Crowdfunding-plattform

Finvestor Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Plattform med slovakiskt tillstånd för fastighetssäkrade lån till tjeckiska utvecklare och företag, från 5 000 CZK, marknadsförd med upp till 11,5 % per år. 1,28 miljarder CZK investerade (okt. 2026), inget avskrivet, men en siffra på 7,8 % försenade lån togs bort utan förklaring.

Finvestor - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Låg
Högre betyder mer risk. Inget har skrivits av och inget licensierat lån gick i fallissemang 2025; lånen är inteckningssäkrade till högst 75 % av värdet. Men siffran på 7,8 % förfallet som visades i juli 2026 togs bort utan förklaring, genomsnittslånet är 69,34 % av fastighetens värde, och inga återvinningssiffror eller någon definition av fallissemang publiceras.
Return Level
Hög
Upp till 11,5 % per år marknadsförs och en genomsnittlig ränta på 11,28 % (oktober 2026). Det är överenskomna räntor; ingen realiserad avkastning publiceras.
Risk Return Level
en
Den visade avkastningen är bara det marknadsförda maximumet och bilden av förseningarna är oklar, så förhållandet bedöms som lågt trots den låga risknivån.

Finvestor - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 11,50% Upp till 11,5 % per år är plattformens marknadsförda avkastning (oktober 2026); den visar en genomsnittlig ränta på 11,28 %, och lån som erbjöds den 24 okt 2026 betalade 9 % till 10,3 %. Det är överenskomna räntor; ingen realiserad avkastning publiceras.
Förlustnivåer
Realiserade förluster: 0,00% Inget projekt har skrivits av och inget kapital är oåterbetalt, av cirka 1,28 miljarder CZK utlånade, per oktober 2026.
Fallissemangsandel: 0,00% 0 av de 27 lån som beviljades från tillståndsdatumet (december 2024) till slutet av 2025 gick i fallissemang, enligt EU:s crowdfundingdefinition; ingen tröskel för antal dagars försening anges. Publicerat för 2025.
Försenade lån: 7,80% 87,8 mn CZK, 7,8 % av alla pengar som lånats ut (cirka 10 % av det belopp som fortfarande är utestående), visades som förfallet på plattformens resultatsida i juli 2026. Raden hade tagits bort i oktober 2026 utan förklaring; ingen definition baserad på antal dagar.

Finvestor – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
Antal investerare 2871 investeerders
52,5M EUR funded amount

Finvestor – För- och nackdelar

PROS
Lån är vanligtvis säkrade med förstahandsinteckningar i fastighet på högst 75 % av värdet, ofta med personliga borgensåtaganden och notariella handlingar för direkt verkställighet.
Registrerad av Slovakiens nationalbank som europeisk crowdfundingleverantör sedan 31 december 2024 (post 303278).
1,28 miljarder CZK investerade och 83,36 miljoner CZK i ränta betalade till investerare per 30 oktober 2026, utan att något skrivits av.
Investera från 5 000 CZK utan avgifter för investerare; räntan betalas månadsvis till ditt bankkonto.
CONS
Siffran på 7,8 % förfallet (87,8 mn CZK) som visades i juli 2026 hade tagits bort från resultatsidan i oktober 2026 utan förklaring.
Ingen realiserad avkastning, inga återvinningssiffror och ingen definition av förfallet baserad på antal dagar publiceras; räknaren för genomsnittlig avkastning visar 0,0 %.
Genomsnittslånet är 69,34 % av fastighetens värde (oktober 2026), nära taket på 75 %.
Ingen andrahandsmarknad: pengarna är bundna tills låntagaren återbetalar.
Ny plattform, lite data hittills: licensierad sedan december 2024, och betalningspartnern som håller kundernas pengar namnges inte.

Om Finvestor

Vad det är

Finvestor är en utlåningsplattform där investerare finansierar fastighetssäkrade lån till utvecklare och företag, mestadels i Tjeckien. Den drivs av FINVESTOR s. r. o., ett slovakiskt bolag i Bratislava grundat 2024 och kallat Crowdmates s.r.o. fram till den 18 mars 2025. Den har verkat i Tjeckien sedan 1 mars 2025 och webbplatsen är på tjeckiska. Den 30 oktober 2026 hade investerare satsat 1,28 miljarder CZK och 2 871 investerare hade registrerat sig.

Så fungerar det

Du registrerar dig, verifierar din identitet och väljer enskilda lån, från 5 000 CZK i steg om 1 000 CZK. Större projekt delas upp i många på varandra följande delar, så flera av dina innehav kan tillhöra samma bygge. Lånen löper från cirka 3 månader till 2 år. Räntan betalas månadsvis direkt till ditt bankkonto, och det utlånade beloppet kommer tillbaka i slutet. Varje projekt har ett betyg från AAA till C. Det finns ingen automatisk investering.

Avkastning

Plattformen marknadsför avkastning på upp till 11,5 % per år och visar en genomsnittlig ränta på 11,28 % över sina lån (oktober 2026). Lån som erbjöds den 24 oktober 2026 betalade 9 % till 10,3 %, ned från 9,3 % till 13 % i augusti. Det är överenskomna räntor; Finvestor publicerar ingen siffra för vad investerare faktiskt tjänat efter förseningar, och räknaren för genomsnittlig avkastning på resultatsidan visar 0,0 %. Hittills har 83,36 miljoner CZK i ränta betalats till investerare (30 oktober 2026).

Förluster och fallissemang

Inget projekt har skrivits av, så inga pengar har förlorats hittills (oktober 2026). Enligt EU:s crowdfundingdefinition gick inget av de 27 lån som beviljades från tillståndsdatumet till slutet av 2025 i fallissemang. Men i juli 2026 visade plattformens egen resultatsida 87,8 miljoner CZK förfallet, 7,8 % av alla pengar som lånats ut och cirka 10 % av pengarna som fortfarande är utestående. Plattformen tog senare bort den förfallna raden från resultatsidan utan att förklara varför: i oktober 2026 visade sidan bara aktiva (cirka 70 %) och återbetalda (cirka 30 %) lån. Ingen definition av förfallet baserad på antal dagar och inga siffror om återvinning publiceras.

Vad som säkrar dina pengar

Lån är vanligtvis säkrade med en förstahandsinteckning i fastighet, på högst 75 % av dess värde; genomsnittet var 69,34 % i oktober 2026. Beroende på projekt kan det också finnas panter i verksamheten, maskiner eller aktier, personliga borgensåtaganden från ägarna, skuldebrev och notariella handlingar som tillåter verkställighet utan domstolsavgörande. Finvestor håller denna säkerhet i eget namn för investerarna och realiserar den; det beskriver en process i fyra steg för problemlån. Det finns ingen återköpsgaranti, reservfond eller försäkring, och hur oberoende fastighetsvärderingarna är anges inte. För dig betyder det verklig fastighetssäkerhet, men med ett genomsnittslån på nästan tre fjärdedelar av fastighetens värde och ännu ingen redovisning av hur mycket som återvinns.

Vem som driver den och dess tillstånd

FINVESTOR s. r. o. (slovakiskt företagsnummer 56081383, Prievozská 6A, Bratislava) är registrerad av Slovakiens nationalbank som europeisk crowdfundingleverantör sedan 31 december 2024 (registerpost 303278), med gränsöverskridande verksamhet i Tjeckien sedan 1 mars 2025. Tillsynsmyndigheten anger inget separat licensnummer. Ingen sanktion från tillsynsmyndigheten har hittats.

Avgifter

Investerare betalar ingen avgift för att registrera sig, investera eller ta ut pengar. Plattformen betalas av låntagarna. Finvestor drar ingen skatt, så investerare deklarerar räntan själva.

Att få tillbaka dina pengar

Det finns ingen andrahandsmarknad. En investering är knuten till sitt låneavtal och kan inte sägas upp i förtid; dina pengar kommer tillbaka när låntagaren återbetalar, vilket låntagare får göra i förtid utan kostnad.

Vår bedömning

Avkastning: hög — upp till 11,5 % per år marknadsförs, 11,28 % i genomsnittlig ränta, men ingen realiserad avkastning publiceras. Risk: låg (högre betyder mer risk) — inget har skrivits av och lånen är inteckningssäkrade till högst 75 % av värdet, men siffran på 7,8 % förfallet som publicerades i juli 2026 togs bort utan förklaring, och det finns inga siffror om återvinning eller någon definition av fallissemang. Avkastning i förhållande till risk: låg — med bara marknadsförda räntor och oklara uppgifter om förseningar stöds den höga räntan ännu inte av resultat.

Regelgeving

Licens / Reglering: Národná banka Slovenska (NBS): FINVESTOR s. r. o. (tidigare Crowdmates s.r.o., IČO 56081383) är registrerad som crowdfundingtjänsteleverantör enligt förordning (EU) 2020/1503 sedan 31 december 2024, NBS registerpost 303278, med gränsöverskridande verksamhet i Tjeckien sedan 1 mars 2025. NBS anger inget separat licensnummer.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Ja
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Anges inte. Plattformen säger att investerarnas pengar hålls åtskilda från dess egna tillgångar av en licensierad betalningspartner, som den inte namnger.

Voor beleggers

Beperkingen: Vuxna som är 18 år eller äldre med full rättslig handlingsförmåga och företag från Europeiska ekonomiska samarbetsområdet, efter identitetskontroll (Czech Bank iD eller dokument). Webbplatsen och investeringarna är på tjeckiska och i tjeckiska kronor.
Minimum investment: 5000 CZK

Nuttige informatie

Är Finvestor reglerat?

Ja. FINVESTOR s. r. o. är registrerad av Slovakiens nationalbank som europeisk crowdfundingleverantör sedan 31 december 2024 och får verka i Tjeckien sedan 1 mars 2025. Fram till den 18 mars 2025 hette bolaget Crowdmates s.r.o.

Vem håller mina pengar?

Plattformen säger att pengarna hålls åtskilda från dess egna tillgångar av en licensierad betalningspartner, men namnger den inte. Ränta och återbetalningar betalas direkt till ditt bankkonto.

Vad är minimiinvesteringen?

5 000 CZK, därefter i steg om 1 000 CZK.

Vilken avkastning, och vilka förluster hittills?

Upp till 11,5 % per år marknadsförs och den genomsnittliga räntan är 11,28 %; ingen realiserad avkastning publiceras. Inget har skrivits av. I juli 2026 visade plattformen 7,8 % av alla pengar som lånats ut som förfallna, men den siffran har sedan dess tagits bort från resultatsidan.

Vad säkrar min investering?

Vanligtvis en förstahandsinteckning i fastighet på högst 75 % av dess värde (69,34 % i genomsnitt, oktober 2026), ofta med ägarnas personliga borgensåtaganden, panter i verksamheten och notariella handlingar som tillåter direkt verkställighet. Finvestor håller och realiserar säkerheten för investerarna. Det finns ingen återköpsgaranti eller reservfond, och återvinningsresultat publiceras inte.

Kan jag sälja min investering i förtid?

Nej. Det finns ingen andrahandsmarknad och investeringen kan inte sägas upp; dina pengar kommer tillbaka när låntagaren återbetalar.

Vilka avgifter betalar jag?

Inga för att registrera sig, investera eller ta ut pengar; låntagarna betalar plattformen. Ingen skatt dras, så du deklarerar räntan själv.

Vad händer om Finvestor eller en låntagare går under?

Om en låntagare går under realiserar Finvestor säkerheten för investerarna genom sin process för problemlån; hur mycket det återvinner publiceras inte. Om Finvestor självt gick under skulle säkerheten som hålls i dess namn behöva överlämnas till en ersättare; ingen ersättande förvaltare namnges.

Vad hände med siffran för försenade lån?

I juli 2026 visade resultatsidan 87,8 miljoner CZK (7,8 % av alla pengar som lånats ut) som förfallet. I oktober 2026 visar sidan bara aktiva, återbetalda och avskrivna lån (0 %) och ingen rad för förfallet. Plattformen tog bort siffran utan att förklara varför, och har inte sagt om dessa lån återbetalades eller nu räknas som aktiva.

Beoordeling

Totale beoordeling 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Erbjuder kvalitet 0
Diensten en ondersteuning 0
Functionaliteit 0
Transparantie 0

Beoordelingen

Sortera efter:
Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
Sortera efter betyg:
Högsta till lägsta Lägsta till högsta

Alternativ till Finvestor

3circlefunding CH

Lån till små och medelstora företag Privata lån Företagsfakturor
Minsta investering €1000

Avrinningshastighet GB

Fastigheter Lån till små och medelstora företag
Minsta investering €100
Gefinancierd €81,43M

Acredius CH

Lån till små och medelstora företag
Minsta investering €200

Anaxago FR

Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
Bilförsäkring
Return Level Medium
Risk Level Hög
Risk Return Level
Minsta investering €1000
Gefinancierd €940,1M

Bergfurst DE

Fastigheter
Minsta investering €10
Gefinancierd €192,29M

bettervest GmbH DE

Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
Return Level Mycket Hög
Risk Level Mycket Hög
Risk Return Level
Minsta investering €50
Gefinancierd €30,0M