Crowdfunding-plattform

Lumo Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Fransk plattform för obligationer inom förnybar energi sedan 2012, nu ett varumärke som tillhör AMF-licensierade Enerfip: obligationer från 50 EUR med annonserade räntor på 5 % till 9 % per år. 245,2 miljoner EUR insamlade till 285 projekt; 5,05 % per år realiserat efter förluster.

Lumo - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Hög
Högre betyder mer risk. Obligationerna är osäkrade, obligationsinnehavare får betalt sist, en enda låntagares misslyckande (Gaussin SA, 12,0 miljoner EUR) kostade cirka 5 % av allt insamlat utan att någon återvinning väntas, och 7 projekt till var försenade i oktober 2026.
Return Level
Låg
5,05 % per år realiserat efter förluster, under den viktade genomsnittsräntan på 6,72 % (oktober 2026, före skatt).
Risk Return Level
en
En realiserad avkastning på 5,05 % per år är en blygsam belöning för osäkrade obligationer som redan har gett verkliga förluster.

Lumo - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 6,72% 6,72 % per år är den viktade genomsnittliga räntan över alla projekt sedan starten, före förluster och skatt (oktober 2026). Efter kända förluster är den realiserade avkastningen 5,05 % per år, mot 6,60 % om varje lån hade betalats tillbaka i tid.
Förlustnivåer
Riskkostnader: 1,56% 1,56 % per år: hur mycket försenade betalningar och fallerade lån sänker avkastningen, skillnaden mellan 6,60 % om alla lån betalades tillbaka och de realiserade 5,05 % (alla projekt sedan starten, oktober 2026).
Andel fallerade lån: 5,30% 5,3 % av allt utlånat kapital (13,0 miljoner EUR av 245,2 miljoner EUR) ligger i domstolsförfaranden eller är mer än sex månader försenat, oktober 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror. Enbart Gaussin SA står för 4,88 %.
Försenade lån: 1,88% 1,88 % av allt utlånat kapital (4,61 miljoner EUR, 6 projekt) är upp till sex månader försenat, oktober 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.

Lumo – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
285 gefinancierde projecten
245,2M EUR funded amount

Lumo – För- och nackdelar

PROS
Publicerar en daterad uppdelning av hela beståndet efter återbetalningsstatus, en realiserad avkastning efter förluster (5,05 %) och en årlig riskkostnad (1,56 %), oktober 2026.
Verksamt sedan 2012, med 245,2 miljoner EUR insamlade till 285 projekt inom förnybar energi den 29 oktober 2026.
Inga avgifter för investerare och ett minimum på 50 EUR.
Drivs av Enerfip SAS under AMF:s tillstånd för gräsrotsfinansiering FP-2022-2, beviljat den 6 december 2022.
CONS
12,0 miljoner EUR i fem obligationsemissioner från Gaussin SA, cirka 4,9 % av allt insamlat kapital, är i likvidation och Lumo säger att obligationsinnehavarna inte kommer att få tillbaka något.
Obligationerna är osäkrade: ingen inteckning, garanti eller reservfond, och obligationsinnehavare får betalt sist vid en insolvens.
Ingen andrahandsmarknad för obligationer som löper i genomsnitt 55 månader.
Investerare tjänade 5,05 % per år efter förluster, mot en genomsnittsränta på 6,72 %; projekt som finansierades 2023 gav bara 2,24 % per år.
Det ursprungliga Lumo-bolaget upplöstes den 29 december 2025 efter att dess omsättning 2024 sjunkit med 69,2 %; varumärket drivs nu under Enerfip.

Om Lumo

Vad det är

Lumo är en fransk plattform för gräsrotsfinansiering av projekt inom förnybar energi, startad 2012. Sedan slutet av 2025 är den ett varumärke som tillhör Enerfip SAS, ett licensierat gräsrotsfinansieringsföretag i Montpellier grundat 2014, och det tidigare Lumo-bolaget har avvecklats. Den 29 oktober 2026 hade Lumo samlat in 245,2 miljoner EUR till 285 projekt, varav 21 under 2026.

Så fungerar det

Du köper obligationer utgivna av företag som bygger sol-, vind-, vattenkrafts-, biogas- eller grönmobilitetsprojekt, från 50 EUR (en obligation). De annonserade räntorna är 5 % till 9 % per år före skatt, över 3 till 5 år; räntan betalas oftast en gång om året och kapitalet i slutet. Projekten är mest franska, med några i Tyskland och Irland. Den 30 oktober 2026 var tre erbjudanden öppna och två till skulle öppna i början av november.

Avkastning

Efter förluster har investerare tjänat mindre än rubrikräntorna. Den viktade genomsnittliga räntan över alla projekt är 6,72 % per år, men den realiserade avkastningen efter kända förluster är 5,05 % per år, mot 6,60 % om varje lån hade betalats tillbaka i tid (oktober 2026, före skatt). Projekt som finansierades 2023 har hittills bara gett 2,24 % per år, på grund av ett stort misslyckande.

Förluster och fallerade lån

Förlusterna kommer främst från en enda låntagare. Fem obligationsemissioner från industriföretaget Gaussin SA, 12,0 miljoner EUR totalt, ligger i domstolsförfaranden; Gaussin försattes i likvidation den 29 november 2024 och Lumo säger att dessa obligationsinnehavare inte kommer att få tillbaka något. Det motsvarar cirka 4,9 % av allt Lumo har samlat in. Lumo anger den årliga kostnaden för försenade betalningar och fallerade lån till 1,56 %. I oktober 2026 var ytterligare 6 projekt (4,61 miljoner EUR) upp till sex månader försenade och ett projekt (1,02 miljoner EUR) mer än sex månader. Lumo publicerar ingen formell andel fallerade lån.

Vad som säkrar dina pengar

Ingenting säkrar obligationerna. Det finns ingen inteckning, ingen garanti, ingen återköpsgaranti och ingen reservfond, och obligationsinnehavare får betalt sist om en låntagare går i konkurs. Vad det betyder för dig: om ett projektbolag går omkull kan du få ingenting tillbaka, vilket hände med Gaussin. Dina kontanter som väntar på att investeras hålls av ett licensierat betalningsinstitut, vilket skyddar dem om plattformen går omkull, men inte dina investeringar.

Vem som driver den och dess tillstånd

Lumo drivs av Enerfip SAS (Montpellier, RCS 804 231 546), som har ett EU-tillstånd för gräsrotsfinansiering från den franska tillsynsmyndigheten AMF, nummer FP-2022-2, beviljat den 6 december 2022; AMF:s lista anger lumo-france.com som webbplats för varumärket ”Enerfip - Lumo”. Det tidigare bolaget LUMO SASU upplöstes den 29 december 2025 och avfördes ur registret den 21 januari 2026, efter att dess omsättning 2024 sjunkit med 69,2 % till 817 000 EUR, utan anställda.

Avgifter

Investerare betalar ingen inträdes-, förvaltnings- eller uttagsavgift. Projektbolagen betalar Lumo en provision på upp till 7 % av de insamlade pengarna. För bosatta i Frankrike dras skatt vid källan på räntan.

Få ut dina pengar

Dina pengar ligger kvar i varje obligation tills den återbetalas, vanligtvis efter 3 till 5 år (i genomsnitt 55 månader över hela beståndet). Det finns ingen andrahandsmarknad, och plattformen säger att vidareförsäljning av obligationerna är mycket osäker och begränsad.

Vår bedömning

Avkastning: låg. Investerare har tjänat 5,05 % per år efter förluster, mindre än genomsnittsräntan på 6,72 %. Risk: hög (högre betyder mer risk). Obligationerna är osäkrade och en enda låntagares misslyckande utplånade cirka 5 % av allt som samlats in, med fler projekt försenade. Avkastning i förhållande till risk: låg. Avkastningen efter förluster är blygsam för osäkrade lån med en verklig förlusthistorik.

Regelgeving

Licens / Reglering: AMF (Frankrike), tillstånd som europeisk leverantör av gräsrotsfinansiering enligt förordning (EU) 2020/1503, nummer FP-2022-2, beviljat den 6 december 2022 till Enerfip SAS, som driver Lumo under varumärket ”Enerfip - Lumo”.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Lemonway, betalningsinstitut auktoriserat av ACPR i Frankrike (nummer 16568); Enerfip är dess registrerade betaltjänstombud. Dessa konton omfattas inte av någon insättningsgaranti.

Voor beleggers

Beperkingen: Privatpersoner som är 18 år eller äldre och bor i EU eller EES, samt företag. Oerfarna investerare måste klara det kunskapstest som EU:s regler för gräsrotsfinansiering kräver.
Minimum investment: 50 EUR

För fondförvaltare

Priser:
  • Fundraising fee: 7% som högst, av det insamlade beloppet, betalas av projektbolaget
  • Nuttige informatie

    Är Lumo reglerat?

    Ja. Lumo är ett varumärke som tillhör Enerfip SAS, som sedan den 6 december 2022 har ett EU-tillstånd för gräsrotsfinansiering från den franska tillsynsmyndigheten AMF, nummer FP-2022-2.

    Vem håller mina pengar?

    Kontanterna på ditt konto hålls av Lemonway, ett betalningsinstitut med tillstånd i Frankrike. De hålls åtskilda från plattformens egna pengar men omfattas inte av någon insättningsgaranti.

    Vad är minsta investering?

    50 EUR, värdet av en obligation.

    Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

    Genomsnittsräntan över alla projekt är 6,72 % per år, och investerare har tjänat 5,05 % per år efter kända förluster (oktober 2026, före skatt). Fem obligationsemissioner från Gaussin SA, 12,0 miljoner EUR, är i likvidation och kommer inte att betalas tillbaka, och 7 andra projekt var försenade.

    Vad säkrar min investering?

    Ingenting. Obligationerna har ingen inteckning, ingen garanti, ingen återköpsgaranti och ingen reservfond, och obligationsinnehavare får betalt sist om en låntagare går omkull. I Lumos största misslyckande räknar investerarna med att inte få tillbaka något.

    Kan jag sälja mina obligationer i förtid?

    Nej. Det finns ingen andrahandsmarknad, och plattformen säger att vidareförsäljning av obligationer är mycket osäker. Räkna med att behålla varje obligation i 3 till 5 år.

    Vilka avgifter betalar jag?

    Inga. Det finns inga inträdes-, förvaltnings- eller uttagsavgifter för investerare; projektbolagen betalar en provision på upp till 7 %.

    Vad händer om Lumo eller Enerfip går omkull?

    Dina obligationer är fordringar på projektbolagen, inte på plattformen, och dina kontanter hålls hos Lemonway. Projektbolagen skulle fortfarande behöva betala tillbaka till dig; inget ersättningssystem täcker obligationerna.

    Varför är Lumo nu en del av Enerfip?

    Enerfip tog över Lumo i slutet av 2025. Det tidigare Lumo-bolaget upplöstes den 29 december 2025 och avfördes ur registret i januari 2026, och plattformen drivs nu under Enerfips tillstånd som ”Enerfip - Lumo”.

    Hur beskattas intäkterna?

    För personer som är skatterättsligt bosatta i Frankrike dras skatt vid källan på räntan. Investerare i andra länder följer sitt eget lands regler.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till Lumo

    bettervest GmbH DE

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Goparity PT

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Väldigt låg
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €20
    Gefinancierd €60,18M

    Ener2Crowd IT

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €60,55M

    Triodos Crowdfunding GB

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Minsta investering €50
    Gefinancierd €224,27M

    Charm GB

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Minsta investering €1,500
    Gefinancierd €3,19M

    KlimaSchwarm DE

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Låg
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €500
    Gefinancierd €46,0M