Crowdfunding-plattform

SamenInGeld Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Nederländsk crowdfundingplattform för fastigheter sedan 2015: lån med hypoteksäkerhet i Nederländerna, Spanien och Portugal från 250 €, licensierad av AFM. 299,3 miljoner € insamlade; 6,79 % nettoavkastning 2024, men fallissemangen steg kraftigt 2025.

SamenInGeld - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Medium
Högre betyder mer risk. Bara 0,29 % av det investerade har skrivits av och varje lån har hypoteksäkerhet. Vi sätter det ett steg sämre eftersom fallissemangen steg kraftigt 2025, till omkring 5,5 % av de pågående trancherna och omkring en tredjedel av projekten med blandad användning, och 17 projekt är mer än 60 dagar försenade.
Return Level
Låg
Investerare tjänade 6,79 % per år netto 2024, den enda avkastningssiffra som plattformen publicerar.
Risk Return Level
Medium
De 6,79 % för 2024 är redan efter kostnader, för lån med hypoteksäkerhet, men föregår ökningen av fallissemang 2025.

SamenInGeld - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 6,79% Genomsnittlig nettoavkastning som investerare tjänade under 2024, enligt plattformens publicering (statistik till januari 2026). Metoden förklaras inte, inte heller om avskrivningar dragits av. Ingen siffra för 2025 och ingen genomsnittlig bruttoränta publiceras.
Förlustnivåer
Realiserade förluster: 0,29% Belopp som skrivits av sedan 2015, 865 534 € fördelat på tre projekt, mot allt investerat (299,3 miljoner €), per den 31 januari 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.
Fallissemangsandel: 5,52% Andel pågående projekttrancher, till antal, i fallissemang 2025: 55 av 997, från plattformens årstabell. Fallissemang betyder 90 dagars försening eller att investerare inte återbetalats fullt ut. Omkring 31 % till 33 % i projekt med blandad användning; beräknat utifrån plattformens egna siffror.
Fallissemangsandel 2015-2025: 1,81% Genomsnitt för 2015 till 2025: 63 fallissemang på 3 476 pågående tranche-år, till antal, per den 31 januari 2026 (startsidan visar 64); beräknat utifrån plattformens egna siffror.

SamenInGeld – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
834 gefinancierde projecten
299,3M EUR funded amount

SamenInGeld – För- och nackdelar

PROS
Varje lån har hypoteksäkerhet, och investerare kan välja de första 60 % av fastighetens värde, som återbetalas först.
Bara 865 534 € avskrivet sedan 2015, 0,29 % av det investerade, fördelat på tre projekt (januari 2026).
Licensierad av AFM (nummer 32000028) och verksam sedan oktober 2015, med betalningar via ett betalningsinstitut under DNB:s tillsyn.
CONS
Fallissemangen steg kraftigt 2025 till omkring 5,5 % av de pågående trancherna och omkring en tredjedel av projekten med blandad användning; 17 projekt är mer än 60 dagar försenade.
Bara en avkastningssiffra, 6,79 % för 2024, utan metod; ingen siffra för 2025 har publicerats.
Dess siffror stämmer inte överens: 834 eller 818 projekt, 63 eller 64 fallissemang, och förseningar som räknas vid 60 dagar medan fallissemang räknas vid 90.
Ingen förtida utgång: pengarna ligger kvar i ett projekt tills ägaren återbetalar, vanligtvis i slutet av löptiden.

Om SamenInGeld

Vad det är

SamenInGeld är en nederländsk crowdfundingplattform för fastigheter från Bilthoven, verksam sedan oktober 2015. Investerare lånar ut till fastighetsägare mot hypotek på nederländska byggnader och, på senare tid, på semester- och bostadsfastigheter i Spanien och Portugal. I januari 2026 hade den samlat in 299,3 miljoner € till 834 projekt, betalat tillbaka 159,7 miljoner € och betalat 27,1 miljoner € i ränta; avgiftssidan visar lägre summor, 287 miljoner € och 818 projekt.

Så fungerar det

Du registrerar dig kostnadsfritt, verifierar din identitet via betaltjänstleverantören och väljer projekt från 250 €. Du väljer en tranche: de första 60 % av fastighetens värde, med lägre risk, eller den mer riskfyllda delen från 60 % till 90 %. Räntorna beror på tranchen, löptiden och fastighetstypen, med påslag för fastigheter med blandad användning och kommersiella fastigheter. Ränta betalas varje månad; trancherna återbetalas oftast på en gång i slutet av löptiden, när ägaren refinansierar eller säljer.

Avkastning

SamenInGeld redovisar en genomsnittlig nettoavkastning på 6,79 % per år för 2024, sin enda publicerade avkastningssiffra. Den förklarar inte metoden, om avskrivningar dragits av eller hur 2025 såg ut. Den publicerar ingen genomsnittlig bruttoränta.

Förluster och fallissemang

Förlusterna hittills är små: 865 534 € har skrivits av sedan 2015, 0,29 % av allt investerat, fördelat på tre projekt (januari 2026, beräknat utifrån plattformens egna siffror). Fallissemangen steg dock kraftigt 2025. Plattformens egen tabell visar 55 av 997 pågående projekttrancher i fallissemang 2025, omkring 5,5 %, mot nästan inga tidigare år; i byggnader med blandad användning hamnade omkring 31 % till 33 % av trancherna i fallissemang. För 2015 till 2025 är genomsnittet 63 av 3 476 tranche-år, 1,81 % (startsidan anger 64). Fallissemang betyder 90 dagars försening, eller att investerare inte återbetalats fullt ut. 17 projekt är för närvarande mer än 60 dagar efter med betalningarna.

Vad som säkrar dina pengar

Varje lån säkras med hypotek på fastigheten, i Nederländerna, Spanien eller Portugal. Varje lån delas upp i två trancher med separata hypoteksrätter i samma handling: tranche 1 täcker upp till 60 % av fastighetens värde och återbetalas först, tranche 2 täcker 60 % till 90 % och återbetalas först efter tranche 1, till en högre ränta. SamenInGeld lånar normalt ut högst 80 % av marknadsvärdet i uthyrt skick och vill alltid inneha första hypotek. Rättigheterna innehas av en separat stiftelse, Stichting Zekerheden SamenInGeld. Om en låntagare är 90 dagar försenad kräver stiftelsen först in hyran och säljer sedan fastigheten. Det finns ingen återköpsgaranti, reservfond eller garanti. Sedan 2015 har 865 534 € skrivits av fördelat på tre projekt, 0,29 % av allt investerat (januari 2026), men fallissemangen steg kraftigt 2025, särskilt i byggnader med blandad användning.

Vem som driver den och tillståndet

Plattformen drivs av SamenInGeld B.V. (Bilthoven, handelskammarnummer 59383461). Den har ett europeiskt crowdfundingtillstånd från den nederländska finansmarknadsmyndigheten AFM, nummer 32000028, och är registrerad hos AFM som kreditgivare, nummer 12042467. Betalningar går via Online Payment Platform, ett betalningsinstitut under tillsyn av De Nederlandsche Bank. Dess siffror stämmer inte alltid överens: projektantal på 834 och 818, fallissemangsantal på 63 och 64, och förseningar som räknas vid 60 dagar medan fallissemang räknas vid 90.

Avgifter

Investerare betalar en förvaltningsavgift på 0,06 % per månad på det investerade beloppet under lånets första år, 0,72 % per år, och 0,03 % per månad därefter, 0,36 % per år, avdragen från räntan; detta gäller projekt som placerats sedan den 1 januari 2025. Låntagare betalar en framgångsavgift på 2,25 % för hypotekslån eller 1,5 % för företagslån, plus 0,025 % per månad av lånet för administration (från 100 € per månad för lån utomlands).

Få ut dina pengar

Du kan inte ta ut pengar ur ett projekt innan det avslutas, och plattformen erbjuder ingen andrahandsmarknad. Du kan ångra dig inom 4 dagar efter teckningen. I övrigt kommer pengarna tillbaka när ägaren återbetalar, vanligtvis i slutet av löptiden genom refinansiering eller försäljning av fastigheten, vilket kan försenas om ägaren hamnar i svårigheter.

Vår bedömning

Avkastning: låg — investerare tjänade 6,79 % per år netto 2024, den enda publicerade avkastningssiffran. Risk: medel (högre betyder mer risk) — bara 0,29 % av det investerade har skrivits av och varje lån har hypotek, men fallissemangen steg kraftigt 2025 till omkring 5,5 % av trancherna och omkring en tredjedel i projekt med blandad användning. Avkastning i förhållande till risk: medel — de 6,79 % är redan efter kostnader, för lån med fastighetssäkerhet.

Regelgeving

Licens / Reglering: SamenInGeld B.V. (Bilthoven, KvK 59383461) har ett europeiskt tillstånd som crowdfundingtjänsteleverantör enligt artikel 12 i förordning (EU) 2020/1503, beviljat av den nederländska finansmarknadsmyndigheten (AFM), nummer 32000028, och är registrerad hos AFM som kreditgivare, nummer 12042467. Ingen insättningsgaranti eller ersättningssystem för investerare täcker lånen.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Online Payment Platform (OPP), ett betalningsinstitut under tillsyn av De Nederlandsche Bank, hanterar investerarnas pengar och skyddar kundmedel, även om SamenInGeld går omkull. Hypoteksrätterna innehas av Stichting Zekerheden SamenInGeld, vars eget konto kan hålla betalningarna igång om SamenInGeld B.V. faller bort.

Voor beleggers

Beperkingen: Privata och företagsinvesterare som registrerar sig kostnadsfritt och klarar betaltjänstleverantörens identitetskontroll (iDIN eller ett giltigt identitetsdokument, plus en iDEAL-betalning på en cent för att koppla ett bankkonto i eget namn); företag anger sina verkliga huvudmän. Från 250 € per projekt. Oerfarna investerare har en ångerfrist på 4 dagar.
Priser:
  • Administrativa uppgifter: 0.72% under första året (0,06 % per månad) på det investerade beloppet, därefter 0,36 % per år; avdragen från räntan
  • Minimum investment: 250 EUR

    För fondförvaltare

    Priser:
  • Fundraising fee: 2.25% framgångsavgift på det insamlade beloppet för hypotekslån (1,5 % för företagslån)
  • Administrativa uppgifter: 0.3% per år (0,025 % per månad) av lånebeloppet för administration
  • Nuttige informatie

    Är SamenInGeld reglerat?

    Ja. Det har ett europeiskt crowdfundingtillstånd från AFM, nummer 32000028, och är registrerat hos AFM som kreditgivare, nummer 12042467.

    Vem håller mina pengar?

    Online Payment Platform, ett betalningsinstitut under tillsyn av De Nederlandsche Bank, som håller kundmedel skyddade även om SamenInGeld går omkull. Hypoteksrätterna innehas av Stichting Zekerheden SamenInGeld.

    Vilken är minimiinvesteringen?

    250 € per projekt.

    Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

    Investerare tjänade 6,79 % per år netto 2024. 865 534 € har skrivits av fördelat på tre projekt sedan 2015, 0,29 % av det investerade. 2025 hamnade omkring 5,5 % av de pågående trancherna i fallissemang, och 17 projekt är mer än 60 dagar försenade.

    Vad säkrar min investering?

    Ett hypotek på fastigheten för varje lån. Tranche 1 (upp till 60 % av värdet) återbetalas före tranche 2 (60 % till 90 %) vid en försäljning. Det finns ingen återköpsgaranti eller garanti.

    Kan jag sälja i förtid eller ta ut pengar?

    Nej. Du kan ångra dig inom 4 dagar efter teckningen, men därefter ligger pengarna kvar i projektet tills ägaren återbetalar.

    Vilka avgifter betalar jag?

    En förvaltningsavgift på 0,06 % per månad på din investering under första året och 0,03 % per månad därefter, avdragen från räntan.

    Vad händer om SamenInGeld eller en låntagare går omkull?

    Om SamenInGeld går omkull kan säkerhetsstiftelsen hålla betalningarna igång via sitt eget konto och utse en ny förvaltare. Om en låntagare går omkull kräver stiftelsen in hyran och säljer sedan fastigheten, varvid tranche 1 återbetalas först.

    Varför steg fallissemangen 2025?

    Plattformens tabell visar fallissemang koncentrerade till byggnader med blandad användning, där omkring 31 % till 33 % av trancherna hamnade i fallissemang 2025, medan bostadsprojekt låg kvar runt 2 %. Den har inte publicerat någon avkastningssiffra för 2025.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till SamenInGeld

    Avrinningshastighet GB

    Fastigheter Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    Bergfurst DE

    Fastigheter
    Minsta investering €10
    Gefinancierd €192,29M

    Blend Network GB

    Fastigheter
    Return Level Hög
    Risk Level Väldigt låg
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €275,9M

    Bricksave GB

    Fastigheter
    Return Level Låg
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000

    Brickstarter EE

    Fastigheter
    Minsta investering €50