Platforma crowdfundingowa

VATEL DIRECT Opinie

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Dodaj recenzję
Francuska platforma zarządzającego aktywami Vatel Capital, pożyczająca od 2016 roku rentownym MŚP przez obligacje spłacane miesięcznie, z licencją AMF. Obligacje płacą średnio 6,84%, ale po stratach platforma podaje 3,75% rocznie (październik 2026).

VATEL DIRECT - Przegląd ryzyka i zwrotu

Risk Level
Wysoki
Wyższe oznacza większe ryzyko. 3,69% wszystkich pieniędzy pożyczonych od 2016 roku zostało bezpowrotnie utraconych, a 7,03% jest utracone, opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte niewypłacalnością (październik 2026). Zabezpieczenia ustala się dla każdej transakcji, a najnowsza oferta opiera się na gwarancji spółki dominującej; miesięczne spłaty ograniczają kwotę narażoną na ryzyko.
Return Level
Niski
Obligacje płacą średnią ważoną 6,84% rocznie od 2016 roku (stan na 12 października 2026), co jest niskie jak na pożyczki dla firm. Ten poziom opiera się na kuponie, przed stratami. Ostatnie kupony są wyższe, od 8% do 9,5%.
Risk Return Level
Bardzo niewielka
Po stratach, z opóźnionymi pożyczkami odpisanymi w całości i uwzględnionymi odzyskami, platforma podaje 3,75% rocznie od 2016 roku (październik 2026) oraz 0% dla pożyczek z 2022 i 2023 roku. Ten poziom opiera się na 3,75% po stratach.

VATEL DIRECT - Zwroty i wskaźniki strat

Zwroty
Fixed interest: 6,84% Średnie ważone roczne oprocentowanie wszystkich obligacji sfinansowanych od 2016 roku, przed stratami, na dzień 12 października 2026. Po stratach, z pożyczkami opóźnionymi o ponad sześć miesięcy odpisanymi w całości i uwzględnionymi odzyskami, platforma podaje zwrot netto 3,75% rocznie. Ostatnie oferty płacą od 8% do 9,5%.
Wskaźniki strat
Zrealizowane straty: 3,69% Kapitał nigdy niespłacony w 5 projektach zaklasyfikowanych jako ostateczna strata (3,20 mln €) wobec 86,67 mln € pożyczonych od 2016 roku, na dzień 12 października 2026; wyliczone z danych samej platformy.
Wskaźnik niewypłacalności: 7,03% Kapitał nadal należny w projektach opóźnionych o ponad sześć miesięcy (6), w postępowaniu upadłościowym (2) lub w ostatecznej stracie (5), wobec wszystkich 86,67 mln € pożyczonych od 2016 roku, na dzień 12 października 2026; wyliczone z danych samej platformy.
Koszty ryzyka: 3,49% Roczny koszt ryzyka obserwowany przez platformę we wszystkich pożyczkach od 2016 roku, na dzień 12 października 2026. Najwyższy dla pożyczek z 2022 roku (6,53%) i z 2023 roku (9,18%).
Opóźnione pożyczki: 1,73% Kapitał nadal należny w jednym projekcie z 2024 roku opóźnionym do sześciu miesięcy (1,50 mln €), wobec wszystkich 86,67 mln € pożyczonych od 2016 roku, na dzień 12 października 2026; wyliczone z danych samej platformy.

VATEL DIRECT – Statystyki platformy 2026

Informacje zaktualizowane o godz.: 03 Lis 2026
67 finansowane projekty
86,7M EUR funded amount

VATEL DIRECT – Zalety i wady

Zalety
Publikuje pełne dane o wynikach według roku udzielenia pożyczki, z datą 12 października 2026: opóźnione pożyczki, niewypłacalności, ostateczne straty i zwrot netto po stratach wraz z metodą.
Obligacje są spłacane co miesiąc, kapitał i odsetki, więc kwota narażona na ryzyko maleje w trakcie okresu od 2 do 5 lat.
Brak opłat dla inwestorów na jakimkolwiek etapie, a ostatnia oferta przyjmowała subskrypcje od 100 €.
Licencja AMF (FP-2023-36), działalność od 2016 roku, a fundusze Vatel Capital inwestują 48,87 mln € z pożyczonych 86,67 mln € obok tłumu.
WADY
3,69% wszystkich pożyczonych pieniędzy zostało bezpowrotnie utraconych, a 7,03% jest utracone, opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte niewypłacalnością (12 października 2026).
Zwrot netto po stratach wynosi 3,75% rocznie od 2016 roku, a 0% dla pożyczek z 2022 i 2023 roku.
Brak rynku wtórnego: obligacji co do zasady nie można odsprzedać przed terminem wykupu wynoszącym od 24 do 60 miesięcy.
Zabezpieczenia ustala się dla każdej transakcji, a najnowsza oferta opiera się na gwarancji spółki dominującej, a nie na zabezpieczeniu na aktywie; brak wykupu i funduszu rezerwowego.

Informacje o VATEL DIRECT

Czym jest

Vatel Direct to francuska platforma crowdfundingowa, która za pośrednictwem obligacji pożycza ugruntowanym, rentownym małym i średnim przedsiębiorstwom. Należy do Vatel Capital, paryskiego zarządzającego aktywami, którego fundusze inwestują obok tłumu w wielu transakcjach. Od 2016 roku sfinansowała 67 projektów na 86,67 mln €, z czego 48,87 mln € pochodziło z własnych funduszy Vatel (stan na 12 października 2026). Jest wyraźnie aktywna: 13 października 2026 roku wcześniej spłaciła jedną obligację, a we wrześniu 2026 roku otworzyła nową ofertę.

Jak to działa

Firmy pożyczają zwykle od 0,5 mln € do 5 mln € na okres od dwóch do pięciu lat za pomocą obligacji zwykłych lub zamiennych. W odróżnieniu od większości platform nieruchomościowych obligacje są spłacane co miesiąc, kapitał i odsetki, więc kwota narażona na ryzyko z czasem maleje. Inwestor wybiera każdą ofertę samodzielnie; platforma sugeruje 500 € na projekt dla zbudowania dywersyfikacji, a ostatnia oferta przyjmowała subskrypcje od 100 €. Kupony ostatnich transakcji wynoszą od 8% do 9,5% rocznie.

Zwroty

We wszystkich projektach od 2016 roku obligacje mają średnie ważone oprocentowanie 6,84% rocznie przed stratami (stan na 12 października 2026). Platforma publikuje też to, ile inwestorzy faktycznie zarobili po stratach: wewnętrzną stopę zwrotu netto po uwzględnieniu ryzyka w wysokości 3,75% rocznie, która traktuje pożyczki opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte niewypłacalnością jako bezwartościowe i uwzględnia odzyski. Według roku udzielenia pożyczki zwrot netto waha się od 0% (2022 i 2023) do 6,94% (2018); pożyczki z lat 2024–2026 pokazują dotąd od 7,7% do 9,26%, ale są zbyt młode, by wystąpiły straty.

Straty i niewypłacalność

Pięć projektów zakończyło się ostateczną stratą, z 3,20 mln € kapitału nigdy niespłaconego: 3,69% wszystkiego, co pożyczono, wyliczone z danych samej platformy. Kolejnych sześć projektów jest opóźnionych o ponad sześć miesięcy (2,40 mln € nadal należnych), a dwa są w postępowaniu upadłościowym (0,49 mln €). Łącznie pieniądze utracone lub w poważnych tarapatach stanowią 7,03% wszystkich pożyczek, czyli 13 z 67 projektów. Jeden projekt z 2024 roku jest opóźniony do sześciu miesięcy, z 1,50 mln € nadal należnych. Platforma podaje roczny koszt ryzyka 3,49% od 2016 roku, ze szczytem 9,18% dla pożyczek z 2023 roku (wszystko na dzień 12 października 2026).

Co zabezpiecza pieniądze inwestora

Vatel Direct nie publikuje ogólnej zasady dotyczącej zabezpieczeń; ustala się je dla każdej transakcji i podaje na stronie danej oferty. Najnowsza oferta, projekt hotelowy, jest zabezpieczona gwarancją spółki dominującej pożyczkobiorcy, która zależy od zdolności tej grupy do zapłaty i nie jest zabezpieczeniem na aktywie. Nie ma wykupu, funduszu rezerwowego ani ubezpieczenia. Miesięczne spłaty z czasem zmniejszają kapitał narażony na ryzyko. Odzyski z nieudanych pożyczek są ujęte w zwrocie netto, ale nie są publikowane jako osobna liczba.

Kto ją prowadzi i licencja

Platformę prowadzi Vatel Direct SAS (Paryż, numer firmy 814 648 119, kapitał zakładowy 200 000 €), należący do grupy Vatel Capital. Francuski regulator rynku (AMF) udzielił jej zezwolenia jako europejskiemu dostawcy usług crowdfundingowych pod numerem FP-2023-36. Fundusze Vatel Capital współinwestują w wielu transakcjach, co zbliża interesy, ale może też powodować konflikty przy podziale transakcji; opublikowano politykę konfliktów interesów. Inwestycje nie są objęte gwarancją depozytów ani systemem rekompensat dla inwestorów.

Opłaty

Inwestorzy nic nie płacą: ani za otwarcie lub prowadzenie konta, ani za subskrypcję, ani za otrzymywanie spłat, ani za płatności przez Lemonway. Firmy pożyczkobiorców płacą platformie; warunki podają, że opłaty emitenta wynoszą zwykle od 4% do 6% z VAT, a ostatnia oferta wskazuje najwyżej 5% bez VAT od zebranej kwoty. Własny bank inwestora może pobierać opłaty za przelewy.

Odzyskanie pieniędzy

Nie ma rynku wtórnego: platforma podaje, że obligacji co do zasady nie można odsprzedać przed terminem wykupu, więc pieniądze są zamrożone na 24 do 60 miesięcy, zależnie od oferty. Ponieważ spłaty są miesięczne, część kapitału wraca co miesiąc i można ją reinwestować lub wypłacić.

Nasza ocena

Zwrot: niski, na podstawie średniego ważonego kuponu 6,84% rocznie od 2016 roku, przed stratami. Ryzyko: wysokie (wyższe oznacza większe ryzyko), ponieważ 3,69% wszystkich pożyczonych pieniędzy zostało bezpowrotnie utraconych, a 7,03% jest utracone, opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte niewypłacalnością. Stosunek zwrotu do ryzyka: bardzo niski, na podstawie 3,75% rocznie, które sama platforma podaje po stratach, z opóźnionymi pożyczkami odpisanymi w całości. Platforma zasługuje na uznanie za pełne publikowanie tych danych.

Regulacja

Licencja / Regulacje: Vatel Direct SAS (numer firmy 814 648 119, Paryż) posiada zezwolenie europejskiego dostawcy usług crowdfundingowych od francuskiego regulatora rynku (AMF), numer FP-2023-36. Jest też zarejestrowana jako agent płatniczy Lemonway. Inwestycje nie są objęte gwarancją depozytów ani systemem rekompensat dla inwestorów.

Funkcjonalność

Autoinvest: Nie
Ocena oferty: Nie
Rynek wtórny: Nie
Dostawca płatności: Lemonway, francuska instytucja płatnicza z licencją ACPR. Pieniądze inwestorów przechodzą przez osobiste konto płatnicze w Lemonway; Vatel Direct działa jako zarejestrowany agent płatniczy Lemonway. Lemonway nie pobiera od inwestorów żadnych opłat za te płatności.

Dla inwestorów

Ograniczenia: Osoby dorosłe nieubezwłasnowolnione ani niepodlegające innej ochronie prawnej oraz firmy. Inwestorzy podają przy rejestracji kraj zamieszkania. Inwestorzy niezaawansowani otrzymują ochronę wynikającą z europejskich przepisów o crowdfundingu, w tym test wiedzy i okres do namysłu.

Przydatne informacje

Czy Vatel Direct jest regulowana?

Tak. Francuski regulator rynku (AMF) udzielił Vatel Direct SAS zezwolenia jako europejskiemu dostawcy usług crowdfundingowych pod numerem FP-2023-36. Należy do zarządzającego aktywami Vatel Capital.

Kto przechowuje moje pieniądze?

Lemonway, francuska licencjonowana instytucja płatnicza. Pieniądze przechodzą tam przez osobiste konto płatnicze; Vatel Direct jest agentem płatniczym Lemonway. Po zainwestowaniu pieniądze są pożyczane firmie za pośrednictwem obligacji.

Jaka jest minimalna kwota inwestycji?

Ustala się ją dla każdej oferty. Platforma sugeruje 500 € na projekt dla zbudowania dywersyfikacji, a ostatnia oferta jesienią 2026 roku przyjmowała subskrypcje od 100 €.

Jakie zwroty i jakie straty do tej pory?

Obligacje płacą średnio 6,84% rocznie od 2016 roku, ale po stratach platforma podaje 3,75% rocznie. Pięć projektów zakończyło się ostatecznymi stratami (3,69% wszystkich pożyczek), a 7,03% pożyczek jest utracone, opóźnione o ponad sześć miesięcy lub objęte niewypłacalnością (stan na 12 października 2026).

Co zabezpiecza moją inwestycję?

To zależy od transakcji i jest podane na stronie danej oferty. Najnowsza oferta jest zabezpieczona gwarancją spółki dominującej pożyczkobiorcy, która nie jest zabezpieczeniem na aktywie. Nie ma wykupu ani funduszu rezerwowego. Miesięczne spłaty z czasem zmniejszają kapitał narażony na ryzyko.

Czy mogę sprzedać przed terminem lub wypłacić pieniądze?

Nie. Nie ma rynku wtórnego, a obligacji co do zasady nie można odsprzedać przed terminem wykupu, który wynosi od 24 do 60 miesięcy. Część kapitału wraca co miesiąc wraz ze spłatami.

Jakie opłaty ponoszę?

Żadnych. Vatel Direct nie pobiera od inwestorów opłat na żadnym etapie; jej opłaty płacą firmy pożyczkobiorców, zwykle od 4% do 6% zebranej kwoty z VAT. Bank inwestora może pobierać opłaty za przelewy.

Co się stanie, jeśli Vatel Direct lub pożyczkobiorca upadnie?

Obligacje są roszczeniami wobec firmy pożyczkobiorcy, a nie wobec Vatel Direct, a środki pieniężne znajdują się w Lemonway. Jeśli pożyczkobiorca upadnie, inwestor zależy od ewentualnej gwarancji i od postępowania upadłościowego; zwrot netto platformy już liczy pożyczki opóźnione o ponad sześć miesięcy jako utracone. Nie ma zastosowania żaden system rekompensat.

Dlaczego zwrot netto jest o wiele niższy niż kupony?

Wartość netto 3,75% traktuje każdą pożyczkę opóźnioną o ponad sześć miesięcy, objętą niewypłacalnością lub w ostatecznej stracie jako bezwartościową, podczas gdy 6,84% to oprocentowanie przed jakąkolwiek stratą. Najbardziej ucierpiały pożyczki z lat 2019–2023: pożyczki z 2022 i 2023 roku pokazują dotąd zwrot netto 0% (12 października 2026).

Ocena

Ocena całkowita 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Oferowanie jakości 0
Usługi i wsparcie 0
Funkcjonalność 0
Przezroczystość 0

Opinie

Sortuj wg:
Najnowsze Najstarsze jako pierwsze Więcej polubień Więcej niechęci
Sortuj wg oceny:
Od najwyższego do najniższego Od najniższego do najwyższego

Alternatywa dla VATEL DIRECT

3circlefunding CH

Pożyczki dla MŚP Pożyczki prywatne Faktury biznesowe
Minimalna inwestycja €1000

Szybkość drenażu GB

Nieruchomości Pożyczki dla MŚP
Minimalna inwestycja €100
Finansowane €81,43M

Acredius CH

Pożyczki dla MŚP
Minimalna inwestycja €200

Anaxago FR

Nieruchomości Start-upy Pożyczki dla MŚP
Regulowane
Return Level Średni
Risk Level Wysoki
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €1000
Finansowane €940,1M

bettervest GmbH DE

Pożyczki dla MŚP Energia odnawialna
Return Level Bardzo Wysokie
Risk Level Bardzo Wysokie
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €50
Finansowane €30,0M

Bolero Crowdfunding BE

Pożyczki dla MŚP
Regulowane
Return Level Niski
Risk Level Wysoki
Risk Return Level
Minimalna inwestycja €100
Finansowane €53,0M