Crowdfundingplatform

VATEL DIRECT Ervaringen

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Beoordeling achterlaten
Frans platform van vermogensbeheerder Vatel Capital, dat sinds 2016 via maandelijks afgeloste obligaties leent aan winstgevende mkb-bedrijven, vergund door de AMF. De obligaties betalen gemiddeld 6,84%, maar na verliezen meldt het platform 3,75% per jaar (oktober 2026).

VATEL DIRECT - Risico- en rendementsbeoordeling

Risk Level
Hoog
Hoger betekent meer risico. 3,69% van al het sinds 2016 uitgeleende geld is definitief verloren, en 7,03% is verloren, heeft meer dan zes maanden achterstand of zit in insolventie (oktober 2026). Zekerheid wordt per transactie vastgesteld en de laatste aanbieding leunt op een garantie van de moedermaatschappij; maandelijkse aflossingen beperken het risicobedrag.
Return Level
Laag
De obligaties betalen sinds 2016 een gewogen gemiddelde van 6,84% per jaar (per 12 oktober 2026), laag voor bedrijfsleningen. Dit niveau berust op de coupon, vóór verliezen. Recente coupons zijn hoger, 8% tot 9,5%.
Risk Return Level
Zeer laag
Na verliezen, met late leningen volledig afgeschreven en verhaal meegeteld, meldt het platform sinds 2016 3,75% per jaar (oktober 2026), en 0% voor de leningen van 2022 en 2023. Dit niveau berust op de 3,75% na verliezen.

VATEL DIRECT - Retouren en verliespercentages

Retouren
Fixed interest: 6,84% Gewogen gemiddelde jaarrente van alle sinds 2016 gefinancierde obligaties, vóór verliezen, per 12 oktober 2026. Na verliezen, met leningen met meer dan zes maanden achterstand volledig afgeschreven en verhaal meegeteld, meldt het platform een nettorendement van 3,75% per jaar. Recente aanbiedingen betalen 8% tot 9,5%.
Verliespercentages
Gerealiseerde verliezen: 3,69% Nooit terugbetaald kapitaal bij 5 projecten die als definitief verlies zijn ingedeeld (€ 3,20 miljoen) tegenover € 86,67 miljoen uitgeleend sinds 2016, per 12 oktober 2026; berekend uit de eigen cijfers van het platform.
Wanbetalingspercentage: 7,03% Nog verschuldigd kapitaal bij projecten met meer dan zes maanden achterstand (6), in insolventieprocedure (2) of in definitief verlies (5), tegenover alle € 86,67 miljoen uitgeleend sinds 2016, per 12 oktober 2026; berekend uit de eigen cijfers van het platform.
Risicokosten: 3,49% Jaarlijkse risicokosten zoals waargenomen door het platform over alle leningen sinds 2016, per 12 oktober 2026. Het hoogst voor de leningen van 2022 (6,53%) en 2023 (9,18%).
Late leningen: 1,73% Nog verschuldigd kapitaal bij één project uit 2024 met een achterstand van maximaal zes maanden (€ 1,50 miljoen), tegenover alle € 86,67 miljoen uitgeleend sinds 2016, per 12 oktober 2026; berekend uit de eigen cijfers van het platform.

VATEL DIRECT – Platformstatistieken 2026

Informatie bijgewerkt op: 03 Nov 2026
67 gefinancierde projecten
86,7M EUR funded amount

VATEL DIRECT – Voordelen en nadelen

STERKE PUNTEN
Publiceert volledige prestatiecijfers per leenjaar, gedateerd 12 oktober 2026: late leningen, insolventies, definitieve verliezen en een nettorendement na verliezen met de bijbehorende methode.
Obligaties worden maandelijks afgelost, kapitaal en rente, zodat het risicobedrag daalt gedurende de looptijd van 2 tot 5 jaar.
Geen kosten voor beleggers in welke fase dan ook, en de laatste aanbieding accepteerde inschrijvingen vanaf € 100.
Vergund door de AMF (FP-2023-36), actief sinds 2016, waarbij de fondsen van Vatel Capital € 48,87 miljoen van de uitgeleende € 86,67 miljoen naast de menigte investeren.
MINPUNTEN
3,69% van al het uitgeleende geld is definitief verloren en 7,03% is verloren, heeft meer dan zes maanden achterstand of zit in insolventie (12 oktober 2026).
Het nettorendement na verliezen is sinds 2016 3,75% per jaar, en 0% voor de leningen van 2022 en 2023.
Geen secundaire markt: obligaties kunnen in principe niet voor hun einddatum van 24 tot 60 maanden worden doorverkocht.
Zekerheid wordt per transactie vastgesteld en de laatste aanbieding leunt op een garantie van de moedermaatschappij, niet op zekerheid op een activum; geen terugkoop of reservefonds.

Over VATEL DIRECT

Wat het is

Vatel Direct is een Frans crowdfundingplatform dat via obligaties leent aan gevestigde, winstgevende kleine en middelgrote bedrijven. Het is onderdeel van Vatel Capital, een vermogensbeheerder uit Parijs, wiens fondsen bij veel transacties naast de menigte investeren. Sinds 2016 heeft het 67 projecten gefinancierd voor € 86,67 miljoen, waarvan € 48,87 miljoen afkomstig was van Vatels eigen fondsen (per 12 oktober 2026). Het is duidelijk actief: het loste op 13 oktober 2026 een obligatie vroegtijdig af en opende in september 2026 een nieuwe aanbieding.

Hoe het werkt

Bedrijven lenen meestal € 0,5 miljoen tot € 5 miljoen voor twee tot vijf jaar via gewone of converteerbare obligaties. Anders dan bij de meeste vastgoedplatforms worden de obligaties maandelijks afgelost, kapitaal en rente, zodat het risicobedrag in de loop van de tijd daalt. U kiest elke aanbieding zelf; het platform stelt € 500 per project voor om te spreiden, en de laatste aanbieding accepteerde inschrijvingen vanaf € 100. De coupons van recente transacties zijn 8% tot 9,5% per jaar.

Rendement

Over alle projecten sinds 2016 hebben de obligaties een gewogen gemiddelde rente van 6,84% per jaar vóór verliezen (per 12 oktober 2026). Het platform publiceert ook wat beleggers na verliezen daadwerkelijk hebben verdiend: een interne rendementsvoet, netto van risico, van 3,75% per jaar, waarbij leningen met meer dan zes maanden achterstand of in insolventie als waardeloos worden geteld en verhaal is inbegrepen. Per leenjaar loopt het nettorendement van 0% (2022 en 2023) tot 6,94% (2018); de leningen van 2024 tot 2026 laten tot nu toe 7,7% tot 9,26% zien, maar zijn te jong om verliezen te hebben gehad.

Verliezen en wanbetaling

Vijf projecten zijn geëindigd in een definitief verlies, met € 3,20 miljoen aan kapitaal dat nooit is terugbetaald: 3,69% van alles wat is uitgeleend, berekend uit de eigen cijfers van het platform. Zes andere projecten hebben meer dan zes maanden achterstand (€ 2,40 miljoen nog verschuldigd) en twee zitten in een insolventieprocedure (€ 0,49 miljoen). Samen is verloren of ernstig in de problemen geraakt geld 7,03% van alle leningen, 13 van de 67 projecten. Eén project uit 2024 heeft tot zes maanden achterstand, met € 1,50 miljoen nog verschuldigd. Het platform meldt sinds 2016 jaarlijkse risicokosten van 3,49%, met een piek van 9,18% voor de leningen van 2023 (alles per 12 oktober 2026).

Wat uw geld beschermt

Vatel Direct publiceert geen algemene regel over zekerheid; die wordt per transactie vastgesteld en vermeld op de pagina van elke aanbieding. De laatste aanbieding, een hotelproject, wordt gedekt door een garantie van de moedermaatschappij van de lener, die afhangt van het vermogen van die groep om te betalen en geen zekerheid op een activum is. Er is geen terugkoop, reservefonds of verzekering. Maandelijkse aflossingen verlagen het risicokapitaal in de loop van de tijd. Verhaal op mislukte leningen is opgenomen in het nettorendement, maar wordt niet als apart cijfer gepubliceerd.

Wie het runt en de vergunning

Het platform wordt gerund door Vatel Direct SAS (Parijs, ondernemingsnummer 814 648 119, aandelenkapitaal € 200.000), onderdeel van de groep Vatel Capital. De Franse marktautoriteit (AMF) heeft het onder nummer FP-2023-36 een vergunning verleend als Europese crowdfundingdienstverlener. De fondsen van Vatel Capital investeren mee in veel transacties, wat de belangen op één lijn brengt maar ook belangenconflicten kan geven bij de verdeling van transacties; een beleid inzake belangenconflicten is gepubliceerd. Beleggingen worden niet gedekt door een depositogarantie of beleggerscompensatiestelsel.

Kosten

Beleggers betalen niets: geen kosten voor het openen of aanhouden van een rekening, voor inschrijven, voor het ontvangen van aflossingen of voor betalingen via Lemonway. De lenende bedrijven betalen het platform; volgens de voorwaarden liggen de kosten voor uitgevers over het algemeen tussen 4% en 6% inclusief btw, en de laatste aanbieding noemt maximaal 5% exclusief btw van het opgehaalde bedrag. Uw eigen bank kan kosten rekenen voor overboekingen.

Uw geld terugkrijgen

Er is geen secundaire markt: het platform zegt dat obligaties in principe niet voor de einddatum kunnen worden doorverkocht, dus uw geld zit 24 tot 60 maanden vast, afhankelijk van de aanbieding. Omdat de aflossingen maandelijks zijn, komt elke maand een deel van uw kapitaal terug dat opnieuw kan worden belegd of opgenomen.

Ons oordeel

Rendement: laag, gebaseerd op de gewogen gemiddelde coupon van 6,84% per jaar sinds 2016, vóór verliezen. Risico: hoog (hoger betekent meer risico), omdat 3,69% van al het uitgeleende geld definitief verloren is en 7,03% verloren is, meer dan zes maanden achterstand heeft of in insolventie zit. Rendement-risicoverhouding: zeer laag, gebaseerd op de 3,75% per jaar die het platform zelf na verliezen meldt, met te late leningen volledig afgeschreven. Het platform verdient waardering voor de volledige publicatie van deze cijfers.

Regelgeving

Licentie / Regelgeving: Vatel Direct SAS (ondernemingsnummer 814 648 119, Parijs) heeft een vergunning als Europese crowdfundingdienstverlener van de Franse marktautoriteit (AMF), nummer FP-2023-36. Het is ook geregistreerd als betaalagent van Lemonway. Beleggingen worden niet gedekt door een depositogarantie of beleggerscompensatiestelsel.

Functionaliteit

Auto-investeren: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Secundaire markt: Nee
Betalingsprovider: Lemonway, een Franse betaalinstelling met een vergunning van de ACPR. Het geld van beleggers loopt via een persoonlijke betaalrekening bij Lemonway; Vatel Direct treedt op als geregistreerd betaalagent van Lemonway. Lemonway rekent beleggers niets voor deze betalingen.

Voor beleggers

Beperkingen: Volwassenen die niet onder curatele of een andere juridische bescherming staan, en bedrijven. Beleggers geven bij registratie hun land van verblijf op. Niet-professionele beleggers krijgen de bescherming van de Europese crowdfundingregels, waaronder een kennistoets en een bedenktijd.

Nuttige informatie

Is Vatel Direct gereguleerd?

Ja. De Franse marktautoriteit (AMF) heeft Vatel Direct SAS onder nummer FP-2023-36 vergund als Europese crowdfundingdienstverlener. Het is onderdeel van de vermogensbeheerder Vatel Capital.

Wie houdt mijn geld vast?

Lemonway, een Franse betaalinstelling met vergunning. Uw geld loopt daar via een persoonlijke betaalrekening; Vatel Direct is betaalagent van Lemonway. Zodra het is belegd, wordt uw geld via obligaties aan het bedrijf uitgeleend.

Wat is de minimale inleg?

Die wordt per aanbieding vastgesteld. Het platform stelt € 500 per project voor om te spreiden, en de laatste aanbieding in het najaar van 2026 accepteerde inschrijvingen vanaf € 100.

Welk rendement en welke verliezen tot nu toe?

De obligaties betalen sinds 2016 gemiddeld 6,84% per jaar, maar na verliezen meldt het platform 3,75% per jaar. Vijf projecten zijn geëindigd in definitieve verliezen (3,69% van alle leningen) en 7,03% van de leningen is verloren, heeft meer dan zes maanden achterstand of zit in insolventie (per 12 oktober 2026).

Wat beschermt mijn belegging?

Dat hangt af van de transactie en staat op de pagina van elke aanbieding. De laatste aanbieding wordt gedekt door een garantie van de moedermaatschappij van de lener, die geen zekerheid op een activum is. Er is geen terugkoop of reservefonds. Maandelijkse aflossingen verlagen uw risicokapitaal in de loop van de tijd.

Kan ik vroegtijdig verkopen of opnemen?

Nee. Er is geen secundaire markt en obligaties kunnen in principe niet voor de einddatum worden doorverkocht, die 24 tot 60 maanden is. Een deel van uw kapitaal komt elke maand terug met de aflossingen.

Welke kosten betaal ik?

Geen. Vatel Direct rekent beleggers in geen enkele fase iets; de lenende bedrijven betalen de kosten, over het algemeen 4% tot 6% inclusief btw van het opgehaalde bedrag. Uw bank kan kosten rekenen voor overboekingen.

Wat gebeurt er als Vatel Direct of een lener failliet gaat?

Uw obligaties zijn vorderingen op het lenende bedrijf, niet op Vatel Direct, en uw geld staat bij Lemonway. Als een lener failliet gaat, bent u afhankelijk van een eventuele garantie en van de insolventieprocedure; het nettorendement van het platform telt leningen met meer dan zes maanden achterstand al als verloren. Er geldt geen compensatiestelsel.

Waarom ligt het nettorendement zoveel lager dan de coupons?

Het nettocijfer van 3,75% telt elke lening met meer dan zes maanden achterstand, in insolventie of in definitief verlies als waardeloos, terwijl de 6,84% de rente vóór enig verlies is. De leningen van 2019 tot 2023 werden het hardst getroffen: die van 2022 en 2023 laten tot nu toe een nettorendement van 0% zien (12 oktober 2026).

Beoordeling

Totale beoordeling 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Kwaliteit bieden 0
Diensten en ondersteuning 0
Functionaliteit 0
Transparantie 0

Beoordelingen

Sorteer op:
Meest recent Oudste eerst Meer likes Meer afkeer
Sorteer op waardering:
Van hoog naar laag Van laag naar hoog

Alternatief voor VATEL DIRECT

3cirkel financiering CH

MKB-leningen Particuliere leningen Zakelijke facturen
Minimale investering €1000

Afvoersnelheid GB

Onroerend goed MKB-leningen
Minimale investering €100
Gefinancierd €81,43M

Acredius CH

MKB-leningen
Minimale investering €200

Anaxago FR

Onroerend goed Start-ups MKB-leningen
Gereguleerd
Return Level Medium
Risk Level Hoog
Risk Return Level
Minimale investering €1000
Gefinancierd €940,1M

bettervest GmbH DE

MKB-leningen Hernieuwbare energie
Return Level Zeer hoge
Risk Level Zeer hoge
Risk Return Level
Minimale investering €50
Gefinancierd €30,0M

Bolero Crowdfunding BE

MKB-leningen
Gereguleerd
Return Level Laag
Risk Level Hoog
Risk Return Level
Minimale investering €100
Gefinancierd €53,0M