Platforma crowdfundingowa

Vauraus Opinie

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Fińska platforma crowdlendingu dla pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw, z licencją FIN-FSA. Otwarte pożyczki płacą do 10,6 % rocznie, ale średnio 15,0 % pożyczek miało ponad 90 dni opóźnienia (1 stycznia 2026 r.).

Vauraus - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Wysoki
Wyższe oznacza większe ryzyko. Średnio 15,0 % pożyczek miało płatność opóźnioną o ponad 90 dni (na dzień 1 stycznia 2026 r.). Większość pożyczek ma osobistego poręczyciela, a niektóre mają zabezpieczenie rzeczowe, ale platforma twierdzi, że zabezpieczenie zwykle nie pokrywa całej pożyczki, i nie publikuje się danych o stratach ani odzyskach.
Return Level
Wysoki
Najwyższe oprocentowanie pożyczek otwartych 1 listopada 2026 r. wynosi 10,6 % rocznie. Nie publikuje się zrealizowanego średniego zwrotu.
Risk Return Level
zły
Stosunek zwrotu do ryzyka jest niski, ponieważ publikuje się tylko oferowane oprocentowanie, podczas gdy 15 % pożyczek ma ponad 90 dni opóźnienia; nie pokazano, ile inwestorzy zachowują po stratach.

Vauraus - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 10,60% Najwyższe oprocentowanie spośród trzech pożyczek otwartych 1 listopada 2026 r. (7,65 %, 8,05 % i 10,6 % rocznie), brutto, przed opłatami i stratami. Platforma twierdzi, że dobrze zdywersyfikowany portfel wypłacał historycznie około 6 % do 8 % rocznie; nie publikuje się zrealizowanej liczby po stratach.
Wskaźniki strat
Wskaźnik niewypłacalności: 15,00% Odsetek pożyczek, które na początku okresu były spłacane normalnie i miały co najmniej jedną płatność opóźnioną o ponad 90 dni, średnia platformy na dzień 1 stycznia 2026 r. Pożyczki Yrityslaina Plus 8,3 %, pożyczki Yrityslaina 15,6 %; platforma oczekuje 15,1 % na 2026 r.

Vauraus – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
1000 finansowane projekty
350,0M EUR funded amount

Vauraus – Zalety i wady

Zalety
Zezwolenie FIN-FSA jako dostawca usług finansowania społecznościowego i instytucja płatnicza; ponad 350 mln € przekazano ponad 1 000 firm.
Publikuje unijny wskaźnik niewypłacalności z definicją i według rodzaju pożyczki: średnio 15,0 %, 8,3 % dla pożyczek z zabezpieczeniem (1 stycznia 2026 r.).
Automatyczne inwestowanie według kryteriów i automatyczna reinwestycja spłat (Tuotto+).
Pożyczki otwarte 1 listopada 2026 r. płacą od 7,65 % do 10,6 % rocznie.
WADY
Średnio 15,0 % pożyczek miało płatność opóźnioną o ponad 90 dni na dzień 1 stycznia 2026 r., a na 2026 r. oczekuje się 15,1 %.
Nie publikuje się danych o zrealizowanych stratach, odpisach ani odzyskach ani ogólnego zwrotu platformy po stratach (1 listopada 2026 r.).
Opłaty od 1 % do 2 % od każdej inwestycji plus 1 % rocznie obniżają zwrot; usługa jest dostępna tylko po fińsku.
Na stronach publicznych nie opisano rynku wtórnego; windykacja opóźnionych pożyczek może trwać miesiące lub lata.

Informacje o Vauraus

Czym jest

Vauraus to fińska platforma crowdlendingu, na której inwestorzy prywatni pożyczają fińskim małym i średnim przedsiębiorstwom. Prowadzi ją Vauraus Suomi Oyj, mająca zezwolenie fińskiego urzędu nadzoru finansowego (FIN-FSA) jako dostawca usług finansowania społecznościowego i instytucja płatnicza. Platforma podaje, że pośredniczyła w przekazaniu ponad 350 mln € ponad 1 000 firm, wypłaciła inwestorom ponad 40 mln € odsetek i zwróciła ponad 190 mln € kapitału (odczytano 1 listopada 2026 r.).

Jak to działa

Rejestracja jest bezpłatna; inwestor sam wybiera pożyczki albo pozwala, by plan inwestycyjny wybierał pożyczki odpowiadające jego kryteriom; usługa Tuotto+ automatycznie reinwestuje spłaty i odsetki. Pożyczkobiorcy spłacają w miesięcznych ratach kapitału i odsetek, a pożyczki dzielą się na trzy klasy ryzyka: Yrityslaina Plus (z zabezpieczeniem), Yrityslaina i pożyczki o szczególnym ryzyku. Usługa jest dostępna tylko po fińsku.

Zwroty

Vauraus nie reklamuje docelowego zwrotu z portfela. Trzy pożyczki otwarte 1 listopada 2026 r. płacą 7,65 %, 8,05 % i 10,6 % rocznie. Platforma twierdzi, bez podania okresu ani metody, że dobrze zdywersyfikowany portfel pożyczek wypłacał historycznie około 6 % do 8 % odsetek rocznie. Każdy inwestor widzi na własnym koncie zrealizowany zwrot po kosztach i stratach kredytowych, ale nie publikuje się żadnej ogólnej liczby dla platformy po stratach.

Straty i niewypłacalność

Vauraus publikuje wskaźnik niewypłacalności wymagany przez unijne przepisy o finansowaniu społecznościowym: średnio 15,0 % jej pożyczek miało co najmniej jedną płatność opóźnioną o ponad 90 dni (na dzień 1 stycznia 2026 r.). Według rodzaju pożyczki było to 8,3 % dla pożyczek Yrityslaina Plus i 15,6 % dla pożyczek Yrityslaina; platforma oczekuje 15,1 % na 2026 r. Pożyczki mogą wrócić do statusu normalnego po opóźnieniu w płatności. Nie publikuje się ani wskaźnika zrealizowanych strat lub odpisów, ani danych o odzyskach, więc nie wiadomo, jaka część zaległych pieniędzy zostanie ostatecznie utracona.

Co zabezpiecza pieniądze

Pożyczki trafiają do fińskich małych i średnich przedsiębiorstw, a większość ma osobistego poręczyciela, zwykle właściciela, choć nie zawsze. Poręczenie osobiste to obietnica zapłaty, a nie zabezpieczenie rzeczowe. Rzeczywiste zabezpieczenie zależy od rodzaju pożyczki: pożyczki „Yrityslaina Plus” mają w chwili ogłoszenia zabezpieczenie o wartości ponad 50 % pożyczki (mieszkania, domy letniskowe, lokale firmowe, papiery wartościowe lub depozyty); zwykłe pożyczki „Yrityslaina” mają zabezpieczenie poniżej 50 % lub nie mają go wcale; pożyczki o szczególnym ryzyku niosą wyższe ryzyko. Zabezpieczenie jest wyceniane zewnętrznie, ale może być w kolejności za innymi pożyczkodawcami, a sama platforma przyznaje, że jego wartość zwykle nie pokrywa całej pożyczki i odsetek. Nie ma odkupu, funduszu rezerwowego ani gwarancji platformy, ani systemu rekompensat dla inwestorów. Niespłacane pożyczki przechodzą przez przypomnienia, plan spłat, windykację przez Intrum Oy, a następnie sąd, egzekucję lub sprzedaż zabezpieczenia, co według platformy może trwać miesiące, a nawet lata. Nie publikuje się danych o odzyskach.

Kto ją prowadzi i licencja

Vauraus Suomi Oyj (identyfikator firmy 2440326-9) jest dostawcą usług finansowania społecznościowego i instytucją płatniczą, obie z zezwoleniem fińskiego urzędu nadzoru finansowego (FIN-FSA); numer licencji nie jest podany na jej stronach. Prowadzi też działalność w zakresie finansowania faktur, w której sama ponosi ryzyko kredytowe. Pożyczek nie obejmuje żaden system rekompensat dla inwestorów.

Opłaty

Inwestorzy płacą opłatę subskrypcyjną w wysokości 1 % zainwestowanej kwoty przy pożyczkach do 12 miesięcy i 2 % przy dłuższych, także przy automatycznej reinwestycji, plus opłatę za zarządzanie w wysokości 1 % rocznie, liczoną od pierwotnego kapitału i odsetek pożyczki i potrącaną z każdej raty. Rejestracja jest bezpłatna. Opłaty dla pożyczkobiorców nie są publikowane. Fiński podatek w wysokości 30 % od odsetek jest pobierany u źródła.

Wycofanie pieniędzy

Pieniądze wracają z każdą miesięczną ratą i można je przelać na rachunek bankowy, kiedy się chce. Rynek wtórny do sprzedaży pożyczek przed terminem nie jest opisany na stronach publicznych, więc należy zakładać, że każda pożyczka będzie trzymana do spłaty; windykacja opóźnionych pożyczek może trwać miesiące lub lata.

Nasza ocena

Zwrot: wysoki — otwarte pożyczki płacą do 10,6 % rocznie, ale nie publikuje się zrealizowanej średniej po stratach. Ryzyko: wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko) — średnio 15,0 % pożyczek miało ponad 90 dni opóźnienia na dzień 1 stycznia 2026 r., a zabezpieczenie zwykle nie pokrywa całej pożyczki. Stosunek ryzyka do zwrotu: niski — publikuje się tylko oferowane oprocentowanie, wobec wskaźnika niewypłacalności 15 %.

Regulacja

Licencja / Regulacje: Vauraus Suomi Oyj (identyfikator firmy 2440326-9) posiada licencje fińskiego urzędu nadzoru finansowego (FIN-FSA) jako europejski dostawca usług finansowania społecznościowego i jako instytucja płatnicza. Numer licencji nie jest podany na jej stronach. Pożyczek nie obejmuje żaden system rekompensat dla inwestorów.

Funkcjonalność

Autoinvest: Tak
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Sama Vauraus Suomi Oyj, jako instytucja płatnicza z zezwoleniem FIN-FSA. Pieniądze inwestorów są przechowywane na oddzielnym rachunku środków klientów; platforma twierdzi, że jej własni wierzyciele nie mieliby do nich prawa. Bank prowadzący rachunek nie jest wymieniony.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby prywatne z krajów UE, które mogą się identyfikować za pomocą fińskich danych bankowości internetowej, oraz firmy zarejestrowane w Finlandii. Inwestorzy niedoświadczeni przechodzą unijny test wiedzy i mają czterodniowy okres na namysł. Usługa jest dostępna tylko po fińsku.
Cennik:
  • Opłaty rejestracyjne: 1% zainwestowanej kwoty, pożyczki do 12 miesięcy, także przy reinwestycji
  • Opłaty rejestracyjne: 2% zainwestowanej kwoty, pożyczki powyżej 12 miesięcy, także przy reinwestycji
  • Zadania administracyjne: 1% rocznie, od pierwotnego kapitału i odsetek, potrącane z każdej raty
  • Minimum investment: 100 EUR

    Przydatne informacje

    Czy Vauraus jest regulowana?

    Tak. Vauraus Suomi Oyj ma zezwolenie fińskiego urzędu nadzoru finansowego (FIN-FSA) jako dostawca usług finansowania społecznościowego i instytucja płatnicza. Pożyczek nie obejmuje żaden system rekompensat dla inwestorów.

    Kto przechowuje moje pieniądze?

    Sama Vauraus, jako instytucja płatnicza z zezwoleniem, na oddzielnym rachunku środków klientów. Platforma twierdzi, że jej własni wierzyciele nie mieliby prawa do tych pieniędzy.

    Jaka jest minimalna kwota inwestycji?

    Strony publiczne odczytane 1 listopada 2026 r. nie podają minimum na pożyczkę; jest ono pokazywane podczas inwestowania.

    Jakie zwroty i jakie straty dotychczas?

    Otwarte pożyczki płacą od 7,65 % do 10,6 % rocznie (1 listopada 2026 r.), a platforma twierdzi, że zdywersyfikowany portfel przynosił historycznie około 6 % do 8 % rocznie. Średnio 15,0 % pożyczek miało płatność opóźnioną o ponad 90 dni na dzień 1 stycznia 2026 r.; nie publikuje się liczby zrealizowanych strat.

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    Większość pożyczek ma osobistego poręczyciela. Pożyczki Yrityslaina Plus mają dodatkowo zabezpieczenie o wartości ponad 50 % pożyczki w chwili ogłoszenia; inne pożyczki mają mniej lub wcale. Nie ma odkupu ani funduszu rezerwowego.

    Czy mogę inwestować automatycznie?

    Tak. Plan inwestycyjny inwestuje automatycznie w pożyczki odpowiadające kryteriom inwestora, a Tuotto+ reinwestuje spłaty i odsetki; opłata subskrypcyjna dotyczy także reinwestowanych pieniędzy.

    Czy mogę sprzedać pożyczkę wcześniej?

    Rynek wtórny nie jest opisany na stronach publicznych, więc należy zakładać, że każda pożyczka będzie trzymana do spłaty. Spłaty i odsetki można w każdej chwili przelać na rachunek bankowy.

    Jakie opłaty ponoszę?

    Opłata subskrypcyjna 1 % (pożyczki do 12 miesięcy) lub 2 % (dłuższe pożyczki) zainwestowanej kwoty oraz opłata za zarządzanie 1 % rocznie od pierwotnego kapitału i odsetek, potrącana z każdej raty.

    Co się stanie, jeśli pożyczkobiorca przestanie płacić?

    Vauraus wysyła przypomnienia, proponuje plan spłat, a potem przekazuje pożyczkę Intrum Oy do windykacji i, jeśli to konieczne, do sądu, egzekucji, poręczyciela lub sprzedaży zabezpieczenia. Platforma twierdzi, że może to trwać miesiące, a nawet lata.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Alternatywa dla Vauraus

    3circlefunding CH

    Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
    Minimalna inwestycja €1000

    Szybkość drenażu GB

    Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €81,43M

    Acredius CH

    Pożyczki dla MŚP
    Minimalna inwestycja €200

    Anaxago FR

    Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €50
    Finansowane €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Niski
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €100
    Finansowane €53,0M