Crowdfundingplatform

Vauraus Ervaringen

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Beoordeling achterlaten
Fins crowdlendingplatform voor leningen aan kleine en middelgrote bedrijven, vergund door de FIN-FSA. Openstaande leningen betalen tot 10,6 % per jaar, maar gemiddeld liep 15,0 % van de leningen meer dan 90 dagen achter (1 januari 2026).

Vauraus - Risico- en rendementsbeoordeling

Risk Level
Hoog
Hoger betekent meer risico. Gemiddeld had 15,0 % van de leningen een betaling die meer dan 90 dagen te laat was (per 1 januari 2026). De meeste leningen hebben een persoonlijke borg en sommige hebben onderpand, maar het platform zegt dat het onderpand meestal niet de hele lening dekt, en er worden geen verlies- of terugvorderingscijfers gepubliceerd.
Return Level
Hoog
Het hoogste tarief van de leningen die op 1 november 2026 openstaan, is 10,6 % per jaar. Er wordt geen gerealiseerd gemiddeld rendement gepubliceerd.
Risk Return Level
Slecht
De rendement-risicoverhouding is laag omdat alleen aangeboden tarieven worden gepubliceerd, terwijl 15 % van de leningen meer dan 90 dagen achterloopt; wat beleggers na verliezen overhouden, wordt niet getoond.

Vauraus - Retouren en verliespercentages

Retouren
Fixed interest: 10,60% Hoogste rentepercentage van de drie leningen die op 1 november 2026 openstaan (7,65 %, 8,05 % en 10,6 % per jaar), bruto vóór kosten en verliezen. Het platform stelt dat een goed gespreide portefeuille historisch ongeveer 6 % tot 8 % per jaar heeft betaald; er wordt geen gerealiseerd cijfer na verliezen gepubliceerd.
Verliespercentages
Wanbetalingspercentage: 15,00% Aandeel van de leningen die aan het begin van de periode normaal liepen en minstens één betaling hadden die meer dan 90 dagen te laat was, platformgemiddelde per 1 januari 2026. Yrityslaina Plus-leningen 8,3 %, Yrityslaina-leningen 15,6 %; het platform verwacht 15,1 % voor 2026.

Vauraus – Platformstatistieken 2026

Informatie bijgewerkt op: 03 Nov 2026
1000 gefinancierde projecten
350,0M EUR funded amount

Vauraus – Voordelen en nadelen

STERKE PUNTEN
Vergund door de FIN-FSA als aanbieder van crowdfundingdiensten en betalingsinstelling; meer dan 350 miljoen € bemiddeld aan ruim 1.000 bedrijven.
Publiceert het EU-wanbetalingspercentage met definitie en per soort lening: gemiddeld 15,0 %, 8,3 % voor leningen met onderpand (1 januari 2026).
Automatisch beleggen op basis van criteria en automatische herbelegging van aflossingen (Tuotto+).
Leningen die op 1 november 2026 openstaan, betalen 7,65 % tot 10,6 % per jaar.
MINPUNTEN
Gemiddeld had 15,0 % van de leningen op 1 januari 2026 een betaling die meer dan 90 dagen te laat was, en voor 2026 wordt 15,1 % verwacht.
Geen gerealiseerde verlies-, afschrijvings- of terugvorderingscijfers en geen platformbreed rendement na verliezen gepubliceerd (1 november 2026).
Kosten van 1 % tot 2 % op elke belegging plus 1 % per jaar verlagen het rendement; de dienst is alleen in het Fins beschikbaar.
Geen secundaire markt beschreven op de openbare pagina's; incasso van late leningen kan maanden of jaren duren.

Over Vauraus

Wat het is

Vauraus is een Fins crowdlendingplatform waar particuliere beleggers lenen aan Finse kleine en middelgrote bedrijven. Het wordt beheerd door Vauraus Suomi Oyj, vergund door de Finse financiële toezichthouder (FIN-FSA) als aanbieder van crowdfundingdiensten en als betalingsinstelling. Het platform zegt meer dan 350 miljoen € te hebben bemiddeld aan ruim 1.000 bedrijven, meer dan 40 miljoen € rente aan beleggers te hebben betaald en meer dan 190 miljoen € kapitaal te hebben terugbetaald (gelezen op 1 november 2026).

Hoe het werkt

U registreert zich gratis en kiest zelf leningen, of laat een beleggingsplan leningen kiezen die aan uw criteria voldoen; de dienst Tuotto+ herbelegt aflossingen en rente automatisch. Leners betalen terug in maandelijkse termijnen van hoofdsom en rente, en de leningen zijn verdeeld in drie risicoklassen: Yrityslaina Plus (met onderpand), Yrityslaina en leningen met bijzonder risico. De dienst is alleen in het Fins beschikbaar.

Rendement

Vauraus maakt geen reclame met een streefrendement voor de portefeuille. De drie leningen die op 1 november 2026 openstaan, betalen 7,65 %, 8,05 % en 10,6 % per jaar. Het platform stelt, zonder periode of methode, dat een goed gespreide leningportefeuille historisch ongeveer 6 % tot 8 % rente per jaar heeft betaald. Elke belegger ziet in zijn eigen rekening een gerealiseerd rendement na kosten en kredietverliezen, maar er wordt geen platformbreed cijfer na verliezen gepubliceerd.

Verliezen en wanbetalingen

Vauraus publiceert het wanbetalingspercentage dat de EU-crowdfundingregels vereisen: gemiddeld had 15,0 % van de leningen minstens één betaling die meer dan 90 dagen te laat was (per 1 januari 2026). Per soort lening was dat 8,3 % voor Yrityslaina Plus-leningen en 15,6 % voor Yrityslaina-leningen; het platform verwacht 15,1 % voor 2026. Leningen kunnen na een late betaling weer normaal worden. Er wordt geen gerealiseerd verlies- of afschrijvingspercentage en geen terugvorderingscijfer gepubliceerd, dus het is onbekend hoeveel van het achterstallige geld uiteindelijk verloren gaat.

Wat uw geld dekt

De leningen gaan naar Finse kleine en middelgrote bedrijven, en de meeste hebben een persoonlijke borg, meestal de eigenaar, maar niet altijd. Een persoonlijke borgstelling is een belofte om te betalen, geen onderpand. Echt onderpand hangt af van het type lening: 'Yrityslaina Plus'-leningen hebben bij plaatsing onderpand ter waarde van meer dan 50 % van de lening (woningen, vakantiehuizen, bedrijfspanden, effecten of deposito's); gewone 'Yrityslaina'-leningen hebben onderpand onder 50 % of geen; leningen met bijzonder risico dragen een hoger risico. Het onderpand wordt extern getaxeerd maar kan achter andere kredietverstrekkers staan, en het platform zegt zelf dat de waarde meestal niet de hele lening en rente dekt. Er is geen terugkoop, voorzieningenfonds of garantie van het platform, en geen beleggerscompensatiestelsel. Onbetaalde leningen gaan via herinneringen, een betalingsregeling, incasso door Intrum Oy en vervolgens rechtbank, tenuitvoerlegging of verkoop van het onderpand, wat volgens het platform maanden of zelfs jaren kan duren. Er worden geen terugvorderingscijfers gepubliceerd.

Wie erachter zit en de vergunning

Vauraus Suomi Oyj (bedrijfs-ID 2440326-9) is een aanbieder van crowdfundingdiensten en een betalingsinstelling, beide vergund door de Finse financiële toezichthouder (FIN-FSA); het vergunningsnummer staat niet op de pagina's vermeld. Het drijft ook een factuurfinancieringsbedrijf waarin het zelf het kredietrisico draagt. Geen beleggerscompensatiestelsel dekt de leningen.

Kosten

Beleggers betalen inschrijfkosten van 1 % van het belegde bedrag voor leningen tot 12 maanden en 2 % voor langere leningen, ook bij automatische herbelegging, plus beheerkosten van 1 % per jaar, berekend over de oorspronkelijke hoofdsom en rente van de lening en afgetrokken van elke termijn. Registratie is gratis. Kosten voor leners worden niet gepubliceerd. Finse belasting van 30 % op rente wordt aan de bron ingehouden.

Uw geld terugkrijgen

Het geld komt terug met elke maandelijkse termijn en kan naar uw bankrekening worden overgemaakt wanneer u wilt. Een secundaire markt om leningen eerder te verkopen wordt op de openbare pagina's niet beschreven, dus houd er rekening mee dat u elke lening aanhoudt tot die is afgelost; incasso van late leningen kan maanden of jaren duren.

Ons oordeel

Rendement: hoog — de openstaande leningen betalen tot 10,6 % per jaar, maar er wordt geen gerealiseerd gemiddelde na verliezen gepubliceerd. Risico: hoog (hoger betekent meer risico) — gemiddeld liep 15,0 % van de leningen op 1 januari 2026 meer dan 90 dagen achter, en het onderpand dekt meestal niet de hele lening. Risico-rendement: laag — alleen aangeboden tarieven worden gepubliceerd, tegenover een wanbetalingspercentage van 15 %.

Regelgeving

Licentie / Regelgeving: Vauraus Suomi Oyj (bedrijfs-ID 2440326-9) heeft vergunningen van de Finse financiële toezichthouder (FIN-FSA) als Europese aanbieder van crowdfundingdiensten en als betalingsinstelling. Het vergunningsnummer staat niet op de pagina's vermeld. Geen beleggerscompensatiestelsel dekt de leningen.

Functionaliteit

Auto-investeren: Ja
Beoordeling van de deal: Nee
Secundaire markt: Nee
Betalingsprovider: Vauraus Suomi Oyj zelf, als betalingsinstelling met een vergunning van de FIN-FSA. Het geld van beleggers staat op een aparte rekening voor klantengelden; het platform zegt dat zijn eigen schuldeisers er geen recht op zouden hebben. De bank die de rekening houdt, wordt niet genoemd.

Voor beleggers

Beperkingen: Particulieren uit EU-landen die zich kunnen identificeren met Finse internetbankiergegevens, en in Finland geregistreerde bedrijven. Niet-ervaren beleggers doen de Europese kennistoets en krijgen een bedenktijd van vier dagen. De dienst is alleen in het Fins beschikbaar.
Prijzen:
  • Inschrijvingskosten: 1% van het belegde bedrag, leningen tot 12 maanden, ook bij herbelegging
  • Inschrijvingskosten: 2% van het belegde bedrag, leningen langer dan 12 maanden, ook bij herbelegging
  • Administratieve taken: 1% per jaar, over de oorspronkelijke hoofdsom en rente, afgetrokken van elke termijn
  • Minimum investment: 100 EUR

    Nuttige informatie

    Is Vauraus gereguleerd?

    Ja. Vauraus Suomi Oyj is vergund door de Finse financiële toezichthouder (FIN-FSA) als aanbieder van crowdfundingdiensten en als betalingsinstelling. Geen beleggerscompensatiestelsel dekt de leningen.

    Wie houdt mijn geld?

    Vauraus zelf, als vergunde betalingsinstelling, op een aparte rekening voor klantengelden. Het platform zegt dat zijn eigen schuldeisers geen recht op dat geld zouden hebben.

    Wat is de minimale inleg?

    De openbare pagina's die op 1 november 2026 zijn gelezen, vermelden geen minimum per lening; het wordt getoond wanneer u belegt.

    Welk rendement en welke verliezen tot nu toe?

    Openstaande leningen betalen 7,65 % tot 10,6 % per jaar (1 november 2026), en het platform stelt dat een gespreide portefeuille historisch ongeveer 6 % tot 8 % per jaar heeft opgeleverd. Gemiddeld had 15,0 % van de leningen op 1 januari 2026 een betaling die meer dan 90 dagen te laat was; er wordt geen gerealiseerd verliescijfer gepubliceerd.

    Wat dekt mijn belegging?

    De meeste leningen hebben een persoonlijke borg. Yrityslaina Plus-leningen hebben daarnaast bij plaatsing onderpand ter waarde van meer dan 50 % van de lening; andere leningen hebben minder of geen. Er is geen terugkoop of voorzieningenfonds.

    Kan ik automatisch beleggen?

    Ja. Een beleggingsplan belegt automatisch in leningen die aan uw criteria voldoen, en Tuotto+ herbelegt aflossingen en rente; de inschrijfkosten gelden ook voor herbelegd geld.

    Kan ik een lening eerder verkopen?

    Een secundaire markt wordt op de openbare pagina's niet beschreven, dus houd er rekening mee dat u elke lening aanhoudt tot die is afgelost. Aflossingen en rente kunnen op elk moment naar uw bankrekening worden overgemaakt.

    Welke kosten betaal ik?

    Inschrijfkosten van 1 % (leningen tot 12 maanden) of 2 % (langere leningen) van het belegde bedrag, en beheerkosten van 1 % per jaar over de oorspronkelijke hoofdsom en rente, afgetrokken van elke termijn.

    Wat gebeurt er als een lener stopt met betalen?

    Vauraus stuurt herinneringen, biedt een betalingsregeling aan en draagt de lening vervolgens over aan Intrum Oy voor incasso en, indien nodig, aan de rechtbank, tenuitvoerlegging, de borg of verkoop van het onderpand. Het platform zegt dat dit maanden of zelfs jaren kan duren.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Kwaliteit bieden 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sorteer op:
    Meest recent Oudste eerst Meer likes Meer afkeer
    Sorteer op waardering:
    Van hoog naar laag Van laag naar hoog

    Alternatief voor Vauraus

    3cirkel financiering CH

    MKB-leningen Particuliere leningen Zakelijke facturen
    Minimale investering €1000

    Afvoersnelheid GB

    Onroerend goed MKB-leningen
    Minimale investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    MKB-leningen
    Minimale investering €200

    Anaxago FR

    Onroerend goed Start-ups MKB-leningen
    Gereguleerd
    Return Level Medium
    Risk Level Hoog
    Risk Return Level
    Minimale investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    bettervest GmbH DE

    MKB-leningen Hernieuwbare energie
    Return Level Zeer hoge
    Risk Level Zeer hoge
    Risk Return Level
    Minimale investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    MKB-leningen
    Gereguleerd
    Return Level Laag
    Risk Level Hoog
    Risk Return Level
    Minimale investering €100
    Gefinancierd €53,0M