Crowdfunding-plattform

Upstone Omdöme 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Liten fransk plattform för fastighetscrowdfunding sedan 2015: utvecklarobligationer från 100 € med en genomsnittlig överenskommen ränta på 11,57 %, 101,3 miljoner € utlånade, med tillstånd från AMF, men 37 % av alla utlånade pengar är mer än sex månader sena eller i insolvens.

Upstone - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Mycket Hög
Högre betyder mer risk. Plattformens årliga riskkostnad, 3,83 %, skulle ensam ge hög. Vi sätter mycket hög, ett steg högre, eftersom 37 % av alla utlånade pengar är mer än sex månader sena eller i insolvens och andelen ökar, inget har skrivits av, påståendet om 94 % projekt i tid inte stöds av dess egna siffror och nyutlåningen nästan har upphört. Förlusterna kan i slutändan bli större än den publicerade siffran.
Return Level
Hög
De överenskomna räntorna är i genomsnitt 11,57 % per år över alla 163 projekt sedan 2016. Det är det mesta investerare kan tjäna om varje projekt betalar i sin helhet.
Risk Return Level
en
Plattformens egen avkastning efter kostnaden för sena och obetalda lån är 7,74 % per år sedan 2016. I sig skulle det ge medel, men vi håller det på låg, ett steg lägre, eftersom risken är mycket hög och siffran sannolikt sjunker när förluster bokförs.

Upstone - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 11,57% Genomsnittlig överenskommen ränta på alla 163 projekt sedan 2016, viktad efter belopp; den högsta möjliga avkastningen om varje projekt betalar i sin helhet (statistikblad, odaterat, läst i oktober 2026). Plattformens egen avkastning efter kostnaden för sena och obetalda lån är 7,74 % per år, före skatt.
Förlustnivåer
Årlig riskkostnad: 3,83% Årlig riskkostnad som plattformen anger för alla projekt sedan 2016 (skillnaden mellan den överenskomna räntan och avkastningen efter förluster), läst i oktober 2026; 6,41 % för projekt från 2022. Inget har skrivits av ännu.
Andel fallissemang: 37,23% Pengar som fortfarande är skyldiga på projekt som är mer än sex månader sena (48, 29,5 miljoner €) eller i rättsliga insolvensförfaranden (18, 8,2 miljoner €), som andel av de 101,3 miljoner € som lånats ut sedan 2016; läst i oktober 2026, beräknat från plattformens egna siffror. 35,02 % i slutet av 2025.
Sena upp till sex månader: 2,05% 2,1 miljoner € fortfarande skyldiga på 3 projekt som är upp till sex månader sena, som andel av alla pengar som lånats ut sedan 2016; läst i oktober 2026, beräknat från plattformens egna siffror.

Upstone – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
163 gefinancierde projecten
101,3M EUR funded amount

Upstone – För- och nackdelar

PROS
Publicerar ett statistikblad med antal och belopp för projekt efter status, överenskomna avkastningar och avkastningar efter förluster samt riskkostnad per år.
Europeisk crowdfundingleverantör med tillstånd från AMF (FP-2023-41) sedan december 2023; 80 av 163 projekt återbetalade i sin helhet.
De överenskomna räntorna är i genomsnitt 11,57 % per år, och plattformen redovisar 7,74 % per år efter kostnaden för sena och obetalda lån.
Från 100 € per projekt, med pengar som hålls i escrow hos Leetchi / Mangopay tills en insamling avslutas.
CONS
37,7 miljoner €, 37,23 % av alla utlånade pengar, är mer än sex månader sena eller i insolvens (oktober 2026), upp från 35,02 % i slutet av 2025; inget avskrivet.
Startsidan påstår att 94 % av projekten avslutades i tid, men 66 av 163 är mer än sex månader sena eller i förfarande; statistikbladet saknar datum.
Nyutlåningen föll från 21,2 miljoner € 2022 till 3,1 miljoner € 2025, utan någon redovisad för 2026.
Offentligt betyg 1,5 av 5 (43 omdömen); operatören förlorade 578 000 € 2024 på intäkter om 316 000 €.
Ingen andrahandsmarknad, och de flesta obligationer kan förlängas med 12 månader efter utvecklarens val.

Om Upstone

Vad det är

Upstone är en liten fransk plattform för fastighetscrowdfunding som drivs av AM Equity i Levallois-Perret nära Paris och startade 2015. Investerare köper obligationer som finansierar fastighetsutvecklare och fastighetshandlare. Sedan 2016 har den finansierat 163 projekt värda 101,3 miljoner € (statistikblad, odaterat, läst i oktober 2026). Nyutlåningen har krympt: 21,2 miljoner € 2022, 12,4 miljoner € 2023, 7,5 miljoner € 2024 och 3,1 miljoner € 2025, och bladet visar ingen utlåning för 2026. Den säljer också andelar i fastighetsfonder, utanför sitt crowdfundingerbjudande.

Så fungerar det

Du väljer projekt ett i taget, från 100 € per projekt. Varje obligation ger en fast ränta, och löptiderna går från några månader till flera år; plattformen anger ett genomsnitt på cirka 18 månader. De flesta obligationer kan förlängas med 12 månader efter utvecklarens val enligt obligationsavtalet. Det finns ingen automatisk investering. Dina pengar samlas in först och återbetalas om ett projekt inte når sitt mål.

Avkastning

De räntor som överenskommits i obligationerna är i genomsnitt 11,57 % per år över alla 163 projekt sedan 2016, viktade efter belopp. Det är det mesta investerare kan tjäna om varje projekt betalar i sin helhet. Upstone publicerar också en avkastning efter kostnaden för sena och obetalda lån: 7,74 % per år sedan 2016, före skatt. Den siffran har sjunkit för de senaste åren: 10 % till 11,7 % för projekt som finansierades 2016 till 2018, 5,60 % för 2022 och 7,32 % för 2024. Hittills har 9,83 miljoner € i ränta betalats. Metoden bakom siffran efter förluster förklaras inte, och eftersom inget har skrivits av ännu kan den sjunka ytterligare.

Förluster och fallissemang

Mer än en tredjedel av alla utlånade pengar är i allvarliga problem. 48 projekt med 29,5 miljoner € fortfarande skyldiga är mer än sex månader sena, och 18 projekt med 8,2 miljoner € skyldiga är i rättsliga insolvensförfaranden. Tillsammans är det 37,7 miljoner €, eller 37,23 % av alla pengar som lånats ut sedan 2016 (beräknat från plattformens egna siffror), upp från 35,02 % i slutet av 2025. Ytterligare 3 projekt med 2,1 miljoner € skyldiga är upp till sex månader sena. Upstone anger sin årliga riskkostnad till 3,83 % sedan 2016, högst för projekt som finansierades 2022 (6,41 %). Ändå har den inte skrivit av något. På sin startsida säger den att 94 % av projekten avslutades i tid, vilket dess egna siffror inte stöder: 66 av 163 projekt är mer än sex månader sena eller i förfarande. Investerare ger den ett offentligt betyg på 1,5 av 5 (43 omdömen, augusti 2026), och i juli 2026 rapporterade en investerare att en återbetalning som skulle ske i juni 2025 fortfarande var delvis obetald.

Vad som säkrar dina pengar

Beroende på affären backas obligationerna upp av en inteckning i fastigheten, en garanti på första anfordran eller en pantsättning av det lånande bolagets aktier. Det finns ingen återköpsgaranti, reservfond eller försäkring. Upstone publicerar ingen gräns för belåningsgrad och ingen värderingspolicy. På de sena och insolventa projekten har 18,6 miljoner € av kapitalet delvis återbetalats hittills, men ingen återvinningsgrad publiceras och inget misslyckat projekt har ännu avslutats. Enkelt uttryckt: det finns en viss säkerhet, men med över en tredjedel av alla utlånade pengar allvarligt sena eller i insolvens och inget ännu avskrivet återstår de verkliga förlusterna.

Vem som driver plattformen och licensen

AM Equity SAS (bolagsnummer 815 138 011, Nanterre) har sedan den 7 december 2023 tillstånd från Frankrikes finansmarknadsmyndighet, AMF, som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör (nummer FP-2023-41). Dess tidigare franska registrering som rådgivare upphörde den 10 november 2023, men plattformens juridiska sida visade den fortfarande i augusti 2026. AM Equity är ett litet bolag: dess inlämnade bokslut visar en förlust på 578 000 € 2024 på intäkter om 316 000 €. Det publicerar inga reviderade bokslut. Inga åtgärder från någon tillsynsmyndighet mot bolaget hittades.

Avgifter

Upstone publicerar ingen avgiftslista för investerare på sina offentliga sidor. Ränta betalas netto efter fransk skatt för personer bosatta i Frankrike; icke-bosatta behöver ett skattebevis för att få betalt brutto.

Få ut dina pengar

Du kan inte sälja i förtid. Det finns ingen andrahandsmarknad: plattformen säger själv att dess obligationer inte är likvida under sin löptid. Dina pengar stannar i varje projekt tills utvecklaren betalar tillbaka eller en rättsprocess avslutas, och på sena projekt rapporterar investerare väntetider på två till tre år.

Vår bedömning

Avkastning: hög — de överenskomna räntorna är i genomsnitt 11,57 % per år. Risk: mycket hög (högre betyder mer risk) — den årliga riskkostnaden på 3,83 % skulle ensam ge hög, ett steg under den valda mycket höga nivån, men 37 % av alla utlånade pengar är mer än sex månader sena eller i insolvens och andelen ökar, inget har skrivits av, påståendet om att projekten är i tid stöds inte och nyutlåningen har nästan upphört; förlusterna kan i slutändan bli större än den publicerade siffran. Avkastning i förhållande till risk: låg — plattformens egen avkastning efter förluster, 7,74 %, hålls på låg eftersom risken är mycket hög.

Regelgeving

Licens / Reglering: AM Equity SAS (bolag 815 138 011, RCS Nanterre) har sedan den 7 december 2023 tillstånd från Frankrikes finansmarknadsmyndighet (AMF) som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör enligt förordning (EU) 2020/1503, nummer FP-2023-41, för placering av obligationer utan fast åtagande samt mottagande och vidarebefordran av order; inget pass till andra länder är registrerat. Dess tidigare registrering som crowdfundingrådgivare (ORIAS 16004136) upphörde den 10 november 2023. Inget ersättningssystem täcker investeringarna.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Leetchi / Mangopay håller teckningarna på ett avskilt spärrkonto (escrow) tills en insamling avslutas och betalar sedan ut dem till projektbolaget; pengarna passerar aldrig Upstones egna konton. Den exakta avtalsparten anges inte.

Voor beleggers

Beperkingen: Privata och professionella investerare, främst personer skattemässigt bosatta i Frankrike; icke-bosatta får investera men behöver ett skattebevis för att få räntan brutto. Kontroller av identitet, adress och medlens ursprung krävs.
Minimum investment: 100 EUR

Nuttige informatie

Är Upstone reglerat?

Ja. AM Equity SAS, som driver Upstone, har sedan den 7 december 2023 tillstånd från Frankrikes finansmarknadsmyndighet, AMF, som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör (FP-2023-41). Regleringen skyddar dig inte mot förluster på projekten.

Vem förvarar mina pengar?

Din teckning hålls i escrow hos Leetchi / Mangopay tills insamlingen avslutas och betalas sedan till projektbolaget; den passerar aldrig Upstones konton. När pengarna är investerade är det bolaget som gav ut obligationerna som direkt är skyldigt dig pengarna.

Vad är minimiinvesteringen?

100 € per projekt för obligationer. De fastighetsfondandelar som den också säljer har högre minimibelopp.

Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

De överenskomna räntorna är i genomsnitt 11,57 % per år, och plattformens siffra efter förluster är 7,74 % per år sedan 2016. Inget har skrivits av, men 37,7 miljoner €, 37,23 % av alla utlånade pengar, är mer än sex månader sena eller i insolvens (oktober 2026).

Vad säkrar min investering?

Beroende på affären en inteckning i fastigheten, en garanti på första anfordran eller en pantsättning av det lånande bolagets aktier. Det finns ingen återköpsgaranti, reservfond eller försäkring, och ingen återvinningsgrad publiceras; 18,6 miljoner € har delvis återbetalats på problemprojekten, men inget har avslutats.

Kan jag sälja i förtid eller ta ut pengar?

Nej. Det finns ingen andrahandsmarknad, så dina pengar stannar i varje projekt tills de betalas tillbaka eller en rättsprocess avslutas. De flesta obligationer kan dessutom förlängas med 12 månader efter utvecklarens val.

Vilka avgifter betalar jag?

Upstone publicerar ingen avgiftslista för investerare på sina offentliga sidor. Fransk skatt dras från räntan för personer bosatta i Frankrike.

Vad händer om Upstone eller en utvecklare går under?

Om en utvecklare går under beror återvinningen på säkerheten och rättsprocessen, som kan ta år och ge mindre än du lånade ut. Ditt obligationsavtal är med det emitterande bolaget, så du är inte beroende av Upstone själv för att få betalt, men uppföljningen av sena projekt skulle bli svårare utan det. Inget ersättningssystem gäller.

Finansierar Upstone fortfarande nya projekt?

Mycket lite. Utlåningen föll från 21,2 miljoner € 2022 till 3,1 miljoner € 2025, och dess statistikblad visar ingen utlåning för 2026 (oktober 2026).

Beoordeling

Totale beoordeling 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Erbjuder kvalitet 0
Diensten en ondersteuning 0
Functionaliteit 0
Transparantie 0

Beoordelingen

Sortera efter:
Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
Sortera efter betyg:
Högsta till lägsta Lägsta till högsta

Alternativ till Upstone

Avrinningshastighet GB

Fastigheter Lån till små och medelstora företag
Minsta investering €100
Gefinancierd €81,43M

Anaxago FR

Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
Bilförsäkring
Return Level Medium
Risk Level Hög
Risk Return Level
Minsta investering €1000
Gefinancierd €940,1M

Bergfurst DE

Fastigheter
Minsta investering €10
Gefinancierd €192,29M

Blend Network GB

Fastigheter
Return Level Hög
Risk Level Väldigt låg
Risk Return Level
Minsta investering €1000
Gefinancierd €275,9M

Bricksave GB

Fastigheter
Return Level Låg
Risk Level Mycket Hög
Risk Return Level
Minsta investering €1000

Brickstarter EE

Fastigheter
Minsta investering €50