Crowdfunding-plattform

Benkey Omdöme 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Nederländskt fastighetsföretag för stora investerare sedan 2020: en fastighetsfond från 250 000 € och inteckningssäkrade företagslån från 100 000 €. Fonden uppger 67,4% sedan augusti 2024, mest genom omvärderingar; inga uppgifter om lånförluster.

Benkey - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Hög
Högre betyder mer risk. Benkey publicerar ingen siffra för fallissemang eller förluster, så investerare kan inte se hur ofta pengar förloras; vi utgår från mellannivån och flyttar den ett steg sämre, eftersom plattformar med goda resultat vanligtvis publicerar dem. Lånen ligger utanför AFM:s tillsyn, och fondens vinster vilar på värderingar och belåning på 57,8% av fastighetsvärdet.
Return Level
Mycket Hög
Fonden uppger 67,4% sedan augusti 2024, ungefär 27,8% per år, och en reviderad avkastning på 38,8% för 2025. Det är mest vinster på papperet från omvärdering av byggnader, som Benkey själv kallar exceptionella.
Risk Return Level
Medium
En hittills mycket hög avkastning för en hög risknivå: fondens resultat är starka men mest orealiserade och nya, och låneprodukten har ingen publicerad historik.

Benkey - Returer och förlustnivåer

Returer
Capital gains: 27,80% Fonden uppger en total avkastning på 67,4% sedan starten i augusti 2024 (oktober 2026), ungefär 27,8% per år, beräknat utifrån plattformens egna siffror. Mest högre värderingar av byggnader som fortfarande ägs, inte utbetalda pengar; före utträdesavgifter. Reviderad nettoavkastning 2025: 38,8% (klassen för stora investerare), 34,4% (standardklassen). Mål 12% till 15% per år; lånen marknadsförs med 6% till 8%.

Benkey – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
Antal investerare 300 investeerders
13 gefinancierde projecten
180,0M EUR funded amount

Benkey – För- och nackdelar

PROS
Fonden gav en reviderad nettoavkastning på 38,8% 2025 och uppger 67,4% sedan augusti 2024 (oktober 2026).
Fondens bokslut för 2025 reviderat av BDO utan anmärkning (maj 2026).
Lånen har förstahandsinteckning till högst 75% av fastighetens värde, med ränta utbetald varje månad.
En verklig portfölj av nederländska kommersiella byggnader, över 150 miljoner € stor (oktober 2026), innehavd av en separat stiftelse.
CONS
Ingen siffra för fallissemang, försenade betalningar, förluster eller återvinningar publiceras för lånen, och enskilda affärer syns bara efter inloggning.
Fondens höga avkastning kommer mest från omvärderingar av byggnader som fortfarande ägs (17,34 miljoner € 2025 mot 3,18 miljoner € i nettohyra).
Lånen ligger utanför AFM:s tillsyn, och fonden belånar 57,8% av sitt fastighetsvärde (slutet av 2025).
Mycket höga minimibelopp (250 000 € fonden, 100 000 € lånen), utträdesavgifter på upp till 8%, och Benkey kan stoppa utträden.
En resultatavgift på 35% över 7,5% per år utöver en årlig förvaltningsavgift på 1,5% för standardinvesterare.

Om Benkey

Vad det är

Benkey är ett nederländskt fastighetsinvesteringsföretag i Laren, drivet av Benkey Fund Management B.V. och grundat 2020. Det är ingen gräsrotsfinansieringssajt för små belopp: det vänder sig till förmögna privata och företagsinvesterare. Det erbjuder två produkter: Benkey Property Fund, lanserad i augusti 2024, som äger nederländska kommersiella byggnader (kontor, lätt industri och handel, inga bostäder), och lånandelar i enskilda lån mot företagsfastigheter. Fondsidan anger en nuvarande storlek på över 150 miljoner € (oktober 2026); i juli 2026 rapporterade Benkey 180 miljoner € i förvaltade fondtillgångar i tretton byggnader. Det säger sig ha över 300 investerare (utan datum).

Så fungerar det

I fonden köper du andelar från 250 000 €, lägger till minst 50 000 € åt gången, och ditt innehav får aldrig understiga 100 000 €. Andelar köps och säljs till senaste värderingen på handelsdagar: fondsidan säger månadsvis, vanliga frågor säger ungefär åtta gånger per år (oktober 2026). Den rekommenderade innehavstiden är sju år. I låneprodukten lånar du ut minst 100 000 € till en fastighetsägare i 12 till 36 månader till en fast ränta på 6% till 8% per år efter kostnader, med räntan utbetald varje månad. Enskilda lån visas bara inne i investerarportalen.

Avkastning

Fondens resultat hittills är mycket höga, men mest på papperet. De reviderade bokslutet för 2025 visar en nettoavkastning på 38,8% för klassen för stora investerare och 34,4% för standardklassen; Benkey kallar själv 2025 exceptionellt. Sedan starten i augusti 2024 uppger fonden 67,4% totalt, vilket är ungefär 27,8% per år, beräknat utifrån plattformens egna siffror. Det mesta kommer från högre värderingar av byggnader som fonden fortfarande äger: 2025 tillförde omvärderingar 17,34 miljoner €, mot 3,18 miljoner € i nettohyresintäkter. Dessa siffror är före utträdesavgifter. Fondens eget mål är 12% till 15% per år. För lånen marknadsför Benkey 6% till 8% per år men publicerar ingen siffra för vad investerare faktiskt har fått.

Förluster och fallissemang

Benkey publicerar ingen siffra för fallissemang, försenade betalningar, förluster eller återvinningar på sina lån och definierar inte fallissemang. Fonden är för ung för en förlusthistorik. Dess faktablad med central information (november 2024) bedömer fonden som 6 på en riskskala från 1 till 7, med ett utfall i ett dåligt scenario på minus 6% efter ett år. Utan sådana uppgifter kan investerare inte se om något lån har gått fel.

Vad som säkrar dina pengar

Lånen är säkrade med förstahandsinteckning i fastigheten, till högst 75% av dess värde; Benkey publicerar inte hur det värdet sätts, och det finns ingen återköpsgaranti, någon reservfond eller någon försäkring. Om en låntagare bryter mot lånevillkoren kan långivaren verkställa inteckningen; ingen redovisning av vad som återvunnits publiceras. Fonden äger sina byggnader via en separat stiftelse, Stichting Juridisch Eigenaar Benkey Vastgoed, som håller dem åtskilda från förvaltarens egna skulder; den använder Rabobank som bank och säger att en extern förvarare (CSC) kommer att användas när den har en fullständig fondlicens. Fonden belånar sig kraftigt: 72,9 miljoner € i skulder, 57,8% av fastighetsvärdet vid slutet av 2025. Med enkla ord: bakom lånen finns en byggnad, medan fondens värde följer fastighetspriserna och belåning gör de rörelserna större åt båda hållen.

Vem som driver den och licensen

Den nederländska tillsynsmyndigheten (AFM) listar Benkey B.V. med ett undantag för att agera som mellanhand för företagsinteckningslån (nummer 19000069, sedan 9 november 2021). Detta är inte en licens för gräsrotsfinansiering. Fonden drivs under det lättare nederländska registreringsregimen för små fondförvaltare; Benkey ansökte om en fullständig fondförvaltarlicens i oktober 2025 och säger att ansökan fortfarande är under behandling (oktober 2026). Benkeys egna sidor varnar för att lånen, och enligt fondsidan även fonden, ligger utanför AFM:s tillsyn. Fondens bokslut för 2025 reviderades av BDO utan anmärkning (maj 2026).

Avgifter

Fondinvesterare betalar en årlig förvaltningsavgift på 1,5% (1,3% från 2,5 miljoner €), plus en resultatavgift på 35% av avkastningen över 7,5% per år (25% från 2,5 miljoner €). Transaktionskostnader debiteras när du köper eller säljer andelar, och löpande kostnader tillkommer. Utträdesavgifterna är 2%, plus ytterligare 6% inom ett år och ytterligare 3% inom fem år. Låneinvesterare betalar ingen inträdesavgift; den angivna räntan är efter kostnader.

Att få ut sina pengar

Du kan sälja fondandelar bara på handelsdagar, från 25 000 €, till senaste värderingen och efter utträdesavgifter. Benkey kan stoppa försäljning och stänga fonden för utträden om den får brist på kontanter. Sedan april 2026 kan andelar också överlåtas till en annan investerare, men bara via fonden och med Benkeys godkännande; inga överlåtelser har rapporterats. Pengar från lån kommer tillbaka när låntagaren återbetalar vid slutet av löptiden; det finns ingen marknad där lån kan säljas.

Vår bedömning

Avkastning: mycket hög — fonden uppger 67,4% sedan augusti 2024, ungefär 27,8% per år, men mest genom högre byggnadsvärderingar snarare än utbetalda pengar. Risk: hög (högre betyder mer risk) — ingen förlust- eller fallissemangssiffra publiceras för lånen, lånen ligger utanför AFM:s tillsyn, och fondens vinster vilar på värderingar och lånade pengar. Risk och avkastning: medel — en hittills mycket hög avkastning för en hög risknivå, med stora minimibelopp och dyra tidiga utträden.

Regelgeving

Licens / Reglering: Den nederländska tillsynsmyndigheten (AFM) listar Benkey B.V. (nu Benkey Fund Management B.V., KvK 76972143) med ett undantag för att agera som mellanhand för företagsinteckningslån, nummer 19000069, sedan 9 november 2021. Detta är inte en licens för gräsrotsfinansiering. Fastighetsfonden drivs under det lätta nederländska registreringsregimen för små fondförvaltare (AIFMD-light); en fullständig AIFMD-licens söktes i oktober 2025 och var fortfarande under behandling i oktober 2026. Benkey uppger att dess lån mot företagsfastigheter ligger utanför AFM:s tillsyn.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Ja
Betalingsprovider: Inget betalningsinstitut nämns. Fonden har sin bank hos Rabobank och administreras av AssetCare Fund Services B.V.; dess byggnader innehas av Stichting Juridisch Eigenaar Benkey Vastgoed, åtskilt från förvaltaren. Lån betalas ut via en notarie.

Voor beleggers

Beperkingen: Privata och företagsinvesterare, family offices och institutioner, med en första fondinvestering på minst 250 000 € (ett innehav får inte understiga 100 000 €) eller minst 100 000 € per lån. Ingen bosättningsregel publiceras; icke-nederländska investerare uppmanas att ta skatterådgivning.
Priser:
  • Administrativa uppgifter: 1.5% per år i fonden (1,3% från 2,5 miljoner €)
  • Investor fee: 35% resultatavgift på fondens avkastning över 7,5% per år (25% från 2,5 miljoner €)
  • Investor fee: 2% utträdesavgift på fondandelar, plus ytterligare 6% inom 1 år eller ytterligare 3% inom 5 år
  • Minimum investment: 100000 EUR

    Nuttige informatie

    Är Benkey reglerat?

    Delvis. Den nederländska tillsynsmyndigheten (AFM) listar Benkey med ett undantag för att förmedla företagsinteckningslån (nummer 19000069, sedan november 2021). Fonden är registrerad under det lätta regimen för små fondförvaltare, och en ansökan om fullständig licens från oktober 2025 är fortfarande under behandling. Benkey säger att dess lån ligger utanför AFM:s tillsyn.

    Vem håller mina pengar?

    Inget betalningsinstitut nämns. Fonden har sin bank hos Rabobank, och dess byggnader innehas av en separat stiftelse, Stichting Juridisch Eigenaar Benkey Vastgoed, åtskilt från förvaltarens egna skulder. Pengar från lån betalas ut via en notarie.

    Vad är minsta investering?

    250 000 € för en första investering i fonden (påfyllning från 50 000 €; ditt innehav får inte understiga 100 000 €) och 100 000 € per lån.

    Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

    Fonden uppger 67,4% sedan augusti 2024, ungefär 27,8% per år, och en reviderad avkastning på 38,8% för 2025, mest genom högre byggnadsvärderingar. Lånen marknadsförs med 6% till 8% per år. Ingen siffra för fallissemang eller förluster publiceras för någon av produkterna.

    Vad säkrar min investering?

    Lånen har förstahandsinteckning i fastigheten, högst 75% av dess värde; det finns ingen återköpsgaranti, någon reservfond eller någon försäkring, och ingen redovisning av återvinningar publiceras. Fondandelar är inte säkrade: de stiger och faller med byggnadernas värde, som fonden delvis köpt med lånade pengar.

    Kan jag sälja i förtid?

    Fondandelar kan säljas bara på handelsdagar, från 25 000 €, efter en utträdesavgift på 2% (8% inom ett år, 5% inom fem år), och Benkey kan stoppa utträden. Andelar kan överlåtas till en annan investerare med Benkeys godkännande. Lån löper till slutet av sin löptid på 12 till 36 månader.

    Vilka avgifter betalar jag?

    I fonden: förvaltningsavgift på 1,5% per år (1,3% från 2,5 miljoner €), en resultatavgift på 35% över 7,5% per år (25% från 2,5 miljoner €), transaktions- och löpande kostnader samt utträdesavgifter på 2% till 8%. Lån: ingen inträdesavgift; räntan anges efter kostnader.

    Vad händer om en låntagare eller Benkey går omkull?

    Om en låntagare bryter mot lånevillkoren kan inteckningen verkställas, vilket kan ta tid och ge mindre än vad som lånats ut. Fondens byggnader innehas av en separat stiftelse, så förvaltarens borgenärer kan inte göra anspråk på dem. Inget ersättningssystem täcker förluster.

    Är Benkey en plattform för gräsrotsfinansiering?

    Inte i vanlig mening. Med minimibelopp på 100 000 € och 250 000 € fungerar det som en privat fastighetsfond och lånklubb för förmögna investerare, inte som en gräsrotsplattform för små belopp.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till Benkey

    Avrinningshastighet GB

    Fastigheter Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    Bergfurst DE

    Fastigheter
    Minsta investering €10
    Gefinancierd €192,29M

    Blend Network GB

    Fastigheter
    Return Level Hög
    Risk Level Väldigt låg
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €275,9M

    Bricksave GB

    Fastigheter
    Return Level Låg
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000

    Brickstarter EE

    Fastigheter
    Minsta investering €50