Crowdfunding-plattform

BLAST Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Fransk startupinvesteringsklubb med betalt medlemskap, godkänd av AMF sedan 2023: efter en årsavgift på 1 500 € till 10 000 € investerar du från 500 € per affär i Y Combinator-, sen fas- och europeiska startupbolag. 300 miljoner € investerade av medlemmar (oktober 2026).

BLAST - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Hög
Högre betyder mer risk. Blast publicerar ingen siffra för misslyckade bolag, så investerare kan inte se hur ofta pengar förloras; plattformar med goda resultat publicerar dem vanligtvis. Dess historik visar bara vinnare, rubriken om ”vinster” är inte definierad och driftsbolaget lämnar inte in några bokslut.
Return Level
Mycket Hög
Blast siktar på upp till 10 till 15 gånger pengarna över 8 till 10 år för Y Combinator-seedaffärer (oktober 2026). Det är mål; utvalda exits gav 2,6 till 8 gånger, före avgifter, och ingen portföljavkastning publiceras.
Risk Return Level
Medium
För andelar i startupbolag låter vi vinnarna väga tyngre än misslyckandena, vilket sätter risk och avkastning till medel, mellan hög risk och mycket hög avkastning: även om hälften av bolagen misslyckas kan en portfölj gå bra om några få ger tio gånger pengarna. Andelar i startupbolag är till sin natur högrisk och högavkastning, och exits tar år.

BLAST – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
Antal investerare 4000 investeerders
250 gefinancierde projecten
300,0M EUR funded amount

BLAST – För- och nackdelar

PROS
Tillgång till Y Combinator-startupbolag, som sällan är öppna för europeiska privatinvesterare, vid sidan av affärer i sen fas och europeiska affärer.
Utvalda exits gav 3,3 gånger (Groq), 2,6 gånger (Flease) och 8 gånger (Akka, första halvåret 2026), före avgifter.
En andrahandsmarknad endast för medlemmar för europeiska affärer, där Blast säger att över 15 miljoner € har bytt ägare.
Godkänd av Frankrikes AMF som europeisk leverantör av gräsrotsfinansiering sedan 21 augusti 2023; offentligt recensionsbetyg 4,9 av 5 (2 113 recensioner, augusti 2026).
CONS
Höga, lagerbaserade avgifter: medlemskap på 1 500 € till 10 000 € per år, 3% till 5% per investering, 1% till 2% per år i 5 till 10 år och 20% av vinsterna.
Ingen portföljavkastning och inga misslyckanden publiceras; historiken visar bara vinnare, och siffran 24 miljoner € i ”vinster” är inte definierad.
BLAST SAS hade inte lämnat in några offentliga bokslut i augusti 2026, trots 300 miljoner € investerade via det.
Det mesta av pengarna investerades 2025 och 2026, mot innehavstider på 3 till 10 år, så misslyckanden ligger sannolikt fortfarande framför.
Inget förfallodatum; vidareförsäljning är begränsad till andra medlemmar och europeiska affärer, utan utlovad köpare.

Om BLAST

Vad det är

BLAST, även kallat Blast Club, är en fransk klubb med betalt medlemskap för investeringar i startupbolag, grundad 2022 och driven från Paris av BLAST SAS. Du måste betala ett årligt medlemskap innan du kan se eller gå med i någon affär. Blast säger att dess medlemmar har investerat 300 miljoner € sedan 2023 i fler än 250 startupbolag och att över 14 000 medlemmar har registrerat sig (oktober 2026). Siffran 250 räknar varje bolag i de Y Combinator-grupper det investerar i; oberoende databaser registrerar omkring 46 till 48 separata investeringar.

Så fungerar det

Du väljer en medlemsnivå, från 1 500 € per år (Bronze) till 10 000 € (Diamond); avgiften kan inte användas för att investera. Du investerar sedan från 500 € per affär, upp till en gräns som bestäms av din nivå: Bronze tillåter 2 000 € per affär och 10 000 € per år, Diamond har ingen gräns. Varje affär går via ett eget franskt holdingbolag, så du äger andelar i det fordonet, inte direkt i startupbolaget. Det finns fyra program: unga Y Combinator-bolag (seed och Series A), stora bolag i sen fas före en börsnotering och europeiska startupbolag från seed till Series B.

Avkastning

Blast publicerar ingen avkastning för hela portföljen. Det visar målmultiplar per program: 10 till 15 gånger pengarna över 8 till 10 år för Y Combinator-seedaffärer, 10 till 12 gånger för Series A, 2 till 5 gånger för bolag i sen fas och 3 till 10 gånger för europeiska startupbolag. Det är mål, inte resultat. Det visar också utvalda affärer: Groq gav tillbaka 3,3 gånger pengarna (104% per år), Flease 2,6 gånger (34% per år) och Akka 8 gånger (exit genomförd under första halvåret 2026), allt före avgifter, skatter och valutaeffekter; Blaxel värderas till 6,8 gånger på papperet. Dess startsida hävdar 24 miljoner € i ”vinster genererade av medlemmar” (det var 14 miljoner € i augusti 2026), utan att säga vad som räknas. Mot 300 miljoner € investerade är det omkring 8% totalt, inte per år, beräknat utifrån plattformens egna siffror.

Förluster och fallissemang

Blast publicerar ingen siffra för misslyckade eller nedskrivna bolag. Dess portföljsida markerar tre exits och inga misslyckanden bland omkring 69 namngivna bolag. Det är ingen realistisk bild för unga startupbolag, där många vanligtvis misslyckas. Det mesta av pengarna investerades 2025 och 2026, medan de angivna innehavstiderna är 3 till 10 år, så misslyckanden ligger sannolikt fortfarande framför och kan ännu inte vara kända.

Vad som säkrar dina pengar

Ingenting säkrar dina pengar. Du äger andelar i ett holdingfordon som äger en minoritetsandel i ett ungt bolag, utan säkerhet, återköpsgaranti, försäkring eller ersättningssystem; plattformen varnar själv för att den främsta risken är att förlora allt du investerar. Dina röst- och informationsrättigheter utövas via fordonet, inte direkt i bolaget. Kontanter som väntar på att investeras hålls av betalningsinstitutet Lemonway, inte av Blast. Avgifter som redan betalats återbetalas inte om ett bolag går omkull.

Vem som driver den och licensen

BLAST SAS (Paris, bolagsnummer 915 236 640, grundat den 5 juli 2022) är godkänt av Frankrikes marknadstillsynsmyndighet AMF som leverantör av gräsrotsfinansieringstjänster enligt EU:s regler (nr FP-2023-12, sedan 21 augusti 2023), med pass till Belgien och Luxemburg. Det leds av Anthony Bourbon (ordförande) och Samuel Guez (verkställande direktör). Inga offentliga bokslut hade lämnats in för bolaget i augusti 2026, trots att det hanterar hundratals miljoner euro av medlemmarnas pengar. I juli 2024 beskrev den franska finanspressen en kapitalanskaffning på 30 miljoner € till stor del som en försäljning av aktier från grundare, på vilken Blast tjänade en provision på 9%. Ingen åtgärd från en tillsynsmyndighet är känd. Offentligt recensionsbetyg 4,9 av 5 (2 113 recensioner, augusti 2026).

Avgifter

Avgifterna kommer i fyra lager. Det årliga medlemskapet kostar 1 500 € till 10 000 €. Varje investering bär en engångsavgift för strukturering på 5% (Bronze och Silver), 4% (Gold och Platinum) eller 3% (Diamond). Investeringsfordonet betalar 1% till 2% per år till Blast i 5 till 10 år, beroende på startupbolaget. Blast tar också 20% av varje vinst när andelar säljs. För en Bronze-medlem som investerar 2 000 € under första året är enbart medlemskapet 1 500 €. Avgifter på andrahandsmarknaden anges inte.

Att få ut sina pengar

Vanligtvis kan du inte gå ut när du vill. Det finns inget förfallodatum; pengarna kommer tillbaka först när bolaget säljs eller börsnoteras, eller när du säljer till en annan medlem. Blast driver en andrahandsmarknad endast för medlemmar för europeiska affärer; det säger att över 15 miljoner € har bytt ägare där (utan datum), men lovar inte att du hittar en köpare. Aktieägaravtal tillåter vidareförsäljning efter fem år. Räkna med att vänta 5 till 10 år.

Vår bedömning

Avkastning: mycket hög — målen går upp till 15 gånger pengarna och vissa affärer har gett 2,6 till 8 gånger, men inget resultat för hela portföljen publiceras. Risk: hög (högre betyder mer risk) — inga siffror för misslyckanden publiceras, historiken visar bara vinnare, den framhävda vinstsiffran är inte definierad och bolaget lämnar inte in några bokslut. Risk och avkastning: medel — för andelar i startupbolag låter vi vinnarna väga tyngre än misslyckandena, vilket placerar det mellan hög risk och mycket hög avkastning; även om hälften av bolagen misslyckas kan en portfölj gå bra om några få ger tio gånger pengarna.

Regelgeving

Licens / Reglering: BLAST SAS (Paris, RCS 915 236 640) är godkänt av Frankrikes Autorité des Marchés Financiers (AMF) som leverantör av gräsrotsfinansieringstjänster enligt förordning (EU) 2020/1503, nr FP-2023-12, sedan 21 augusti 2023, för placering av aktiekapital via projektägare eller särskilda bolag och vidarebefordran av order, med pass till Belgien och Luxemburg. Ingen insättningsgaranti eller investerarersättning täcker investeringsförluster.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Ja
Betalingsprovider: Lemonway, ett franskt betalningsinstitut auktoriserat av ACPR (nr 16568), håller medlemmarnas pengar; Blast agerar som dess betaltjänstombud (nr 730073) och håller inga kundmedel själv. När pengarna väl är investerade går de till affärens holdingfordon.

Voor beleggers

Beperkingen: Endast betalande medlemmar (1 500 € till 10 000 € per år). Minimum 500 € per affär; gränser per affär och per år beror på nivån, från 2 000 € per affär och 10 000 € per år (Bronze) till obegränsat (Diamond). Främst bosatta i Frankrike, med pass till Belgien och Luxemburg; franska skattelättnader gäller bara för personer som är skattemässigt bosatta i Frankrike.
Priser:
  • Registreringsavgifter: EUR 1 500 per år för Bronze-medlemskap, upp till 10 000 € för Diamond; kan inte investeras
  • Investor fee: 5% engångsavgift för strukturering per investering (Bronze, Silver); 4% Gold, Platinum; 3% Diamond
  • Administrativa uppgifter: 2% per år, 1% till 2%, som debiteras investeringsfordonet i 5 till 10 år
  • Investor fee: 20% av kapitalvinster när andelar säljs, endast om det finns en vinst
  • Minimum investment: 500 EUR

    BLAST - Artikelen

    Top advantages of startup investing for European investors
    Discover the advantages of startup investing for European investors. Unlock potential returns and diversify your portfolio with insights from recent …
    Maj. 01.2026
    Video thumbnail for 🇪🇺 Nyheter om europeisk aktiebaserad crowdfunding: över 20 nystartade företag, stora försäljningar och plattformsuppdateringar
    🇪🇺 Nyheter om europeisk aktiebaserad crowdfunding: över 20 nystartade företag, stora försäljningar och plattformsuppdateringar
    I den här artikeln får du lära känna över 20 europeiska startups och tillväxtföretag som du kan investera i redan från några hundra euro – allt från …
    Apr. 29.2026

    Nuttige informatie

    Är BLAST reglerat?

    Ja. BLAST SAS är godkänt av Frankrikes marknadstillsynsmyndighet AMF som europeisk leverantör av gräsrotsfinansiering (nr FP-2023-12, sedan 21 augusti 2023), med pass till Belgien och Luxemburg. Regleringen skyddar dig inte från att förlora pengar på ett bolag.

    Vem håller mina pengar?

    Lemonway, ett franskt betalningsinstitut auktoriserat av ACPR, håller medlemmarnas pengar; Blast agerar som dess ombud. När du investerar går dina pengar till ett holdingfordon för den affären, som köper startupbolagets andelar.

    Vad är minsta investering?

    500 € per affär, men först efter att ha betalat ett årligt medlemskap på minst 1 500 €. Den minsta utgiften under första året är alltså 2 000 €.

    Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

    Ingen portföljavkastning publiceras. Utvalda affärer gav 2,6 till 8 gånger pengarna före avgifter (Groq, Flease, Akka), och Blaxel värderas till 6,8 gånger på papperet. Inga misslyckanden eller nedskrivningar publiceras. Det mesta av de 300 miljoner € investerades 2025 och 2026, så resultaten ligger fortfarande år bort.

    Vad säkrar min investering?

    Ingenting. Du äger andelar i ett holdingfordon med en minoritetsandel i ett ungt bolag, utan säkerhet, återköpsgaranti, försäkring eller ersättningssystem. Om bolaget går omkull kan du förlora allt, och avgifter som redan betalats återbetalas inte.

    Kan jag sälja i förtid?

    Bara till en annan medlem på andrahandsmarknaden endast för medlemmar, som omfattar europeiska affärer; en köpare utlovas inte. Aktieägaravtal tillåter vidareförsäljning efter fem år. I övrigt kommer pengarna tillbaka först när bolaget säljs eller börsnoteras.

    Vilka avgifter betalar jag?

    Ett årligt medlemskap på 1 500 € till 10 000 €; en engångsavgift för strukturering på 3% till 5% per investering, beroende på nivå; 1% till 2% per år som debiteras holdingfordonet i 5 till 10 år; och 20% av varje vinst när andelar säljs.

    Vad händer om BLAST eller ett bolag jag stöttat går omkull?

    Om ett bolag går omkull får aktieägare betalt sist och får vanligtvis ingenting. Dina andelar hålls via ett separat fordon för varje affär, inte av Blast självt, men inget ersättningssystem täcker förluster, och Blast lämnar inte in några offentliga bokslut som visar dess egen finansiella styrka.

    Vad är de ”24 miljoner € i vinster genererade av medlemmar”?

    En siffra på startsidan, före inkomstskatt, utan definition eller datum; den steg från 14 miljoner € i augusti 2026. Blast säger inte om den räknar kontanter från exits, vinster på papperet eller försäljningar mellan medlemmar. Mot 300 miljoner € investerade är det omkring 8% totalt.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till BLAST

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    Tillbaka till arbetet IT

    Startups
    Minsta investering €500

    Capital Cell ES

    Startups
    Bilförsäkring
    Return Level Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level Medium
    Minsta investering €500
    Gefinancierd €85,0M

    Companisto DE

    Startups
    Bilförsäkring
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level Medium
    Minsta investering €250
    Gefinancierd €396,12M

    Republic europe (ex Seedrs) GB

    Startups
    Bilförsäkring
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level Medium
    Minsta investering €20
    Gefinancierd €3358,12M

    Crowdcube GB

    Startups
    Bilförsäkring
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level Medium
    Minsta investering €10
    Gefinancierd €1798,99M