Crowdfunding-plattform

VATEL DIRECT Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Fransk plattform som drivs av kapitalförvaltaren Vatel Capital och sedan 2016 lånar ut till lönsamma småföretag genom månadsvis återbetalda obligationer, licensierad av AMF. Obligationerna ger i snitt 6,84 %, men efter förluster redovisar plattformen 3,75 % per år (oktober 2026).

VATEL DIRECT - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Hög
Högre betyder mer risk. 3,69 % av alla pengar som lånats ut sedan 2016 har förlorats för gott, och 7,03 % är förlorade, mer än sex månader försenade eller i insolvens (oktober 2026). Säkerheten bestäms affär för affär, och det senaste erbjudandet bygger på en garanti från moderbolaget; månatliga återbetalningar begränsar beloppet i riskzonen.
Return Level
Låg
Obligationerna ger ett viktat genomsnitt på 6,84 % per år sedan 2016 (per den 12 oktober 2026), lågt för företagslån. Den här nivån bygger på kupongen, före förluster. De senaste kupongerna är högre, 8 % till 9,5 %.
Risk Return Level
Väldigt låg
Efter förluster, med försenade lån helt nedskrivna och återvinning inräknad, redovisar plattformen 3,75 % per år sedan 2016 (oktober 2026), och 0 % för 2022 och 2023 års lån. Den här nivån bygger på de 3,75 % efter förluster.

VATEL DIRECT - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 6,84% Viktad genomsnittlig årsränta för alla obligationer som finansierats sedan 2016, före förluster, per den 12 oktober 2026. Efter förluster, med lån som är mer än sex månader försenade helt nedskrivna och återvinning inräknad, redovisar plattformen en nettoavkastning på 3,75 % per år. De senaste erbjudandena ger 8 % till 9,5 %.
Förlustnivåer
Realiserade förluster: 3,69% Kapital som aldrig återbetalats i 5 projekt klassade som slutgiltig förlust (3,20 miljoner €) mot 86,67 miljoner € utlånade sedan 2016, per den 12 oktober 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.
Fallissemangsandel: 7,03% Kapital som återstår att betala i projekt som är mer än sex månader försenade (6), i insolvensförfarande (2) eller i slutgiltig förlust (5), mot alla 86,67 miljoner € utlånade sedan 2016, per den 12 oktober 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.
Riskkostnader: 3,49% Årlig riskkostnad som plattformen observerat över all utlåning sedan 2016, per den 12 oktober 2026. Högst för 2022 års lån (6,53 %) och 2023 års lån (9,18 %).
Försenade lån: 1,73% Kapital som återstår att betala i ett projekt från 2024 som är försenat med upp till sex månader (1,50 miljoner €), mot alla 86,67 miljoner € utlånade sedan 2016, per den 12 oktober 2026; beräknat utifrån plattformens egna siffror.

VATEL DIRECT – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
67 gefinancierde projecten
86,7M EUR funded amount

VATEL DIRECT – För- och nackdelar

PROS
Publicerar fullständiga resultatsiffror per utlåningsår, daterade den 12 oktober 2026: försenade lån, insolvenser, slutgiltiga förluster och en nettoavkastning efter förluster med dess metod.
Obligationerna återbetalas månadsvis, kapital och ränta, så det belopp som är i riskzonen minskar under löptiden på 2 till 5 år.
Inga avgifter för investerare i något skede, och det senaste erbjudandet tog emot teckningar från 100 €.
Licensierad av AMF (FP-2023-36), verksam sedan 2016, med Vatel Capitals fonder som investerar 48,87 miljoner € av de utlånade 86,67 miljoner € vid sidan av allmänheten.
CONS
3,69 % av alla utlånade pengar har förlorats för gott och 7,03 % är förlorade, mer än sex månader försenade eller i insolvens (12 oktober 2026).
Nettoavkastningen efter förluster är 3,75 % per år sedan 2016, och 0 % för lånen från 2022 och 2023.
Ingen andrahandsmarknad: obligationer kan i princip inte säljas vidare före sitt förfall efter 24 till 60 månader.
Säkerheten bestäms per affär och det senaste erbjudandet bygger på en garanti från moderbolaget, inte på säkerhet i en tillgång; ingen återköpsgaranti eller reservfond.

Om VATEL DIRECT

Vad det är

Vatel Direct är en fransk crowdfundingplattform som lånar ut, genom obligationer, till etablerade, lönsamma små och medelstora företag. Den tillhör Vatel Capital, en kapitalförvaltare i Paris, vars fonder investerar vid sidan av allmänheten i många affärer. Sedan 2016 har den finansierat 67 projekt för 86,67 miljoner €, varav 48,87 miljoner € kom från Vatels egna fonder (per den 12 oktober 2026). Den är tydligt aktiv: den återbetalade en obligation i förtid den 13 oktober 2026 och öppnade ett nytt erbjudande i september 2026.

Så fungerar det

Företagen lånar vanligtvis 0,5 miljoner € till 5 miljoner € på två till fem år genom enkla eller konvertibla obligationer. Till skillnad från de flesta fastighetsplattformar återbetalas obligationerna månadsvis, kapital och ränta, så det belopp som är i riskzonen minskar med tiden. Du väljer varje erbjudande själv; plattformen föreslår 500 € per projekt för att sprida riskerna, och det senaste erbjudandet tog emot teckningar från 100 €. Kuponger på de senaste affärerna är 8 % till 9,5 % per år.

Avkastning

För alla projekt sedan 2016 har obligationerna en viktad genomsnittsränta på 6,84 % per år före förluster (per den 12 oktober 2026). Plattformen publicerar också vad investerare faktiskt har tjänat efter förluster: en internränta netto efter risk på 3,75 % per år, som räknar lån som är mer än sex månader försenade eller i insolvens som värdelösa och inkluderar återvinning. Per utlåningsår varierar nettoavkastningen från 0 % (2022 och 2023) till 6,94 % (2018); lånen från 2024 till 2026 visar hittills 7,7 % till 9,26 % men är för nya för att ha haft förluster.

Förluster och fallissemang

Fem projekt har slutat med en slutgiltig förlust, med 3,20 miljoner € i kapital som aldrig återbetalats: 3,69 % av allt som lånats ut, beräknat utifrån plattformens egna siffror. Ytterligare sex projekt är mer än sex månader försenade (2,40 miljoner € återstår att betala) och två är i insolvensförfarande (0,49 miljoner €). Tillsammans utgör förlorade eller allvarligt hotade pengar 7,03 % av all utlåning, 13 av 67 projekt. Ett projekt från 2024 är upp till sex månader försenat, med 1,50 miljoner € kvar att betala. Plattformen redovisar en årlig riskkostnad på 3,49 % sedan 2016, med en topp på 9,18 % för 2023 års lån (allt per den 12 oktober 2026).

Vad som säkrar dina pengar

Vatel Direct publicerar ingen allmän regel om säkerhet; den bestäms affär för affär och anges på varje erbjudandes sida. Det senaste erbjudandet, ett hotellprojekt, backas av en garanti från låntagarens moderbolag, vilket beror på att koncernen kan betala och inte är säkerhet i en tillgång. Det finns ingen återköpsgaranti, reservfond eller försäkring. Månatliga återbetalningar minskar kapitalet i riskzonen över tid. Återvinning från misslyckade lån ingår i nettoavkastningen men publiceras inte som en separat siffra.

Vem som driver den och tillståndet

Plattformen drivs av Vatel Direct SAS (Paris, företagsnummer 814 648 119, aktiekapital 200 000 €), en del av koncernen Vatel Capital. Den franska marknadsmyndigheten (AMF) har gett den tillstånd som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör under nummer FP-2023-36. Vatel Capitals fonder saminvesterar i många affärer, vilket förenar intressena men också kan skapa intressekonflikter i hur affärer fördelas; en policy för intressekonflikter är publicerad. Investeringarna omfattas varken av insättningsgaranti eller av ersättningssystem för investerare.

Avgifter

Investerare betalar ingenting: ingen avgift för att öppna eller ha ett konto, för att teckna, för att ta emot återbetalningar eller för betalningar via Lemonway. De lånande företagen betalar plattformen; villkoren anger att emittentavgifterna i allmänhet ligger mellan 4 % och 6 % inklusive moms, och det senaste erbjudandet anger högst 5 % exklusive moms av det insamlade beloppet. Din egen bank kan ta betalt för överföringar.

Få ut dina pengar

Det finns ingen andrahandsmarknad: plattformen säger att obligationer i princip inte kan säljas vidare före förfall, så dina pengar är bundna i 24 till 60 månader beroende på erbjudandet. Eftersom återbetalningarna är månatliga kommer en del av ditt kapital tillbaka varje månad och kan återinvesteras eller tas ut.

Vår bedömning

Avkastning: låg, utifrån den viktade genomsnittliga kupongen på 6,84 % per år sedan 2016, före förluster. Risk: hög (högre betyder mer risk), eftersom 3,69 % av alla utlånade pengar har förlorats för gott och 7,03 % är förlorade, mer än sex månader försenade eller i insolvens. Avkastning i förhållande till risk: mycket låg, utifrån de 3,75 % per år som plattformen själv redovisar efter förluster, med försenade lån helt nedskrivna. Plattformen förtjänar erkännande för att den publicerar dessa siffror fullt ut.

Regelgeving

Licens / Reglering: Vatel Direct SAS (företagsnummer 814 648 119, Paris) har ett tillstånd som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör från den franska marknadsmyndigheten (AMF), nummer FP-2023-36. Den är också registrerad som betalningsombud för Lemonway. Investeringarna omfattas varken av insättningsgaranti eller av ersättningssystem för investerare.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Lemonway, ett franskt betalningsinstitut med tillstånd från ACPR. Investerarnas pengar går via ett personligt betalkonto hos Lemonway; Vatel Direct agerar som Lemonways registrerade betalningsombud. Lemonway tar ingenting av investerarna för dessa betalningar.

Voor beleggers

Beperkingen: Vuxna som inte står under förmyndarskap eller annat rättsligt skydd, samt företag. Investerare anger sitt bosättningsland vid registreringen. Icke-sofistikerade investerare får det skydd som de europeiska crowdfundingreglerna ger, inklusive ett kunskapstest och en betänketid.

Nuttige informatie

Är Vatel Direct reglerat?

Ja. Den franska marknadsmyndigheten (AMF) har gett Vatel Direct SAS tillstånd som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör under nummer FP-2023-36. Det tillhör kapitalförvaltaren Vatel Capital.

Vem håller mina pengar?

Lemonway, ett franskt licensierat betalningsinstitut. Dina pengar går via ett personligt betalkonto där; Vatel Direct är Lemonways betalningsombud. När pengarna är investerade lånas de ut till företaget genom obligationer.

Vilken är minimiinvesteringen?

Den bestäms per erbjudande. Plattformen föreslår 500 € per projekt för att sprida riskerna, och det senaste erbjudandet hösten 2026 tog emot teckningar från 100 €.

Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

Obligationerna ger i snitt 6,84 % per år sedan 2016, men efter förluster redovisar plattformen 3,75 % per år. Fem projekt har slutat med slutgiltiga förluster (3,69 % av all utlåning) och 7,03 % av utlåningen är förlorad, mer än sex månader försenad eller i insolvens (per den 12 oktober 2026).

Vad säkrar min investering?

Det beror på affären och anges på varje erbjudandes sida. Det senaste erbjudandet backas av en garanti från låntagarens moderbolag, som inte är säkerhet i en tillgång. Det finns ingen återköpsgaranti eller reservfond. Månatliga återbetalningar minskar ditt kapital i riskzonen över tid.

Kan jag sälja i förtid eller ta ut pengar?

Nej. Det finns ingen andrahandsmarknad, och obligationer kan i princip inte säljas vidare före förfall, som är 24 till 60 månader. En del av ditt kapital kommer tillbaka varje månad med återbetalningarna.

Vilka avgifter betalar jag?

Inga. Vatel Direct tar ingenting av investerare i något skede; de lånande företagen betalar avgifterna, i allmänhet 4 % till 6 % inklusive moms av det insamlade beloppet. Din bank kan ta betalt för överföringar.

Vad händer om Vatel Direct eller en låntagare går omkull?

Dina obligationer är fordringar på det lånande företaget, inte på Vatel Direct, och dina kontanter finns hos Lemonway. Om en låntagare går omkull är du beroende av eventuell garanti och av insolvensförfarandet; plattformens nettoavkastning räknar redan lån som är mer än sex månader försenade som förlorade. Inget ersättningssystem gäller.

Varför är nettoavkastningen så mycket lägre än kupongerna?

Nettosiffran på 3,75 % räknar varje lån som är mer än sex månader försenat, i insolvens eller i slutgiltig förlust som värdelöst, medan de 6,84 % är räntan före all förlust. Lånen från 2019 till 2023 drabbades hårdast: lånen från 2022 och 2023 visar hittills en nettoavkastning på 0 % (12 oktober 2026).

Beoordeling

Totale beoordeling 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Erbjuder kvalitet 0
Diensten en ondersteuning 0
Functionaliteit 0
Transparantie 0

Beoordelingen

Sortera efter:
Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
Sortera efter betyg:
Högsta till lägsta Lägsta till högsta

Alternativ till VATEL DIRECT

3circlefunding CH

Lån till små och medelstora företag Privata lån Företagsfakturor
Minsta investering €1000

Avrinningshastighet GB

Fastigheter Lån till små och medelstora företag
Minsta investering €100
Gefinancierd €81,43M

Acredius CH

Lån till små och medelstora företag
Minsta investering €200

Anaxago FR

Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
Bilförsäkring
Return Level Medium
Risk Level Hög
Risk Return Level
Minsta investering €1000
Gefinancierd €940,1M

bettervest GmbH DE

Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
Return Level Mycket Hög
Risk Level Mycket Hög
Risk Return Level
Minsta investering €50
Gefinancierd €30,0M

Bolero Crowdfunding BE

Lån till små och medelstora företag
Bilförsäkring
Return Level Låg
Risk Level Hög
Risk Return Level
Minsta investering €100
Gefinancierd €53,0M