Crowdfunding-plattform

CredoFunding Omdöme 2026

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Fransk plattform från Lyon, sedan 2014, för kristna organisationer, stift, kloster och katolska skolor: donationer samt osäkrade lån och obligationer från 100 € till cirka 3 % till 6 % per år. Crowdfundingtillstånd från AMF sedan november 2023.

CREDOFUNDING - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Hög
Högre betyder mer risk. 1,93 % av alla utlånade pengar har skrivits av, en medelnivå i sig. Vi flyttar den ett steg sämre eftersom ingenting säkrar lånen, förlusterna har stigit från 0,73 % på ett år med ytterligare 2,5 % i problem, och plattformens egna siffror motsäger varandra och publiceras bara som bilder.
Return Level
Väldigt låg
3,59 % per år, den viktade genomsnittsräntan för alla lån och obligationer sedan 2016 (per 30 juni 2026), före ingångsavgiften och skatt.
Risk Return Level
Väldigt låg
Plattformen anger 3,57 % per år efter förluster sedan 2016. Det är en liten belöning för osäkrad utlåning i upp till åtta år utan något sätt att sälja i förtid.

CREDOFUNDING - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 3,59% Viktad genomsnittlig årsränta för alla 60 lån- och obligationsprojekt som finansierats sedan april 2016 (29,0 miljoner €), från plattformens årsrapport, per 30 juni 2026. Brutto, före ingångsavgiften och skatt. Efter förluster anger plattformen 3,57 %. Projekt som erbjöds i augusti 2026 betalade 3 % till 6 %.
Förlustnivåer
Realiserade förluster: 1,93% 560 010 € avskrivna på två misslyckade projekt (2019 och 2020) mot 28 975 923 € utlånade i lån och obligationer sedan april 2016, per 30 juni 2026. Beräknat utifrån plattformens egna siffror; upp från 0,73 % ett år tidigare.
Andel fallissemang: 1,72% Plattformens rättsliga fallissemangsindikator för alla lån och obligationer sedan april 2016, per 30 juni 2026. Ingen formel anges och den verkar räkna lån, inte belopp; dess ”effektiva fallissemangsandel” är 3,45 %.
Mer än sex månader försenade eller i insolvensförfarande: 2,50% Ett projekt från 2024 med 724 300 € fortfarande utestående, mot alla pengar som lånats ut sedan april 2016, per 30 juni 2026. Beräknat utifrån plattformens egna siffror; ännu inte avskrivet.

Investeringens löptid

Plattform som erbjuder investeringar från 24 månader till 84 månader.

CREDOFUNDING – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
Antal investerare 113155 investeerders
1736 gefinancierde projecten
68,7M EUR funded amount

CREDOFUNDING – För- och nackdelar

PROS
Har ett europeiskt crowdfundingtillstånd från Frankrikes AMF (FP-2023-23, 7 november 2023) och har varit i drift sedan 2014.
Publicerar en årsrapport med sin definition av fallissemang, avskrivna belopp och försenade lån för varje år sedan 2016 (senaste per 30 juni 2026).
Investerarnas pengar finns på separerade konton hos Lemonway, ett betalningsinstitut godkänt av den franska banktillsynsmyndigheten.
En nisch som få plattformar betjänar: kristna föreningar, kloster och katolska skolor, med 68,7 miljoner € insamlade i 1 736 kampanjer (siffror daterade 30 juni 2026).
CONS
Ingenting säkrar lånen och obligationerna: ingen inteckning, garanti, återköpsförbindelse, reservfond eller försäkring.
Förlusterna ökar: 1,93 % av utlånade pengar avskrivna i juni 2026, upp från 0,73 % ett år tidigare, och ytterligare 724 300 € (2,5 %) har problem.
Dess egna siffror stämmer inte med varandra: riskkostnaden visar 0,02 % sedan starten mot 1,93 % avskrivet, och alla indikatorer publiceras bara som bilder.
I genomsnitt 3,59 % per år sedan 2016, och ingångsavgiften på 18 € tar 18 % av en låneenhet om 100 €.
Ingen andrahandsmarknad och ingen automatisk investering: pengarna är bundna i två till åtta år.

Om CREDOFUNDING

Vad det är

CredoFunding är en fransk plattform med säte i Lyon, i drift sedan 2014, som samlar in pengar till den kristna, mestadels katolska, gemenskapen: föreningar, stift, kloster, katolska skolor och universitet, äldreboenden och likasinnade företag. Den blandar donationer, som aldrig betalas tillbaka, med lån, obligationer och några andelserbjudanden, som är investeringar. Dess statistiksida visar 68,7 miljoner € insamlade sedan starten i alla dessa former, varav 30,7 miljoner € i lån, och 1 736 avslutade kampanjer (siffror daterade 30 juni 2026, lästa 27 oktober 2026).

Så fungerar det

Du väljer varje projekt själv. Ett lån köps i enheter om 100 €; obligationer och andelserbjudanden fastställer sina egna villkor. Lån löper två till sju år och obligationer som setts på sajten upp till åtta år, återbetalade antingen i rater eller allt på en gång i slutet. Det finns inga riskklasser och ingen automatisk investering. 2025 finansierade plattformen 12 investeringsprojekt för 7,2 miljoner €, med 935 långivare, och 2,5 miljoner € i donationer.

Avkastning

Plattformens årsrapport visar en viktad genomsnittsränta på 3,59 % per år för alla 60 lån- och obligationsprojekt som finansierats sedan april 2016 (29,0 miljoner €, per 30 juni 2026). Efter förluster anger den 3,57 % per år. Räntorna har stigit: projekt som finansierades 2020 och 2021 ger under 2 % per år efter förluster, de som finansierades 2024 och 2025 över 5 %, och projekt som erbjöds i augusti 2026 betalade 3 % till 6 % per år, oftast 4,5 %. Dessa räntor är före ingångsavgiften och före fransk skatt.

Förluster och fallissemang

Två projekt har misslyckats för gott. 560 010 € har skrivits av, vilket är 1,93 % av alla pengar som lånats ut sedan 2016 (beräknat utifrån plattformens egna siffror, 30 juni 2026). Det är upp från 0,73 % ett år tidigare, eftersom ett lån på 390 000 € som då var i domstolsförfarande sedan dess har skrivits av. Ett tredje projekt, från 2024, är mer än sex månader försenat eller i insolvensförfarande, med 724 300 € fortfarande utestående, ytterligare 2,5 % av alla utlånade pengar. Plattformens rättsliga fallissemangsandel är 1,72 % sedan 2016 och dess effektiva fallissemangsandel 3,45 %; båda verkar räkna lån, inte belopp. Två av dess egna rader stämmer inte med förlusterna: riskkostnaden visar bara 0,02 % sedan starten, och avkastningen efter förluster är nästan densamma som räntan före förluster. Alla dessa siffror publiceras bara som bilder i en PDF.

Vad som säkrar dina pengar

Ingenting säkrar lånen och obligationerna. Det finns ingen inteckning, ingen pant, ingen personlig garanti, ingen återköpsförbindelse, ingen reservfond och ingen försäkring, och plattformen garanterar ingenting. Återbetalningen beror bara på låntagaren, ofta en förening eller religiös gemenskap vars byggnader ingen långivare realistiskt skulle ta i beslag. Av de två misslyckade projekten hade 42,9 % av de utlånade pengarna betalats tillbaka innan de misslyckades (beräknat utifrån plattformens egna siffror); resten gick förlorad. För dig betyder det att en misslyckad låntagare oftast innebär en förlust eller en lång väntan.

Vem som driver den och dess tillstånd

CredoFunding SASU (handelsregistret i Lyon, aktiekapital 242 419 €) ägs och leds av sin grundare, Eric Didio, ordförande sedan 2016. Den har ett europeiskt crowdfundingtillstånd från Frankrikes marknadsmyndighet, AMF (nummer FP-2023-23, beviljat 7 november 2023), för lån, obligationer och andelar; den får inte erbjuda dem i andra EU-länder. Donationer och räntefria lån ligger kvar under dess äldre franska registrering som förmedlare (ORIAS 14007012). Investerarnas pengar går via Lemonway, ett betalningsinstitut godkänt av den franska banktillsynsmyndigheten, på separerade konton.

Avgifter

Långivare betalar en engångsavgift för ingång på 18 € per lånteckning, och köpare av obligationer 15 €. På en låneenhet om 100 € är den avgiften 18 % av beloppet, flera års ränta. Det finns inga löpande avgifter för investerare. Låntagare betalar en ärendeavgift (6 000 € för lån, 5 000 € för obligationer), en framgångsavgift (6 % för lån, 5 % för obligationer) och 0,83 % av varje återbetalning. Givare betalar ingenting.

Få ut dina pengar

Det finns ingen andrahandsmarknad: plattformen säger det själv. Du får tillbaka dina pengar bara i takt med att låntagaren betalar, under upp till åtta år. Den enda andra vägen ut är att själv hitta en köpare och meddela plattformen.

Vår bedömning

Avkastning: mycket låg — i genomsnitt 3,59 % per år sedan 2016. Risk: hög (högre betyder mer risk) — 1,93 % av de utlånade pengarna är redan förlorade och ytterligare 2,5 % har problem, ingenting säkrar lånen och plattformens egna siffror stämmer inte med varandra. Avkastning i förhållande till risk: mycket låg — 3,57 % per år efter förluster är en liten belöning för osäkrad utlåning som du inte kan ta dig ur.

Regelgeving

Licens / Reglering: Crowdfundingtjänsteleverantör med tillstånd från Autorité des marchés financiers (AMF), Frankrike, enligt EU:s crowdfundingförordning: nummer FP-2023-23, beviljat 7 november 2023, för lån, obligationer och andelar; inget pass till andra EU-länder. Donationer och räntefria lån ligger kvar under dess franska registrering som crowdfundingförmedlare, ORIAS 14007012.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Nee
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Lemonway SAS, ett franskt betalningsinstitut godkänt av ACPR (agrément 16568). Investerarnas pengar finns på individuella Lemonway-konton, separerade hos partnerbanker, inte i CredoFundings balansräkning. Ingen insättningsgaranti täcker dessa konton.

Voor beleggers

Beperkingen: Vem som helst kan ge en donation. För lån, obligationer och andelar publiceras ingen regel om hemvist eller investerarkategori; erbjudandet riktar sig till Frankrike (inget EU-pass). Plattformen varnar för att bara investera pengar du inte kommer att behöva.
Priser:
  • Investor fee: EUR 18 engångsavgift för ingång per lånteckning, inkl. moms
  • Investor fee: EUR 15 engångsavgift för ingång per obligationsteckning, inkl. moms
  • Minimum investment: 100 EUR

    För fondförvaltare

    Priser:
  • Fundraising fee: 6% framgångsavgift på det insamlade beloppet för lån (5 % för obligationer), exkl. moms, plus 6 000 € ärendeavgift (5 000 € obligationer)
  • Administrativa uppgifter: 0.83% av varje avbetalning, exkl. moms
  • Nuttige informatie

    Är CredoFunding reglerat?

    Ja. Frankrikes marknadsmyndighet, AMF, gav det tillstånd som europeisk crowdfundingtjänsteleverantör den 7 november 2023 (nummer FP-2023-23) för lån, obligationer och andelar. Donationer och räntefria lån ligger kvar under dess franska registrering som förmedlare (ORIAS 14007012).

    Vem håller mina pengar?

    Lemonway, ett franskt betalningsinstitut godkänt av banktillsynsmyndigheten (ACPR), håller dem på separerade konton, inte CredoFunding. Ingen insättningsgaranti täcker dessa konton.

    Vad är minimiinvesteringen?

    100 € per låneenhet; donationer börjar på 5 €. Inget minimum publiceras för obligationer eller andelar. Tänk på ingångsavgiften på 18 € per lånteckning, som är 18 % av en enhet om 100 €.

    Vilken avkastning, och vilka förluster hittills?

    Lån och obligationer har sedan 2016 betalat ett viktat genomsnitt på 3,59 % per år, och 3,57 % efter förluster, enligt plattformen (30 juni 2026). 560 010 € har skrivits av, 1,93 % av alla utlånade pengar, och ytterligare 724 300 € (2,5 %) är mer än sex månader försenade eller i insolvensförfarande.

    Vad säkrar min investering?

    Ingenting. Lån och obligationer har ingen inteckning, pant eller personlig garanti, och det finns ingen återköpsförbindelse, reservfond eller försäkring. Återbetalningen beror bara på låntagaren. På de två projekt som misslyckades hade 42,9 % av pengarna betalats tillbaka innan de misslyckades; resten gick förlorad.

    Kan jag sälja eller ta ut pengar i förtid?

    Nej. Det finns ingen andrahandsmarknad. Du får tillbaka pengarna i takt med att låntagaren betalar, under två till åtta år; det enda alternativet är att själv hitta en köpare.

    Vilka avgifter betalar jag?

    En engångsavgift på 18 € per lånteckning eller 15 € per obligationsteckning, och inget därefter. Givare betalar ingenting. Låntagare betalar ärende- och framgångsavgifter och 0,83 % av varje återbetalning.

    Vad händer om CredoFunding eller en låntagare går omkull?

    Om en låntagare går omkull finns det ingen säkerhet att sälja, så du skulle sannolikt förlora en del av dina pengar eller vänta i flera år. Om CredoFunding självt gick omkull hålls dina oinvesterade kontanter separat hos Lemonway, men någon måste ta över indrivningen av återbetalningarna. Inget ersättningssystem täcker dina lån.

    Är mina pengar en donation eller en investering?

    Kontrollera projektkortet innan du betalar. Donationskampanjer betalar dig aldrig tillbaka, även om de kan ge fransk skattelättnad. Låne- och obligationskampanjer betalar ränta; andelserbjudanden har ingen organiserad utgång. Båda slagen finns sida vid sida på samma sajt.

    Beoordeling

    Totale beoordeling 0
    No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
    Erbjuder kvalitet 0
    Diensten en ondersteuning 0
    Functionaliteit 0
    Transparantie 0

    Beoordelingen

    Sortera efter:
    Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
    Sortera efter betyg:
    Högsta till lägsta Lägsta till högsta

    Alternativ till CREDOFUNDING

    3circlefunding CH

    Lån till små och medelstora företag Privata lån Företagsfakturor
    Minsta investering €1000

    Avrinningshastighet GB

    Fastigheter Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €81,43M

    Acredius CH

    Lån till små och medelstora företag
    Minsta investering €200

    Anaxago FR

    Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Medium
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €1000
    Gefinancierd €940,1M

    bettervest GmbH DE

    Lån till små och medelstora företag Förnybar energi
    Return Level Mycket Hög
    Risk Level Mycket Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €50
    Gefinancierd €30,0M

    Bolero Crowdfunding BE

    Lån till små och medelstora företag
    Bilförsäkring
    Return Level Låg
    Risk Level Hög
    Risk Return Level
    Minsta investering €100
    Gefinancierd €53,0M