Platforma crowdfundingowa

Lumo Opinie

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Francuska platforma obligacji z sektora energii odnawialnej od 2012 r., obecnie marka Enerfip z licencją AMF: obligacje od 50 EUR przy reklamowanym oprocentowaniu od 5% do 9% rocznie. Zebrano 245,2 mln EUR na 285 projektów; po stratach zrealizowano 5,05% rocznie.

Lumo - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Wysoki
Wyższe oznacza większe ryzyko. Obligacje są niezabezpieczone, obligatariusze są spłacani na końcu, upadek jednego pożyczkobiorcy (Gaussin SA, 12,0 mln EUR) kosztował około 5% wszystkiego, co zebrano, bez spodziewanego odzysku, a 7 kolejnych projektów miało opóźnienia w październiku 2026 r.
Return Level
Niski
5,05% rocznie zrealizowane po stratach, poniżej średniego ważonego oprocentowania 6,72% (październik 2026 r., przed opodatkowaniem).
Risk Return Level
zły
Zrealizowane 5,05% rocznie to skromna nagroda za niezabezpieczone obligacje, które już przyniosły realne straty.

Lumo - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 6,72% 6,72% rocznie to średnie ważone oprocentowanie we wszystkich projektach od startu, przed stratami i opodatkowaniem (październik 2026 r.). Po znanych stratach zrealizowany zwrot wynosi 5,05% rocznie, wobec 6,60%, gdyby każda pożyczka została spłacona w terminie.
Wskaźniki strat
Koszty ryzyka: 1,56% 1,56% rocznie: o ile opóźnienia w płatnościach i niewypłacalność obniżają zwrot, czyli różnica między 6,60%, gdyby wszystkie pożyczki zostały spłacone, a zrealizowanymi 5,05% (wszystkie projekty od startu, październik 2026 r.).
Wskaźnik niewypłacalności: 5,30% 5,3% całego pożyczonego kapitału (13,0 mln EUR z 245,2 mln EUR) jest w postępowaniach sądowych lub ma ponad sześć miesięcy opóźnienia, październik 2026 r.; obliczone z własnych danych platformy. Samo Gaussin SA stanowi 4,88%.
Opóźnione pożyczki: 1,88% 1,88% całego pożyczonego kapitału (4,61 mln EUR, 6 projektów) ma opóźnienie do sześciu miesięcy, październik 2026 r.; obliczone z własnych danych platformy.

Lumo – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
285 finansowane projekty
245,2M EUR funded amount

Lumo – Zalety i wady

Zalety
Publikuje datowane zestawienie całego portfela według statusu spłaty, zrealizowany zwrot po stratach (5,05%) i roczny koszt ryzyka (1,56%), październik 2026 r.
Działa od 2012 r.; do 29 października 2026 r. zebrano 245,2 mln EUR na 285 projektów z sektora energii odnawialnej.
Brak opłat dla inwestorów i minimum 50 EUR.
Prowadzona przez Enerfip SAS na podstawie licencji crowdfundingowej AMF FP-2022-2, udzielonej 6 grudnia 2022 r.
WADY
12,0 mln EUR w pięciu emisjach obligacji Gaussin SA, około 4,9% całego zebranego kapitału, jest w likwidacji, a Lumo mówi, że obligatariusze nie zostaną spłaceni.
Obligacje są niezabezpieczone: brak hipoteki, gwarancji i funduszu rezerwowego, a obligatariusze są spłacani na końcu w razie niewypłacalności.
Brak rynku wtórnego dla obligacji, które trwają średnio 55 miesięcy.
Inwestorzy zarobili po stratach 5,05% rocznie przy średniej stopie 6,72%; projekty sfinansowane w 2023 r. przyniosły tylko 2,24% rocznie.
Pierwotna spółka Lumo została rozwiązana 29 grudnia 2025 r. po spadku jej przychodów w 2024 r. o 69,2%; marka działa teraz pod Enerfip.

Informacje o Lumo

Czym jest

Lumo to francuska platforma crowdfundingowa dla projektów z sektora energii odnawialnej, uruchomiona w 2012 r. Od końca 2025 r. jest marką Enerfip SAS, licencjonowanej spółki crowdfundingowej z siedzibą w Montpellier, założonej w 2014 r., a dawna spółka Lumo została zlikwidowana. Do 29 października 2026 r. Lumo zebrało 245,2 mln EUR na 285 projektów, z czego 21 w 2026 r.

Jak to działa

Kupuje się obligacje wyemitowane przez spółki budujące projekty solarne, wiatrowe, wodne, biogazowe lub związane z zieloną mobilnością, od 50 EUR (jedna obligacja). Reklamowane oprocentowanie wynosi od 5% do 9% rocznie przed opodatkowaniem, w okresie od 3 do 5 lat; odsetki są zwykle wypłacane raz w roku, a kapitał na końcu. Projekty są w większości francuskie, kilka w Niemczech i Irlandii. 30 października 2026 r. otwarte były trzy oferty, a dwie kolejne miały zostać otwarte na początku listopada.

Zwroty

Po stratach inwestorzy zarobili mniej niż wynikałoby z nagłówkowych stóp. Średnie ważone oprocentowanie we wszystkich projektach wynosi 6,72% rocznie, ale zrealizowany zwrot po znanych stratach to 5,05% rocznie, wobec 6,60%, gdyby każda pożyczka została spłacona w terminie (październik 2026 r., przed opodatkowaniem). Projekty sfinansowane w 2023 r. przyniosły dotąd tylko 2,24% rocznie z powodu jednej dużej porażki.

Straty i niewypłacalność

Straty pochodzą głównie od jednego pożyczkobiorcy. Pięć emisji obligacji spółki przemysłowej Gaussin SA, łącznie 12,0 mln EUR, jest w postępowaniach sądowych; Gaussin postawiono w stan likwidacji 29 listopada 2024 r., a Lumo mówi, że ci obligatariusze nie zostaną spłaceni. To około 4,9% wszystkiego, co Lumo zebrało. Lumo szacuje roczny koszt opóźnień w płatnościach i niewypłacalności na 1,56%. W październiku 2026 r. kolejne 6 projektów (4,61 mln EUR) miało opóźnienie do sześciu miesięcy, a jeden projekt (1,02 mln EUR) ponad sześć miesięcy. Lumo nie publikuje formalnego wskaźnika niewypłacalności.

Co zabezpiecza pieniądze inwestora

Nic nie zabezpiecza obligacji. Nie ma hipoteki, gwarancji, wykupu ani funduszu rezerwowego, a obligatariusze są spłacani na końcu, jeśli pożyczkobiorca zbankrutuje. Co to oznacza dla inwestora: jeśli spółka projektowa upadnie, można nie dostać nic z powrotem, tak jak stało się z Gaussin. Gotówka czekająca na zainwestowanie jest przechowywana przez licencjonowaną instytucję płatniczą, co chroni ją na wypadek upadku platformy, ale nie chroni inwestycji.

Kto ją prowadzi i licencja

Lumo prowadzi Enerfip SAS (Montpellier, RCS 804 231 546), która posiada europejską licencję crowdfundingową francuskiego regulatora AMF, numer FP-2022-2, udzieloną 6 grudnia 2022 r.; lista AMF wymienia lumo-france.com jako stronę marki „Enerfip - Lumo”. Dawna spółka LUMO SASU została rozwiązana 29 grudnia 2025 r. i wykreślona z rejestru 21 stycznia 2026 r., po tym jak jej przychody w 2024 r. spadły o 69,2% do 817 000 EUR, przy braku pracowników.

Opłaty

Inwestorzy nie płacą opłat wstępnych, za zarządzanie ani za wypłatę. Spółki projektowe płacą Lumo prowizję do 7% zebranych środków. U francuskich rezydentów podatek od odsetek jest pobierany u źródła.

Odzyskanie pieniędzy

Pieniądze pozostają w każdej obligacji do czasu jej spłaty, zwykle po 3 do 5 latach (średnio 55 miesięcy w całym portfelu). Nie ma rynku wtórnego, a platforma mówi, że odsprzedaż obligacji jest bardzo niepewna i ograniczona.

Nasza ocena

Zwrot: niski. Inwestorzy zarobili po stratach 5,05% rocznie, mniej niż średnia stopa 6,72%. Ryzyko: wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko). Obligacje są niezabezpieczone, a upadek jednego pożyczkobiorcy wymazał około 5% wszystkiego, co zebrano, przy kolejnych opóźnionych projektach. Stosunek zwrotu do ryzyka: niski. Zwrot po stratach jest skromny jak na niezabezpieczone pożyczki z realną historią strat.

Regulacja

Licencja / Regulacje: AMF (Francja), licencja europejskiego dostawcy usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia (UE) 2020/1503, numer FP-2022-2, udzielona 6 grudnia 2022 r. spółce Enerfip SAS, która prowadzi Lumo pod marką „Enerfip - Lumo”.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Lemonway, instytucja płatnicza z zezwoleniem ACPR we Francji (numer 16568); Enerfip jest jej zarejestrowanym agentem usług płatniczych. Te rachunki nie są objęte gwarancją depozytów.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby fizyczne w wieku co najmniej 18 lat mieszkające w UE lub EOG oraz firmy. Niedoświadczeni inwestorzy muszą zdać test wiedzy wymagany przez unijne przepisy o crowdfundingu.
Minimum investment: 50 EUR

Dla osób poszukujących funduszy

Cennik:
  • Fundraising fee: 7% najwyżej, od zebranej kwoty, płacona przez spółkę projektową
  • Przydatne informacje

    Czy Lumo jest regulowane?

    Tak. Lumo jest marką Enerfip SAS, która od 6 grudnia 2022 r. posiada europejską licencję crowdfundingową francuskiego regulatora AMF, numer FP-2022-2.

    Kto przechowuje moje pieniądze?

    Gotówka na rachunku jest przechowywana przez Lemonway, instytucję płatniczą z zezwoleniem we Francji. Jest oddzielona od własnych pieniędzy platformy, ale nie jest objęta gwarancją depozytów.

    Jaka jest minimalna kwota inwestycji?

    50 EUR, czyli wartość jednej obligacji.

    Jakie zwroty i jakie straty do tej pory?

    Średnie oprocentowanie we wszystkich projektach wynosi 6,72% rocznie, a inwestorzy zarobili po znanych stratach 5,05% rocznie (październik 2026 r., przed opodatkowaniem). Pięć emisji obligacji Gaussin SA, 12,0 mln EUR, jest w likwidacji i nie zostanie spłaconych, a 7 innych projektów miało opóźnienia.

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    Nic. Obligacje nie mają hipoteki, gwarancji, wykupu ani funduszu rezerwowego, a obligatariusze są spłacani na końcu, jeśli pożyczkobiorca upadnie. W największej porażce Lumo inwestorzy spodziewają się, że nie odzyskają nic.

    Czy mogę sprzedać obligacje wcześniej?

    Nie. Nie ma rynku wtórnego, a platforma mówi, że odsprzedaż obligacji jest bardzo niepewna. Należy planować utrzymanie każdej obligacji przez 3 do 5 lat.

    Jakie opłaty ponoszę?

    Żadnych. Inwestorzy nie ponoszą opłat wstępnych, za zarządzanie ani za wypłatę; spółki projektowe płacą prowizję do 7%.

    Co się stanie, jeśli Lumo lub Enerfip upadnie?

    Obligacje są roszczeniami wobec spółek projektowych, a nie wobec platformy, a gotówka jest przechowywana w Lemonway. Spółki projektowe nadal musiałyby dokonać spłaty; żaden system rekompensat nie obejmuje obligacji.

    Dlaczego Lumo jest teraz częścią Enerfip?

    Enerfip przejęło Lumo pod koniec 2025 r. Dawna spółka Lumo została rozwiązana 29 grudnia 2025 r. i wykreślona z rejestru w styczniu 2026 r., a platforma działa teraz na licencji Enerfip jako „Enerfip - Lumo”.

    Jak opodatkowane są zyski?

    U osób z rezydencją podatkową we Francji podatek od odsetek jest pobierany u źródła. Inwestorzy z innych krajów stosują zasady własnego kraju.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Alternatywa dla Lumo

    bettervest GmbH DE

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €50
    Finansowane €30,0M

    Goparity PT

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Bardzo niewielka
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €20
    Finansowane €60,18M

    Ener2Crowd IT

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €60,55M

    Triodos Crowdfunding GB

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Minimalna inwestycja €50
    Finansowane €224,27M

    Urok GB

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Minimalna inwestycja €1,500
    Finansowane €3,19M

    KlimaSchwarm DE

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Niski
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €500
    Finansowane €46,0M