Platforma crowdfundingowa

My Capital Immo Opinie 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Francuska platforma obligacji nieruchomościowych z Bordeaux, od 2017 roku, prowadzona przez Happy Capital (zezwolenie AMF). Sfinansowano 52,6 mln € w 108 projektach przy średnio 9,58 %; 12,99 % z tego jest opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte postępowaniem sądowym (październik 2026).

My Capital Immo - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Średni
Wyższe oznacza większe ryzyko. Żaden projekt nie jest jeszcze zapisany jako strata, co samo w sobie oznaczałoby najniższy poziom. Podnosimy go o dwa poziomy, ponieważ 12,99 % wszystkich sfinansowanych środków jest opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte postępowaniem sądowym, 77 % kapitału pozostającego do spłaty jest opóźnione lub objęte postępowaniem windykacyjnym, a oficjalna strona z wynikami, datowana na lipiec 2024 roku, nadal nic z tego nie pokazuje. Straty mogą ostatecznie okazać się znacznie wyższe. Wysoki udział niespłaconych środków wskazuje na słabe kontrole przepływów pieniężnych pożyczkobiorców; brak dotąd ostatecznej straty wskazuje na zabezpieczenia dobrze wyceniane i egzekwowane.
Return Level
Średni
Projekty od 2017 roku mają średnie oprocentowanie umowne 9,58 % rocznie, ważone wielkością, przed opodatkowaniem (25 października 2026). Nowsze projekty płacą około 10,4 % do 10,6 %.
Risk Return Level
Średni
Średni zwrot (oprocentowanie umowne 9,58 %) przy średnim poziomie ryzyka. Większość pozostających do spłaty pieniędzy nadal trzeba odzyskać, więc to, co inwestorzy ostatecznie otrzymają, jest niepewne.

My Capital Immo - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 9,58% Średnie uzgodnione oprocentowanie 108 projektów sfinansowanych od 2017 roku, ważone wielkością, przed opodatkowaniem (tabela platformy, 25 października 2026). To stawka umowna, a nie otrzymany wynik: dotychczas spłacono tylko 39,2 % kapitału. Nowe kampanie reklamują od 10 % do 11 % rocznie.
Wskaźniki strat
Wskaźnik niewypłacalności: 12,99% Kapitał opóźniony o ponad sześć miesięcy (0,30 mln €) lub objęty postępowaniem zbiorowym albo sądowym (6,53 mln €), jako udział w 52,6 mln € sfinansowanych od 2017 roku; tabela platformy z 25 października 2026, obliczone na podstawie liczb samej platformy. Odpowiada 21,4 % nadal pozostających do spłaty 32,0 mln €.
Kapitał pozostający do spłaty, opóźniony lub w windykacji: 77,17% 24,7 mln € z nadal pozostających do spłaty 32,0 mln € jest opóźnione o ponad sześć miesięcy, objęte pozasądowym postępowaniem windykacyjnym (17,86 mln €) lub postępowaniem zbiorowym albo sądowym, stan na 25 października 2026; obliczone na podstawie liczb samej platformy. Tylko 2,29 mln € jest zaklasyfikowane jako spłacane normalnie.
Zrealizowane straty: 0,00% Żaden projekt nie jest zapisany jako ostateczna strata (tabela platformy i lista projektów, 24–25 października 2026). Odzyski nie są publikowane, a większość kapitału pozostającego do spłaty nadal jest w postępowaniach, więc straty mogą pojawić się później.
Spłacone z opóźnieniem: 47,70% 21 z 44 w pełni spłaconych projektów spłacono po terminie (tabela platformy, 25 października 2026); liczy projekty, obliczone na podstawie liczb samej platformy.

My Capital Immo – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
108 finansowane projekty
52,6M EUR funded amount

My Capital Immo – Zalety i wady

Zalety
Publikuje codzienną listę stanu każdego projektu oraz standardową francuską tabelę wskaźników z kwotami według statusu (ostatnia z 25 października 2026).
Zezwolenie francuskiego AMF jako dostawca usług finansowania społecznościowego od 9 listopada 2023 roku (FP-2023-29).
Minimum 100 €, brak opłat za subskrypcję w projektach sfinansowanych od 1 października 2023 roku oraz uzgodnione z Capsens rozwiązanie na wypadek zakończenia działalności.
Od 2017 roku żaden projekt nie został zapisany jako ostateczna strata, przy 52,6 mln € sfinansowanych (25 października 2026).
WADY
12,99 % wszystkich sfinansowanych środków (6,84 mln €) było 25 października 2026 roku opóźnionych o ponad sześć miesięcy lub objętych postępowaniem sądowym, co wskazuje na słabe kontrole tego, czy przepływy pieniężne projektów pozwolą spłacić obligacje.
77 % kapitału nadal pozostającego do spłaty (24,7 mln €) jest opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte postępowaniem windykacyjnym, a tylko 2,29 mln € jest spłacane normalnie (25 października 2026).
Oficjalna strona z wynikami jest nadal datowana na lipiec 2024 roku i pokazuje zwrot po uwzględnieniu ryzyka (9,36 %) wyższy niż maksymalny możliwy zwrot (9,03 %); brak danych o odzyskach i zbadanych sprawozdań finansowych.
Zabezpieczenia każdego projektu i wskaźnik LTV nie są pokazywane publicznie.
Obligacji nie można odsprzedać, a 21 z 44 zakończonych projektów spłacono z opóźnieniem; odsetki są wypłacane dopiero na końcu.
Nowe finansowanie spadło z 14,4 mln € w 2023 roku do 1,3 mln € w 2026 roku; publiczna ocena w recenzjach 2,7 na 5 (sierpień 2026).

Informacje o My Capital Immo

Czym jest

My Capital Immo to marka crowdfundingu nieruchomościowego spółki Happy Capital, niewielkiej firmy z Bordeaux działającej w crowdfundingu od 2013 roku. Inwestorzy kupują obligacje emitowane przez francuskich deweloperów i pośredników w obrocie nieruchomościami, głównie w rejonie Bordeaux, na południowym zachodzie i w regionie paryskim; wielu z nich kupuje, remontuje i odsprzedaje istniejące budynki. Od 2017 roku sfinansowano 52,6 mln € w 108 projektach (tabela platformy, 25 października 2026). Nowe finansowanie mocno spadło: z 14,4 mln € w 2023 roku do 1,3 mln € dotychczas w 2026 roku.

Jak to działa

Obligacje projektu subskrybuje się od 100 €. Reklamowane okresy wynoszą od 6 do 24 miesięcy; średnia dla wszystkich projektów, ważona wielkością, to 22,6 miesiąca. Odsetki nie są wypłacane po drodze: narastają i są wypłacane razem z kapitałem na końcu projektu. Od odsetek osób rezydujących we Francji przy wypłacie potrąca się 30 % podatku. Przed inwestycją trzeba wypełnić ankietę dotyczącą adekwatności.

Zwroty

Projekty od 2017 roku mają średnie oprocentowanie 9,58 % rocznie, ważone wielkością (tabela platformy, 25 października 2026). Jest to stawka uzgodniona w umowach obligacji, przed opodatkowaniem, a nie to, co inwestorzy faktycznie otrzymali. Nowsze projekty płacą więcej: 10,55 % dla 2024 roku, 10,42 % dla 2025 roku i 10,36 % dla 2026 roku, a nowe kampanie reklamują od 10 % do 11 % rocznie. Dotychczas spłacono 20,6 mln € kapitału (39,2 % wszystkiego, co sfinansowano) oraz 2,51 mln € odsetek. Starsza oficjalna strona pokazuje zwrot po uwzględnieniu ryzyka w wysokości 9,36 % od 2017 roku, ale pochodzi z lipca 2024 roku, jest wyższa niż „maksymalny możliwy” zwrot 9,03 % podany na tej samej stronie i nie odzwierciedla już stanu portfela.

Straty i niewypłacalność

Żaden projekt nie został dotąd zapisany jako ostateczna strata. Jednak duża część pieniędzy ma problemy. Według własnej tabeli platformy z 25 października 2026 roku 6,84 mln € jest opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte postępowaniem zbiorowym albo sądowym: to 12,99 % wszystkich kiedykolwiek sfinansowanych środków oraz 21,4 % z nadal pozostających do spłaty 32,0 mln € (obliczone na podstawie liczb samej platformy). Kolejne 17,86 mln € (33 projekty) objęte jest pozasądowym postępowaniem windykacyjnym. Łącznie 24,7 mln €, czyli 77 % kapitału nadal pozostającego do spłaty, jest opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte postępowaniem windykacyjnym. Tylko 2,29 mln € (9 projektów) jest zaklasyfikowane jako spłacane normalnie.

Lista projekt po projekcie opowiada tę samą historię: 24 października 2026 roku 19 ze 108 projektów było opóźnionych o ponad sześć miesięcy, a 14 objętych postępowaniem sądowym, razem 33. Spośród 44 w pełni spłaconych projektów 21 spłacono z opóźnieniem. Platforma nie publikuje, ile odzyskała z nieudanych projektów. Jej oficjalna strona z wynikami, nadal datowana na lipiec 2024 roku, nie pokazuje żadnego projektu opóźnionego o ponad sześć miesięcy.

Jak czytamy te liczby: tak dużo pieniędzy w opóźnieniu lub w postępowaniach wskazuje na słabe kontrole tego, czy projekty deweloperów generują dość gotówki, by spłacić w terminie. Brak dotąd jakiejkolwiek ostatecznej straty wskazuje na zabezpieczenia, które są dobrze wyceniane i skutecznie egzekwowane, choć liczby dotyczące odzysków nie są publikowane, a większość problematycznych środków nadal jest w postępowaniach.

Co zabezpiecza pieniądze inwestora

Platforma deklaruje, że może ustanowić hipotekę na nieruchomości, zastaw na udziałach spółki pożyczkobiorcy, osobiste poręczenie dewelopera lub gwarancję płatną na pierwsze żądanie spółki dominującej. Nie pokazuje publicznie, które z tych zabezpieczeń dotyczy którego projektu ani jaką część wartości nieruchomości stanowi pożyczka; te szczegóły są w dokumencie zawierającym kluczowe informacje każdego projektu, dostępnym po rejestracji. Platforma oświadcza, że nie gwarantuje inwestycji, a wykupu, funduszu rezerwowego ani systemu rekompensat nie ma. Nie publikuje się danych o odzyskach. Mówiąc prosto: za każdą obligacją może stać zabezpieczenie, ale skoro trzy czwarte pozostających do spłaty pieniędzy jest opóźnione lub w postępowaniach, ile ono przyniesie, nie zostało jeszcze sprawdzone.

Kto za tym stoi i licencja

Platformę prowadzi Happy Capital SAS (SIREN 791 766 397, Bordeaux), założona w marcu 2013 roku, z kapitałem zakładowym 10 783 €. Od 9 listopada 2023 roku ma zezwolenie francuskiego nadzorcy rynku, AMF, jako dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie unijnego rozporządzenia o finansowaniu społecznościowym (numer FP-2023-29). To samo zezwolenie obejmuje jej platformę kapitałową dla startupów, Happy Capital. Nie znaleziono ostrzeżenia ani działań nadzorcy wobec niej. Nie publikuje zbadanych sprawozdań finansowych. Gdyby Happy Capital zakończyła działalność, Capsens przejąłby odbieranie spłat i przekazywanie ich inwestorom.

Opłaty

Inwestorzy nie płacą opłat za subskrypcję w projektach sfinansowanych od 1 października 2023 roku; w wcześniejszych projektach opłaty obowiązywały. Nie podano innych opłat dla inwestorów. Platforma jest opłacana przez deweloperów i nie publikuje, ile. Od odsetek osoby rezydujące we Francji płacą podatek ryczałtowy 30 %, potrącany przy wypłacie.

Odzyskanie pieniędzy

Nie można sprzedać przed terminem: platforma oświadcza, że odsprzedaż obligacji będzie niemożliwa. Pieniądze pozostają w każdym projekcie, dopóki deweloper nie spłaci, a przy wielu projektach opóźnionych lub w postępowaniach może to potrwać znacznie dłużej niż reklamowany okres. Gotówkę na rachunku płatniczym można wypłacić.

Nasza ocena

Zwrot: średni — projekty od 2017 roku mają średnie oprocentowanie umowne 9,58 % rocznie (październik 2026). Ryzyko: średnie (wyższe oznacza większe ryzyko) — żaden projekt nie jest jeszcze zapisany jako strata, co samo w sobie oznaczałoby najniższy poziom ryzyka, bardzo niski, ale podnosimy je o dwa stopnie, do średniego, ponieważ 12,99 % wszystkich sfinansowanych środków jest opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte postępowaniem sądowym, a 77 % pozostającego do spłaty kapitału jest opóźnione lub objęte postępowaniem windykacyjnym, podczas gdy oficjalna strona z wynikami nadal nic z tego nie pokazuje; straty mogą ostatecznie okazać się znacznie wyższe. Wysoki udział niespłaconych środków wskazuje na słabe kontrole przepływów pieniężnych projektów, natomiast brak dotąd ostatecznej straty wskazuje na zabezpieczenia dobrze wyceniane i egzekwowane. Stosunek ryzyka do zwrotu: średni — średni zwrot przy średnim poziomie ryzyka, przy czym większość pozostających do spłaty środków nadal trzeba odzyskać.

Regulacja

Licencja / Regulacje: Happy Capital SAS (SIREN 791 766 397, Bordeaux) ma od 9 listopada 2023 roku zezwolenie francuskiego nadzorcy rynku, AMF, jako dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia (UE) 2020/1503, numer FP-2023-29. Zezwolenie obejmuje zarówno My Capital Immo, jak i Happy Capital. Inwestycje nie są objęte żadną gwarancją ani systemem rekompensat.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Lemon Way, instytucja płatnicza zatwierdzona przez francuski nadzór bankowy (ACPR, numer 16568J). Pieniądze inwestorów są przechowywane na indywidualnych rachunkach płatniczych otwartych na ich własne nazwisko, a nie w bilansie Happy Capital.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby fizyczne i firmy. Przed inwestycją trzeba wypełnić ankietę dotyczącą adekwatności. Nie podano ograniczeń dotyczących miejsca zamieszkania; strona i dokumenty są tylko po francusku.
Minimum investment: 100 EUR

Przydatne informacje

Czy My Capital Immo jest regulowana?

Tak. Happy Capital SAS, która ją prowadzi, ma od 9 listopada 2023 roku zezwolenie francuskiego nadzorcy rynku, AMF, jako dostawca usług finansowania społecznościowego (FP-2023-29). Regulacja nie chroni inwestora przed stratami na obligacjach.

Kto przechowuje pieniądze inwestora?

Lemon Way, francuska instytucja płatnicza, przechowuje pieniądze inwestora na rachunku płatniczym otwartym na jego własne nazwisko, a nie w bilansie Happy Capital. Gdyby Happy Capital zakończyła działalność, Capsens przejąłby odbieranie i przekazywanie spłat.

Jaka jest minimalna inwestycja?

100 € na projekt.

Jakie zwroty i jakie straty dotychczas?

Projekty od 2017 roku mają średnie oprocentowanie umowne 9,58 % rocznie. Żaden projekt nie jest jeszcze zapisany jako strata, ale 25 października 2026 roku 12,99 % wszystkich sfinansowanych środków było opóźnionych o ponad sześć miesięcy lub objętych postępowaniem sądowym, a 77 % kapitału nadal pozostającego do spłaty było opóźnione lub objęte postępowaniem windykacyjnym. Dotychczas spłacono tylko 39,2 % kapitału.

Jaka część pieniędzy jest niespłacana?

Według własnej tabeli platformy z 25 października 2026 roku: 6,84 mln € (12,99 % z 52,6 mln € sfinansowanych) jest opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte postępowaniem zbiorowym albo sądowym, a kolejne 17,86 mln € objęte jest pozasądowym postępowaniem windykacyjnym. Razem to 24,7 mln €, czyli 77 % z nadal pozostających do spłaty 32,0 mln €. Tylko 2,29 mln € jest zaklasyfikowane jako spłacane normalnie.

Co zabezpiecza moją inwestycję?

Platforma może ustanowić hipotekę, zastaw na udziałach, osobiste poręczenie lub gwarancję spółki dominującej, ale nie pokazuje publicznie, które z tych zabezpieczeń dotyczy którego projektu, ani wskaźnika LTV. Nie gwarantuje inwestycji, a wykupu ani funduszu rezerwowego nie ma. Nie publikuje się danych o odzyskach.

Czy mogę sprzedać przed terminem lub wypłacić pieniądze?

Nie. Platforma oświadcza, że odsprzedaż obligacji będzie niemożliwa. Pieniądze pozostają w każdym projekcie, dopóki nie zostanie spłacony, co w przypadku projektów opóźnionych może potrwać znacznie dłużej niż reklamowany okres.

Jakie opłaty ponoszę?

Brak opłat za subskrypcję w projektach sfinansowanych od 1 października 2023 roku i nie podano innych opłat dla inwestorów. Od odsetek osób rezydujących we Francji przy wypłacie potrąca się 30 % podatku.

Co się stanie, jeśli My Capital Immo lub deweloper upadnie?

Jeśli deweloper upadnie, platforma prowadzi windykację, najpierw pozasądowo, a potem przez sądy, wykorzystując zabezpieczenia, jakie ma projekt; może to potrwać lata i przynieść mniej, niż zainwestowano. Jeśli upadnie Happy Capital, Capsens przejąłby obsługę, a gotówka inwestora pozostałaby na jego własnym rachunku Lemon Way. Nie obowiązuje żaden system rekompensat.

Ocena

Ocena całkowita 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Oferowanie jakości 0
Usługi i wsparcie 0
Funkcjonalność 0
Przezroczystość 0

Opinie

Sortuj wg:
Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
Sortuj wg oceny:
Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

Alternatywa dla My Capital Immo

Szybkość drenażu GB

Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
Minimalna inwestycja €100
Finansowane €81,43M

Anaxago FR

Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
Regulowane
Return Level Średni
Risk Level Wysoki
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000
Finansowane €940,1M

Bergfurst DE

Nieruchomości
Minimalna inwestycja €10
Finansowane €192,29M

Blend Network GB

Nieruchomości
Return Level Wysoki
Risk Level Bardzo niewielka
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000
Finansowane €275,9M

Bricksave GB

Nieruchomości
Return Level Niski
Risk Level Bardzo Wysokie
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000

Brickstarter EE

Nieruchomości
Minimalna inwestycja €50