Platforma crowdfundingowa

BLAST Opinie

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Francuski płatny klub inwestowania w start-upy, z zezwoleniem AMF od 2023 roku: po rocznej opłacie od 1 500 € do 10 000 € inwestuje się od 500 € na transakcję w start-upy Y Combinator, w późnej fazie i europejskie. 300 mln € zainwestowanych przez członków (październik 2026).

BLAST - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Wysoki
Wyższe oznacza większe ryzyko. Blast nie publikuje danych o upadłych spółkach, więc inwestorzy nie mogą zobaczyć, jak często traci się pieniądze; platformy z dobrymi wynikami zwykle je publikują. Jego historia pokazuje tylko zwycięzców, nagłówek o „zyskach” nie jest zdefiniowany, a spółka operacyjna nie składa sprawozdań.
Return Level
Bardzo Wysokie
Blast celuje w do 10 do 15 razy wpłacona kwota w ciągu 8 do 10 lat dla transakcji seed Y Combinator (październik 2026). To cele; wybrane wyjścia zwróciły 2,6 do 8 razy, przed opłatami, a zysk portfela nie jest publikowany.
Risk Return Level
Średni
W przypadku udziałów w start-upach przykładamy większą wagę do zwycięzców niż do upadków, co daje relację ryzyka do zysku na poziomie średnim, między wysokim ryzykiem a bardzo wysokim zyskiem: nawet jeśli połowa spółek upadnie, portfel może wypaść dobrze, jeśli kilka zwróci dziesięciokrotność wpłaconej kwoty. Udziały w start-upach są z natury wysokiego ryzyka i wysokiego zysku, a wyjścia trwają latami.

BLAST – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
Liczba inwestorów 4000 inwestorzy
250 finansowane projekty
300,0M EUR funded amount

BLAST – Zalety i wady

Zalety
Dostęp do start-upów Y Combinator, rzadko otwartych dla europejskich inwestorów detalicznych, obok transakcji w późnej fazie i europejskich.
Wybrane wyjścia zwróciły 3,3 raza (Groq), 2,6 raza (Flease) i 8 razy (Akka, pierwsza połowa 2026 roku), przed opłatami.
Rynek odsprzedaży tylko dla członków dla transakcji europejskich, na którym według Blast zmieniło właściciela ponad 15 mln €.
Zezwolenie francuskiego AMF jako europejski dostawca finansowania społecznościowego od 21 sierpnia 2023 roku; publiczna ocena 4,9 na 5 (2 113 opinii, sierpień 2026).
WADY
Wysokie, warstwowe opłaty: członkostwo od 1 500 € do 10 000 € rocznie, od 3% do 5% od inwestycji, od 1% do 2% rocznie przez 5 do 10 lat oraz 20% zysków.
Nie publikuje się zysku portfela ani upadków; historia pokazuje tylko zwycięzców, a liczba 24 mln € „zysków” nie jest zdefiniowana.
BLAST SAS nie złożył publicznych sprawozdań do sierpnia 2026 roku, mimo 300 mln € zainwestowanych za jego pośrednictwem.
Większość pieniędzy zainwestowano w 2025 i 2026 roku, przy okresach utrzymywania od 3 do 10 lat, więc upadki prawdopodobnie jeszcze przed nami.
Brak terminu zapadalności; odsprzedaż ograniczona do innych członków i transakcji europejskich, bez obiecanego kupca.

Informacje o BLAST

Czym jest

BLAST, zwany też Blast Club, to francuski klub z płatnym członkostwem do inwestowania w start-upy, założony w 2022 roku i prowadzony z Paryża przez BLAST SAS. Trzeba zapłacić roczne członkostwo, zanim można zobaczyć jakąkolwiek transakcję lub do niej dołączyć. Blast twierdzi, że jego członkowie zainwestowali od 2023 roku 300 mln € w ponad 250 start-upów oraz że zarejestrowało się ponad 14 000 członków (październik 2026). Liczba 250 obejmuje każdą spółkę w grupach Y Combinator, w które inwestuje; niezależne bazy danych odnotowują około 46 do 48 odrębnych inwestycji.

Jak to działa

Wybiera się poziom członkostwa, od 1 500 € rocznie (Bronze) do 10 000 € (Diamond); opłaty nie można wykorzystać do inwestowania. Następnie inwestuje się od 500 € na transakcję, do limitu ustalonego przez poziom: Bronze pozwala na 2 000 € na transakcję i 10 000 € rocznie, Diamond nie ma limitu. Każda transakcja przechodzi przez własną francuską spółkę holdingową, więc inwestor posiada udziały w tym podmiocie, a nie bezpośrednio w start-upie. Są cztery programy: młode spółki Y Combinator (seed i Series A), duże spółki w późnej fazie przed wejściem na giełdę oraz europejskie start-upy od seed do Series B.

Zyski

Blast nie publikuje zysku dla całego portfela. Pokazuje docelowe mnożniki według programu: 10 do 15 razy wpłacona kwota w ciągu 8 do 10 lat dla transakcji seed Y Combinator, 10 do 12 razy dla Series A, 2 do 5 razy dla spółek w późnej fazie i 3 do 10 razy dla europejskich start-upów. To cele, nie wyniki. Pokazuje też wybrane transakcje: Groq zwrócił 3,3 raza wpłaconą kwotę (104% rocznie), Flease 2,6 raza (34% rocznie), a Akka 8 razy (wyjście zakończone w pierwszej połowie 2026 roku), wszystko przed opłatami, podatkami i efektami walutowymi; Blaxel jest wyceniony na 6,8 raza na papierze. Strona główna deklaruje 24 mln € „zysków wygenerowanych przez członków” (w sierpniu 2026 roku było to 14 mln €), nie mówiąc, co jest liczone. Wobec 300 mln € zainwestowanych to około 8% łącznie, nie rocznie, obliczone na podstawie danych samej platformy.

Straty i niewypłacalność

Blast nie publikuje żadnych danych o upadłych lub zdewaluowanych spółkach. Jego strona portfela oznacza trzy wyjścia i żadnych upadków wśród około 69 wymienionych spółek. To nie jest realistyczny obraz dla młodych start-upów, z których zwykle wiele upada. Większość pieniędzy zainwestowano w 2025 i 2026 roku, podczas gdy deklarowane okresy utrzymywania to 3 do 10 lat, więc upadki prawdopodobnie jeszcze przed nami i nie można ich jeszcze poznać.

Co zabezpiecza Twoje pieniądze

Nic nie zabezpiecza Twoich pieniędzy. Posiadasz udziały w podmiocie holdingowym, który ma mniejszościowy udział w młodej spółce, bez zabezpieczenia, odkupu, ubezpieczenia ani systemu rekompensat; sama platforma ostrzega, że głównym ryzykiem jest utrata wszystkiego, co się zainwestuje. Prawa głosu i informacji wykonuje się przez ten podmiot, a nie bezpośrednio w spółce. Gotówkę czekającą na zainwestowanie przechowuje instytucja płatnicza Lemonway, a nie Blast. Opłaty już zapłacone nie są zwracane, jeśli spółka upadnie.

Kto za tym stoi i licencja

BLAST SAS (Paryż, numer spółki 915 236 640, założona 5 lipca 2022 roku) ma zezwolenie francuskiego organu nadzoru rynków, AMF, jako dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie unijnych przepisów (nr FP-2023-12, od 21 sierpnia 2023 roku), z paszportem na Belgię i Luksemburg. Kierują nią Anthony Bourbon (prezes) i Samuel Guez (dyrektor zarządzający). Do sierpnia 2026 roku nie złożono publicznych sprawozdań spółki, mimo że obsługuje setki milionów euro pieniędzy członków. W lipcu 2024 roku francuska prasa finansowa opisała jedną rundę finansowania na 30 mln € jako w dużej mierze sprzedaż akcji przez założycieli, na której Blast zarobił prowizję 9%. Nie są znane żadne działania organu nadzoru. Publiczna ocena 4,9 na 5 (2 113 opinii, sierpień 2026).

Opłaty

Opłaty występują w czterech warstwach. Roczne członkostwo kosztuje od 1 500 € do 10 000 €. Każda inwestycja niesie jednorazową opłatę za strukturyzację w wysokości 5% (Bronze i Silver), 4% (Gold i Platinum) lub 3% (Diamond). Podmiot inwestycyjny płaci Blast od 1% do 2% rocznie przez 5 do 10 lat, zależnie od start-upu. Blast pobiera też 20% każdego zysku przy sprzedaży udziałów. Dla członka Bronze inwestującego 2 000 € w pierwszym roku samo członkostwo to 1 500 €. Opłaty na rynku odsprzedaży nie są podane.

Odzyskanie pieniędzy

Zwykle nie można wyjść, kiedy się chce. Nie ma terminu zapadalności; pieniądze wracają tylko wtedy, gdy spółka zostanie sprzedana lub wprowadzona na giełdę albo gdy sprzeda się innemu członkowi. Blast prowadzi rynek odsprzedaży tylko dla członków dla transakcji europejskich; twierdzi, że zmieniło tam właściciela ponad 15 mln € (bez daty), ale nie obiecuje, że znajdzie się kupiec. Umowy wspólników pozwalają na odsprzedaż po pięciu latach. Należy liczyć się z oczekiwaniem 5 do 10 lat.

Nasza ocena

Zysk: bardzo wysoki — cele sięgają do 15 razy wpłacona kwota, a niektóre transakcje zwróciły 2,6 do 8 razy, ale nie publikuje się wyniku dla całego portfela. Ryzyko: wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko) — nie publikuje się danych o upadkach, historia pokazuje tylko zwycięzców, wyeksponowana liczba zysków nie jest zdefiniowana, a spółka nie składa sprawozdań. Stosunek ryzyka do zysku: średni — w przypadku udziałów w start-upach przykładamy większą wagę do zwycięzców niż do upadków, co plasuje go między wysokim ryzykiem a bardzo wysokim zyskiem; nawet jeśli połowa spółek upadnie, portfel może wypaść dobrze, jeśli kilka zwróci dziesięciokrotność wpłaconej kwoty.

Regulacja

Licencja / Regulacje: BLAST SAS (Paryż, RCS 915 236 640) ma zezwolenie francuskiej Autorité des Marchés Financiers (AMF) jako dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia (UE) 2020/1503, nr FP-2023-12, od 21 sierpnia 2023 roku, na plasowanie instrumentów kapitałowych za pośrednictwem właścicieli projektów lub spółek celowych oraz przekazywanie zleceń, z paszportem na Belgię i Luksemburg. Żaden system gwarancji depozytów ani rekompensat dla inwestorów nie pokrywa strat inwestycyjnych.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Tak
Dostawca płatności: Lemonway, francuska instytucja płatnicza z zezwoleniem ACPR (nr 16568), przechowuje pieniądze członków; Blast działa jako jej agent usług płatniczych (nr 730073) i sam nie przechowuje pieniędzy klientów. Po zainwestowaniu pieniądze trafiają do podmiotu holdingowego transakcji.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Tylko płacący członkowie (od 1 500 € do 10 000 € rocznie). Minimum 500 € na transakcję; limity na transakcję i na rok zależą od poziomu, od 2 000 € na transakcję i 10 000 € rocznie (Bronze) do bez limitu (Diamond). Głównie rezydenci Francji, z paszportem na Belgię i Luksemburg; francuskie ulgi podatkowe dotyczą tylko francuskich rezydentów podatkowych.
Cennik:
  • Opłaty rejestracyjne: EUR 1 500 rocznie za członkostwo Bronze, do 10 000 € za Diamond; nie można go zainwestować
  • Investor fee: 5% jednorazowa opłata za strukturyzację od inwestycji (Bronze, Silver); 4% Gold, Platinum; 3% Diamond
  • Zadania administracyjne: 2% rocznie, od 1% do 2%, obciążające podmiot inwestycyjny przez 5 do 10 lat
  • Investor fee: 20% zysków kapitałowych przy sprzedaży udziałów, tylko jeśli jest zysk
  • Minimum investment: 500 EUR

    BLAST - Artykuły

    Top advantages of startup investing for European investors
    Discover the advantages of startup investing for European investors. Unlock potential returns and diversify your portfolio with insights from recent …
    Maj. 01.2026
    Video thumbnail for 🇪🇺 Aktualności dotyczące europejskiego finansowania społecznościowego: ponad 20 start-upów, znaczące wyjścia z inwestycji i nowości dotyczące platform
    🇪🇺 Aktualności dotyczące europejskiego finansowania społecznościowego: ponad 20 start-upów, znaczące wyjścia z inwestycji i nowości dotyczące platform
    W tym artykule przedstawiamy ponad 20 europejskich start-upów i rozwijających się firm, w które można zainwestować już od kilkuset euro — od wschodzą…
    Kwi. 29.2026

    Przydatne informacje

    Czy BLAST jest regulowany?

    Tak. BLAST SAS ma zezwolenie francuskiego organu nadzoru rynków, AMF, jako europejski dostawca finansowania społecznościowego (nr FP-2023-12, od 21 sierpnia 2023 roku), z paszportem na Belgię i Luksemburg. Regulacja nie chroni przed utratą pieniędzy na spółce.

    Kto przechowuje moje pieniądze?

    Lemonway, francuska instytucja płatnicza z zezwoleniem ACPR, przechowuje pieniądze członków; Blast działa jako jej agent. Po zainwestowaniu pieniądze trafiają do podmiotu holdingowego dla tej transakcji, który kupuje udziały start-upu.

    Jaka jest minimalna kwota inwestycji?

    500 € na transakcję, ale dopiero po zapłaceniu rocznego członkostwa wynoszącego co najmniej 1 500 €. Najmniejszy wydatek w pierwszym roku to więc 2 000 €.

    Jakie zyski i jakie straty do tej pory?

    Zysk portfela nie jest publikowany. Wybrane transakcje zwróciły 2,6 do 8 razy wpłaconą kwotę przed opłatami (Groq, Flease, Akka), a Blaxel jest wyceniony na 6,8 raza na papierze. Nie publikuje się upadków ani odpisów. Większość z 300 mln € zainwestowano w 2025 i 2026 roku, więc wyniki są jeszcze odległe o lata.

    Co zabezpiecza moją inwestycję?

    Nic. Posiadasz udziały w podmiocie holdingowym z mniejszościowym udziałem w młodej spółce, bez zabezpieczenia, odkupu, ubezpieczenia ani systemu rekompensat. Jeśli spółka upadnie, można stracić wszystko, a opłaty już zapłacone nie są zwracane.

    Czy mogę sprzedać wcześniej?

    Tylko innemu członkowi na rynku odsprzedaży tylko dla członków, który obejmuje transakcje europejskie; kupiec nie jest obiecany. Umowy wspólników pozwalają na odsprzedaż po pięciu latach. W przeciwnym razie pieniądze wracają tylko wtedy, gdy spółka zostanie sprzedana lub wprowadzona na giełdę.

    Jakie opłaty ponoszę?

    Roczne członkostwo od 1 500 € do 10 000 €; jednorazowa opłata za strukturyzację od 3% do 5% od inwestycji, zależnie od poziomu; od 1% do 2% rocznie obciążające podmiot holdingowy przez 5 do 10 lat; oraz 20% każdego zysku przy sprzedaży udziałów.

    Co się stanie, jeśli BLAST lub spółka, którą wsparłem, upadnie?

    Jeśli spółka upadnie, akcjonariusze są spłacani jako ostatni i zwykle nic nie dostają. Udziały są posiadane przez odrębny podmiot dla każdej transakcji, a nie przez sam Blast, ale żaden system rekompensat nie pokrywa strat, a Blast nie składa publicznych sprawozdań pokazujących jego własną kondycję finansową.

    Czym są „24 mln € zysków wygenerowanych przez członków”?

    Liczba ze strony głównej, przed podatkiem dochodowym, bez definicji ani daty; wzrosła z 14 mln € w sierpniu 2026 roku. Blast nie mówi, czy liczy gotówkę z wyjść, zyski papierowe czy sprzedaże między członkami. Wobec 300 mln € zainwestowanych to około 8% łącznie.

    Ocena

    Ocena całkowita 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Oferowanie jakości 0
    Usługi i wsparcie 0
    Funkcjonalność 0
    Przezroczystość 0

    Opinie

    Sortuj wg:
    Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
    Sortuj wg oceny:
    Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

    Alternatywa dla BLAST

    Anaxago FR

    Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
    Regulowane
    Return Level Średni
    Risk Level Wysoki
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €1000
    Finansowane €940,1M

    BacktoWork IT

    Start-upy
    Minimalna inwestycja €500

    Capital Cell ES

    Start-upy
    Regulowane
    Return Level Wysoki
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €500
    Finansowane €85,0M

    Companisto DE

    Start-upy
    Regulowane
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €250
    Finansowane €396,12M

    Republic europe (ex Seedrs) GB

    Start-upy
    Regulowane
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €20
    Finansowane €3358,12M

    Crowdcube GB

    Start-upy
    Regulowane
    Return Level Bardzo Wysokie
    Risk Level Bardzo Wysokie
    Risk Return Level
    Minimalna inwestycja €10
    Finansowane €1798,99M