Crowdfundingplatform

Lumo Ervaringen

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Beoordeling achterlaten
Frans obligatieplatform voor hernieuwbare energie sinds 2012, nu een merk van het door de AMF vergunde Enerfip: obligaties vanaf 50 EUR tegen geadverteerde rentes van 5% tot 9% per jaar. 245,2 miljoen EUR opgehaald voor 285 projecten; 5,05% per jaar gerealiseerd na verliezen.

Lumo - Risico- en rendementsbeoordeling

Risk Level
Hoog
Hoger betekent meer risico. De obligaties zijn ongedekt, obligatiehouders worden als laatste betaald, de mislukking van één kredietnemer (Gaussin SA, 12,0 miljoen EUR) kostte ongeveer 5% van alles wat is opgehaald zonder dat herstel wordt verwacht, en 7 andere projecten liepen in oktober 2026 achter.
Return Level
Laag
5,05% per jaar gerealiseerd na verliezen, onder de gewogen gemiddelde rente van 6,72% (oktober 2026, vóór belasting).
Risk Return Level
Slecht
Een gerealiseerd rendement van 5,05% per jaar is een bescheiden beloning voor ongedekte obligaties die al echte verliezen hebben veroorzaakt.

Lumo - Retouren en verliespercentages

Retouren
Fixed interest: 6,72% 6,72% per jaar is de gewogen gemiddelde rente over alle projecten sinds de lancering, vóór verliezen en belasting (oktober 2026). Na bekende verliezen is het gerealiseerde rendement 5,05% per jaar, tegenover 6,60% als elke lening op tijd was terugbetaald.
Verliespercentages
Risicokosten: 1,56% 1,56% per jaar: hoeveel late betalingen en wanbetaling het rendement verlagen, het verschil tussen 6,60% als alle leningen werden terugbetaald en de gerealiseerde 5,05% (alle projecten sinds de lancering, oktober 2026).
Wanbetalingspercentage: 5,30% 5,3% van al het uitgeleende kapitaal (13,0 miljoen EUR van 245,2 miljoen EUR) ligt in gerechtelijke procedures of loopt meer dan zes maanden achter, oktober 2026; berekend op basis van de eigen cijfers van het platform. Gaussin SA alleen is goed voor 4,88%.
Late leningen: 1,88% 1,88% van al het uitgeleende kapitaal (4,61 miljoen EUR, 6 projecten) loopt tot zes maanden achter, oktober 2026; berekend op basis van de eigen cijfers van het platform.

Lumo – Platformstatistieken 2026

Informatie bijgewerkt op: 03 Nov 2026
285 gefinancierde projecten
245,2M EUR funded amount

Lumo – Voordelen en nadelen

STERKE PUNTEN
Publiceert een gedateerde uitsplitsing van de hele portefeuille naar terugbetalingsstatus, een gerealiseerd rendement na verliezen (5,05%) en jaarlijkse risicokosten (1,56%), oktober 2026.
Actief sinds 2012, met 245,2 miljoen EUR opgehaald voor 285 projecten in hernieuwbare energie op 29 oktober 2026.
Geen kosten voor beleggers en een minimum van 50 EUR.
Beheerd door Enerfip SAS onder AMF-crowdfundingvergunning FP-2022-2, verleend op 6 december 2022.
MINPUNTEN
12,0 miljoen EUR in vijf obligatie-uitgiften van Gaussin SA, ongeveer 4,9% van al het opgehaalde kapitaal, is in liquidatie en Lumo zegt dat de obligatiehouders niet worden terugbetaald.
De obligaties zijn ongedekt: geen hypotheek, garantie of reservefonds, en obligatiehouders worden bij een faillissement als laatste betaald.
Geen secundaire markt voor obligaties die gemiddeld 55 maanden lopen.
Beleggers verdienden na verliezen 5,05% per jaar, tegenover een gemiddelde rente van 6,72%; projecten die in 2023 zijn gefinancierd leverden maar 2,24% per jaar op.
Het oorspronkelijke bedrijf Lumo werd op 29 december 2025 ontbonden nadat de omzet in 2024 met 69,2% was gedaald; het merk draait nu onder Enerfip.

Over Lumo

Wat het is

Lumo is een Frans crowdfundingplatform voor projecten in hernieuwbare energie, gelanceerd in 2012. Sinds eind 2025 is het een merk van Enerfip SAS, een vergund crowdfundingbedrijf in Montpellier, opgericht in 2014, en het voormalige bedrijf Lumo is opgeheven. Op 29 oktober 2026 had Lumo 245,2 miljoen EUR opgehaald voor 285 projecten, waarvan 21 in 2026.

Hoe het werkt

U koopt obligaties van bedrijven die zonne-, wind-, waterkracht-, biogas- of groene-mobiliteitsprojecten bouwen, vanaf 50 EUR (één obligatie). De geadverteerde rentes zijn 5% tot 9% per jaar vóór belasting, over 3 tot 5 jaar; de rente wordt meestal eenmaal per jaar betaald en de hoofdsom aan het einde. De projecten zijn grotendeels Frans, met enkele in Duitsland en Ierland. Op 30 oktober 2026 stonden drie aanbiedingen open en twee andere zouden begin november openen.

Rendement

Na verliezen hebben beleggers minder verdiend dan de kopcijfers. De gewogen gemiddelde rente over alle projecten is 6,72% per jaar, maar het gerealiseerde rendement na bekende verliezen is 5,05% per jaar, tegenover 6,60% als elke lening op tijd was terugbetaald (oktober 2026, vóór belasting). Projecten die in 2023 zijn gefinancierd hebben tot nu toe maar 2,24% per jaar opgeleverd, door één grote mislukking.

Verliezen en wanbetaling

De verliezen komen vooral van één kredietnemer. Vijf obligatie-uitgiften van het industriële bedrijf Gaussin SA, in totaal 12,0 miljoen EUR, liggen in gerechtelijke procedures; Gaussin werd op 29 november 2024 in liquidatie gebracht en Lumo zegt dat deze obligatiehouders niet worden terugbetaald. Dat is ongeveer 4,9% van alles wat Lumo heeft opgehaald. Lumo schat de jaarlijkse kosten van late betalingen en wanbetaling op 1,56%. In oktober 2026 liepen nog eens 6 projecten (4,61 miljoen EUR) tot zes maanden achter en één project (1,02 miljoen EUR) meer dan zes maanden. Lumo publiceert geen formeel wanbetalingspercentage.

Wat uw geld beveiligt

Niets dekt de obligaties. Er is geen hypotheek, garantie, terugkoop of reservefonds, en obligatiehouders worden als laatste betaald als een kredietnemer failliet gaat. Wat dit voor u betekent: als een projectbedrijf failliet gaat, krijgt u mogelijk niets terug, zoals bij Gaussin gebeurde. Uw contant geld dat op belegging wacht, wordt aangehouden door een vergunde betaalinstelling, die het beschermt als het platform failliet gaat, maar niet uw beleggingen.

Wie erachter zit en de vergunning

Lumo wordt beheerd door Enerfip SAS (Montpellier, RCS 804 231 546), die beschikt over een Europese crowdfundingvergunning van de Franse toezichthouder AMF, nummer FP-2022-2, verleend op 6 december 2022; de AMF-lijst noemt lumo-france.com als website van het merk „Enerfip - Lumo”. Het voormalige bedrijf LUMO SASU werd op 29 december 2025 ontbonden en op 21 januari 2026 uit het register verwijderd, nadat de omzet in 2024 met 69,2% was gedaald tot 817.000 EUR, zonder werknemers.

Kosten

Beleggers betalen geen instap-, beheer- of opnamekosten. De projectbedrijven betalen Lumo een commissie van maximaal 7% van het opgehaalde geld. Bij inwoners van Frankrijk wordt de belasting aan de bron op de rente ingehouden.

Uw geld terugkrijgen

Uw geld blijft in elke obligatie staan tot die is terugbetaald, meestal na 3 tot 5 jaar (gemiddeld 55 maanden over de hele portefeuille). Er is geen secundaire markt, en het platform zegt dat doorverkoop van de obligaties zeer onzeker en beperkt is.

Ons oordeel

Rendement: laag. Beleggers hebben na verliezen 5,05% per jaar verdiend, minder dan de gemiddelde rente van 6,72%. Risico: hoog (hoger betekent meer risico). De obligaties zijn ongedekt en de mislukking van één kredietnemer heeft ongeveer 5% van alles wat is opgehaald weggevaagd, terwijl meer projecten achterlopen. Rendement-risicoverhouding: laag. Het rendement na verliezen is bescheiden voor ongedekte leningen met een echte verliesgeschiedenis.

Regelgeving

Licentie / Regelgeving: AMF (Frankrijk), vergunning als Europese crowdfundingdienstverlener onder Verordening (EU) 2020/1503, nummer FP-2022-2, verleend op 6 december 2022 aan Enerfip SAS, die Lumo exploiteert onder het merk „Enerfip - Lumo”.

Functionaliteit

Auto-investeren: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Secundaire markt: Nee
Betalingsprovider: Lemonway, in Frankrijk door de ACPR goedgekeurde betaalinstelling (nummer 16568); Enerfip is er de geregistreerde betaaldienstenagent van. Deze rekeningen kennen geen depositogarantie.

Voor beleggers

Beperkingen: Particulieren van 18 jaar of ouder die in de EU of de EER wonen, en bedrijven. Onervaren beleggers moeten de kennistoets halen die de Europese crowdfundingregels vereisen.
Minimum investment: 50 EUR

Voor fondsenzoekers

Prijzen:
  • Fundraising fee: 7% maximaal, van het opgehaalde bedrag, betaald door het projectbedrijf
  • Nuttige informatie

    Is Lumo gereguleerd?

    Ja. Lumo is een merk van Enerfip SAS, die sinds 6 december 2022 beschikt over een Europese crowdfundingvergunning van de Franse toezichthouder AMF, nummer FP-2022-2.

    Wie beheert mijn geld?

    Het geld op uw rekening wordt aangehouden door Lemonway, een in Frankrijk vergunde betaalinstelling. Het wordt gescheiden gehouden van het eigen geld van het platform, maar kent geen depositogarantie.

    Wat is de minimale inleg?

    50 EUR, de waarde van één obligatie.

    Welk rendement en welke verliezen tot nu toe?

    De gemiddelde rente over alle projecten is 6,72% per jaar, en beleggers hebben na bekende verliezen 5,05% per jaar verdiend (oktober 2026, vóór belasting). Vijf obligatie-uitgiften van Gaussin SA, 12,0 miljoen EUR, zijn in liquidatie en worden niet terugbetaald, en 7 andere projecten liepen achter.

    Wat beveiligt mijn belegging?

    Niets. De obligaties hebben geen hypotheek, garantie, terugkoop of reservefonds, en obligatiehouders worden als laatste betaald als een kredietnemer failliet gaat. Bij de grootste mislukking van Lumo verwachten beleggers niets terug te krijgen.

    Kan ik mijn obligaties eerder verkopen?

    Nee. Er is geen secundaire markt, en het platform zegt dat doorverkoop van obligaties zeer onzeker is. Reken erop dat u elke obligatie 3 tot 5 jaar aanhoudt.

    Welke kosten betaal ik?

    Geen. Er zijn geen instap-, beheer- of opnamekosten voor beleggers; projectbedrijven betalen een commissie van maximaal 7%.

    Wat gebeurt er als Lumo of Enerfip failliet gaat?

    Uw obligaties zijn vorderingen op de projectbedrijven, niet op het platform, en uw contant geld wordt bij Lemonway aangehouden. De projectbedrijven zouden u nog steeds moeten terugbetalen; geen compensatieregeling dekt de obligaties.

    Waarom is Lumo nu onderdeel van Enerfip?

    Enerfip nam Lumo eind 2025 over. Het voormalige bedrijf Lumo werd op 29 december 2025 ontbonden en in januari 2026 uit het register verwijderd, en het platform draait nu onder de vergunning van Enerfip als „Enerfip - Lumo”.

    Hoe worden inkomsten belast?

    Voor Franse belastingplichtigen wordt de belasting aan de bron op de rente ingehouden. Beleggers elders volgen de regels van hun eigen land.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Kwaliteit bieden 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sorteer op:
    Meest recent Oudste eerst Meer likes Meer afkeer
    Sorteer op waardering:
    Van hoog naar laag Van laag naar hoog

    Alternatief voor Lumo

    bettervest GmbH DE

    MKB-leningen Hernieuwbare energie
    Return Level Zeer hoge
    Risk Level Zeer hoge
    Risk Return Level
    Minimale investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Goparity PT

    MKB-leningen Hernieuwbare energie
    Return Level Zeer laag
    Risk Level Zeer hoge
    Risk Return Level
    Minimale investering €20
    Gefinancierd €60,18M

    Ener2Crowd IT

    MKB-leningen Hernieuwbare energie
    Gereguleerd
    Return Level Medium
    Risk Level Zeer hoge
    Risk Return Level
    Minimale investering €100
    Gefinancierd €60,55M

    Triodos Crowdfunding GB

    MKB-leningen Hernieuwbare energie
    Minimale investering €50
    Gefinancierd €224,27M

    Charme GB

    MKB-leningen Hernieuwbare energie
    Minimale investering €1,500
    Gefinancierd €3,19M

    KlimaSchwarm DE

    MKB-leningen Hernieuwbare energie
    Return Level Laag
    Risk Level Hoog
    Risk Return Level
    Minimale investering €500
    Gefinancierd €46,0M