Platforma crowdfundingowa

Les Entrepreteurs Opinie

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Francuska platforma pożyczająca MŚP przez pożyczki i obligacje od 2016 roku, a także oferująca część transakcji kapitałowych i podatkowych Girardin, z licencją AMF. Pożyczki przynoszą średnio 9,08%; dotąd utracono 0,75% pożyczonych pieniędzy (1 listopada 2026).

Les Entrepreteurs - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Średni
Wyższe oznacza większe ryzyko. Ostateczne straty są niskie, 0,75% pożyczonych pieniędzy, ale roczny wskaźnik niewypłacalności pożyczek osiągnął 16,18% w 2024 i 5,77% w 2026, a 31 projektów ma ponad sześciomiesięczne opóźnienie, więc ustalamy poziom o jeden stopień wyżej, na średni; same straty dałyby niski. Zabezpieczenie różni się w zależności od projektu.
Return Level
Średni
Pożyczki i obligacje mają średnie ważone oprocentowanie 9,08% rocznie od 2016 roku, rosnące do 10,08% dla pożyczek z 2026 roku (stan na 1 listopada 2026).
Risk Return Level
Średni
Średnie oprocentowanie 9,08% wobec dotychczasowych 0,75% utraconego kapitału, raportowane w pełnych szczegółach; opóźnienia i skok niewypłacalności w 2024 roku utrzymują ocenę na poziomie średnim.

Les Entrepreteurs - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 9,08% Średnie ważone roczne oprocentowanie wszystkich pożyczek i obligacji sfinansowanych od 2016 roku, przed stratami, według stanu na 1 listopada 2026. 10,08% dla pożyczek z 2026 roku. Dla pożyczek nie publikuje się zwrotu po stratach.
Wskaźniki strat
Straty zrealizowane: 0,75% Kapitał utracony w 36 projektach z ostateczną stratą (1,35 mln €) w stosunku do 180,1 mln € pożyczonych w pożyczkach i obligacjach od 2016 roku, według stanu na 1 listopada 2026; obliczone na podstawie własnych danych platformy.
Wskaźnik niewypłacalności: 5,77% Wskaźnik niewypłacalności pożyczek (nie obligacji) dla okna 2026, zgodnie z wymogami europejskich przepisów o finansowaniu społecznościowym: pożyczka jest w niewypłacalności, gdy ma ponad 90 dni opóźnienia lub uznaje się, że jej spłata jest mało prawdopodobna. 16,18% w 2024 i 11,11% w 2025. Stan na 1 listopada 2026.
Nieudane projekty: 6,95% Kapitał nadal należny lub utracony w projektach z ponad sześciomiesięcznym opóźnieniem (31), w postępowaniach naprawczych (9) lub upadłościowych (19) albo z ostateczną stratą (36), w stosunku do 180,1 mln € pożyczonych od 2016 roku, według stanu na 1 listopada 2026; obliczone na podstawie własnych danych platformy.
Opóźnione pożyczki: 4,88% Kapitał nadal należny w 8 projektach opóźnionych do sześciu miesięcy (8,79 mln €) w stosunku do 180,1 mln € pożyczonych od 2016 roku, według stanu na 1 listopada 2026; obliczone na podstawie własnych danych platformy.

Termin zapadalności inwestycji

Platforma oferująca inwestycje od 12 miesięcy do 60 miesięcy.

Les Entrepreteurs – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
Liczba inwestorów 33057 inwestorzy
600 finansowane projekty
213,9M EUR funded amount

Les Entrepreteurs – Zalety i wady

Zalety
Publikuje szczegółową tabelę wyników według roku udzielenia pożyczek, zaktualizowaną 1 listopada 2026, z każdą kategorią opóźnień, postępowań i strat oraz europejskim wskaźnikiem niewypłacalności według oceny.
Ostateczne straty są niskie: 1,35 mln €, czyli 0,75% z 180,1 mln € pożyczonych od 2016 roku.
Brak opłat dla inwestorów przy pożyczkach i obligacjach, od 100 € na projekt, a każdy projekt ma ocenę od A+ do D.
Regulowana przez AMF od 2016 roku (obecnie licencja FP-2023-28), z 33 057 inwestorami; publiczna ocena 3,9 na 5 (455 opinii, czerwiec 2026).
WADY
Roczny wskaźnik niewypłacalności pożyczek osiągnął 16,18% w 2024 i 11,11% w 2025; 31 projektów ma ponad sześciomiesięczne opóźnienie (1 listopada 2026).
Opóźnienia są częste: 117 z 377 w pełni spłaconych projektów wróciło z opóźnieniem, a 46 projektów działa według zmienionych harmonogramów.
Dla pożyczek nie publikuje się zwrotu po stratach, tylko oprocentowanie 9,08% przed stratami.
Nie opisano rynku wtórnego: pieniądze pozostają w każdej pożyczce do spłaty, średnio 36,4 miesiąca.

Informacje o Les Entrepreteurs

Czym jest

Les Entreprêteurs to paryska platforma crowdfundingowa, która pożycza francuskim małym i średnim firmom: finansowanie aktywów (na przykład samolotów), franczyzy, handlarze nieruchomościami, przemysł i projekty o wpływie społecznym. Oferuje też niektóre udziały w startupach i rolnicze transakcje Girardin, które dają francuskim podatnikom ulgę w podatku dochodowym. Od 2016 roku zebrała 213,9 mln € od 33 057 inwestorów: 180,1 mln € w 602 projektach pożyczek i obligacji, 4,1 mln € w 11 transakcjach kapitałowych i 29,7 mln € w transakcjach Girardin (stan na 1 listopada 2026). Korzysta z niej ponad 400 doradców majątkowych.

Jak to działa

Rejestracja jest bezpłatna dla osób i firm, a inwestować można od 100 €. Każdy projekt wybiera się samodzielnie. Każda pożyczka lub obligacja otrzymuje ocenę od A+ do D w skali 100 punktów, która ustala jej oprocentowanie; komitet złożony z co najmniej trzech analityków zatwierdza każdy projekt. Każda strona projektu ma dokument zawierający kluczowe informacje do pobrania przed inwestycją. Pożyczki trwają średnio 36,4 miesiąca, ważone kwotą.

Zyski

Pożyczki i obligacje sfinansowane od 2016 roku mają średnie ważone oprocentowanie 9,08% rocznie przed stratami. Stopy rosły co roku, od 7,76% dla pożyczek z lat 2016–2021 do 10,08% dla 2026 (stan na 1 listopada 2026). Platforma nie publikuje zwrotu po stratach dla swoich pożyczek. Transakcje Girardin wykazują netto zysk podatkowy 21%, który jest oszczędnością podatkową i nie jest porównywalny z odsetkami. Żadna transakcja kapitałowa nie ma odnotowanego wyjścia w danych skumulowanych.

Straty i niewypłacalność

36 projektów zakończyło się ostateczną stratą, z utratą 1,35 mln € kapitału: 0,75% wszystkich pożyczonych pieniędzy, obliczone na podstawie własnych danych platformy. Ale opóźnienia są częste. 31 projektów ma ponad sześciomiesięczne opóźnienie (7,40 mln € do zapłaty), 9 jest w pozasądowym postępowaniu naprawczym (0,90 mln €), a 19 w postępowaniach upadłościowych lub sądowych (2,87 mln €). Wraz z ostatecznymi stratami to 6,95% wszystkich pożyczonych pieniędzy. Kolejne 8 projektów ma opóźnienie do sześciu miesięcy (8,79 mln €), a 46 (29,42 mln €) działa według zmienionych harmonogramów. Z 377 w pełni spłaconych projektów 117 spłacono z opóźnieniem. Europejski wskaźnik niewypłacalności, który platforma musi publikować dla swoich pożyczek, wyniósł 5,77% za 2026 rok, po 16,18% w 2024 i 11,11% w 2025 (stan na 1 listopada 2026).

Co zabezpiecza pieniądze inwestora

Zabezpieczenie zależy od projektu. Platforma może wymagać poręczenia solidarnego od zarządzającego spółką lub od spółki trzeciej, gwarancji płatnej na pierwsze żądanie, hipoteki lub zastawu (w szczególności na finansowanej nieruchomości) albo fiducie z przekazaniem aktywów lub bez niego, stosowanej przy finansowaniu aktywów. Na przykład oferta finansowania samolotów otwarta w listopadzie 2026 łączy zastaw na udziałach spółki pożyczkobiorcy, fiducie na jej zapasach i gwarancję płatną na pierwsze żądanie od spółki dominującej. Gwarancje zależą od zdolności gwaranta do zapłaty i nie są zabezpieczeniem na składniku majątku. Platforma podaje, że egzekucja zabezpieczeń może trwać długo i nie musi pokrywać całości należności. Nie ma odkupu ani funduszu rezerwowego, a odzyski nie są publikowane w postaci liczby. Udziały w startupach nie są zabezpieczone.

Kto ją prowadzi i licencja

Platformę prowadzi Les Entreprêteurs SAS (Paryż, numer spółki 805 291 317, kapitał zakładowy 200 000 €). Francuski organ nadzoru rynku (AMF) udzielił jej licencji jako europejskiemu dostawcy usług finansowania społecznościowego pod numerem FP-2023-28; jest regulowana przez AMF od 2016 roku. Jest agentem płatniczym Lemonway. Gdyby platforma przestała działać, Lemonway przejąłby obsługę spłat do czasu zakończenia bieżących pożyczek. Inwestycje nie są objęte gwarancją depozytów ani systemem rekompensat dla inwestorów.

Opłaty

Inwestorzy nie płacą nic za konto, wpłaty, wypłaty ani inwestowanie w pożyczki i obligacje. Transakcje kapitałowe kosztują 5% zainwestowanej kwoty przed VAT, plus 10% zysków (dywidend i zysku ze sprzedaży) pobierane przy sprzedaży udziałów. Pożyczkobiorcy płacą platformie od 4% do 7% pozyskanej kwoty, plus opłaty za dokumentację i monitoring, jeśli mają zastosowanie.

Odzyskanie pieniędzy

Platforma nie opisuje rynku wtórnego: pieniądze pozostają w każdej pożyczce do jej spłaty zgodnie z harmonogramem. Inwestorzy niezaawansowani mogą anulować inwestycję w ciągu czterech dni kalendarzowych. Inwestycje kapitałowe są długoterminowe, a platforma pobiera opłatę 10% od zysków przy sprzedaży udziałów.

Nasza ocena

Zwrot: średni, ze średnim oprocentowaniem 9,08% rocznie na pożyczkach od 2016 roku. Ryzyko: średnie (wyższe oznacza większe ryzyko): ostateczne straty są niskie, 0,75% pożyczonych pieniędzy, ale roczny wskaźnik niewypłacalności osiągnął 16,18% w 2024 roku, a 31 projektów ma ponad sześciomiesięczne opóźnienie, więc ustalamy ją o jeden stopień wyżej, na średni; same straty dałyby niski. Relacja zwrotu do ryzyka: średnia, rozsądne oprocentowanie w stosunku do dotychczasowych strat, przy jasnym i szczegółowym raportowaniu.

Regulacja

Licencja / Regulacje: Les Entreprêteurs SAS (numer spółki 805 291 317, Paryż) posiada licencję europejskiego dostawcy usług finansowania społecznościowego od francuskiego organu nadzoru rynku (AMF), numer FP-2023-28, i jest regulowana przez AMF od 2016 roku. Jest agentem płatniczym Lemonway. Inwestycje nie są objęte gwarancją depozytów ani systemem rekompensat dla inwestorów.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Lemonway, francuska licencjonowana instytucja płatnicza, przechowuje pieniądze inwestorów; Les Entreprêteurs działa jako jej agent płatniczy. Gdyby platforma przestała działać, Lemonway przejąłby obsługę spłat do czasu zakończenia bieżących pożyczek.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby i firmy mogą zarejestrować się bezpłatnie i inwestować od 100 €. Inwestorzy niezaawansowani przechodzą test profilu i mają cztery dni kalendarzowe na anulowanie inwestycji. Transakcje Girardin są skierowane do francuskich podatników podatku dochodowego.
Cennik:
  • Investor fee: 5% zainwestowanej kwoty, przed VAT, tylko przy transakcjach kapitałowych; pożyczki i obligacje są bezpłatne
  • Investor fee: 10% zysków (dywidend i zysku ze sprzedaży) przy transakcjach kapitałowych, pobierane przy sprzedaży udziałów
  • Minimum investment: 100 EUR

    Dla osób poszukujących funduszy

    Cennik:
  • Fundraising fee: 7% pozyskanej kwoty najwyżej (od 4% do 7%), plus opłaty za dokumentację i monitoring, jeśli mają zastosowanie
  • Les Entrepreteurs - Artykuły

    Jak inwestować w kredyty dla przedsiębiorstw w ramach finansowania społecznościowego w Europie
    Dowiedz się, jak inwestować w kredyty dla przedsiębiorstw w ramach finansowania społecznościowego w Europie. Już dziś zacznij osiągać atrakcyjne zysk…
    Maj. 03.2026

    Przydatne informacje

    Czy Les Entreprêteurs jest regulowana?

    Tak. Francuski organ nadzoru rynku (AMF) udzielił jej licencji jako europejskiemu dostawcy usług finansowania społecznościowego pod numerem FP-2023-28, a AMF reguluje ją od 2016 roku.

    Kto przechowuje moje pieniądze?

    Lemonway, francuska licencjonowana instytucja płatnicza; Les Entreprêteurs jest jej agentem płatniczym. Po zainwestowaniu pieniądze są pożyczane spółce w formie pożyczki lub obligacji.

    Jaka jest minimalna kwota inwestycji?

    100 € na projekt. Rejestracja jest bezpłatna dla osób i firm.

    Jakie zyski i jakie straty dotychczas?

    Pożyczki i obligacje przynoszą średnio 9,08% rocznie od 2016 roku. 36 projektów zakończyło się ostatecznymi stratami, czyli 0,75% pożyczonych pieniędzy, a 6,95% pożyczonych pieniędzy jest utracone, ma ponad sześciomiesięczne opóźnienie lub jest w postępowaniu (stan na 1 listopada 2026).

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    To zależy od projektu: poręczenie solidarne zarządzającego lub innej spółki, gwarancja płatna na pierwsze żądanie, hipoteka lub zastaw albo fiducie. Platforma ostrzega, że egzekucja zabezpieczeń może być powolna i nie musi pokrywać wszystkiego. Nie ma odkupu ani funduszu rezerwowego.

    Czy mogę sprzedać wcześniej lub wypłacić pieniądze?

    Nie na platformie: nie opisano rynku wtórnego, a pożyczki są spłacane według harmonogramu, średnio 36,4 miesiąca. Inwestorzy niezaawansowani mogą anulować w ciągu czterech dni kalendarzowych od inwestycji.

    Jakie opłaty ponoszę?

    Żadnych za pożyczki i obligacje, konta, wpłaty ani wypłaty. Transakcje kapitałowe kosztują 5% zainwestowanej kwoty przed VAT i 10% zysków przy sprzedaży. Pożyczkobiorcy płacą platformie od 4% do 7% pozyskanej kwoty.

    Czy mogę trzymać inwestycje w PEA-PME?

    Platforma oznacza niektóre oferty kapitałowe jako kwalifikujące się do francuskich planów oszczędzania w akcjach PEA i PEA-PME. Należy sprawdzić każdą ofertę i własną sytuację podatkową.

    Co się stanie, jeśli Les Entreprêteurs lub pożyczkobiorca upadnie?

    Gdyby platforma przestała działać, Lemonway przejąłby obsługę spłat do czasu zakończenia bieżących pożyczek. Jeśli pożyczkobiorca upadnie, odzyskanie środków zależy od gwarancji lub zabezpieczenia w danym projekcie oraz od postępowań sądowych; 19 projektów jest obecnie w postępowaniach upadłościowych lub sądowych. Nie obowiązuje żaden system rekompensat.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Les Entrepreteurs projekty finansowania społecznościowego

    Alternatywa dla Les Entrepreteurs

    3circlefunding CH

    Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
    Minimalna inwestycja €1000

    Szybkość drenażu GB

    Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €81,43M

    Acredius CH

    Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €200

    Anaxago FR

    Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €940,1M

    BacktoWork IT

    Start-upy
    Minimalna inwestycja €500

    bettervest GmbH DE

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €50
    Finansowane €30,0M