Platforma crowdfundingowa

Upstone Opinie 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Mała francuska platforma crowdfundingu nieruchomości od 2015 roku: obligacje deweloperów od 100 € ze średnią uzgodnioną stawką 11,57 %, pożyczono 101,3 mln €, zezwolenie AMF, ale 37 % wszystkich pożyczonych pieniędzy ma ponad sześć miesięcy opóźnienia lub jest w upadłości.

Upstone - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Bardzo Wysokie
Wyższe oznacza większe ryzyko. Roczny koszt ryzyka platformy, 3,83 %, sam w sobie dawałby poziom wysoki. Ustawiamy bardzo wysoki, o jeden stopień wyżej, ponieważ 37 % wszystkich pożyczonych pieniędzy ma ponad sześć miesięcy opóźnienia lub jest w upadłości i ten udział rośnie, nic nie odpisano, twierdzenie o 94 % terminowych projektów nie jest potwierdzone jej własnymi danymi, a nowe pożyczki prawie ustały. Straty mogą ostatecznie przekroczyć opublikowaną liczbę.
Return Level
Wysoki
Uzgodnione stawki wynoszą średnio 11,57 % rocznie we wszystkich 163 projektach od 2016 roku. To najwięcej, ile inwestorzy mogliby zarobić, gdyby każdy projekt zapłacił w całości.
Risk Return Level
zły
Własny zwrot platformy po uwzględnieniu kosztu opóźnionych i niespłaconych pożyczek wynosi 7,74 % rocznie od 2016 roku. Samo w sobie dawałoby to poziom średni, ale utrzymujemy go na poziomie niskim, o jeden stopień niżej, ponieważ ryzyko jest bardzo wysokie, a liczba prawdopodobnie spadnie w miarę księgowania strat.

Upstone - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 11,57% Średnia uzgodniona stawka we wszystkich 163 projektach od 2016 roku, ważona kwotą; maksymalny możliwy zwrot, jeśli każdy projekt zapłaci w całości (arkusz statystyk, bez daty, odczytany w październiku 2026). Własny zwrot platformy po uwzględnieniu kosztu opóźnionych i niespłaconych pożyczek wynosi 7,74 % rocznie, przed opodatkowaniem.
Wskaźniki strat
Roczny koszt ryzyka: 3,83% Roczny koszt ryzyka podawany przez platformę dla wszystkich projektów od 2016 roku (różnica między uzgodnioną stawką a zwrotem po stratach), odczytany w październiku 2026; 6,41 % dla projektów z 2022 roku. Dotąd nic nie odpisano.
Wskaźnik niewypłacalności: 37,23% Pieniądze nadal należne w projektach z ponad sześciomiesięcznym opóźnieniem (48, 29,5 mln €) lub objętych sądowymi postępowaniami upadłościowymi (18, 8,2 mln €), jako udział w 101,3 mln € pożyczonych od 2016 roku; odczytane w październiku 2026, obliczone na podstawie danych samej platformy. 35,02 % na koniec 2025 roku.
Opóźnienie do sześciu miesięcy: 2,05% 2,1 mln € nadal należne w 3 projektach z opóźnieniem do sześciu miesięcy, jako udział we wszystkich pieniądzach pożyczonych od 2016 roku; odczytane w październiku 2026, obliczone na podstawie danych samej platformy.

Upstone – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
163 finansowane projekty
101,3M EUR funded amount

Upstone – Zalety i wady

Zalety
Publikuje arkusz statystyk z liczbą i kwotami projektów według statusu, zwrotami uzgodnionymi i po stratach oraz kosztem ryzyka według roku.
Europejski dostawca crowdfundingu z zezwoleniem AMF (FP-2023-41) od grudnia 2023 roku; 80 ze 163 projektów spłacono w całości.
Uzgodnione stawki wynoszą średnio 11,57 % rocznie, a platforma podaje 7,74 % rocznie po uwzględnieniu kosztu opóźnionych i niespłaconych pożyczek.
Wejście od 100 € na projekt, z pieniędzmi przechowywanymi w escrow w Leetchi / Mangopay do zamknięcia zbiórki.
WADY
37,7 mln €, czyli 37,23 % wszystkich pożyczonych pieniędzy, ma ponad sześć miesięcy opóźnienia lub jest w upadłości (październik 2026), wobec 35,02 % na koniec 2025 roku; nic nie odpisano.
Strona główna twierdzi, że 94 % projektów zakończyło się w terminie, ale 66 ze 163 ma ponad sześć miesięcy opóźnienia lub jest w postępowaniu; arkusz statystyk nie ma daty.
Nowe pożyczki spadły z 21,2 mln € w 2022 roku do 3,1 mln € w 2025 roku, bez żadnych za 2026 rok.
Publiczna ocena 1,5 na 5 (43 opinie); operator poniósł w 2024 roku stratę 578 000 € przy przychodach 316 000 €.
Brak rynku wtórnego, a większość obligacji może zostać przedłużona o 12 miesięcy według wyboru dewelopera.

Informacje o Upstone

Czym jest

Upstone to mała francuska platforma crowdfundingu nieruchomości, prowadzona przez AM Equity w Levallois-Perret pod Paryżem i założona w 2015 roku. Inwestorzy kupują obligacje, które finansują deweloperów i handlarzy nieruchomościami. Od 2016 roku sfinansowała 163 projekty o wartości 101,3 mln € (arkusz statystyk, bez daty, odczytany w październiku 2026). Nowe pożyczki skurczyły się: 21,2 mln € w 2022 roku, 12,4 mln € w 2023, 7,5 mln € w 2024 i 3,1 mln € w 2025, a arkusz nie pokazuje pożyczek w 2026 roku. Sprzedaje też udziały w funduszach nieruchomości, poza swoją ofertą crowdfundingową.

Jak to działa

Projekty wybiera się pojedynczo, od 100 € na projekt. Każda obligacja wypłaca stałą stawkę, a terminy wahają się od kilku miesięcy do kilku lat; platforma podaje średnio około 18 miesięcy. Większość obligacji może zostać przedłużona o 12 miesięcy według wyboru dewelopera na mocy umowy obligacji. Nie ma automatycznego inwestowania. Pieniądze inwestora są najpierw zbierane i zwracane, jeśli projekt nie osiągnie celu.

Zyski

Stawki uzgodnione w obligacjach wynoszą średnio 11,57 % rocznie we wszystkich 163 projektach od 2016 roku, ważone kwotą. To najwięcej, ile inwestorzy mogliby zarobić, gdyby każdy projekt zapłacił w całości. Upstone publikuje też zwrot po uwzględnieniu kosztu opóźnionych i niespłaconych pożyczek: 7,74 % rocznie od 2016 roku, przed opodatkowaniem. Ta liczba spadła w ostatnich latach: od 10 % do 11,7 % dla projektów sfinansowanych w latach 2016–2018, 5,60 % dla 2022 i 7,32 % dla 2024. Dotychczas wypłacono 9,83 mln € odsetek. Metoda stojąca za liczbą po stratach nie jest wyjaśniona, a ponieważ dotąd nic nie odpisano, może ona spaść jeszcze bardziej.

Straty i niewypłacalność

Ponad jedna trzecia wszystkich pożyczonych pieniędzy jest w poważnych tarapatach. 48 projektów, w których nadal należne jest 29,5 mln €, ma ponad sześć miesięcy opóźnienia, a 18 projektów z należnymi 8,2 mln € objętych jest sądowymi postępowaniami upadłościowymi. Razem to 37,7 mln €, czyli 37,23 % wszystkich pieniędzy pożyczonych od 2016 roku (obliczone na podstawie danych samej platformy), wobec 35,02 % na koniec 2025 roku. Kolejne 3 projekty z należnymi 2,1 mln € mają do sześciu miesięcy opóźnienia. Upstone podaje swój roczny koszt ryzyka na 3,83 % od 2016 roku, najwyższy dla projektów sfinansowanych w 2022 roku (6,41 %). A mimo to nic nie odpisano. Na stronie głównej twierdzi, że 94 % projektów zakończyło się w terminie, czego jego własne dane nie potwierdzają: 66 ze 163 projektów ma ponad sześć miesięcy opóźnienia lub jest w postępowaniu. Inwestorzy przyznają jej publiczną ocenę 1,5 na 5 (43 opinie, sierpień 2026), a w lipcu 2026 roku jeden z inwestorów zgłosił, że spłata należna w czerwcu 2025 roku nadal jest częściowo niezapłacona.

Co zabezpiecza pieniądze inwestora

W zależności od transakcji obligacje są zabezpieczone hipoteką na nieruchomości, gwarancją płatną na pierwsze żądanie lub zastawem na udziałach spółki pożyczkobiorcy. Nie ma wykupu, funduszu rezerwowego ani ubezpieczenia. Upstone nie publikuje żadnego limitu stosunku pożyczki do wartości ani polityki wyceny. W przypadku opóźnionych i niewypłacalnych projektów dotąd częściowo spłacono 18,6 mln € kapitału, ale nie publikuje się wskaźnika odzysków i żaden nieudany projekt nie został jeszcze zamknięty. Mówiąc prosto: pewne zabezpieczenie istnieje, ale przy ponad jednej trzeciej wszystkich pożyczonych pieniędzy poważnie opóźnionych lub w upadłości i przy braku jakichkolwiek odpisów rzeczywiste straty dopiero nadejdą.

Kto za tym stoi i licencja

AM Equity SAS (numer spółki 815 138 011, Nanterre) ma od 7 grudnia 2023 roku zezwolenie francuskiego organu nadzoru rynków finansowych, AMF, jako europejski dostawca usług finansowania społecznościowego (numer FP-2023-41). Jej wcześniejsza francuska rejestracja jako doradcy zakończyła się 10 listopada 2023 roku, choć strona prawna platformy nadal ją wskazywała w sierpniu 2026 roku. AM Equity to mała firma: jej złożone sprawozdania pokazują stratę 578 000 € w 2024 roku przy przychodach 316 000 €. Nie publikuje badanych sprawozdań. Nie znaleziono żadnych działań organu nadzoru wobec niej.

Opłaty

Upstone nie publikuje na swoich publicznych stronach tabeli opłat dla inwestorów. Odsetki są wypłacane po odliczeniu francuskiego podatku w przypadku rezydentów Francji; nierezydenci potrzebują zaświadczenia podatkowego, aby otrzymać wypłatę brutto.

Odzyskanie pieniędzy

Nie można sprzedać wcześniej. Nie ma rynku wtórnego: sama platforma twierdzi, że jej obligacje nie są płynne w okresie ich trwania. Pieniądze pozostają w każdym projekcie, dopóki deweloper nie spłaci lub nie zakończy się postępowanie sądowe, a w przypadku opóźnionych projektów inwestorzy zgłaszają oczekiwanie od dwóch do trzech lat.

Nasza ocena

Zwrot: wysoki — uzgodnione stawki wynoszą średnio 11,57 % rocznie. Ryzyko: bardzo wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko) — roczny koszt ryzyka 3,83 % sam w sobie dawałby poziom wysoki, o jeden stopień niżej niż przyjęty bardzo wysoki, ale 37 % wszystkich pożyczonych pieniędzy ma ponad sześć miesięcy opóźnienia lub jest w upadłości i ten udział rośnie, nic nie odpisano, twierdzenie o terminowości nie jest potwierdzone, a nowe pożyczki prawie ustały; straty mogą ostatecznie przekroczyć opublikowaną liczbę. Stosunek zwrotu do ryzyka: niski — zwrot platformy po stratach, 7,74 %, jest utrzymany na poziomie niskim, ponieważ ryzyko jest bardzo wysokie.

Regulacja

Licencja / Regulacje: AM Equity SAS (spółka 815 138 011, RCS Nanterre) ma od 7 grudnia 2023 roku zezwolenie francuskiego organu nadzoru rynków finansowych (AMF) jako europejski dostawca usług finansowania społecznościowego na podstawie rozporządzenia (UE) 2020/1503, numer FP-2023-41, na plasowanie obligacji bez gwarancji sukcesu emisji oraz przyjmowanie i przekazywanie zleceń; nie odnotowano paszportu do innych krajów. Jej wcześniejsza rejestracja jako doradcy crowdfundingowego (ORIAS 16004136) zakończyła się 10 listopada 2023 roku. Żaden system rekompensat nie obejmuje inwestycji.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Leetchi / Mangopay przechowuje wpłaty na wydzielonym rachunku powierniczym (escrow) do zamknięcia zbiórki, po czym wypłaca je spółce projektowej; pieniądze nigdy nie przechodzą przez własne rachunki Upstone. Dokładny podmiot zawierający umowę nie jest wskazany.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Inwestorzy detaliczni i profesjonalni, głównie rezydenci podatkowi we Francji; nierezydenci mogą inwestować, ale potrzebują zaświadczenia podatkowego, aby otrzymywać odsetki brutto. Wymagane są weryfikacje tożsamości, adresu i źródła środków.
Minimum investment: 100 EUR

Przydatne informacje

Czy Upstone jest regulowana?

Tak. AM Equity SAS, która prowadzi Upstone, ma od 7 grudnia 2023 roku zezwolenie francuskiego organu nadzoru rynków finansowych, AMF, jako europejski dostawca usług finansowania społecznościowego (FP-2023-41). Regulacja nie chroni przed stratami na projektach.

Kto przechowuje moje pieniądze?

Wpłata inwestora jest przechowywana w escrow w Leetchi / Mangopay do zamknięcia zbiórki, a następnie wypłacana spółce projektowej; nigdy nie przechodzi przez rachunki Upstone. Po zainwestowaniu pieniądze są należne bezpośrednio od spółki, która wyemitowała obligacje.

Jaka jest minimalna inwestycja?

100 € na projekt w przypadku obligacji. Udziały w funduszach nieruchomości, które również sprzedaje, mają wyższe minima.

Jakie zyski i jakie straty dotychczas?

Uzgodnione stawki wynoszą średnio 11,57 % rocznie, a liczba platformy po stratach to 7,74 % rocznie od 2016 roku. Nic nie odpisano, ale 37,7 mln €, czyli 37,23 % wszystkich pożyczonych pieniędzy, ma ponad sześć miesięcy opóźnienia lub jest w upadłości (październik 2026).

Co zabezpiecza moją inwestycję?

W zależności od transakcji hipoteka na nieruchomości, gwarancja płatna na pierwsze żądanie lub zastaw na udziałach spółki pożyczkobiorcy. Nie ma wykupu, funduszu rezerwowego ani ubezpieczenia, a wskaźnik odzysków nie jest publikowany; 18,6 mln € częściowo spłacono w problematycznych projektach, ale żaden nie został zamknięty.

Czy mogę sprzedać wcześniej lub wypłacić pieniądze?

Nie. Nie ma rynku wtórnego, więc pieniądze pozostają w każdym projekcie, dopóki nie zostaną spłacone lub nie zakończy się postępowanie sądowe. Większość obligacji może też zostać przedłużona o 12 miesięcy według wyboru dewelopera.

Jakie opłaty ponoszę?

Upstone nie publikuje na swoich publicznych stronach tabeli opłat dla inwestorów. W przypadku rezydentów Francji od odsetek potrącany jest francuski podatek.

Co się stanie, jeśli Upstone lub deweloper upadnie?

Jeśli deweloper upadnie, odzyskanie pieniędzy zależy od zabezpieczenia i postępowania sądowego, które może trwać latami i przynieść mniej, niż pożyczono. Umowa obligacji jest zawarta ze spółką emitującą, więc zwrot nie zależy od samego Upstone, ale dochodzenie należności w opóźnionych projektach byłoby trudniejsze bez niego. Nie obowiązuje żaden system rekompensat.

Czy Upstone nadal finansuje nowe projekty?

Bardzo mało. Pożyczki spadły z 21,2 mln € w 2022 roku do 3,1 mln € w 2025 roku, a arkusz statystyk nie pokazuje pożyczek w 2026 roku (październik 2026).

Ocena

Ocena całkowita 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Oferowanie jakości 0
Usługi i wsparcie 0
Funkcjonalność 0
Przezroczystość 0

Opinie

Sortuj wg:
Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
Sortuj wg oceny:
Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

Alternatywa dla Upstone

Szybkość drenażu GB

Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
Minimalna inwestycja €100
Finansowane €81,43M

Anaxago FR

Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
Regulowane
Return Level Średni
Risk Level Wysoki
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000
Finansowane €940,1M

Bergfurst DE

Nieruchomości
Minimalna inwestycja €10
Finansowane €192,29M

Blend Network GB

Nieruchomości
Return Level Wysoki
Risk Level Bardzo niewielka
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000
Finansowane €275,9M

Bricksave GB

Nieruchomości
Return Level Niski
Risk Level Bardzo Wysokie
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000

Brickstarter EE

Nieruchomości
Minimalna inwestycja €50