Crowdfunding-plattform

Vauraus Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Finsk plattform för crowdlending av lån till små och medelstora företag, licensierad av FIN-FSA. Öppna lån ger upp till 10,6 % per år, men i genomsnitt var 15,0 % av lånen mer än 90 dagar försenade (1 januari 2026).

Vauraus - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Hög
Högre betyder mer risk. I genomsnitt hade 15,0 % av lånen en betalning som var mer än 90 dagar försenad (per 1 januari 2026). De flesta lån har en personlig borgensman och vissa har säkerhet, men plattformen säger att säkerheten vanligtvis inte täcker hela lånet, och inga förlust- eller återvinningssiffror publiceras.
Return Level
Hög
Den högsta räntan bland lånen som var öppna den 1 november 2026 är 10,6 % per år. Ingen realiserad genomsnittlig avkastning publiceras.
Risk Return Level
en
Risk i förhållande till avkastning är låg eftersom bara erbjudna räntor publiceras, medan 15 % av lånen är mer än 90 dagar försenade; vad investerare behåller efter förluster visas inte.

Vauraus - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 10,60% Högsta räntan bland de tre lån som var öppna den 1 november 2026 (7,65 %, 8,05 % och 10,6 % per år), brutto före avgifter och förluster. Plattformen hävdar att en väl diversifierad portfölj historiskt har betalat ungefär 6 % till 8 % per år; ingen realiserad siffra efter förluster publiceras.
Förlustnivåer
Andel fallerade lån: 15,00% Andel av de lån som var i normal status vid periodens början och som hade minst en betalning som var mer än 90 dagar försenad, plattformens genomsnitt per 1 januari 2026. Yrityslaina Plus-lån 8,3 %, Yrityslaina-lån 15,6 %; plattformen räknar med 15,1 % för 2026.

Vauraus – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
1000 gefinancierde projecten
350,0M EUR funded amount

Vauraus – För- och nackdelar

PROS
Licensierad av FIN-FSA som crowdfundingtjänsteleverantör och betalningsinstitut; mer än 350 miljoner € förmedlade till över 1.000 företag.
Publicerar EU:s andel fallerade lån med definition och per lånetyp: 15,0 % i genomsnitt, 8,3 % för lån med säkerhet (1 januari 2026).
Automatisk investering efter kriterier och automatisk återinvestering av amorteringar (Tuotto+).
Lån som var öppna den 1 november 2026 ger 7,65 % till 10,6 % per år.
CONS
I genomsnitt hade 15,0 % av lånen en betalning som var mer än 90 dagar försenad den 1 januari 2026, och 15,1 % förväntas för 2026.
Inga siffror för realiserade förluster, avskrivningar eller återvinning och ingen plattformsövergripande avkastning efter förluster publiceras (1 november 2026).
Avgifter på 1 % till 2 % på varje investering plus 1 % per år sänker avkastningen; tjänsten finns bara på finska.
Ingen andrahandsmarknad beskrivs på de offentliga sidorna; indrivning av försenade lån kan ta månader eller år.

Om Vauraus

Vad det är

Vauraus är en finsk plattform för crowdlending där privata investerare lånar ut till finska små och medelstora företag. Den drivs av Vauraus Suomi Oyj, som har tillstånd av den finska finansinspektionen (FIN-FSA) som crowdfundingtjänsteleverantör och betalningsinstitut. Plattformen säger sig ha förmedlat mer än 350 miljoner € till över 1.000 företag, betalat mer än 40 miljoner € i ränta till investerare och återbetalat mer än 190 miljoner € i kapital (läst 1 november 2026).

Så fungerar det

Du registrerar dig gratis och väljer lån själv, eller låter en investeringsplan välja lån som matchar dina kriterier; tjänsten Tuotto+ återinvesterar amorteringar och ränta automatiskt. Låntagarna betalar tillbaka i månatliga avbetalningar av kapital och ränta, och lånen delas in i tre riskklasser: Yrityslaina Plus (med säkerhet), Yrityslaina och lån med särskild risk. Tjänsten finns bara på finska.

Avkastning

Vauraus marknadsför ingen målavkastning för portföljen. De tre lån som var öppna den 1 november 2026 ger 7,65 %, 8,05 % och 10,6 % per år. Plattformen uppger, utan period eller metod, att en väl diversifierad låneportfölj historiskt har betalat ungefär 6 % till 8 % i ränta per år. Varje investerare ser i sitt eget konto en realiserad avkastning efter kostnader och kreditförluster, men ingen plattformsövergripande siffra efter förluster publiceras.

Förluster och fallerade lån

Vauraus publicerar den andel fallerade lån som EU:s crowdfundingregler kräver: i genomsnitt hade 15,0 % av lånen minst en betalning som var mer än 90 dagar försenad (per 1 januari 2026). Per lånetyp var den 8,3 % för Yrityslaina Plus-lån och 15,6 % för Yrityslaina-lån; plattformen räknar med 15,1 % för 2026. Lån kan återgå till normal status efter en försenad betalning. Ingen realiserad förlust- eller avskrivningsgrad och inga återvinningssiffror publiceras, så det är okänt hur mycket av de försenade pengarna som till slut går förlorat.

Vad som säkrar dina pengar

Lånen går till finska små och medelstora företag, och de flesta har en personlig borgensman, vanligtvis ägaren, men inte alltid. En personlig borgen är ett löfte att betala, inte en säkerhet. Verklig säkerhet beror på lånetypen: lån av typen ”Yrityslaina Plus” har säkerhet värderad till mer än 50 % av lånet när de läggs ut (bostäder, fritidshus, affärslokaler, värdepapper eller insättningar); vanliga ”Yrityslaina”-lån har säkerhet under 50 % eller ingen; lån med särskild risk har högre risk. Säkerheten värderas externt men kan komma efter andra långivare, och plattformen säger själv att dess värde vanligtvis inte täcker hela lånet och räntan. Det finns ingen återköpsgaranti, ingen avsättningsfond och ingen garanti från plattformen, och ingen ersättningsordning för investerare. Obetalda lån går genom påminnelser, en betalningsplan, indrivning av Intrum Oy och därefter domstol, utmätning eller försäljning av säkerheten, vilket enligt plattformen kan ta månader eller till och med år. Inga återvinningssiffror publiceras.

Vem som driver den och licensen

Vauraus Suomi Oyj (företags-ID 2440326-9) är en crowdfundingtjänsteleverantör och ett betalningsinstitut, båda med tillstånd av den finska finansinspektionen (FIN-FSA); licensnumret visas inte på dess sidor. Bolaget bedriver också fakturafinansiering där det själv tar kreditrisken. Ingen ersättningsordning för investerare omfattar lånen.

Avgifter

Investerare betalar en teckningsavgift på 1 % av det investerade beloppet för lån på upp till 12 månader och 2 % för längre lån, även vid automatisk återinvestering, plus en förvaltningsavgift på 1 % per år, beräknad på lånets ursprungliga kapital och ränta och dragen från varje avbetalning. Registreringen är gratis. Avgifter för låntagare publiceras inte. Finsk skatt på 30 % på ränta dras vid källan.

Att få ut dina pengar

Pengarna kommer tillbaka med varje månatlig avbetalning och kan flyttas till ditt bankkonto när du vill. En andrahandsmarknad för att sälja lån i förtid beskrivs inte på de offentliga sidorna, så räkna med att behålla varje lån tills det är återbetalat; indrivning av försenade lån kan ta månader eller år.

Vår bedömning

Avkastning: hög — de öppna lånen ger upp till 10,6 % per år, men inget realiserat genomsnitt efter förluster publiceras. Risk: hög (högre betyder mer risk) — i genomsnitt var 15,0 % av lånen mer än 90 dagar försenade den 1 januari 2026, och säkerheten täcker vanligtvis inte hela lånet. Risk-avkastning: låg — bara erbjudna räntor publiceras, mot en andel fallerade lån på 15 %.

Regelgeving

Licens / Reglering: Vauraus Suomi Oyj (företags-ID 2440326-9) har tillstånd av den finska finansinspektionen (FIN-FSA) som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör och som betalningsinstitut. Licensnumret visas inte på dess sidor. Ingen ersättningsordning för investerare omfattar lånen.

Functionaliteit

Autoinvest: Ja
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Vauraus Suomi Oyj självt, som betalningsinstitut med tillstånd av FIN-FSA. Investerarnas pengar hålls på ett separat konto för kundmedel; plattformen säger att dess egna borgenärer inte skulle ha någon rätt till dem. Banken som håller kontot nämns inte.

Voor beleggers

Beperkingen: Privatpersoner från EU-länder som kan legitimera sig med finska internetbanksuppgifter, och företag registrerade i Finland. Icke-professionella investerare gör EU:s kunskapstest och får en betänketid på fyra dagar. Tjänsten finns bara på finska.
Priser:
  • Registreringsavgifter: 1% av det investerade beloppet, lån på upp till 12 månader, även vid återinvestering
  • Registreringsavgifter: 2% av det investerade beloppet, lån på över 12 månader, även vid återinvestering
  • Administrativa uppgifter: 1% per år, på ursprungligt kapital och ränta, dragen från varje avbetalning
  • Minimum investment: 100 EUR

    Nuttige informatie

    Är Vauraus reglerad?

    Ja. Vauraus Suomi Oyj har tillstånd av den finska finansinspektionen (FIN-FSA) som crowdfundingtjänsteleverantör och betalningsinstitut. Ingen ersättningsordning för investerare omfattar lånen.

    Vem håller mina pengar?

    Vauraus självt, som licensierat betalningsinstitut, på ett separat konto för kundmedel. Plattformen säger att dess egna borgenärer inte skulle ha någon rätt till de pengarna.

    Vad är minimiinvesteringen?

    De offentliga sidorna som lästes den 1 november 2026 anger inget minimum per lån; det visas när du investerar.

    Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

    Öppna lån ger 7,65 % till 10,6 % per år (1 november 2026), och plattformen hävdar att en diversifierad portfölj historiskt har gett ungefär 6 % till 8 % per år. I genomsnitt hade 15,0 % av lånen en betalning som var mer än 90 dagar försenad den 1 januari 2026; ingen siffra för realiserade förluster publiceras.

    Vad säkrar min investering?

    De flesta lån har en personlig borgensman. Yrityslaina Plus-lån har dessutom säkerhet värderad till mer än 50 % av lånet när de läggs ut; andra lån har mindre eller ingen. Det finns ingen återköpsgaranti eller avsättningsfond.

    Kan jag investera automatiskt?

    Ja. En investeringsplan investerar automatiskt i lån som matchar dina kriterier, och Tuotto+ återinvesterar amorteringar och ränta; teckningsavgiften gäller även återinvesterade pengar.

    Kan jag sälja ett lån i förtid?

    En andrahandsmarknad beskrivs inte på de offentliga sidorna, så räkna med att behålla varje lån tills det är återbetalat. Amorteringar och ränta kan flyttas till ditt bankkonto när som helst.

    Vilka avgifter betalar jag?

    En teckningsavgift på 1 % (lån på upp till 12 månader) eller 2 % (längre lån) av det investerade beloppet, och en förvaltningsavgift på 1 % per år på det ursprungliga kapitalet och räntan, dragen från varje avbetalning.

    Vad händer om en låntagare slutar betala?

    Vauraus skickar påminnelser, erbjuder en betalningsplan och lämnar sedan lånet till Intrum Oy för indrivning och, om det behövs, till domstol, utmätning, borgensmannen eller försäljning av säkerheten. Plattformen säger att detta kan ta månader eller till och med år.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till Vauraus

    3circlefunding CH

    Lån till små och medelstora företag Privata lån Företagsfakturor
    Minsta investering €1000

    Avrinningshastighet GB

    Fastigheter Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €200

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Låg
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €53,0M