Crowdfunding-plattform

Walliance Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Italiensk crowdfundingplattform för fastigheter från Trento: andelar, lån och obligationer i bostadsprojekt från 500 €, licensierad av CONSOB. Avslutade aktieaffärer gav 12,64 % per år, men 65 % av pengarna i pågående projekt är över 3 månader försenade (juni 2026).

Walliance - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Medium
Högre betyder mer risk. Bara 0,68 % av pengarna är i slutgiltigt fallissemang, vilket i sig skulle ge låg risk. Vi sätter den ett steg högre, på medel, eftersom 65 % av pengarna i pågående projekt är mer än tre månader försenade och 45 % är under inkasso eller tvist (juni 2026), så förlusterna kan hamna högre. Eget kapital är inte säkrat.
Return Level
Mycket Hög
Avslutade aktieprojekt gav 12,64 % per år, viktat efter belopp, per den 30 juni 2026; siffran räknar bara avslutade projekt, inte de 79 som fortfarande pågår, de flesta försenade. Avslutade lån betalade 9,35 % och obligationer 8,10 %.
Risk Return Level
Good
En mycket hög avkastning mot medelhög risk ger en hög nivå. Avkastningen på 12,64 % räknar bara avslutade projekt; med de flesta pågående projekt försenade blir avkastningen för alla investeringar sannolikt lägre.

Walliance - Returer och förlustnivåer

Returer
Capital gains: 12,64% Viktad årlig avkastning på avslutade och återbetalade aktieprojekt, per den 30 juni 2026, för Walliance-koncernen (med Lymo Finance). Avslutade lån betalade 9,35 % per år och obligationer 8,10 %. Pågående projekt, de flesta försenade, ingår inte.
Förlustnivåer
Realiserade förluster: 0,68% Finansierat belopp i två lån i slutgiltigt fallissemang (1,41 miljoner €) mot 206,9 miljoner € investerade i alla projekt, per den 30 juni 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror. Förluster som ännu återstår i projekt under inkasso ingår inte.
Försenade lån: 65,08% Andel av pengarna i pågående projekt som är mer än tre månader efter affärsplanen: 56,8 miljoner € av 87,3 miljoner € (48 av 79 projekt), per den 30 juni 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.
Misslyckade projekt: 45,29% Andel av pengarna i pågående projekt under inkasso eller rättslig tvist: 39,5 miljoner € av 87,3 miljoner € (37 av 79 projekt), per den 30 juni 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.
Fallissemangsandel: 20,00% Fallissemangsandel för lån 2025 enligt de europeiska crowdfundingreglerna: 1 av 5 lån hamnade i fallissemang. 0 av 2 under 2024. Gäller bara lån, inte eget kapital eller obligationer.

Walliance – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
Antal investerare 9105 investeerders
207 gefinancierde projecten
206,9M EUR funded amount

Walliance – För- och nackdelar

PROS
Avslutade aktieprojekt gav 12,64 % per år, avslutade lån 9,35 % (30 juni 2026).
Publicerar varje halvår en detaljerad statustabell: försenade projekt, fall under inkasso eller tvist och slutgiltiga fallissemang per produkt, daterad den 30 juni 2026.
App för iPhone och Android, och en framgångsavgift som bara tas ut när ett projekt når sin uppskattade avkastning.
Licensierad enligt de europeiska crowdfundingreglerna av CONSOB (beslut nr 22878, 8 november 2023); 130,2 miljoner € av kapitalet har betalats tillbaka.
CONS
65 % av pengarna i pågående projekt (56,8 miljoner €) är mer än tre månader försenade och 45 % är under inkasso eller tvist (30 juni 2026).
Avkastningen räknar bara de 127 avslutade projekten och utelämnar de 79 som fortfarande pågår, de flesta försenade.
Säkerheten bakom lån och obligationer visas inte på de offentliga sidorna, och återvinning kvantifieras inte.
Pengarna ligger kvar i varje projekt tills det avslutas, och varje uttag från plånboken kostar 1 € sedan den 1 december 2025.

Om Walliance

Vad det är

Walliance är en italiensk crowdfundingplattform, driven från Trento, för fastighetsutvecklingsprojekt, mestadels nya bostäder i Italien, samt några projekt för förnybar energi. Du kan köpa andelar i ett projektbolag (eget kapital), låna ut pengar till det eller köpa dess obligationer. Tillsammans med systerplattformen för lån, Lymo Finance, har koncernen finansierat 207 projekt för 206,9 miljoner € från 9 105 investerare: 52,4 miljoner € i 108 aktieaffärer, 127,4 miljoner € i 71 lån och 27,1 miljoner € i 27 obligationsaffärer (per den 30 juni 2026). 130,2 miljoner € av kapitalet har betalats tillbaka.

Så fungerar det

Du öppnar ett konto, klarar ett test som visar att du förstår riskerna och väljer varje projekt. Ett Standard-konto investerar från 500 €; personer under 31 kan börja från 50 €, och Première-konton kräver 5 000 € eller 25 000 € per investering. Investerare i eget kapital får betalt när bostäderna säljs; långivare och obligationsinnehavare får ränta och kapital enligt det avtalade schemat. Bara investerare från EU kan investera. Du kan följa dina investeringar online eller i appen.

Avkastning

På projekt som är avslutade och återbetalade gav aktieaffärer 12,64 % per år, viktat efter belopp. Avslutade lån betalade 9,35 % per år och obligationer 8,10 % (per den 30 juni 2026). Dessa siffror räknar bara de 127 avslutade projekten. De utelämnar de 79 som fortfarande pågår, de flesta av dem försenade, så genomsnittet för alla investeringar blir sannolikt lägre när de projekten avslutas.

Förluster och fallissemang

Två lån har slutat i slutgiltigt fallissemang, med 1,41 miljoner € finansierade: 0,68 % av allt investerat, beräknat utifrån plattformens egna siffror. Men förseningar är utbredda. Av 87,3 miljoner € i pågående projekt är 56,8 miljoner € (48 av 79 projekt, 65 %) mer än tre månader efter affärsplanen, och 39,5 miljoner € (37 projekt, 45 %) är under inkasso eller rättslig tvist. Eget kapital drabbas hårdast: 30 av 36 pågående aktieaffärer är mer än tre månader försenade och 25 är under inkasso eller tvist. Av 127 avslutade projekt återbetalade 28 mer än tre månader för sent. Enligt de europeiska reglerna för lån hamnade 1 av 5 lån (20 %) i fallissemang 2025.

Vad som säkrar dina pengar

Investeringar i eget kapital är inte säkrade: du äger andelar i projektbolaget och står efter dess långivare, så om ett projekt misslyckas kan du förlora allt. För lån och obligationer bestäms säkerheten projekt för projekt och visas inte på de offentliga sidorna, så vad som vanligtvis säkrar dem går inte att säga. Ingen återköpsgaranti eller reservfond beskrivs. Återvinningen på de 37 projekten under inkasso eller tvist har inte kvantifierats.

Vem som driver den och tillståndet

Plattformen drivs av Walliance Group SpA (Trento, momsnummer IT02432640221). Den är införd i det europeiska registret över crowdfundingtjänsteleverantörer genom CONSOB:s beslut nr 22878 av den 8 november 2023. Koncernen driver också Lymo Finance och en tjänst för fastighetsrådgivning och direktinvesteringar. Investeringarna är inte garanterade och omfattas varken av insättningsgaranti eller av ersättningssystem för investerare.

Avgifter

Att öppna ett konto och fylla på din plånbok med banköverföring är gratis. Walliance tar bara ut en framgångsavgift när ett projekt når eller överträffar sin uppskattade årliga avkastning: 1 % av det investerade beloppet för Standard- och Gold Première-konton, 0,75 % för Black Première, som tas ut när kapital och avkastning betalas ut (erbjudanden från den 17 november 2023). Sedan den 1 december 2025 kostar varje uttag till din bank 1 €, påfyllning med kort kostar en avgift, och Mangopay kan ta upp till 30 € per år för en inaktiv plånbok. Utvecklare betalar en framgångsavgift på det insamlade beloppet.

Få ut dina pengar

Pengarna ligger kvar i varje projekt tills det avslutas: eget kapital tills bostäderna säljs, lån och obligationer tills de återbetalas. Med 65 % av pengarna i pågående projekt mer än tre månader försenade väntar många investerare längre än planerat. Plattformen beskriver ingen andrahandsmarknad på sina offentliga sidor.

Vår bedömning

Avkastning: mycket hög, med avslutade aktieaffärer som gav 12,64 % per år; siffran räknar bara avslutade projekt. Risk: medel (högre betyder mer risk): bara 0,68 % av pengarna är i slutgiltigt fallissemang, vilket i sig skulle betyda låg, men 65 % av pengarna i pågående projekt är mer än tre månader försenade och 45 % är under inkasso eller tvist, så vi sätter den ett steg högre, på medel, och förlusterna kan hamna högre. Avkastning i förhållande till risk: hög, eftersom en mycket hög avkastning möter medelhög risk, även om avkastningen bara räknar avslutade projekt och avkastningen för alla investeringar sannolikt blir lägre.

Regelgeving

Licens / Reglering: Walliance Group SpA (Trento, momsnummer IT02432640221) är införd i det europeiska registret över crowdfundingtjänsteleverantörer genom CONSOB:s beslut nr 22878 av den 8 november 2023, enligt förordning (EU) 2020/1503. Investeringarna omfattas varken av insättningsgaranti eller av ersättningssystem för investerare.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Ja
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Mangopay, ett licensierat institut för elektroniska pengar. Varje investerare har en Mangopay-plånbok: påfyllning med banköverföring är gratis, påfyllning med kort kostar en avgift, uttag kostar 1 € vardera sedan den 1 december 2025, och Mangopay kan ta upp till 30 € per år för en inaktiv plånbok.

Voor beleggers

Beperkingen: Endast investerare från EU, efter ett lämplighetstest som visar minst en tillräcklig förståelse för riskerna. Standard-konton investerar från 500 € per projekt, personer under 31 från 50 €; Première Gold-konton kräver 5 000 € och Black-konton 25 000 € per investering.
Priser:
  • Investor fee: 1% framgångsavgift på det investerade beloppet, bara om projektet når sin uppskattade avkastning (0,75 % för Black Première)
  • Investor fee: EUR 1 per uttag från plånboken till ditt bankkonto, sedan den 1 december 2025
  • Minimum investment: 500 EUR

    Walliance - Artikelen

    Video thumbnail for 🏰 Bygg upp ditt europeiska fastighetsimperium… med lunchpengarna 🥪
    🏰 Bygg upp ditt europeiska fastighetsimperium… med lunchpengarna 🥪
    Idag kan du komma igång med så lite som 100 euro – ungefär vad en trevlig middag på restaurang kostar – och med bara några tusen euro bygga upp en di…
    Aug. 15.2026
    🏠 Real Estate Crowdfunding Returns Reach 15% Annually — While One Exit Delivered 61%
    European real estate crowdfunding is offering investors a growing range of opportunities, with advertised returns reaching 15% per year, total projec…
    Jul. 17.2026
    Video thumbnail for Nya crowdfunding-projekt inom fastighetsbranschen med avkastning på upp till 13 %
    Nya crowdfunding-projekt inom fastighetsbranschen med avkastning på upp till 13 %
    Upptäck över 20 europeiska fastighetscrowdfundingprojekt, plattformsuppdateringar, återbetalningar, investerarevenemang och möjligheter till fastighe…
    Jun. 11.2026

    Nuttige informatie

    Är Walliance reglerat?

    Ja. Walliance Group SpA är infört i det europeiska registret över crowdfundingtjänsteleverantörer genom CONSOB:s beslut nr 22878 av den 8 november 2023.

    Vem håller mina pengar?

    Mangopay, ett licensierat institut för elektroniska pengar, i en plånbok i ditt namn. När pengarna är investerade går de in i projektbolaget som andelar, lån eller obligationer.

    Vilken är minimiinvesteringen?

    500 € per projekt med ett Standard-konto, 50 € för investerare under 31, och 5 000 € eller 25 000 € för Première Gold- och Black-konton.

    Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

    Avslutade aktieprojekt gav 12,64 % per år, lån 9,35 % och obligationer 8,10 %. Två lån (0,68 % av det investerade) slutade i slutgiltigt fallissemang, men 65 % av pengarna i pågående projekt är mer än tre månader försenade och 45 % är under inkasso eller tvist (30 juni 2026).

    Vad säkrar min investering?

    Eget kapital är inte säkrat: du kan förlora allt om ett projekt misslyckas. För lån och obligationer bestäms säkerheten per projekt och visas inte offentligt. Ingen återköpsgaranti eller reservfond beskrivs.

    Kan jag sälja i förtid eller ta ut pengar?

    Dina pengar ligger kvar i varje projekt tills det avslutas, och många projekt är försenade. Ingen andrahandsmarknad beskrivs på de offentliga sidorna. Kontanter i din plånbok kan tas ut för 1 € per uttag.

    Vilka avgifter betalar jag?

    En framgångsavgift på 1 % av det investerade beloppet (0,75 % för Black Première), bara när ett projekt når eller överträffar sin uppskattade avkastning. Uttag kostar 1 € vardera och påfyllning med kort kostar en avgift; att öppna konto och fylla på med banköverföring är gratis.

    Varför är så många projekt försenade?

    Per den 30 juni 2026 var 48 av 79 pågående projekt mer än tre månader efter sin affärsplan, mestadels aktieaffärer inom bostadsutveckling, och 37 var under inkasso eller rättslig tvist. Plattformen publicerar denna fördelning; den säger ännu inte hur mycket som kommer att återvinnas.

    Vad händer om Walliance eller ett projekt går omkull?

    Dina andelar, lån eller obligationer finns hos projektbolaget, och dina kontanter finns hos Mangopay, skilda från Walliances egna pengar. Om ett projekt misslyckas får investerare i eget kapital betalt sist och kan förlora allt. Inget ersättningssystem gäller.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till Walliance

    Avrinningshastighet GB

    Fastigheter Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    Bergfurst DE

    Fastigheter
    Minsta investering €10
    Gefinancierd €192,29M

    bettervest GmbH DE

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Blend Network GB

    Fastigheter
    Return Level Hög
    Risk Level Väldigt låg
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €275,9M

    Bricksave GB

    Fastigheter
    Return Level Låg
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000