Platforma crowdfundingowa

Look&Fin Opinie

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Belgijska platforma pożyczkowa działająca od 2012 r., oferująca pożyczki dla firm zabezpieczone nieruchomościami od 100 €, z zezwoleniem FSMA od 6 czerwca 2023 r. Reklamuje do 8,9 % brutto rocznie; 1,52 % pożyczek objęto defaultem, a kolejne 1,46 % utworzono jako rezerwę w windykacji (list. 2026).

Look&Fin - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Średni
Wyższe oznacza większe ryzyko. Wskaźnik defaultów wynosi 1,52 %, plus 1,46 % w rezerwie w sprawach w windykacji (odczytane w listopadzie 2026 r.). Większość pożyczek jest zabezpieczona hipotekami lub ubezpieczeniem Atradius, ale podstawa wskaźnika nie jest podana.
Return Level
Średni
Look&Fin reklamuje do 8,9 % rocznie brutto, przy oprocentowaniu pożyczek od 4,85 % (listopad 2026 r.). Nie publikuje się zrealizowanej średniej.
Risk Return Level
zły
Utrzymany na poziomie niskim, ponieważ istnieje tylko reklamowana stopa, a nie zwrot po uwzględnieniu 2,98 % defaultów i rezerw.

Look&Fin - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 8,90% Najwyższa reklamowana na stronie głównej roczna stopa brutto, bez daty, odczytana 1 listopada 2026 r.; oprocentowanie pożyczek mieści się w przedziale od 4,85 % do 8,9 %. Nie publikuje się średniej ani zwrotu po stratach; według platformy 70 % inwestorów osiąga IRR powyżej 6 %.
Wskaźniki strat
Wskaźnik defaultów: 1,52% Wskaźnik defaultów pokazany na stronie ze statystykami, bez daty, odczytany 1 listopada 2026 r. Podstawa nie jest podana; pożyczka zabezpieczona jest uznawana za będącą w defaulcie po dwóch niezapłaconych ratach miesięcznych.
Defaulty objęte rezerwą w windykacji: 1,46% Dodatkowe defaulty objęte rezerwą w sprawach w windykacji, pokazane obok wskaźnika defaultów 1,52 % (łącznie 2,98 %); bez daty, odczytane 1 listopada 2026 r.

Termin zapadalności inwestycji

Platforma oferująca inwestycje od 12 miesięcy do 60 miesięcy.

Look&Fin – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
Liczba inwestorów 10000 inwestorzy
800 finansowane projekty
460,4M EUR funded amount

Look&Fin – Zalety i wady

Zalety
Działa od 2012 r. i ma od 6 czerwca 2023 r. zezwolenie FSMA jako unijny dostawca usług finansowania społecznościowego.
460,4 mln € pożyczonych i 343,9 mln € spłaconych od 2012 r. (statystyki odczytane 1 listopada 2026 r.).
Klasy ryzyka wynikają z zabezpieczenia: w pożyczkach A+ kapitał jest w pełni ubezpieczony przez Atradius, a pożyczki A mają hipotekę pierwszej rangi.
Bezpłatna automatyczna oferta Premium od 20.000 € i brak opłat dla inwestorów (listopad 2026 r.).
WADY
Defaulty 1,52 % plus 1,46 % w rezerwie w sprawach w windykacji, łącznie 2,98 % (odczytane 1 listopada 2026 r.).
Wskaźnik defaultów nie ma podanej podstawy ani daty, a zrealizowana średnia stopa zwrotu nie jest publikowana.
Brak rynku wtórnego: pieniądze są zablokowane na 12 do 60 miesięcy w każdej pożyczce.

Informacje o Look&Fin

Czym jest

Look&Fin to belgijska platforma pożyczkowa założona w 2012 roku. Inwestorzy pożyczają pieniądze firmom, głównie na nieruchomości: handlarzom nieruchomościami, deweloperom i inwestorom w Belgii i Francji. Od uruchomienia inwestorzy pożyczyli za pośrednictwem platformy 460.354.503 €, a 343.879.202,77 € zostało spłacone (statystyki odczytane 1 listopada 2026 r., bez daty). Firma zatrudnia 30 osób.

Jak to działa

Inwestuje się od 100 € w wybrane pożyczki, każda z klasą ryzyka od A+ do C zależnie od jej zabezpieczenia. Pożyczki trwają od 12 do 60 miesięcy, ze spłatami miesięcznymi, które zaczynają się miesiąc po uruchomieniu środków. Inwestor pożycza pieniądze Look&Fin Finance SA, która łączy środki inwestorów i udziela ich jako jedną pożyczkę pożyczkobiorcy na tych samych warunkach; inwestor otrzymuje imienny weksel (note). Bezpłatna oferta Premium, od 20.000 €, automatycznie rezerwuje dla inwestora kwoty w nowych pożyczkach zgodnie z ustawioną przez niego strategią dywersyfikacji.

Zyski

Look&Fin reklamuje do 8,9 % rocznie, brutto; jego FAQ podaje oprocentowanie od 4,85 % do 8,9 %. Nie publikuje się żadnej średniej ani zrealizowanej stopy zwrotu. Strona ze statystykami podaje, że 70 % inwestorów osiąga wewnętrzną stopę zwrotu powyżej 6 %, a wszyscy inwestorzy, którzy rozłożą środki na co najmniej 30 firm, wkładając nie więcej niż 5 % w jedną pożyczkę, mają dodatni zwrot (bez daty).

Straty i defaulty

Strona ze statystykami pokazuje wskaźnik defaultów 1,52 %, plus 1,46 % utworzonych jako rezerwa na defaulty w sprawach w windykacji, łącznie 2,98 % (bez daty, odczytane 1 listopada 2026 r.). Strona nie podaje, do czego ten wskaźnik się odnosi. FAQ podaje, że zabezpieczona pożyczka jest w defaulcie, gdy dwie raty miesięczne pozostają niezapłacone, a strata jest ujmowana dopiero wtedy, gdy jest ostateczna i nie można jej odzyskać. Opóźniona płatność skutkuje formalnym wezwaniem do zapłaty po 7 dniach.

Co zabezpiecza pieniądze

Większość pożyczek Look&Fin jest zabezpieczona nieruchomościami lub ubezpieczeniem, a klasa ryzyka każdej pożyczki wynika wyłącznie z jej zabezpieczenia: w pożyczkach A+ 100 % kapitału jest ubezpieczone u ubezpieczyciela kredytów Atradius (składkę płaci pożyczkobiorca); pożyczki A mają hipotekę pierwszej rangi; pożyczki B+ to regionalne pożyczki z ulgą podatkową z 30 % gwarancją regionalną; pożyczki B mają hipotekę drugiej rangi; pożyczki C+ mają zastaw na przedsiębiorstwie lub jego należnościach; pożyczki C mają zastaw na udziałach, współdłużnika lub poręczenie osobiste. Informacje o zabezpieczeniach weryfikuje strona trzecia, a projekty deweloperskie wymagają 30 % przedsprzedaży i finansowania bankowego. Nie ma wykupu. Około 81 % pożyczonych pieniędzy trafia do nieruchomości. Nie publikuje się wskaźnika odzysku: platforma pokazuje 1,46 % pożyczek objętych rezerwą jako defaulty w sprawach w windykacji, które prowadzą jej zespół windykacyjny i partner.

Kto za tym stoi i licencja

Platformą zarządza LookandFin SA, numer przedsiębiorstwa BE 0846.783.769; weksle (notes) emituje Lookandfin Finance SA, BE 0683.777.546. Belgijski regulator FSMA udzielił Look&Fin zezwolenia jako dostawcy usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia UE 2020/1503 od 6 czerwca 2023 r. Na jej stronach nie podano numeru licencji. Inwestycje w crowdfunding nie są objęte gwarancją depozytów ani systemem rekompensat dla inwestorów.

Opłaty

Inwestowanie jest dla inwestorów bezpłatne, także w ofercie Premium. Platforma podaje, że w przyszłości może wprowadzić opłaty wstępne lub za zarządzanie i w takim przypadku umożliwiłaby inwestorom wyjście. To, ile płacą pożyczkobiorcy, nie jest publikowane na odczytanych stronach.

Odzyskanie pieniędzy

Kapitał jest zablokowany na czas trwania każdej pożyczki; nie ma rynku wtórnego i nie można wypłacić środków przed terminem zapadalności. Miesięczne spłaty kapitału i odsetek zwracają pieniądze stopniowo.

Nasza ocena

Zwrot: średni, na podstawie reklamowanej stopy do 8,9 % rocznie, brutto; nie publikuje się zrealizowanej średniej. Ryzyko: średnie (wyższe oznacza większe ryzyko): wskaźnik defaultów wynosi 1,52 %, plus 1,46 % w rezerwie w sprawach w windykacji, a większość pożyczek jest zabezpieczona hipotekami lub ubezpieczeniem. Zwrot do ryzyka: niski, utrzymany na tym poziomie, ponieważ dostępna jest tylko reklamowana stopa, a nie zwrot po stratach.

Regulacja

Licencja / Regulacje: LookandFin SA (BE 0846.783.769) ma od 6 czerwca 2023 r. zezwolenie belgijskiego Urzędu Usług i Rynków Finansowych (FSMA) jako dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia (UE) 2020/1503. Na jej stronach nie podano numeru licencji. Weksle (notes) emituje Lookandfin Finance SA (BE 0683.777.546). Inwestycje nie są objęte systemami gwarantowania depozytów ani rekompensat dla inwestorów.

Funkcjonalność

Autoinvest: Tak
Ocena oferty: Tak
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Nie jest instytucją płatniczą: inwestorzy płacą za każdą inwestycję przelewem bankowym na rachunek bankowy Lookandfin Finance SA (przy pożyczkach B+ z gwarancją regionalną zasady płatności są inne). Spłaty trafiają bezpośrednio na rachunek bankowy inwestora. Bank nie jest wskazany.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby dorosłe i osoby prawne zdolne do zawierania umów; nie podano ograniczeń dotyczących miejsca zamieszkania. Minimum 100 € przy pierwszej inwestycji; automatyczna oferta Premium zaczyna się od 20.000 €.
Minimum investment: 100 EUR

Przydatne informacje

Czy Look&Fin jest regulowana?

Tak. Belgijski regulator FSMA udzielił Look&Fin zezwolenia jako dostawcy usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia UE 2020/1503 od 6 czerwca 2023 r. Na jej stronach nie podano numeru licencji.

Kto przechowuje moje pieniądze?

Za każdą inwestycję płaci się przelewem bankowym na rzecz Lookandfin Finance SA, która pożycza połączone środki pożyczkobiorcy. Spłaty trafiają bezpośrednio na rachunek bankowy inwestora.

Jaka jest minimalna inwestycja?

100 € przy pierwszej inwestycji. Automatyczna oferta Premium wymaga co najmniej 20.000 €, inwestowanych pożyczka po pożyczce.

Jakie zyski i jakie straty do tej pory?

Reklamowane jest do 8,9 % rocznie brutto, przy oprocentowaniu od 4,85 %. Wskaźnik defaultów wynosi 1,52 %, plus 1,46 % w rezerwie w sprawach w windykacji (odczytane 1 listopada 2026 r.). Nie publikuje się żadnej zrealizowanej stopy zwrotu.

Co zabezpiecza moją inwestycję?

Klasa każdej pożyczki pokazuje jej zabezpieczenie: A+ kapitał ubezpieczony w 100 % przez Atradius, A hipoteka pierwszej rangi, B+ gwarancja regionalna 30 %, B hipoteka drugiej rangi, C+ zastaw na przedsiębiorstwie, C zastaw na udziałach lub poręczenie osobiste. Nie ma wykupu.

Czy mogę sprzedać wcześniej lub wypłacić środki?

Nie. Nie ma rynku wtórnego, a środków nie można wypłacić przed terminem zapadalności pożyczki. Pożyczki trwają od 12 do 60 miesięcy, ze spłatami miesięcznymi.

Jakie opłaty ponoszę?

Obecnie żadnych, także w Premium. Look&Fin podaje, że w przyszłości może wprowadzić opłaty i w takim przypadku umożliwiłaby wyjście.

Co się stanie, jeśli Look&Fin lub pożyczkobiorca upadnie?

Jeśli pożyczkobiorca płaci z opóźnieniem, po 7 dniach następuje formalne wezwanie do zapłaty, a zespół windykacyjny współpracuje z partnerem windykacyjnym; sprawa w windykacji nie musi być stracona. Weksle (notes) są roszczeniami wobec Lookandfin Finance SA, która posiada pożyczkę udzieloną pożyczkobiorcy.

Czy jest automatyczne inwestowanie?

Tak. Bezpłatna oferta Premium, od 20.000 €, automatycznie rezerwuje kwoty w nowych pożyczkach zgodnie z wybraną strategią dywersyfikacji.

Ocena

Ocena całkowita 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Oferowanie jakości 0
Usługi i wsparcie 0
Funkcjonalność 0
Przezroczystość 0

Opinie

Sortuj wg:
Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
Sortuj wg oceny:
Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

Alternatywa dla Look&Fin

3circlefunding CH

Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
Minimalna inwestycja €1000

Szybkość drenażu GB

Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
Minimalna inwestycja €100
Finansowane €81,43M

Acredius CH

Pożyczki dla MŚP
Minimalna inwestycja €200

Anaxago FR

Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
Regulowane
Return Level Średni
Risk Level Wysoki
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000
Finansowane €940,1M

Bergfurst DE

Nieruchomości
Minimalna inwestycja €10
Finansowane €192,29M

bettervest GmbH DE

Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
Return Level Bardzo Wysokie
Risk Level Bardzo Wysokie
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €50
Finansowane €30,0M