Crowdfunding-plattform

Les Entrepreteurs Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Fransk plattform som sedan 2016 lånar ut till små och medelstora företag genom lån och obligationer, samt vissa aktie- och Girardin-skatteaffärer, med AMF-tillstånd. Lånen ger i genomsnitt 9,08 %; hittills har 0,75 % av utlånade pengar förlorats (1 november 2026).

Les Entrepreteurs - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Medium
Högre betyder mer risk. De slutliga förlusterna är låga, 0,75 % av utlånade pengar, men den årliga fallissemangsandelen på lån nådde 16,18 % 2024 och 5,77 % 2026, och 31 projekt är mer än sex månader sena, så vi sätter nivån ett steg högre, på medel; enbart förlusterna ger låg. Säkerheten varierar mellan projekt.
Return Level
Medium
Lån och obligationer har en viktad genomsnittsränta på 9,08 % per år sedan 2016, som stiger till 10,08 % för utlåningen 2026 (per 1 november 2026).
Risk Return Level
Medium
En genomsnittlig ränta på 9,08 % mot 0,75 % förlorat kapital hittills, rapporterat i full detalj; förseningar och fallissemangstoppen 2024 håller den på medelnivån.

Les Entrepreteurs - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 9,08% Viktad genomsnittlig årsränta på alla lån och obligationer som finansierats sedan 2016, före förluster, per 1 november 2026. 10,08 % för utlåningen 2026. Ingen avkastning efter förluster publiceras för lån.
Förlustnivåer
Realiserade förluster: 0,75% Förlorat kapital på 36 projekt med slutlig förlust (1,35 miljoner €) mot 180,1 miljoner € utlånat i lån och obligationer sedan 2016, per 1 november 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.
Fallissemangsandel: 5,77% Fallissemangsandel på lån (inte obligationer) för 2026-fönstret, som de europeiska reglerna för gräsrotsfinansiering kräver: ett lån är i fallissemang när det är mer än 90 dagar sent eller bedöms osannolikt att återbetalas. 16,18 % 2024 och 11,11 % 2025. Per 1 november 2026.
Misslyckade projekt: 6,95% Kapital som fortfarande är skyldigt eller förlorat på projekt som är mer än sex månader sena (31), i räddnings- (9) eller insolvensförfaranden (19), eller med slutlig förlust (36), mot 180,1 miljoner € utlånat sedan 2016, per 1 november 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.
Sena lån: 4,88% Kapital som fortfarande är skyldigt på 8 projekt som är upp till sex månader sena (8,79 miljoner €) mot 180,1 miljoner € utlånat sedan 2016, per 1 november 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.

Investeringens löptid

Plattform som erbjuder investeringar från 12 månader till 60 månader.

Les Entrepreteurs – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
Antal investerare 33057 investeerders
600 gefinancierde projecten
213,9M EUR funded amount

Les Entrepreteurs – För- och nackdelar

PROS
Publicerar en detaljerad prestandatabell per utlåningsår, uppdaterad 1 november 2026, med varje kategori av förseningar, förfaranden och förluster samt den europeiska fallissemangsandelen per betyg.
De slutliga förlusterna är låga: 1,35 miljoner €, 0,75 % av de 180,1 miljoner € som lånats ut sedan 2016.
Inga investeraravgifter på lån och obligationer, från 100 € per projekt, och varje projekt har ett betyg från A+ till D.
Står under AMF:s tillsyn sedan 2016 (nu tillstånd FP-2023-28), med 33 057 investerare; offentligt omdömesbetyg 3,9 av 5 (455 omdömen, juni 2026).
CONS
Den årliga fallissemangsandelen på lån nådde 16,18 % 2024 och 11,11 % 2025; 31 projekt är mer än sex månader sena (1 november 2026).
Förseningar är vanliga: 117 av 377 helt återbetalda projekt kom tillbaka sent, och 46 projekt löper på ändrade tidsplaner.
Ingen avkastning efter förluster publiceras för lån, bara räntan på 9,08 % före förluster.
Ingen andrahandsmarknad beskrivs: pengarna stannar i varje lån tills det återbetalas, 36,4 månader i genomsnitt.

Om Les Entrepreteurs

Vad det är

Les Entreprêteurs är en gräsrotsfinansieringsplattform i Paris som lånar ut till franska små och medelstora företag: tillgångsfinansiering (till exempel flygplan), franchiser, fastighetshandlare, industri och effektprojekt. Den erbjuder också vissa startupaktier och agrara Girardin-affärer, som ger franska skattebetalare en inkomstskattereduktion. Sedan 2016 har den samlat in 213,9 miljoner € från 33 057 investerare: 180,1 miljoner € i 602 låne- och obligationsprojekt, 4,1 miljoner € i 11 aktieaffärer och 29,7 miljoner € i Girardin-affärer (per 1 november 2026). Mer än 400 förmögenhetsrådgivare använder den.

Så fungerar det

Registreringen är gratis för personer och företag, och du kan investera från 100 €. Du väljer varje projekt själv. Varje lån eller obligation får ett betyg från A+ till D på en skala med 100 poäng, som styr räntan; en kommitté med minst tre analytiker godkänner varje projekt. Varje projektsida har ett faktablad med basfakta som du kan ladda ner före investeringen. Lånen löper i genomsnitt 36,4 månader, viktat efter belopp.

Avkastning

Lån och obligationer som finansierats sedan 2016 har en viktad genomsnittsränta på 9,08 % per år före förluster. Räntorna har stigit varje år, från 7,76 % för lån från 2016 till 2021 till 10,08 % för 2026 (per 1 november 2026). Plattformen publicerar ingen avkastning efter förluster för sina lån. Girardin-affärer redovisar en nettoskattevinst på 21 %, som är en skattebesparing och inte jämförbar med ränta. Ingen aktieaffär har en registrerad exit i de ackumulerade siffrorna.

Förluster och fallissemang

36 projekt har slutat med en slutlig förlust, där 1,35 miljoner € i kapital gick förlorat: 0,75 % av alla utlånade pengar, beräknat utifrån plattformens egna siffror. Men förseningar är vanliga. 31 projekt är mer än sex månader sena (7,40 miljoner € förfallet), 9 är i ett utomrättsligt räddningsförfarande (0,90 miljoner €) och 19 i insolvens- eller domstolsförfaranden (2,87 miljoner €). Tillsammans med de slutliga förlusterna blir det 6,95 % av alla utlånade pengar. Ytterligare 8 projekt är upp till sex månader sena (8,79 miljoner €), och 46 (29,42 miljoner €) löper på ändrade tidsplaner. Av 377 helt återbetalda projekt återbetalades 117 sent. Den europeiska fallissemangsandel som plattformen måste publicera för sina lån var 5,77 % för 2026, efter 16,18 % 2024 och 11,11 % 2025 (per 1 november 2026).

Vad som säkrar dina pengar

Säkerheten beror på projektet. Plattformen kan kräva en solidarisk garanti från bolagets chef eller från ett tredjepartsbolag, en garanti på första anmodan, en inteckning eller pant (särskilt i den finansierade fastigheten), eller en fiducie med eller utan överlämnande av tillgångarna, som används vid tillgångsfinansiering. Till exempel kombinerar ett erbjudande om flygplansfinansiering som var öppet i november 2026 en pant i det lånande bolagets aktier, en fiducie över dess lager och en garanti på första anmodan från dess moderbolag. Garantier beror på att garantigivaren kan betala och är inte säkerhet i en tillgång. Plattformen anger att det kan ta lång tid att realisera säkerheter och att de inte nödvändigtvis täcker allt som är skyldigt. Det finns inget återköp eller någon reservfond, och återvinning publiceras inte som en siffra. Startupaktier är inte säkrade.

Vem som driver den och tillståndet

Plattformen drivs av Les Entreprêteurs SAS (Paris, bolagsnummer 805 291 317, aktiekapital 200 000 €). Den franska marknadstillsynsmyndigheten (AMF) har gett den tillstånd som europeisk leverantör av gräsrotsfinansiering under nummer FP-2023-28; den har stått under AMF:s tillsyn sedan 2016. Den är betalningsombud för Lemonway. Om plattformen skulle upphöra skulle Lemonway ta över hanteringen av återbetalningar tills pågående lån löper ut. Investeringar täcks inte av en insättningsgaranti eller ett ersättningssystem för investerare.

Avgifter

Investerare betalar ingenting för ett konto, insättningar, uttag eller för att investera i lån och obligationer. Aktieaffärer kostar 5 % exklusive moms av det investerade beloppet, plus 10 % av vinsterna (utdelning och försäljningsvinst) som tas ut när aktierna säljs. Låntagare betalar plattformen 4 % till 7 % av det insamlade beloppet, plus ärende- och uppföljningsavgifter där det är tillämpligt.

Få ut dina pengar

Plattformen beskriver ingen andrahandsmarknad: pengarna stannar i varje lån tills det återbetalas enligt tidsplanen. Icke-sofistikerade investerare kan ångra en investering inom fyra kalenderdagar. Aktieinvesteringar är långsiktiga, och plattformen tar ut sin vinstavgift på 10 % när aktier säljs.

Vår bedömning

Avkastning: medel, med en genomsnittlig ränta på 9,08 % per år på lån sedan 2016. Risk: medel (högre betyder mer risk): de slutliga förlusterna är låga, 0,75 % av utlånade pengar, men den årliga fallissemangsandelen nådde 16,18 % 2024 och 31 projekt är mer än sex månader sena, så vi sätter den ett steg högre, på medel; enbart förlusterna ger låg. Risk-avkastning: medel, en rimlig ränta för förlusterna hittills, med tydlig och detaljerad rapportering.

Regelgeving

Licens / Reglering: Les Entreprêteurs SAS (bolagsnummer 805 291 317, Paris) har tillstånd som europeisk leverantör av gräsrotsfinansiering från den franska marknadstillsynsmyndigheten (AMF), nummer FP-2023-28, och har stått under AMF:s tillsyn sedan 2016. Den är betalningsombud för Lemonway. Investeringar täcks inte av en insättningsgaranti eller ett ersättningssystem för investerare.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Lemonway, en fransk auktoriserad betalningsinstitution, håller investerarnas pengar; Les Entreprêteurs är dess betalningsombud. Om plattformen skulle upphöra skulle Lemonway ta över hanteringen av återbetalningar tills pågående lån löper ut.

Voor beleggers

Beperkingen: Personer och företag kan registrera sig gratis och investera från 100 €. Icke-sofistikerade investerare gör ett profiltest och har fyra kalenderdagar på sig att ångra en investering. Girardin-affärer riktar sig till franska inkomstskattebetalare.
Priser:
  • Investor fee: 5% av det investerade beloppet, exklusive moms, endast för aktieaffärer; lån och obligationer är gratis
  • Investor fee: 10% av vinsterna (utdelning och försäljningsvinst) vid aktieaffärer, som tas ut när aktierna säljs
  • Minimum investment: 100 EUR

    För fondförvaltare

    Priser:
  • Fundraising fee: 7% av det insamlade beloppet som högst (4 % till 7 %), plus ärende- och uppföljningsavgifter där det är tillämpligt
  • Les Entrepreteurs - Artikelen

    Hur man investerar i företagslån via crowdfunding i Europa
    Upptäck hur du kan investera i företagslån via crowdfunding i Europa. Börja redan idag att få konkurrenskraftig avkastning via reglerade plattformar.
    Maj. 03.2026

    Nuttige informatie

    Är Les Entreprêteurs reglerat?

    Ja. Den franska marknadstillsynsmyndigheten (AMF) har gett det tillstånd som europeisk leverantör av gräsrotsfinansiering under nummer FP-2023-28, och det har stått under AMF:s tillsyn sedan 2016.

    Vem håller mina pengar?

    Lemonway, en fransk auktoriserad betalningsinstitution; Les Entreprêteurs är dess betalningsombud. När pengarna är investerade lånas de ut till bolaget genom ett lån eller en obligation.

    Vad är minimiinvesteringen?

    100 € per projekt. Registreringen är gratis för personer och företag.

    Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

    Lån och obligationer ger i genomsnitt 9,08 % per år sedan 2016. 36 projekt slutade med slutliga förluster, 0,75 % av utlånade pengar, och 6,95 % av utlånade pengar är förlorade, mer än sex månader sena eller i ett förfarande (per 1 november 2026).

    Vad säkrar min investering?

    Det beror på projektet: en solidarisk garanti från chefen eller ett annat bolag, en garanti på första anmodan, en inteckning eller pant, eller en fiducie. Plattformen varnar för att realisering av säkerheter kan gå långsamt och inte täcka allt. Det finns inget återköp eller någon reservfond.

    Kan jag sälja i förtid eller ta ut pengar?

    Inte på plattformen: ingen andrahandsmarknad beskrivs, och lånen återbetalas enligt sin tidsplan, 36,4 månader i genomsnitt. Icke-sofistikerade investerare kan ångra inom fyra kalenderdagar efter investeringen.

    Vilka avgifter betalar jag?

    Inga för lån och obligationer, konton, insättningar eller uttag. Aktieaffärer kostar 5 % exklusive moms av det investerade beloppet och 10 % av vinsterna vid försäljning. Låntagare betalar plattformen 4 % till 7 % av det insamlade beloppet.

    Kan jag ha investeringar i ett PEA-PME?

    Plattformen markerar vissa aktieerbjudanden som berättigade till de franska aktiesparplanerna PEA och PEA-PME. Kontrollera varje erbjudande och din egen skattesituation.

    Vad händer om Les Entreprêteurs eller en låntagare misslyckas?

    Om plattformen skulle upphöra skulle Lemonway ta över hanteringen av återbetalningar tills pågående lån löper ut. Om en låntagare misslyckas beror återvinningen på garantin eller säkerheten i det projektet och på domstolsförfaranden; 19 projekt är nu i insolvens- eller domstolsförfaranden. Inget ersättningssystem gäller.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Les Entrepreteurs crowdfunding-projekt

    Alternativ till Les Entrepreteurs

    3circlefunding CH

    Lån till små och medelstora företag Privata lån Företagsfakturor
    Minsta investering €1000

    Avrinningshastighet GB

    Fastigheter Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €200

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    Tillbaka till arbetet IT

    Startups
    Minsta investering €500

    bettervest GmbH DE

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €50
    Gefinancierd €30,0M