Crowdfunding-plattform

Invest in Slovakia Omdöme

No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
0
Lämna recension
Slovakisk plattform sedan 2019 som lånar ut från 50 € till fastighetsutvecklare mot inteckningar; den redovisar en genomsnittlig årsavkastning på 13,41 %, 36,4 miljoner € utlånade i 36 projekt och inget avskrivet (oktober 2026).

Invest in Slovakia - Risk- och avkastningsöversikt

Risk Level
Väldigt låg
Högre betyder mer risk. Inget avskrivet sedan 2019, vilket i sig är den lägsta nivån, mycket låg, och lånen är säkrade med inteckningar som innehas av ett säkerhetsombud. Nivån bygger på plattformens faktiska förlust, så de försenade lånen är en varning: 1,61 % av kapitalet är försenat, siffran för fallerade lån 2025 omfattar bara fem lån och ingen gräns för belåningsgrad är publicerad, så förlusterna kan öka.
Return Level
Mycket Hög
Ett redovisat genomsnitt på 13,41 % per år sedan 2019; årssiffran har legat på cirka 12 % sedan 2024.
Risk Return Level
Väldigt låg
Hög redovisad avkastning utan avskrivningar hittills; de försenade betalningarna på äldre lån och den korta reglerade historiken är punkterna att bevaka.

Invest in Slovakia - Returer och förlustnivåer

Returer
Fixed interest: 13,41% 13,41 % per år är plattformens redovisade genomsnittliga avkastning sedan 2019 (läst i oktober 2026, odaterad, ingen metod angiven), före skatt. Dess årssiffror föll från 17,73 % 2019 till 11,97 % 2025 och 12,35 % hittills 2026.
Förlustnivåer
Realiserade förluster: 0,00% 0 € av kapital och ränta avskrivet sedan 2019, mot 20,0 miljoner € kapital som räknats sedan 2019 (24 oktober 2026). Ingen utmätning har slutförts.
Andel fallerade lån: 0,00% 0 % av lånen fallerade 2025 (0 av 5 lån), per den 31 december 2025. Fallerat betyder mer än 90 dagar försenat eller osannolikt att det betalas tillbaka.
Försenade lån: 1,61% 1,61 % av kapitalet (324 603 €) var förfallet, plus 33 050 € förfallen ränta och 21 158 € ränta i inkasso (oktober 2026); allt på lån som lämnades före tillståndet 2024.

Invest in Slovakia – Plattformsstatistik 2026

Information uppdaterad den: 03 Nov 2026
Antal investerare 2443 investeerders
36 gefinancierde projecten
36,4M EUR funded amount

Invest in Slovakia – För- och nackdelar

PROS
Redovisad genomsnittlig avkastning på 13,41 % per år sedan 2019 och 11,97 % 2025.
0 € avskrivet sedan 2019, med 25,7 miljoner € återbetalade till investerare (oktober 2026).
Lånen är säkrade med inteckningar som innehas av ett säkerhetsombud som medinvesterar; utvecklarna måste satsa minst 10 %.
En daterad statistiksida visar försenade, inkassoförda och avskrivna belopp, uppdelade före och efter tillståndet 2024.
CONS
1,61 % av kapitalet (324 603 €) var förfallet i oktober 2026, medan startsidan säger att inga misslyckanden har skett sedan 2019.
Ingen gräns för belåningsgrad, ingen betaltjänstleverantör och ingen ägare till säkerhetsombudet är publicerad.
Siffran för fallerade lån 2025 omfattar bara fem lån.
Ingen andrahandsmarknad; produkten med månatlig utbetalning har ingen möjlighet att lämna i förtid.

Om Invest in Slovakia

Vad det är

Invest in Slovakia är en slovakisk plattform med säte i Poprad där du lånar ut pengar till slovakiska fastighetsutvecklare från 50 €. Den drivs av Ci investment, s. r. o., grundat 2019, och uppger sig sedan februari 2024 ha tillstånd från Národná banka Slovenska, Slovakiens centralbank, som leverantör av tjänster för gräsrotsfinansiering. Den 30 oktober 2026 visar den 36,4 miljoner € utlånade i 36 projekt sedan 2019 (20,2 miljoner € och 15 projekt sedan tillståndet), 2 443 aktiva investerare och 25,7 miljoner € återbetalade.

Så fungerar det

Du ansluter dig till ett enda låneavtal för ett visst utvecklingsprojekt. Det finns två sorters avkastning: en produkt med månatlig utbetalning (10 % till 12 % per år, utbetalt varje månad) och en produkt med stigande avkastning (13 % till 15 % per år, med ränta på ränta, med möjlighet att lämna en gång om året). Varje projekt får en publicerad riskklass från A+ till E. Utvecklarna måste själva satsa minst 10 % av projektet, och investerarna får betalt före utvecklaren. En funktion som heter Booster låter dig binda pengar som du väntar dig från andra återbetalningar innan de har kommit (augusti 2026).

Avkastning

Plattformen redovisar en genomsnittlig årsavkastning på 13,41 % sedan 2019 (läst i oktober 2026, odaterad, ingen metod angiven). Dess årssiffror visar en fallande avkastning, från 17,73 % 2019 till cirka 12 % de senaste åren: 11,72 % 2024, 11,97 % 2025 och 12,35 % hittills 2026 (per den 24 oktober 2026). De 13,41 % dras alltså upp av de första åren. Pågående projekt erbjöd upp till 14,86 % per år i oktober 2026. Avkastningen är före skatt, och plattformen säger att tidigare avkastning inte garanterar framtida.

Förluster och fallerade lån

Inget har skrivits av sedan 2019 (0 €, läget i oktober 2026). Den årliga rapporten om fallerade lån enligt EU:s regler för gräsrotsfinansiering visar 0 % för 2025, men bara fem lån räknades; ett lån räknas som fallerat när det är mer än 90 dagar försenat eller osannolikt att det betalas tillbaka. Vissa pengar är försenade: 324 603 € av kapitalet (1,61 %) och 33 050 € i ränta är förfallna, och 21 158 € i ränta har gått till inkasso (läget i oktober 2026). Alla försenade belopp avser lån som lämnades före tillståndet. Påståendet på startsidan att inga misslyckanden har skett sedan 2019 stämmer enligt den definitionen men nämner inte dessa försenade betalningar.

Vad som säkrar dina pengar

Varje lån är säkrat med en inteckning i fastighet, i de nuvarande projekten mest mark. Inteckningen innehas och, vid behov, drivs in för investerarnas räkning av ett säkerhetsombud, Trezor agent s.r.o., som också själv investerar i varje lån; vem som äger det är inte publicerat. Det finns ingen återköpsgaranti, ingen reservfond och ingen försäkring, och ingen högsta belåningsgrad är publicerad, så det är inte känt hur mycket fastigheten är värd jämfört med lånet. Ingen utmätning har slutförts hittills. För dig betyder det att en inteckning står bakom ditt lån, men hur stort skydd den ger går inte att kontrollera.

Vem som driver den och dess tillstånd

Operatör är Ci investment, s. r. o., företagsnummer 52234380, Levočská 10, Poprad, registrerat den 27 februari 2019. Webbplatsen uppger att den är en leverantör av tjänster för gräsrotsfinansiering enligt EU:s regler för gräsrotsfinansiering, med tillstånd från och under tillsyn av Národná banka Slovenska sedan den 15 februari 2024. Den finns med i ESMA:s register över auktoriserade leverantörer av gräsrotsfinansiering. Investeringar omfattas inte av något insättnings- eller investerarskyddssystem.

Avgifter

Plattformen publicerar en daterad avgiftstabell för investerare (gäller sedan den 1 september 2025) som ett separat dokument; procentsatserna syns inte på dess webbsidor, och det anges inte om den annonserade avkastningen är före eller efter avgifter.

Få ut dina pengar

Det finns ingen andrahandsmarknad. Produkten med månatlig utbetalning betalar tillbaka dina pengar när lånet tar slut; produkten med stigande avkastning ger en möjlighet att lämna en gång om året. Var oinvesterade pengar förvaras anges inte på de offentliga sidorna.

Vår bedömning

Avkastning: mycket hög — ett redovisat genomsnitt på 13,41 % per år sedan 2019, cirka 12 % de senaste åren. Risk: mycket låg (högre betyder mer risk) — inget avskrivet sedan 2019, vilket i sig är den lägsta nivån, och lånen är säkrade med inteckningar som innehas av ett säkerhetsombud; nivån bygger på den faktiska förlusten, så de försenade lånen är en varning: 1,61 % av kapitalet är försenat, vilket gör att förlusterna kan öka, och den reglerade historiken är kort. Avkastning i förhållande till risk: mycket hög — hög redovisad avkastning utan förluster hittills, medan de försenade betalningarna på äldre lån är värda att bevaka.

Regelgeving

Licens / Reglering: Národná banka Slovenska, leverantör av tjänster för gräsrotsfinansiering enligt förordning (EU) 2020/1503 (Ci investment, s. r. o., företagsnummer 52234380; uppgivet tillståndsdatum 15 februari 2024). Finns med i ESMA:s register över auktoriserade leverantörer av gräsrotsfinansiering.

Functionaliteit

Autoinvest: Nee
Beoordeling van de deal: Ja
Sekundärmarknad: Nee
Betalingsprovider: Anges inte.

Voor beleggers

Beperkingen: Privatinvesterare från 50 € via plattformens app, med investerarklassificering enligt EU:s regler för gräsrotsfinansiering. Regler om hemvist är inte publicerade; webbplatsen finns bara på slovakiska.
Minimum investment: 50 EUR

Nuttige informatie

Är Invest in Slovakia reglerat?

Webbplatsen uppger att Ci investment, s. r. o. sedan den 15 februari 2024 har tillstånd från Národná banka Slovenska som leverantör av tjänster för gräsrotsfinansiering enligt EU:s regler för gräsrotsfinansiering. Den finns med i ESMA:s register över auktoriserade leverantörer av gräsrotsfinansiering.

Vem håller mina pengar?

Anges inte: ingen bank eller inget betalningsinstitut som håller investerarnas pengar nämns på de offentliga sidorna.

Vad är minsta investering?

50 € per investering, gjord via plattformens app.

Vilken avkastning och vilka förluster hittills?

Plattformen redovisar ett genomsnitt på 13,41 % per år sedan 2019 och cirka 12 % per år sedan 2024. Inget har skrivits av, men 1,61 % av kapitalet och en del ränta var förfallet i oktober 2026, allt på lån som lämnades före tillståndet 2024.

Vad säkrar min investering?

En inteckning i projektets fastighet, i de nuvarande projekten mest mark, som innehas och drivs in för investerarna av säkerhetsombudet Trezor agent s.r.o. Utvecklarna satsar minst 10 % och investerarna får betalt först. Det finns ingen återköpsgaranti och ingen reservfond, och ingen gräns för belåningsgrad är publicerad.

Kan jag sälja i förtid eller ta ut pengar?

Det finns ingen andrahandsmarknad. Produkten med stigande avkastning låter dig lämna en gång om året; i övrigt kommer pengarna tillbaka när lånet tar slut.

Vilka avgifter betalar jag?

En daterad avgiftstabell för investerare (gäller sedan den 1 september 2025) publiceras som ett separat dokument; avgifterna syns inte på webbsidorna.

Har något lån misslyckats?

Inget lån har skrivits av eller drivits in genom utmätning. Vissa betalningar är försenade: 324 603 € av kapitalet och 33 050 € i ränta var förfallna i oktober 2026, och 21 158 € i ränta hade gått till inkasso.

Vad händer om Invest in Slovakia eller en utvecklare går omkull?

Om en utvecklare går omkull kan säkerhetsombudet driva in inteckningen för investerarna. Investeringar omfattas inte av något insättnings- eller investerarskyddssystem.

Beoordeling

Totale beoordeling 0
No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet No rating yet
Erbjuder kvalitet 0
Diensten en ondersteuning 0
Functionaliteit 0
Transparantie 0

Beoordelingen

Sortera efter:
Senaste Äldsta först Fler gillamarkeringar Fler ogillar
Sortera efter betyg:
Högsta till lägsta Lägsta till högsta

Alternativ till Invest in Slovakia

Avrinningshastighet GB

Fastigheter Lån till små och medelstora företag
Minsta investering €100
Gefinancierd €81,43M

Anaxago FR

Fastigheter Startups Lån till små och medelstora företag
Bilförsäkring
Return Level Medium
Risk Level Hög
Risk Return Level
Minsta investering €1000
Gefinancierd €940,1M

Bergfurst DE

Fastigheter
Minsta investering €10
Gefinancierd €192,29M

Blend Network GB

Fastigheter
Return Level Hög
Risk Level Väldigt låg
Risk Return Level
Minsta investering €1000
Gefinancierd €275,9M

Bricksave GB

Fastigheter
Return Level Låg
Risk Level Mycket Hög
Risk Return Level
Minsta investering €1000

Brickstarter EE

Fastigheter
Minsta investering €50