierwszego lub niższego rzędu; pożyczki dla firm zwykle mają zastaw na majątku lub zapasach firmy oraz osobiste poręczenie członków zarządu. Niektóre pożyczki nie mają twardego zabezpieczenia. Zabezpieczenie dla inwestorów przechowuje odrębna fundacja, Stichting Security Trustee KOM Group, w której zarządzie zasiadają własne kierownictwo KOM Group oraz jedna osoba z zewnątrz. Nie ma wykupu, funduszu rezerwowego ani ubezpieczenia, i nie publikuje się wskaźników LTV (relacji pożyczki do wartości). Jeśli pożyczkobiorca spóźnia się pięć dni, wierzytelność przekazywana jest do windykacji; koszty obciążają pożyczkobiorcę, ale gdy zabezpieczenie jest realizowane, z wpływów w pierwszej kolejności potrąca się 10 % opłaty windykacyjnej i koszty prawne (sierpień 2026). Nie publikuje się danych o odzyskach. Prostymi słowami: za wieloma pożyczkami stoją nieruchomości lub majątek firm, ale nie widać, ile faktycznie odzyskano z pożyczek, które się nie powiodły.

Kto za tym stoi i licencja

KOM Group B.V. (dawniej Kapitaal op Maat B.V., Rotterdam) ma zezwolenie holenderskiego regulatora (AFM) jako dostawca usług finansowania społecznościowego na mocy przepisów UE, numer licencji 32000003, od 30 listopada 2022 roku, z paszportem na 26 krajów UE. Wcześniej miała zwolnienie AFM (numer 19000007). Inwestycje w crowdfunding nie są objęte gwarancją depozytów ani systemem rekompensat dla inwestorów.

Opłaty

Inwestorzy płacą 0,10 € za projekt, potrącane z miesięcznej płatności. Żadnych innych opłat dla inwestora nie wymieniono. Gdy zabezpieczenie trzeba zrealizować, koszty windykacji zmniejszają to, co odzyskują inwestorzy.

Odzyskanie pieniędzy

Pieniądze wracają w miesięcznych spłatach przez cały okres każdej pożyczki, do 60 miesięcy. Nie ma rynku, na którym można sprzedać pożyczki innym inwestorom, ani wcześniejszego wyjścia. Jeśli pożyczkobiorca zalega, spłata może trwać znacznie dłużej.

Nasza ocena

Zysk: niski — 6,77 % rocznie od 2014 roku i 5,91 % rocznie po stratach w ostatnich trzech latach, obie liczby pochodzą od samej platformy. Ryzyko: wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko) — 2,13 % wszystkich pożyczonych pieniędzy zostało odpisanych, co samo w sobie daje poziom średni; podnosimy ocenę o jeden stopień, do wysokiej, ponieważ odpisy i zaległości w płatnościach szybko wzrosły w połowie 2026 roku, podczas gdy liczby nagłówkowe pozostały bez zmian, a danych o odzyskach nie publikuje się. Stosunek zysku do ryzyka: niski — po stratach inwestorzy zachowali 5,91 % rocznie, nieco poniżej 6 %.

Regulacja

Licencja / Regulacje: KOM Group B.V. (działająca pod nazwami Kapitaal Op Maat i Capital Circle, KvK 58526382, Rotterdam) ma zezwolenie holenderskiego regulatora, Autoriteit Financiële Markten (AFM), jako dostawca usług finansowania społecznościowego na mocy unijnego rozporządzenia o finansowaniu społecznościowym (rozporządzenie (UE) 2020/1503), numer licencji 32000003, od 30 listopada 2022 roku, na pośredniczenie w pożyczkach, z paszportem na 26 krajów UE. Usługi crowdfundingowe nie są objęte systemem gwarantowania depozytów ani systemem rekompensat dla inwestorów.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Tak
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: GoCredible, instytucja płatnicza, która według platformy ma licencję i podlega nadzorowi De Nederlandsche Bank. Inwestorzy wpłacają na Stichting Derdengelden GoCredible, fundację środków osób trzecich z rachunkiem w Rabobank, oddzielną od własnych pieniędzy KOM Group; środki trafiają do pożyczkobiorcy dopiero, gdy projekt osiągnie cel.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Inwestorzy, którzy zdają test inwestora crowdfundingowego, gdy ich łączna inwestycja przekroczy 500 €, powtarzany przy 5.000 €, 10.000 €, 20.000 € i 40.000 €, za pomocą narzędzia sprawdzającego, jaką stratę mogą ponieść. Serwis jest po holendersku; marka siostrzana Capital Circle obsługuje osoby anglojęzyczne. Każdą inwestycję można anulować w ciągu czterech dni kalendarzowych.
Cennik:
  • Investor fee: EUR 0.1 za projekt, potrącane z miesięcznej płatności
  • Minimum investment: 100 EUR

    Przydatne informacje

    Czy Kapitaal Op Maat jest regulowany?

    Tak. KOM Group B.V., która prowadzi Kapitaal Op Maat, ma od 30 listopada 2022 roku unijną licencję crowdfundingową holenderskiego regulatora (AFM), numer 32000003. Inwestycje nie są objęte gwarancją depozytów ani systemem rekompensat dla inwestorów.

    Kto przechowuje moje pieniądze?

    Wpłaca się na Stichting Derdengelden GoCredible, fundację z rachunkiem w Rabobank, prowadzoną wspólnie z instytucją płatniczą GoCredible. Pieniądze są trzymane oddzielnie od własnych pieniędzy KOM Group i trafiają do pożyczkobiorcy dopiero, gdy projekt jest w pełni sfinansowany.

    Jaka jest minimalna inwestycja?

    100 €, ale wiele projektów ustala 500 € lub 1.000 €.

    Jakie zyski i jakie straty dotychczas?

    Od 2014 roku pożyczki dawały 6,77 % rocznie z reinwestowaniem; w ostatnich 36 miesiącach zwrot netto po stratach wyniósł 5,91 % rocznie. 2,13 % wszystkich pożyczonych pieniędzy odpisano (95 projektów), a 44 trwające projekty miały zaległości w płatnościach 1 września 2026.

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    To zależy od pożyczki: zwykle hipoteka przy pożyczkach na nieruchomości oraz zastaw na majątku firmy plus osobiste poręczenie członków zarządu przy pożyczkach dla firm; niektóre pożyczki nie mają twardego zabezpieczenia. Zabezpieczenie dla inwestorów przechowuje odrębna fundacja. Nie ma wykupu ani funduszu rezerwowego, i nie publikuje się danych o odzyskach.

    Czy mogę sprzedać wcześniej?

    Nie. Nie ma rynku do sprzedaży pożyczek. Inwestycję można anulować w ciągu czterech dni kalendarzowych; potem pieniądze wracają w miesięcznych spłatach w okresie trwania pożyczki.

    Jakie opłaty ponoszę?

    0,10 € za projekt, potrącane z miesięcznej płatności. Jeśli zabezpieczenie trzeba zrealizować, z wpływów przed wypłatą dla inwestorów potrąca się 10 % opłaty windykacyjnej i koszty prawne.

    Co się stanie, jeśli pożyczkobiorca lub platforma upadnie?

    Jeśli pożyczkobiorca spóźnia się o ponad pięć dni, wierzytelność trafia do windykacji, a fundacja zabezpieczeń może zrealizować zabezpieczenie; po opóźnieniach można odzyskać mniej, niż się pożyczyło. Gdyby KOM Group upadła, pieniądze w drodze są przechowywane przez odrębną fundację, a zabezpieczenie przez inną, więc pożyczki nadal byłyby ściągane na rzecz inwestorów.

    Jakie są klasy ryzyka?

    Każda pożyczka trafia do jednej z sześciu klas, od AA do C. Niewypłacalności gwałtownie rosną wraz z klasą: w ostatnich 36 miesiącach żadna z 258 pożyczek w AA i A nie została niespłacona, wobec 9,8 % w B i 28,6 % w CC.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Alternatywa dla Kapitaal Op Maat

    3circlefunding CH

    Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
    Minimalna inwestycja €1000

    Szybkość drenażu GB

    Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €81,43M

    Acredius CH

    Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €200

    Anaxago FR

    Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €940,1M

    Bergfurst DE

    Nieruchomości
    Minimalna inwestycja €10
    Finansowane €192,29M

    bettervest GmbH DE

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €50
    Finansowane €30,0M