Crowdfunding-plattform

Concrete Investing Omdöme 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Italiensk plattform sedan 2018 som säljer andelar i fastighetsprojekt i Milano från 5 000 €. Tillstånd från Consob; 86,2 miljoner € i 45 projekt och 25 försäljningar med median på 10,81 % per år, men 5 av 20 osålda projekt är försenade eller har misslyckats.

Concrete Investing - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Låg
Högre betyder mer risk. Det enda misslyckade projektet är 2,32 % av de investerade pengarna, vilket i sig skulle betyda den lägsta nivån, mycket låg. Vi sätter den en nivå högre, på låg, eftersom 5 av de 20 osålda projekten är försenade eller har misslyckats, inga definitioner eller återvinningssiffror publiceras och det offentliga betyget är 1,7 av 5.
Return Level
Hög
Genomförda försäljningar betalade en median på 10,81 % per år i kontanter (21 % totalt) för 25 projekt. Siffran är före avgifter och skatt och utelämnar osålda projekt.
Risk Return Level
Good
Enligt plattformens egna siffror: hög kontantavkastning på genomförda försäljningar med en låg andel misslyckade pengar. Observera att avkastningen bara räknar försäljningar som redan skett och att de försenade projekten fortfarande kan sänka det samlade resultatet.

Concrete Investing - Returer och förlustnivåer

Returer
Capital gains: 10,81% Median av den årliga avkastningen, utbetald i kontanter, för de 25 projekt som sålts eller delvis sålts (21 % totalt), startsidan, odaterad, läst i oktober 2026. Före ingångsavgiften och skatt, och utan de 20 osålda projekten, varav fem är försenade eller har misslyckats. Förväntad avkastning för nya projekt marknadsförs till 10 % till 15 % per år.
Förlustnivåer
Andel fallissemang: 2,32% Ett projekt markerat som i fallissemang (Lepontina 7-9, 2,0 miljoner €) som andel av de investerade 86,2 miljoner €, per den 24 oktober 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror. Dess bolag blev insolvent 2025. Ingen definition av fallissemang publiceras.
Mer än sex månader försenade: 9,29% Fyra projekt (8,0 miljoner €) mer än sex månader efter sin förväntade innehavstid, som andel av de investerade 86,2 miljoner €, per den 24 oktober 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.

Concrete Investing – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
Antal investerare 18000 investeerders
45 gefinancierde projecten
86,2M EUR funded amount

Concrete Investing – För- och nackdelar

PROS
25 genomförda försäljningar har betalat tillbaka 58,2 miljoner € i kontanter med en median på 10,81 % per år (21 % totalt).
Godkänd av Consob enligt de europeiska crowdfundingreglerna den 25 oktober 2023, bland de tre första italienska plattformarna; inga åtgärder från tillsynsmyndighet hittade.
Projektlistan visar vilka projekt som är mer än sex månader försenade eller i fallissemang, med de belopp som samlats in.
CONS
5 av de 20 osålda projekten (10,0 miljoner €) är försenade eller har misslyckats, och bolaget bakom Lepontina 7-9 blev insolvent 2025 (per den 24 oktober 2026).
Ingen definition av fallissemang, inga förlust- eller återvinningssiffror och inget datum på siffrorna på startsidan; sidan för det misslyckade projektet säger fortfarande att det går normalt.
Ingen andrahandsmarknad, ingen anslagstavla och inget återbetalningsdatum: pengarna är bundna tills byggnaden är såld, redan fyra år eller mer för försenade projekt.
Offentligt betyg 1,7 av 5 (40 omdömen, juli 2026), med klagomål på förseningar och dålig kommunikation.
Minst 5 000 € per projekt och italienskt skatteregistreringsnummer krävs; ingenting säkrar andelarna.

Om Concrete Investing

Vad det är

Concrete Investing är en italiensk crowdfundingplattform för fastigheter, driven av Concrete S.r.l. i Milano sedan 2018. Den säljer andelar i bolag som bildats för att bygga och sälja ett enda fastighetsprojekt, nästan alla i Milano. Den visar 45 projekt finansierade med 86,2 miljoner €, varav 25 sålda eller delvis sålda, och 58,2 miljoner € som betalats tillbaka till investerare (startsidan, odaterad, läst i oktober 2026). Ungefär en tredjedel av pengarna kommer från professionella investerare; plattformen har 20 000 registrerade användare, med en genomsnittlig portfölj på 42 000 €.

Så fungerar det

Du lånar inte ut pengar. Du köper andelar i bolaget bakom ett projekt, från 5 000 € i steg om 1 000 €. Ett förvaltningsbolag, Be Trust Fiduciaria, håller andelarna åt dig. Det finns ingen ränta, ingen utdelning under väntetiden och inget återbetalningsdatum: pengarna kommer tillbaka på en gång när den färdiga byggnaden säljs, bolaget betalar tillbaka sin bank och det som är kvar delas ut. Plattformen anger förväntade innehavstider på 12 till 48 månader per projekt. Det finns ingen automatisk investering.

Avkastning

För de 25 projekt som sålts eller delvis sålts var det mittersta (mediana) resultatet 21 % totalt, eller 10,81 % per år (startsidan, odaterad, läst i oktober 2026). Detta är pengar som faktiskt betalats ut, före ingångsavgiften och italiensk skatt. Siffran utelämnar de 20 projekt som ännu inte sålts, däribland de fem som är försenade eller har misslyckats, så den tar inte hänsyn till förluster. Plattformen marknadsför förväntad avkastning på 10 % till 15 % per år för nya projekt. De faktiska innehavstiderna vid genomförda försäljningar varierade från 12 till 54 månader.

Förluster och fallissemang

Ett projekt, Lepontina 7-9 (2,0 miljoner €), är markerat som i fallissemang: dess byggplats beslagtogs av en domare i Milano och bolaget bakom blev insolvent 2025, men projektsidan beskriver fortfarande innehavstiden som normalt pågående. Det är 2,32 % av alla investerade pengar (beräknat utifrån plattformens egna siffror). Fyra projekt till, med 8,0 miljoner € eller 9,29 % av de investerade pengarna, ligger mer än sex månader efter sin förväntade innehavstid. Alltså är 5 av de 20 projekt som ännu inte sålts försenade eller har misslyckats (per den 24 oktober 2026). Inget har skrivits av ännu, och plattformen publicerar ingen definition av fallissemang eller försening, ingen förlustsiffra och ingen återvinningssiffra. Investerare ger den ett offentligt betyg på 1,7 av 5 (40 omdömen, juli 2026), mest på grund av långa förseningar, dålig kommunikation och ingen väg ut.

Vad som säkrar dina pengar

Ingenting säkrar dina pengar. Du äger andelar, inte ett lån, så det finns ingen inteckning, ingen garanti, ingen återköpsförbindelse, ingen reservfond och ingen försäkring. Om ett projekt misslyckas betalas banken och andra borgenärer först och aktieägarna oftast sist. Ditt skydd är av ett annat slag: tills ett erbjudande stängs väntar dina pengar på ett spärrat konto hos en finansiell mellanhand, och du har sju dagar på dig att ångra dig; därefter håller förvaltningsbolaget dina andelar i ditt intresse. Plattformen publicerar förväntade fastighetsvärden (899 miljoner € totalt) men ingen oberoende värdering för investerare. Med enkla ord: du delar på vinsten om byggnaden säljs bra, och du kan förlora allt om den inte gör det.

Vem som driver den och dess tillstånd

Concrete S.r.l. (momsregistreringsnummer 10097930969, Milano) har sedan den 25 oktober 2023 tillstånd från Italiens finansmarknadsmyndighet, Consob, som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör (beslut 22859), bland de tre första italienska plattformarna som fick detta tillstånd. Den var registrerad som portal för aktiecrowdfunding från den 24 april 2018. Inga åtgärder från någon tillsynsmyndighet mot den har hittats. Dess årsredovisningar lämnas in till det italienska företagsregistret.

Avgifter

Det finns en avgift för investerare: en ingångsavgift på 1 % till 2,75 % av det investerade beloppet, som tas ut en gång vid teckning, beroende på projekt (augusti 2026).

Få ut dina pengar

Du kan inte sälja i förtid. Det finns ingen andrahandsmarknad och ingen anslagstavla där investerare kan handla, och inget återbetalningsdatum. Dina pengar blir kvar i projektet tills byggnaden är såld, vilket för de försenade projekten redan har tagit fyra år eller mer.

Vår bedömning

Avkastning: hög — genomförda försäljningar betalade en median på 10,81 % per år i kontanter. Risk: låg (högre betyder mer risk) — det enda misslyckade projektet är 2,32 % av de investerade pengarna, vilket i sig skulle vara den lägsta nivån, mycket låg; vi sätter risken en nivå högre, på låg, eftersom fem av de 20 osålda projekten är försenade eller har misslyckats, inget om försenade projekt eller återvinningar är definierat eller publicerat och det offentliga betyget är 1,7 av 5. Avkastning i förhållande till risk: hög enligt dessa siffror, men avkastningen räknar bara försäljningar som redan skett, inte de försenade och misslyckade projekten.

Regelgeving

Licens / Reglering: Concrete S.r.l. (momsregistreringsnummer 10097930969, Milano) har tillstånd från Italiens finansmarknadsmyndighet (Consob) som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör enligt förordning (EU) 2020/1503, beslut 22859 den 25 oktober 2023, för mottagande och vidarebefordran av order och placering av värdepapper utan fast åtagande. Dessförinnan var den en registrerad portal för aktiecrowdfunding (från den 24 april 2018). Investeringar omfattas inte av något ersättningssystem.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Anges inte med namn. Teckningar betalas via banköverföring till ett spärrat konto hos en finansiell mellanhand som plattformen valt och blir kvar där tills erbjudandet stängs. Andelarna hålls därefter åt investeraren av Be Trust Fiduciaria S.r.l., ett förvaltningsbolag.

Voor beleggers

Beperkingen: Vuxna och företag med italienskt skatteregistreringsnummer, vilket i praktiken begränsar plattformen till personer med skatterättslig hemvist i Italien; sajten finns bara på italienska. Investerare fyller i ett kunskaps- och erfarenhetsformulär som gäller ett år; en investerare som bedöms ha otillräcklig kunskap får ändå investera.
Minimum investment: 5000 EUR

Nuttige informatie

Är Concrete Investing reglerat?

Ja. Concrete S.r.l. har sedan den 25 oktober 2023 tillstånd från Italiens finansmarknadsmyndighet, Consob, som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör (beslut 22859). Detta skyddar dig inte mot förluster i projekten.

Vem håller mina pengar?

Tills ett erbjudande stängs väntar dina pengar på ett spärrat konto hos en finansiell mellanhand som plattformen inte namnger. Sedan går de till projektbolaget, och förvaltningsbolaget Be Trust Fiduciaria håller dina andelar åt dig.

Vad är minimiinvesteringen?

5 000 € per projekt, i steg om 1 000 €, enligt projektsidorna. Det finns inget maximum.

Vilken avkastning, och vilka förluster hittills?

De 25 projekt som sålts eller delvis sålts betalade en median på 10,81 % per år (21 % totalt). Ett projekt (2,0 miljoner €, 2,32 % av de investerade pengarna) är i fallissemang och fyra (8,0 miljoner €) är mer än sex månader försenade (24 oktober 2026). Inget har skrivits av ännu.

Vad säkrar min investering?

Ingenting. Du äger andelar i projektbolaget, inte ett lån, så det finns ingen inteckning, garanti eller återköpsförbindelse; om ett projekt misslyckas får aktieägarna betalt sist och kan förlora allt. Förvaltningsbolaget som håller dina andelar och det spärrade kontot innan ett erbjudande stängs skyddar hur dina pengar förvaras, inte deras värde.

Kan jag sälja eller ta ut pengar i förtid?

Nej. Det finns ingen andrahandsmarknad, ingen anslagstavla och inget återbetalningsdatum; pengarna kommer tillbaka först när byggnaden är såld. Du kan ångra dig inom sju dagar efter teckningen.

Vilka avgifter betalar jag?

En ingångsavgift på 1 % till 2,75 % av det investerade beloppet, en gång, beroende på projekt.

Vad händer om Concrete eller en byggherre går omkull?

Om ett projektbolag går omkull, som Lepontina 7-9 gjorde 2025, får dess borgenärer betalt före aktieägarna och du kan få tillbaka lite eller ingenting. Om plattformen gick omkull skulle dina andelar fortfarande hållas av förvaltningsbolaget, men det skulle bli svårare att följa upp projekten.

Vad hände med Lepontina 7-9?

Dess byggplats beslagtogs av en domare i Milano och bolaget bakom blev insolvent 2025. Plattformen markerar det som i fallissemang, men projektsidan beskriver fortfarande innehavstiden som normalt pågående. Ingen återvinningssiffra har publicerats.

Beoordeling

Totale beoordeling 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Erbjuder kvalitet 0
Diensten en ondersteuning 0
Functionaliteit 0
Transparantie 0

Beoordelingen

Sortera efter:
Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
Sortera efter betyg:
Högsta till lägsta Lägsta till högsta

Alternativ till Concrete Investing

Avrinningshastighet GB

Fastigheter Lån till små och medelstora företag
Minsta investering €100
Gefinancierd €81,43M

Anaxago FR

Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
Bilförsäkring
Return Level Medium
Risk Level Hög
Risk Return Level
Minsta investering €1000
Gefinancierd €940,1M

Bergfurst DE

Fastigheter
Minsta investering €10
Gefinancierd €192,29M

Blend Network GB

Fastigheter
Return Level Hög
Risk Level Väldigt låg
Risk Return Level
Minsta investering €1000
Gefinancierd €275,9M

Bricksave GB

Fastigheter
Return Level Låg
Risk Level Mycket Hög
Risk Return Level
Minsta investering €1000

Brickstarter EE

Fastigheter
Minsta investering €50